Jump to content

Najniža braniteljska mirovina


Kruno76

Preporučene objave

Prema onome sto se moze iscitati u medijima bojim se da samo one najnize po ZOMO-u:

Uz redovno usklađivanje mirovina od 1. siječnja i 1. srpnja svake kalendarske godine, uvodi se dodatno povećanje najniže mirovine za 3 % od 1. siječnja 2023. za više od 287.000 korisnika, radi podizanja donje razine prava u mirovinskom osiguranju na temelju generacijske solidarnosti.

Najnize mirovine po ZOHBDR-u obracunavaju se na drugi nacin i za njih se svake godine odredjuje osnovica ODLUKOM...

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/full/2022_03_26_341.html

 

Ako u ODLUKU za 2023.god. ubace i povecanje od 3% onda ce i branitelji dobiti povecanje najnize mirovine za 3% od 01.01.2023.god.

Odluka za 2023.god. se objavljuje krajem mjeseca Veljace ...

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
prije 41 minuta, prof je napisao:

Da, jednako kao i ostalim korisnicima mirovina.

Lp

Hvala na odgovoru,ali postavio sam pitanje jer sam pročitao na e savjetovanju oko ovih 10%...pa jedan od komentara je naveo problem oko minimalne mirovine.

dio citata (ostalo možeš pogledati na e savjet.)

"Ne ulazeći u potrebu da se usklade i predmetne mirovine, neočekivano je da pri tom gubite iz vida činjenicu da u Hrvatskoj postoji skupina branitelja koji su primatelji najniže mirovine hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, a kojima je ustavno socijalno i stečeno pravo na usklađivanje mirovina skandalozno ukinuto 2017. godine temeljem Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji. .................

Da tome ipak nije tako, govori derogirajući članak 49. stavak 5. kojim se određuje način izračuna najniže mirovine kako slijedi: „Najniža mirovina određuje se od osnovice koja iznosi 45% prosječne neto plaće po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske u 2016. godini, a prema podacima Državnog zavoda za statistiku“. Meritum stvari nalazi se u ograničavajućoj štetnoj formulaciji „ u 2016. godini, a prema podacima Državnog zavoda za statistiku “, umjesto da je zakonodavac kao i u prethodnom Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (NN br.174/2004), uobičajeno propisao „ u godini koja prethodi godini ostvarivanja prava, a prema podacima Državnog zavoda za statistiku..................................................

Takvom tada novom formulacijom u praksi se protuustavno zamrzava dotadašnje godišnje usklađivanje najniže mirovine hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, a dokaz tome su naredna nesvrhovita Rješenja Upravnog vijeća Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. u “.......................

nisam upoznat sa tim oko minimalne mirovine,pa iz ovoga što je tamo napisano ispada da ne dolazi do povećanje jer se gleda plaća iz 2016....neznam koliko je taj komentator u pravu

možda netko na forumu prima minimalnu,pa da napiše jel dosad bilo povećavanja kao i svima ostalima svakih 6 mjeseci

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Temporius je napisao:

U pravu je... minimalna mirovina je "zamrznuta" prosjekom plaća 2016. To im (zakonodavcu) je nekako promaklo. Kad dobiješ tu minimalnu, ona se usklađuje svakih 6 mjeseci...

možeš ovo malo pojasniti....koliko ga shvaćam ,on je dao primjedbu da se mirovine ne usklađuju ,a ti kažeš da je on  u pravu i onda kažeš kad se dobije da se usklađuje svakih 6 mj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, Mister-X je napisao:

možeš ovo malo pojasniti....koliko ga shvaćam ,on je dao primjedbu da se mirovine ne usklađuju ,a ti kažeš da je on  u pravu i onda kažeš kad se dobije da se usklađuje svakih 6 mj.

Korisnik sam najniže braniteljske mirovine svakih 6 mjeseci mi ide usklađivanje. Koliko znam usklađivanje ide svima koji primaju neki oblik mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako je rekao huskyCRO, kad jednom dobiješ (ikakvu) mirovinu, usklađuje ti se dva puta godišnje. A iznos najniže braniteljske je zamrznut prosjekom plaća 2016. Znači istu braniteljsku je dobio netko prije pet - šest godina, i netko tko je dobije ove godine. Samo što se ovome koji je dobio prije mirovina povećala 2 x godišnje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, Temporius je napisao:

Kako je rekao huskyCRO, kad jednom dobiješ (ikakvu) mirovinu, usklađuje ti se dva puta godišnje. A iznos najniže braniteljske je zamrznut prosjekom plaća 2016. Znači istu braniteljsku je dobio netko prije pet - šest godina, i netko tko je dobije ove godine. Samo što se ovome koji je dobio prije mirovina povećala 2 x godišnje. 

tako sam i zaključio iz onoga komentara sa esavjetovanja (iako on kaze da se ne usklađuje) i informacije da se minimalna podize sa usklađivanjem......pa onda ispada da što god kasnije odes u mirovinu da si više zakinut jer startnu minimalnu imaju svi istu od 2017 nadalje s tim da je njima svima rasla,a onome tko sad ode ne......

da li je to tako ili možda postoji mogućnost da mirovinsko prilikom određivanja mirovine izračuna mirovinu po prosjeku iz 2016,a da onda uskladi sa svim povećavanjima do sad?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Temporius je napisao:

Kako je rekao huskyCRO, kad jednom dobiješ (ikakvu) mirovinu, usklađuje ti se dva puta godišnje. A iznos najniže braniteljske je zamrznut prosjekom plaća 2016. Znači istu braniteljsku je dobio netko prije pet - šest godina, i netko tko je dobije ove godine. Samo što se ovome koji je dobio prije mirovina povećala 2 x godišnje. 

Nije istina.

Onaj tko je dobio prije 5 godina npr. 2500 kuna, a zbog usklađivanja danas ima 3500, i onaj kome se danas određuje ta mirovina, imat će 3500, a ne 2500 (fiktivni primjer, dvije osobe sa jednakim brojem dana rata, ali drugim datumima umirovljenja).

prije 1 sat , Mister-X je napisao:

tako sam i zaključio iz onoga komentara sa esavjetovanja (iako on kaze da se ne usklađuje) i informacije da se minimalna podize sa usklađivanjem......pa onda ispada da što god kasnije odes u mirovinu da si više zakinut jer startnu minimalnu imaju svi istu od 2017 nadalje s tim da je njima svima rasla,a onome tko sad ode ne......

da li je to tako ili možda postoji mogućnost da mirovinsko prilikom određivanja mirovine izračuna mirovinu po prosjeku iz 2016,a da onda uskladi sa svim povećavanjima do sad?

To se tako i u praksi radi.

Ne može netko sa 250 dana rata imati veću mirovinu od nekog sa 250 dana rata koji je u mirovinu otišao 2018., pa mu se usklađivala, a osoba B ide u mirovinu 2023. pa kreće od temeljnog iznosa.

Temeljni iznos se odredi primjenom osobnih bodova i avma iz 2016., a onda se ti bodovi pomnože sa najnovijim AVM i ta svota je u isplati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 52 minuta, ledena_kisa je napisao:

Nije istina.

Onaj tko je dobio prije 5 godina npr. 2500 kuna, a zbog usklađivanja danas ima 3500, i onaj kome se danas određuje ta mirovina, imat će 3500, a ne 2500 (fiktivni primjer, dvije osobe sa jednakim brojem dana rata, ali drugim datumima umirovljenja).

To se tako i u praksi radi.

Ne može netko sa 250 dana rata imati veću mirovinu od nekog sa 250 dana rata koji je u mirovinu otišao 2018., pa mu se usklađivala, a osoba B ide u mirovinu 2023. pa kreće od temeljnog iznosa.

Temeljni iznos se odredi primjenom osobnih bodova i avma iz 2016., a onda se ti bodovi pomnože sa najnovijim AVM i ta svota je u isplati.

Potpisujem sve što je napisano u ovoj objavi Ledene_kise, HVALA VAM.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 17. 03. 2023. u 14:56, ledena_kisa je napisao:

Onaj tko je dobio prije 5 godina npr. 2500 kuna, a zbog usklađivanja danas ima 3500, i onaj kome se danas određuje ta mirovina, imat će 3500, a ne 2500 (fiktivni primjer, dvije osobe sa jednakim brojem dana rata, ali drugim datumima umirovljenja).

Ovo je baš nejasno, znam da sam i ja postavio isto pitanje prije ali bez jasnog odgovora, odnosno to je tako jer tako piše u zakonu, a evo čitam da je određena najniža braniteljska mirovina (prepisano svake godine isto iz 2017) određena (zamrznuta), u iznosu od 2558 kuna ili eura odgovarajući iznos, pa bih zamolio osobu gore, da dade činjenice što govore u prilog tome što je navedeno. Ispada da onaj tko ode sada u ovoj godini u mirovinu i uzme najnižu braniteljsku ista mu se određuje u iznosu od 2558 kuna plus 50 lipa po danu borbenog sektora, što znači da je on u velkom gubitku u odnosu na onoga što je otišao 2017 god., jer je tada imao 45% posto prosječne plaće prema DZS, a sada navedenih 2558 kuna iznosi možda 33% prosječne plaće 2022god. Dalo bi se zaključiti iz citiranog da će mirovinsko izvršiti usklađivanje ili povećanje te najniže mirovine od 2558 kuna,  (dani se dodaju nakon toga), za dva puta godišnje za sve godine do današnjeg dana, pa bi to iznosilo možda oko 3300 kuna ( bez dodatka za dane). Ali nije mi razvidno na čemu ili iz čega je to temeljeno, nema činjenica navedenih koje to pudipiru. Mada da se opet osvrnem, netko tko bude išao u mirovinu 2033 godine primijerice i uzme najnižu mirovinu, koja će tada po zamrznutom statusu isto iznositi 2558 kuna, tj eura, biti u rangu sa primateljem zajamčene minimalne naknade tzv. socijale, koja će vjevatno 2023 god., iznositi isto oko 2500 kuna. Molim pojašnjenje i unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Dioklecijan je napisao:

Ovo je baš nejasno, znam da sam i ja postavio isto pitanje prije ali bez jasnog odgovora, odnosno to je tako jer tako piše u zakonu, a evo čitam da je određena najniža braniteljska mirovina (prepisano svake godine isto iz 2017) određena (zamrznuta), u iznosu od 2558 kuna ili eura odgovarajući iznos, pa bih zamolio osobu gore, da dade činjenice što govore u prilog tome što je navedeno. Ispada da onaj tko ode sada u ovoj godini u mirovinu i uzme najnižu braniteljsku ista mu se određuje u iznosu od 2558 kuna plus 50 lipa po danu borbenog sektora, što znači da je on u velkom gubitku u odnosu na onoga što je otišao 2017 god., jer je tada imao 45% posto prosječne plaće prema DZS, a sada navedenih 2558 kuna iznosi možda 33% prosječne plaće 2022god. Dalo bi se zaključiti iz citiranog da će mirovinsko izvršiti usklađivanje ili povećanje te najniže mirovine od 2558 kuna,  (dani se dodaju nakon toga), za dva puta godišnje za sve godine do današnjeg dana, pa bi to iznosilo možda oko 3300 kuna ( bez dodatka za dane). Ali nije mi razvidno na čemu ili iz čega je to temeljeno, nema činjenica navedenih koje to pudipiru. Mada da se opet osvrnem, netko tko bude išao u mirovinu 2033 godine primijerice i uzme najnižu mirovinu, koja će tada po zamrznutom statusu isto iznositi 2558 kuna, tj eura, biti u rangu sa primateljem zajamčene minimalne naknade tzv. socijale, koja će vjevatno 2023 god., iznositi isto oko 2500 kuna. Molim pojašnjenje i unaprijed zahvaljujem!

Nije istina.

Onaj tko je dobio prije 5 godina npr. 2500 kuna, a zbog usklađivanja danas ima 3500, i onaj kome se danas određuje ta mirovina, imat će 3500, a ne 2500 (fiktivni primjer, dvije osobe sa jednakim brojem dana rata, ali drugim datumima umirovljenja).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 minuta, huskyCRO je napisao:

 

Nije istina.

Onaj tko je dobio prije 5 godina npr. 2500 kuna, a zbog usklađivanja danas ima 3500, i onaj kome se danas određuje ta mirovina, imat će 3500, a ne 2500 (fiktivni primjer, dvije osobe sa jednakim brojem dana rata, ali drugim datumima umirovljenja).

Bravo poštovani huskyCRO.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je to tako onda je to dobro, vidim da je aktulna vrijednost mirovine od 01. siječnja 2017 iznosila 61,99 kuna, danas je to dosta više, možda se javi i netko tko sada ide u mirovinu a uzima najnižu braniteljsku, poznanik mi ide za mjesec dana u mirovinu, još koristi GO, pa će navršiti točno 66 godina u svibnju. Rekao mi je da će sa stažom u gardi imati točno 40 godina radnog staža, inače ima ispodprosječnu plaću, viši referent u državnoj službi, tako da bi po svoj logici trebao izabrati braniteljsku, budemo vidili, lp

uređeno: od Dioklecijan
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

na dobrom ste tragu "vidim da je aktulna vrijednost mirovine od 01. siječnja 2017 iznosila 61,99 kuna" , a danas je 81,82 kn.

Postoji formula koja izjednačava iznose minimalnih braniteljskih mirovina (za isti broj dana borbenog sektora) temeljem rasta aktualne vrijednosti mirovine.

Hvala na razumijevanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poslao sam upit područnom uredu HZMO u vezi iznosa najniže braniteljske mirovine i njenog usklađivanja, i dobio slijedeći odgovor:

"Osnovica za određivanje najniže mirovine prema ZOHBDR-u iznosi 45% prosječne neto plaće po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske u 2016. godini, prema podacima Državnog zavoda za statistiku te iznosi 339,54 eura /2258,25 kn  i povećava se za broj dana sudjelovanja u borbenom sektoru, i to za 0,015% od utvrđene proračunske osnovice, odnosno za 0,0662 eura / 0,4989 kn za svaki dan sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru.
Takva osnovica množi se sa aktualnom vrijednosti mirovine na dan priznanja prava na mirovinu."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U grubo bi to, prema ovakvoj formuli, za branitelja s 500 dana borbenog sektora izgledalo ovako (izračun sam temeljio na postotnom povećanju AVM): AVM je 01.01. 2017. godine iznosio 61,99 kn, dok je 01.01. 2023. iznosio 81,82 kn. To je povećanje AVM za 32%. Osnovica od 2.807,70 kn (2.558,25 kn + 249,45 kn) se uvećava za onoliko koliko je uvećan AVM u razdoblju 2017.-2023. (32%), pa je iznos najniže mirovine za takvog branitelja koji se danas umirovljuje 3.706 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 17. 03. 2023. u 13:10, Temporius je napisao:

Kako je rekao huskyCRO, kad jednom dobiješ (ikakvu) mirovinu, usklađuje ti se dva puta godišnje. A iznos najniže braniteljske je zamrznut prosjekom plaća 2016. Znači istu braniteljsku je dobio netko prije pet - šest godina, i netko tko je dobije ove godine. Samo što se ovome koji je dobio prije mirovina povećala 2 x godišnje. 

 

Samo što nitko nedobije stvarnu početnu mirovinu minimalnu braniteljsku od 2558.00 kn,pa da računaju na to sve ostale dodatke,staž,čin itd...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 21. 03. 2023. u 22:21, Dioklecijan je napisao:

Ako je to tako onda je to dobro, vidim da je aktulna vrijednost mirovine od 01. siječnja 2017 iznosila 61,99 kuna, danas je to dosta više, možda se javi i netko tko sada ide u mirovinu a uzima najnižu braniteljsku, poznanik mi ide za mjesec dana u mirovinu, još koristi GO, pa će navršiti točno 66 godina u svibnju. Rekao mi je da će sa stažom u gardi imati točno 40 godina radnog staža, inače ima ispodprosječnu plaću, viši referent u državnoj službi, tako da bi po svoj logici trebao izabrati braniteljsku, budemo vidili, lp

 

Ja sam prošle godine u 10 mjesecu otišao u mirovinu sa 20% HRVI i činom desetnika sa 15.5 mjeseci civilnog staža sa benificijom 17.5.

Mirovina mi je 2728.00 kn

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Simba76 je napisao:

 

Ja sam prošle godine u 10 mjesecu otišao u mirovinu sa 20% HRVI i činom desetnika sa 15.5 mjeseci civilnog staža sa benificijom 17.5.

Mirovina mi je 2728.00 kn

Mišljenja sam da ste dobili djelomični gubitak radne sposobnosti ako ste dobili invalidsku kumuliranu mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , joo100 je napisao:

Di nađete ovu tablicu s izracunom mirovine hzmo?jel moze i za starosnu i civilnu mirovinu?hvala

Nađem je ovdje na Legalisu, potpisuje je izvjesni prof.

Može i za civilnu starosnu i invalidsku mirovinu samo trebate znati osobni prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž i ukupni mirovinski staž.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , joo100 je napisao:

Postovani kako da nađem taj pvb za ukupni radni staž i mirovinski staž?

Na e građani pod hzmo ne pokazuje mi stavku izracun mirovine informativni?...samo nekakvi zahtjevi itd...

Poštovani joo,

kad odradite što Vam je savjetovao poštovani sivko zatražite informativni izračun mirovine bez uvjeta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj slučaj za primjer u kunama

Otišao sam 2008 u civilnu invalidsku mirovinu (28 g radnog staža), pošto je bila manja od najniže braniteljske dobio sam najnižu braniteljsku 2.178,45 da bi do sada narasla na 3.435,17 od 01.01.2023 (dragovoljac s oko 100 dana borbenog, otpušten radi bolesti koja nije u vezi s ratom)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , prof je napisao:

Poštovani joo,

kad odradite što Vam je savjetovao poštovani sivko zatražite informativni izračun mirovine bez uvjeta.

Postovani na toj stranici mirovinsko.hr i prijavim se u e gradani pa onda informativni izracun mirovine nece otvori...pise vasi podaci tek sutra vidljivi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 34 minuta, joo100 je napisao:

Postovani na toj stranici mirovinsko.hr i prijavim se u e gradani pa onda informativni izracun mirovine nece otvori...pise vasi podaci tek sutra vidljivi...

Poštovani morate sačekati jedan dan zbog autentifikacije tj. provjere vašeg identiteta od strane hzmo. Onda postupak kao sa slike, datum, spol, mirovina bez uvjeta i staž. Za par dana dobijete izračun od hzmo i pvb za cijeli staž. 

 

 

 

006 e grad.png

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof.,

zamolio bih Vas i odgovor na slijedeće pitanje, budući da nisam baš siguran koje vrijednosti u prvom dijelu tablice trebam unijeti za izračun mirovine prema općim propisima. U statusu sam hrvatskog branitelja - dragovoljca s 392 dana borbenog sektora. Prema čl. 27. Zakona o hrvatskim braniteljima prilikom odlaska u starosnu mirovinu po općim propisima osobni bod mi se zbog broja dana u borbenom sektoru uvećava 12% (od 361 do 480 dana) + 10% zbog statusa dragovoljca (ukupno povećanje osobnog boda 22%). Budući da se svota mirovine računa po formuli: Svota mirovine = Osobni bodovi x Mirovinski faktor x Aktualna vrijednost mirovine može li se iz toga zaključiti, budući da se prvi faktor (osobni bodovi) uvećava 22%, da će mi u konačnici i mirovina biti 22% veća u odnosu na mirovinu koju bih imao temeljem mirovinskog staža po općim propisima bez statusa hrvatskog branitelja? Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani dado,

žao mi je što ste me odlučili ispravljati nakon 24.g. rada na usporednim izračunima mirovina.

Imate gotove tablice a Vi sami želite svoj izračun braniteljske mirovine, normalno uz krivi pristup.

Vaša situacija:

1. starosna mirovina po općem propisu ZOMO zakonito raste za dodatak od 27 %

2. starosna braniteljska mirovina zakonito Vam raste za (spomenuto povećanje osobnog boda) dodatak od 22 %.

Kako Vam onda može biti veća starosna braniteljska mirovina od starosne mirovine po općem propisu ZOMO ?

Izracun mirovine.jpg

dado1965 2024 Usporedni izračun mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kada imate situaciju da idete prvi puta u mirovinu uz status HBR, ne trebate razbijati glavu o tome koja mirovina je veća, koju tražiti itd., zato što kada osoba ide u mirovinu, a ima status branitelja, rade joj se izračuni po oba propisa i povoljnija se stavlja u isplatu. Tako su i skrojena rješenja u upravnom postupku koja obrazlagaju izračune visina mirovina i u slučaju kada netko ima i manje od 100 dana ratovanja, usporedno opći i posebni propis (Zomo-zohbdr).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem poštovani ledena_kisa,

što objavljujete ono što nam je već poznato.

prije 8 minuta, ledena_kisa je napisao:

Kada imate situaciju da idete prvi puta u mirovinu uz status HBR, ne trebate razbijati glavu o tome koja mirovina je veća, koju tražiti itd., zato što kada osoba ide u mirovinu, a ima status branitelja, rade joj se izračuni po oba propisa i povoljnija se stavlja u isplatu. Tako su i skrojena rješenja u upravnom postupku koja obrazlagaju izračune visina mirovina i u slučaju kada netko ima i manje od 100 dana ratovanja, usporedno opći i posebni propis (Zomo-zohbdr).

Što je sa korisnicima starosnih mirovina po općem propisu ZOMO koji su umirovljeni do 2018.g., kakva su im prava i šanse za priznavanje povoljnije starosne braniteljske mirovine po novom braniteljskom zakonu ??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija