Jump to content

Novi izračun mirovine


Buzdovan

Preporučene objave

Sory.. Dali mi netko može odgovoriti... vezano za dragovoljaćki dodatak, otišao sam u mirovinu 2010g po pravima hrvatskih branitelja..dragovoljac.. Opća nesposobnost.. 70%vojno 30 civilno.. 2010 sam imao 4700 kn mirovine dok mi nije Kosorka uzela 10%.Hrvi ostvaren za trajno.. Navršio 60 g prošle godine.. Dali mogu očekivati novi izračun mirovine. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Tuzan sam dok citam ove vase komentare. Ne vidim od nikog do sada da daje prijedlog da se vojne mirovine izjednace,koliko toliko.

Kako moze branitelj da zivi sa 400 i nesto €,a drugi se razbacuju od 1300 i vise €,vecina njih.

Znam da ima ih puno i sa 800 do 900 €.

Zbog ovih vasih komentara sam se registrirao i da ukazem na nepravilnosti kod branitelja koji tako rekuc jedva prezivljavaju.

Ne zelim da se nade nitko uvrijeden.

Poz.istinskim braniteljima !

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 02. 02. 2023. u 23:35, morske orgulje je napisao:

Tuzan sam dok citam ove vase komentare. Ne vidim od nikog do sada da daje prijedlog da se vojne mirovine izjednace,koliko toliko.

Kako moze branitelj da zivi sa 400 i nesto €,a drugi se razbacuju od 1300 i vise €,vecina njih.

Znam da ima ih puno i sa 800 do 900 €.

Zbog ovih vasih komentara sam se registrirao i da ukazem na nepravilnosti kod branitelja koji tako rekuc jedva prezivljavaju.

Ne zelim da se nade nitko uvrijeden.

Poz.istinskim braniteljima !

 

 

Kakav je Tvoj prijedlog za izjednačavanja mirovina ? Ministarstvo branitelja je napravilo model / ključ po kojemu se određuje mirovina.to je omjer rat - ostalo.naravno vještaci određuju omjer i vrstu mirovine , profesionalna / opća.naravno veći izračun mirovine ima onaj tko ima veći omjer vojnog dijela i opću.naavno povećanje je i mirovinski staž i visina osobnog dohotka.

Branitelji koje si spomenuo sa 1300 eura su ( vjerovatno ) otišli   96 ili 97 u mirovinu sa velikim vojnim omjerom i mirovinom od 3000 kuna i razlika do spomenutih 9000 kuna je dugogodišnje povećanje mirovine.

Predstavljam ,po visini mirovine koje si spomenuo , radi se o braniteljskoj mirovini ( bez statusa RVI ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , buda2 je napisao:

Kakav je Tvoj prijedlog za izjednačavanja mirovina ? Ministarstvo branitelja je napravilo model / ključ po kojemu se određuje mirovina.to je omjer rat - ostalo.naravno vještaci određuju omjer i vrstu mirovine , profesionalna / opća.naravno veći izračun mirovine ima onaj tko ima veći omjer vojnog dijela i opću.naavno povećanje je i mirovinski staž i visina osobnog dohotka.

Branitelji koje si spomenuo sa 1300 eura su ( vjerovatno ) otišli   96 ili 97 u mirovinu sa velikim vojnim omjerom i mirovinom od 3000 kuna i razlika do spomenutih 9000 kuna je dugogodišnje povećanje mirovine.

Predstavljam ,po visini mirovine koje si spomenuo , radi se o braniteljskoj mirovini ( bez statusa RVI ).

Znam dosta branitelja sa RVI pa jedva prelazi 3000 a eto i sam sa RVI 30% I 40 % vojno,,,civilni staž sveukupno 28 godina a status dragovoljca mi nisu priznali jer sam bio kurir od 5 mjeseca 91 u kriznom štabu do 24,12 91 kad prelazim u ZNG 91 a u mirovinu 2005 opča nesposobnost i kako god koji zakon dođe mene zaobiđe pa ni tih 900 dana nemam pravo zbog toga što sam dobio 40% vojno a to povečanje je bilo jedva 200 kuna a danas malo više od 3000 pa me još ne kači ni onaj Kosoričin zakon

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 02. 02. 2023. u 23:35, morske orgulje je napisao:

Tuzan sam dok citam ove vase komentare. Ne vidim od nikog do sada da daje prijedlog da se vojne mirovine izjednace,koliko toliko.

Kako moze branitelj da zivi sa 400 i nesto €,a drugi se razbacuju od 1300 i vise €,vecina njih.

Znam da ima ih puno i sa 800 do 900 €.

Zbog ovih vasih komentara sam se registrirao i da ukazem na nepravilnosti kod branitelja koji tako rekuc jedva prezivljavaju.

Ne zelim da se nade nitko uvrijeden.

Poz.istinskim braniteljima !

 

 

Evo zašto, 91. g. odaziv na mobilizaciju u Zagrebu je bio ispod 50% , npr. od 100 mobiliziranih odazvalo se manje oko 45. Većina tih mobiliziranih nije bila spremna baš tako izgubiti glavu pošto su ih kod kuće čekali žena i djeca. Dovoljno je pogledati samo broj poginulih u rezervnim brigadama na ukupan broj, recimo R 99 brigada 8200, poginulih 21.  A 4. gardijska 7000, poginulo 194. Samim tim svojim neodazivom dali su legitimitet državi tj HV-u da plati mladim ljudima od 20-30 g da uđu u profesionalne brigade. Ti ljudi većinom nisu imali obitelji i naravno da nisu ušli u profesionalne brigade radi novaca ali su ipak osjećali nekakvu materijalnu sigurnost. 93. g. HV je slao pozivnice za A brigade od rezervne policije do BiH, ali kakva takva popuna je bila kada su obećali tzv. Zeleni ugovor (3 prosječne plaće RH), svatko je mogao iz R brigade ući u A brigadu. Sada u mirovini ne može imati istu mirovinu pripadnik A brigade kao neki mobilizirani sa 6mj. terena R brigade.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 02. 02. 2023. u 23:35, morske orgulje je napisao:

Tuzan sam dok citam ove vase komentare. Ne vidim od nikog do sada da daje prijedlog da se vojne mirovine izjednace,koliko toliko.

Kako moze branitelj da zivi sa 400 i nesto €,a drugi se razbacuju od 1300 i vise €,vecina njih.

Znam da ima ih puno i sa 800 do 900 €.

Zbog ovih vasih komentara sam se registrirao i da ukazem na nepravilnosti kod branitelja koji tako rekuc jedva prezivljavaju.

Ne zelim da se nade nitko uvrijeden.

Poz.istinskim braniteljima !

 

 

Nemoguće je da svi imaju iste mirovine . Jednostavno nemoguće. 

NI PLAĆE u MUP-u, MORH-u, zdravstvu , posvjeti , čistoći ili bilo kojoj drugoj javnoj ustanovi ili privatnom subjektu, NISU ISTE.

Tijekom rata, nije isto bilo pripadniku specijalne ili vojne policije i pripadniku neke pričuvne brigade. 

 

Tako da, niti mirovine ne mogu danas biti svima ,iste visine.

Čista logika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ne mogu bit iste mirovine. Neki šef smjene u Zg koji je cijeli proveo rat u kancelariji ima omjer rata 100 % opca naravno. Zato spletom okolnosti pripadnik Tigrova I spec pol danas ima omjer 30% djelomicna naravno. A uz to koliko je sve to regularno je posebno s vrstom mirovine. Recimo netko s općom nije mogao raditi 2011 a 2023 može. Pa koja je onda razlika između te 2 mirovine osim novčane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

hvala Vam puno na odg. podaci koje sam dao su točni jedino, sad baš gledam rješenje onaj dio što ste pitali za efektivni staž, piše: mirov staž u efekt trajanju: 14 god 00 mjeseci a od toga s povećanim trajanjem: razdoblja od 03.10.91 do 30.06.96, dalje stoji da ukupan staž osiguranja iznosi 18 god i 07 mjeseci. ISPRIČAVAM SE! Mijenja li to izračun? Rekli ste da će mirovina od 01. 24. god biti kako ste izračunali u tablici nakon vraćenog drugog dijela od 5 posto. Ja znam da će mirovina porasti od 01.01. 24 kada vrate drugih 5 posto. Hoće li se ona posebno povećavati primjenom čl 52 c ako na to imam pravo; ne razumijem u cijelosti Vaš odg. Budite strpljivi samnom pa odgovorite, molim ako imate saznanja pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani kolega,

izračun iznosa bruto mirovine uz novi mirovinski staž je na slici.

Rast mirovine temeljem članka 52 c nisam nikad vidio pa Vam o tome ne mogu ništa potvrditi. Sigurno je da nema promjena iznosa mirovine po članku 52 c. bez osobnog zahtjeva nadležnom uredu HZMO.

Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za pošt. profesora, nastavno na moj upit za ponovni izračun mirovine i možebitno povećanje iznosa mirovine, ja sam podnio zahtjev za novi izračun mirovine temeljem čl 52c još u 3 mj ove god no još nisam dobio odg. Što se tiče Vašeg izračuna u tablici nešto ne štima, sada primam 1130 e bruto bez ikakvih ovrha, odbitaka i sl imam samo 7 e poreza i prireza. Ako će mi od siječnja 2024 mirovina biti 1270 e kako ste izračunali u tablici (sa vraćenih drugih 5 posto) ovo što sada primam 1130 uvećano za 5 posto nikako nije 1270 e a novi avm se još nezna, ili ste Vi pogriješili ili me u mirovinskom zakidaju u obračunu i isplati mirovina. Podaci koje sam dao su prepisani iz rješ od 2007 dakle točni; o čemu se radi. Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

1. nitko nije pogriješio

2. točan je Vaš izračun mirovine po zakonu iz 2007.g. kao i ponuđeni podaci

3. približno točan je izračun braniteljske mirovine po novom zakonu u priloženim tablicama, temeljem od Vas priloženih podataka

4. točna je prikazana AVM do 31.12.2023.g.

5. točno je da će rast naših mirovina od 5 %  biti od 1.1.2024. uz obračun po staroj AVM

6. točno je da će novi AVM biti objavljen u 4 mjesecu 2024.g. (zato trenutno nije poznat)

7. točno je da ima razlike u iznosima mirovina temeljem zakona iz 2007.g. i 2023.g. baš zato Vi i tražite novi izračun mirovine temeljem članka 52c.

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 13. 11. 2023. u 9:00, narednik 70 je napisao:

pitanje za pošt. profesora: imam li pravo na novi izračun mirovine po 52c. 1970 godište, umirovljen 2007, narednik, dragovoljac, hrvi, 1740 dana- borb. sektora, opća nesposobnost, omjer 70:30 u korist rata

pvb-1,1841 efekt r. staž bez pridodanog: 14 god razlog:možebitno povećanje mirovine

Imate pravo na novi obračun prema članku 52.c., i to na onaj postotak koji nije vezan uz rat.. Kod mene je bila slična situacija, s tim da je omjer 50/50 i rješenjem sam dobio povećanje od 36 eura..

Rješenje HZMO-a  dobio sam nakon punih šest mjeseci čekanja...

Na novi izračun nemaju pravo oni koji imaju 100% vezano uz rat , kao ni oni koji su umirovljeni nakon 2019. godine ..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Darko96 je napisao:

Imate pravo na novi obračun prema članku 52.c., i to na onaj postotak koji nije vezan uz rat.. Kod mene je bila slična situacija, s tim da je omjer 50/50 i rješenjem sam dobio povećanje od 36 eura..

Rješenje HZMO-a  dobio sam nakon punih šest mjeseci čekanja...

Na novi izračun nemaju pravo oni koji imaju 100% vezano uz rat , kao ni oni koji su umirovljeni nakon 2019. godine ..

Darkec ,dobio si novi izračun prema čl.52.c ove godine pošto si uputio zahtjev mirovinskom ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , 123dino je napisao:

A šta triba o papira uz taj zahtjev i jel taj zahtev u formatu nekakvog obrasca kojeg preuzmeš,popuniš i predaš na hzmo ili vlastorucno sročiš i pošalješ poštom

 

Ne treba obrazac, ne znam da li uopće postoji tako nešto..Otišao na šalter HZMO, žena ispunila opći obrazac od HZMO, na kraju obrasca napisala obrazloženje zbog kojeg se traži novi obračun i na temelju kojeg članka, na kraju potpisao obrazac i to je sve po pitanju zahtjeva..Nisam dostavljao nikakvu dopunsku dokumentaciju jer nije bilo nikakvih promjena u odnosu na prvobitno rješenje o mirovini...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Dana 14. 11. 2023. u 19:17, buda2 je napisao:

Darkec ,dobio si novi izračun prema čl.52.c ove godine pošto si uputio zahtjev mirovinskom ?

Molim savjet, suprug je otišao u mirovinu 2007.godine, hrvatski branitelj, dragovoljac, čin poručnik,  invalidnine 30% trajno PTSP, 27 godina efektivnog staža i 3 godine beneficiranog, radio kao profesionalni vozač, oduzete sve kategorije osim B i svaku godinu na lječnički pregled za B kategoriju, od 91-96 vojni staž sve borbeni sektor, sada starost 67 godina , da li ima pravo na ponovni izračun mirovine, pišem u njegovo ime pošto on nema više živaca za ovo sve što se sada radi, hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

potrudili ste se napisati puno nevažnih podataka za Vaše pitanje ali ne i one bitne za pravilan odgovor.

- Jeli Vaš suprug nakon umirovljenja išta poduzimao oko promjene iznosa mirovine, promjena odnosa vojnog i civilnog odnosa mirovine ili prelazak u invalidsku mirovinu - opća nesposobnost. Ako je, od kada je posljenje Rješenje o priznatoj invalidskoj mirovini ?

- Prima li možda minimalnu braniteljsku invalidsku mirovinu ?

- Koji mu je trenutno odnos vojne i civilne mirovine ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, suprug nije ništa poduzimao nakon umirovljenja oko promjene iznosa mirovine, on je u invalidskog mirovini 30 rat - 70 opća nesposobnost

ne prima minimalnu braniteljsku invalidsku mirovinu, sada sa svim povećanjima i povratom onih 5% prima 830 e

rješenje je iz 11.2007. godine, a umirovljen je 2005. godine, a rješenje je dobio u 11 mj. 2007, i naravno zaostaci če biti isplaćeni kada se osiguraju sredstva u državnom proračunu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, Vaš suprug ima pravo zatražiti novi izračun invalidske mirovine - opća nesposobnost prema čl.52.c Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata. Vama je interesantan samo članak 35. za civilni  dio mirovine (70 %) Vašeg supruga.

 

 

Članak 27.

(1) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, pripadniku borbenog sektora, koji na temelju navršenoga mirovinskog staža ostvari pravo na starosnu mirovinu, starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika, prijevremenu starosnu mirovinu ili prijevremenu starosnu mirovinu zbog stečaja poslodavca prema ovom Zakonu ili Zakonu o mirovinskom osiguranju, osobni bod povećava se ovisno o vremenu sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru.

Članak 35.

Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, pripadniku borbenog sektora, koji ostvari pravo na invalidsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru.

Članak 48.

Članovima uže i šire obitelji hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, pripadnika borbenog sektora, koji ostvaruju pravo na obiteljsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju osobni bod povećava se ovisno o vremenu sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata temeljem kojeg izvode pravo.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Dana 12. 02. 2024. u 9:40, narednik 70 je napisao:

konačno dobio rješenje mirovine po novom zakonu a temeljem zahtjeva po čl 52c: mirovina povećana za 20 eura, ali ukupan iznos mirovine u konačnici nije 1270e kako je g. prof izračunao pi tablici, nego 1207!

A ništa onda, sad tuži profesora za obmanu i da ti nadoknadi tu razliku iz svog džepa. Šalim se naravno, ali me ovaj uskličnik na kraju rečenice bode u oči.

Nisi ti vjerojatno dao dobre podatke pa se to ne poklapa, razlika u točnosti može biti oko 10-ak eura, ali ne više i pošto prof nema uvid u tvoje rješenje iz 2007. i sve potrebne podatke, tako ti i može odgovoriti - skoro pa nikako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , gonzo-stari je napisao:

Nisi ti vjerojatno dao dobre podatke pa se to ne poklapa, razlika u točnosti može biti oko 10-ak eura, ali ne više i pošto prof nema uvid u tvoje rješenje iz 2007. i sve potrebne podatke, tako ti i može odgovoriti - skoro pa nikako.

Ovo se približno poklapa za novu mirovinu 01.01.2024.

Izracun mirovine.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nema nikakve zle namjere uskličnik je na krivom mjestu, trebao je biti na mjestu prvog zareza a dalje napisano je samo konstatacija da se prof. izračun i rješenje iz mirovinskog ne poklapaju. Samo sam htio mišljenje i savjet iskusnijih od mene po tom pitanju. Podaci koje sam dao su prepisani iz rješenja od 2007g dakle točni. Bitno da je riješeno pozitivno za mene, naravno da je više bilo bi bolje ali i ovo što imam, Bogu hvala, dosta je znam da ljudi žive i sa puno manje. Svako dobro i lijep pozdrav svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako u braniteljskoj mirovini sam od 2009. g. u međuvremenu stekao status hrvi nakon 15 godina dokazivanja. U 2022. predao za novi izračun mirovine. U 5. mjesecu 2023. g. dobio izračun od hzmo opet min. braniteljska odmah uložena  žalba na riješenje odgovor stigao nakon 2 mjeseca žalba se usvaja bilo nekih proceduralnih grešaka. Početkom 7. mjeseca 2023. spis vračen na ponovni postupak. Predmet stoji 5 mjeseci negdje ispod "stola ili u regalu" neznam ali ništa se ne dešava dok nisam intervenirao osobno da vidim gdje je zapelo. Teta se ispričava poslat če požurnicu da bi početkom  12. 2023. dobio poziv za novo viještačenje. Trenutno još nisam dobio novi izračun mirovine cijeli postupak traje samo 16. mjeseci. Prema zadnjim informacijama koje imam nema dobrih vijesti a mirovina je tolika da me je malo sramota reči.  Morao sam podijeliti svoje iskustvo čekanja i borbe s aparatom koji nema milosti prema braniteljima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani huskyCRO, također sam u minimalnoj braniteljskoj kao vi, isto od 2009 u mirovini prvo vještačenje 2022 u četvrtom mjesecu pošto sam ostvario hrvi 30 posto, prvostupanjski daje 50,50 revizija 30,70 opća, žalio se drugostupanjska Zagreb 70,30 revizija mobs 40,60, ponovo se žalim prošle godine u 11 mjesecu nema odgovora a niti sam koga kontaktirao 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, Kruno76 je napisao:

Poštovani huskyCRO, također sam u minimalnoj braniteljskoj kao vi, isto od 2009 u mirovini prvo vještačenje 2022 u četvrtom mjesecu pošto sam ostvario hrvi 30 posto, prvostupanjski daje 50,50 revizija 30,70 opća, žalio se drugostupanjska Zagreb 70,30 revizija mobs 40,60, ponovo se žalim prošle godine u 11 mjesecu nema odgovora a niti sam koga kontaktirao 

Dao sam se u potragu predmeta kad sam vidio na e-građani da 5 mjeseci spis stoji na mjestu i ništa se ne dešava. U lokalnom hzmo kod pravnice inzistiram da mi kažu gdje je spis nezna ni sama govori mi ono što piše na e građani. Kad sam otišao nakon pola sata zove osoba iz hzmo da su našli predmet da isti treba iči na vještačenje u zosi u Osijeku. I sad se postavlja pitanje kako može predmet koji je po usvojenoj žalbi stajati 5 mjeseci da nitko nema pojma o njemu a kad sam intervenirao za 2 tjedna sam dobio poziv za vještačenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija