Jump to content

Upis s ugovorom o doživotnom uzdržavanju


Imilkoo

Preporučene objave

Poz svima

 

Već sam pisao o ovoj temi...pa evo opet o jednoj situaciju koju imam i koja nije toliko česta...

Imam ugovor o doživotnom sklopljen jos 2019g sa stricem on je umro prije 10 dana u tom ugovoru mi je ostavio stan i sve ostalo sto je posjedovao nije imao djece...imao je suprugu koja je umrla 2016g i s njom je imao sklopljen isti takav ugovor o doživotnom(neznam zasto su ga pravili jer po zakonu pripada suprugi nakon smrti muža ili obrnuto).

Stan je na njemu i sad postoje dvije zabiljezbe ta sa suprugom njegovom i ovaj zadnji sa menom...on je za vrijeme života trazio pismeno da se obrise zabilježba u gruntovnici ali oni to nisu napravili.

Onda smo angazirali odvjetnika koji je podnio tuzbu nekakvu da se taj ugovor raskine...al eto tuzba je na sudu vec dvije god i nista se nije rijesilo a on je eto i umro,i sto je nabolje odvjetnik me zvao na dan njegove smrti da je sudac uzeo tuzbu da ce napisat presudu i da ce bit rijeseno...oce li to uopce vrijedit kad je on umro a presuda kasnije?

Što dalje napraviti???

U gruntovnici nece upisat mene kao vlasnika dok se ne obrise ta zabilježba...jos cu izvsit na kraju a ja sam ga uzdrzavo kod mene je zivio pod zadnje kad nije mogao sam...troskove pokopa sam ja sve snosio...

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

postoji li na stanu i na ostalim nekretninama na kojima biste stekli pravo vlasništva na temelju navedenog ugovora o dosmrtnom uzdržavnju zabilježba spora ili neka druga vrsta zabilježbe? To možete provjeriti na način da upišete podatke o nekretnini na sljedećoj poveznici: https://oss.uredjenazemlja.hr/public-services/review-lr-bdc, a u gornjem lijevom kutu kliknete na aktivne plombe (broj Z-...), ako one postoje i provjerite njihov sadržaj).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je stric jos uvijek upisan kao vlasnik, ne vidim razlog zasto bi vam gruntovnica odbijala upisati pravo vlasnistva na osnovu vaseg ugovora. Zabiljezba njegovog ugovora sa suprugom ne sprecava vas da se upisete. Ja bih podnio prijedlog za uknjizbu pa ako vas gruntovnica odbije, drugostepeni sud bi po zalbi to trebao rijesiti u vasu korist. 

uređeno: od nefuratios
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema nikakva druga zabilježba ni teret...samo postoje ove dvije zabilježbe o doživotnom uzdrzavanju...moja da stricem i od njegove supruge pokojne s njim koja je umrla prije 7godina

 

Da stan je na njemu,ali ova u gruntovnici me odma odbila da se nemoze upisati nista jer postoje dvije zabilježbe ugovra...donio sam joj i smrtni list da vidi da je supruga preminula jos davno ali nista

Dali imate za preporučiti nekoga dobrog odvjetnika da stupim u kontakt s njim i probamo to rijesit najlaksim putem?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 30. 01. 2023. u 18:05, Imilkoo je napisao:

imao je suprugu koja je umrla 2016g i s njom je imao sklopljen isti takav ugovor o doživotnom

Kada je taj ugovor sklopljen tj. kada je stavljena zabilježba u ZK?

 

prije 1 sat, Imilkoo je napisao:

ali ova u gruntovnici me odma odbila da se nemoze upisati nista jer postoje dvije zabilježbe ugovra...donio sam joj i smrtni list da vidi da je supruga preminula jos davno ali nista

Problem je u tome što se radi o zabilježbi istoga ugovora, pa tako pretpostavka zabilježbe osobnih odnosa jest da je već nastao osobnoi odnos čija se zabilježba zahtjeva, što se dokazuje ispravama te se zailježbom ti odnosi publiciraju i djeluju apsolutno. No, kako se dokazuje valjanim ispravama tako je i za njeno brisanje potrebna isprava te ni stric nije samo tako mogao tražiti brisanje zailježbe bez isprave koja bi u tome slučaju bio priloženi raskid ugovora. Tada, kao ni sada ZK odjel ne može istu brisati bez isprave, a smrtni list nije takova isprava. Na žalost ćete morati čekati tu nekakovu presudu koja bi bila valjana isprava, no moguće je i drugo rješenje u zavisnosti od odgovora na pravo pitanje.

prije 1 sat, Imilkoo je napisao:

Dali imate za preporučiti nekoga dobrog odvjetnika da stupim u kontakt s njim i probamo to rijesit najlaksim putem?

Kako prema pozitivnim propisima nije dozvoljeno reklamiranje odvjetnika, u što bi se javna preporuka mogla ubrojiti, možete isti upit postaviti u podforumu Tražim odvjetnika gdje bi vam se zainteresirani mogli javiti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Spitfire je napisao:

Kada je taj ugovor sklopljen tj. kada je stavljena zabilježba u ZK?

 

Problem je u tome što se radi o zabilježbi istoga ugovora, pa tako pretpostavka zabilježbe osobnih odnosa jest da je već nastao osobnoi odnos čija se zabilježba zahtjeva, što se dokazuje ispravama te se zailježbom ti odnosi publiciraju i djeluju apsolutno. No, kako se dokazuje valjanim ispravama tako je i za njeno brisanje potrebna isprava te ni stric nije samo tako mogao tražiti brisanje zailježbe bez isprave koja bi u tome slučaju bio priloženi raskid ugovora. Tada, kao ni sada ZK odjel ne može istu brisati bez isprave, a smrtni list nije takova isprava. Na žalost ćete morati čekati tu nekakovu presudu koja bi bila valjana isprava, no moguće je i drugo rješenje u zavisnosti od odgovora na pravo pitanje.

Kako prema pozitivnim propisima nije dozvoljeno reklamiranje odvjetnika, u što bi se javna preporuka mogla ubrojiti, možete isti upit postaviti u podforumu Tražim odvjetnika gdje bi vam se zainteresirani mogli javiti. 

Između strine i strica ugovor je skloplje  2008g tada i zabilježba

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 01. 02. 2023. u 15:47, nefuratios je napisao:

Zabiljezba njegovog ugovora sa suprugom ne sprecava vas da se upisete.

Spriječava, jer ima prednost pri upisu.

prije 18 sati , Imilkoo je napisao:

Dali imate za preporučiti nekoga dobrog odvjetnika da stupim u kontakt s njim i probamo to rijesit najlaksim putem?

Čemu novi odvjetnik u ovoj fazi postupka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , Borbena7 je napisao:

Spriječava, jer ima prednost pri upisu.

 

Rješenje Gž Zk 175/2022-2 od 10.06.2022. Županijskog suda u Varaždinu kaže da zabilježba ugovora o doživotnom uzdržavanju nema učinak čuvanja prvenstvenog reda upisa. I da ima, niko nije podnio zahtjev za uknjižbu na osnovu ugovora sa suprugom da bi se morao utvrđivati prvenstveni red. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 03. 02. 2023. u 15:39, nefuratios je napisao:

Rješenje Gž Zk 175/2022-2 od 10.06.2022. Županijskog suda u Varaždinu kaže da zabilježba ugovora o doživotnom uzdržavanju nema učinak čuvanja prvenstvenog reda upisa. I da ima, niko nije podnio zahtjev za uknjižbu na osnovu ugovora sa suprugom da bi se morao utvrđivati prvenstveni red. 

Po Vašem tumačenju čovjek je pokrenuo sudski postupak bez razloga?

Ovdje je u pitanju višestruko otuđenje iste nekretnine s dva različita pravna posla, te se jedino sudskim putem može utvrditi tko stječe vlasništvo nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 03. 02. 2023. u 15:39, nefuratios je napisao:

kaže da zabilježba ugovora o doživotnom uzdržavanju nema učinak čuvanja prvenstvenog reda upisa. I da ima, niko nije podnio zahtjev za uknjižbu na osnovu ugovora sa suprugom da bi se morao utvrđivati prvenstveni red. 

Naravno da u ovom slučaju ima i bez obzira je li tko podnio zahtjev za uknjižbu prvenstveni red traje a čak prvenstveni red postavljača pitanja istječe protekom godine dana, dakle 2020. Zato sam i pitao kada je stavljena prva zabilježba nadajući se da je i prva u tome roku no tek izmjenama i dopunama Zakona o zemljišnim knjigama godinama daleko iza 2008 je taj rok i stavljen a svi ostali postupci se rješavaju prema odredbama zakona u vrijeme kada je započet postupak. Dakle imate zabilježbu osobnih odnosa koja kao prvenstveni red ima snagu i jedino što je odvjetnik i mogao je ono što mu Zakon o obveznim odnosima dopušta (utjecaj smrti davatelja uzdržavanja na ugovor o doživotnom uzdržavanju), a to je da u slučaju smrti davatelja uzdržavanja njegova prava i obveze prelaze na nasljednike, a ako ne pristanu na produženje ugovora ili ih (kao u ovom slučaju) nema ugovor se raskida, no to treba utvrditi sud rješenjem i o toj valjanoj ispravi za brisanje govorim od početka. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 05. 02. 2023. u 17:27, Borbena7 je napisao:

Po Vašem tumačenju čovjek je pokrenuo sudski postupak bez razloga?

Ovdje je u pitanju višestruko otuđenje iste nekretnine s dva različita pravna posla, te se jedino sudskim putem može utvrditi tko stječe vlasništvo nekretnine.

Ako je u pitanju višestruko otuđenje, to znači da se knjiži onaj ko prvi podnese zahtjev ako je u dobroj vjeri koja se pretpostavlja. Da nije bio u dobroj vjeri nema ni ko dokazivati jer je supruga umrla, a djece nema. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Dana 05. 02. 2023. u 19:05, Spitfire je napisao:

Naravno da u ovom slučaju ima i bez obzira je li tko podnio zahtjev za uknjižbu prvenstveni red traje a čak prvenstveni red postavljača pitanja istječe protekom godine dana, dakle 2020. Zato sam i pitao kada je stavljena prva zabilježba nadajući se da je i prva u tome roku no tek izmjenama i dopunama Zakona o zemljišnim knjigama godinama daleko iza 2008 je taj rok i stavljen a svi ostali postupci se rješavaju prema odredbama zakona u vrijeme kada je započet postupak. Dakle imate zabilježbu osobnih odnosa koja kao prvenstveni red ima snagu i jedino što je odvjetnik i mogao je ono što mu Zakon o obveznim odnosima dopušta (utjecaj smrti davatelja uzdržavanja na ugovor o doživotnom uzdržavanju), a to je da u slučaju smrti davatelja uzdržavanja njegova prava i obveze prelaze na nasljednike, a ako ne pristanu na produženje ugovora ili ih (kao u ovom slučaju) nema ugovor se raskida, no to treba utvrditi sud rješenjem i o toj valjanoj ispravi za brisanje govorim od početka. 

Prema kojem to članku zakona prvenstveni red istječe protekom godine dana za zabilježbu postojanja UDU? Ja imam sličnu situaciju i upisan sam (višestruko otuđenje nekretnine je isto bilo u pitanju), ali ostala mi je ta zabilježba upisana iako su umrli i davatelj i primatelj uzdržavanja. 

Borbena7 je točno napisala. U ovom slučaju su dakle 2 zabilježbe UDU: prva od sada pok. supruge, a druga od postavljača pitanja. Naravno da prvenstveni red ima njena zabilježba (budući da je podnesena ranije) koja se smrtnim listom pretvara u uknjižbu (ako nema drugih ograničenja za provedbu upisa). A taj smrtni list može predati netko tko ima pravni interes: njezin zakonski nasljednik ili čak postavljač pitanja. 

Nadalje, tada će ona biti upisana kao ZK vlasnica te kako je pokojna, moraju se ustanoviti njezini nasljednici. Ništa od ovog drugog UDU, neće to moći ići redovnim ZK postupkom da se uknjiži, nego eventualno tužbom. Tako da nakon što pokojna bude upisana kao ZK vlasnica, morat će ići zabilježba spora ili brisovna tužba, što je najizglednije.

uređeno: od Ivan Orgulje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stanje je ovakvo ,postupak tužba koju je Stric podnio kao primatelj uzdrazavanja da raskine ugovor je obustavljena dok neprođe ostavinska iza njega tada njegov nasljednik moze nastaviti dalje postupak...kako je sutkinja objasnila da nije umro bas sad kad je predmet dosao na red bio bi ugovor raskinut i obrisana zabiljezba...posto ona nema nasljednika imala je dvije sestre koje isto nisu imale djece i sve su pokojne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trebao bih pogledati ZK uložak da budem siguran, ali ja bih predao smrtni list za pok. strica s dokazom pravnog interesa, tako da kao upisani ZK vlasnik postane teta.

Onda si se riješio prve zabilježbe, te možeš upisati zabilježbu spora (ako je još nema) te pokrenuti brisovnu tužbu. Nije jednostavno, ali za ovo ti treba odvjetnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija