Jump to content

Nasljedni red


anonimno

Preporučene objave

  • 3 mjeseci kasnije...

konkretno, umrla je teta od moje majke bez oporuke, živi nasljednici su I njen brat,II kćer od njenog brata(moja majka),III kćer i sin od njene sestre,IV 3 kćeri od 2.sestre +unuk i unuka(sin od 2.sestre umro),V 2 unuka i unuka od 3.sestre+praunuk i praunuka(umrli sin i unuk od 3.sestre)

kako će se podijeliti ostavština?na 5 ili 14 dijelova

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Ako teta nije imala partnera niti djece, niti žive roditelje, u tom slučaju nasljeđuju braća i sestre na jednake dijelove.

Ako je netko od braće ili sestara mrtav, njegov dio nasljeđuju njegova djeca, opet na jednake dijelove.

Iz vaše priče nije baš jasno kolko je teta imala braće i sestara ( 2 brata i 3 sestre?), te koji su od njih živi, a koji mrtvi. (Vaša majka pod II, je li ona kćer od brata pod I, ili kćer drugog brata koji je preminuo?)

Navedite one koji su mrtvi, te koji su točno potomci ostali iza njih.

xmenergy je napisao:

konkretno, umrla je teta od moje majke bez oporuke, živi nasljednici su I njen brat,II kćer od njenog brata(moja majka),III kćer i sin od njene sestre,IV 3 kćeri od 2.sestre +unuk i unuka(sin od 2.sestre umro),V 2 unuka i unuka od 3.sestre+praunuk i praunuka(umrli sin i unuk od 3.sestre)

kako će se podijeliti ostavština?na 5 ili 14 dijelova

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ostavina se dijeli ovako:

1.brat živ - bratu 1/5

2.brat umro,živa kćer - kćeri 1/5

1.sestra umrla,živi kćer i sin- kćer i sin svaki po 1/10

2.sestra umrla,žive 3 kćeri,umro sin,živi unuk i unuka od sina- svaka kćer po 1/20, a unuk i unuka svaki po 1/40

3.sestra umrla,kćer umrla,živi 2 unuka i 1 unuka od kćeri,- svakom unuku po kćeri 1/30; sin umro,2 unuka umrla,živi praunuk i praunuka - praunuku i praunuci svakom po 1/20.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve dileme su riješene što se tiče HR, ali evo možda ćete mi dati i odgovor u svezi sa kućom u Australiji koja je ostala iza pokojne tete. Čuo sam da se po njihovom zakonu ostavština može dodijeliti samo australskim građanima, kojih je od gore 14 navedenih nasljednika dvoje.Pitanje:da li i ostalih 12 imaju pravo na nasljedstvo. Navodno,po njihovom zakonu,ako nema nasljednika sa australskim državljanstvom, ostavština pripada njihovoj vladi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 13 godina kasnije...

Molio bih vas da pomognete razjasniti nekoliko situacija prema nasljednom pravu. Da ne otvaram  novi topic, pišem ovdje. Hvala...

1.) Gospodin koji je preminuo nije sastavio oporuku, nema djece, supružnika, a najbliža živuća rodbina su mu nećaci. Imao je sestru i dva brata od kojih su samo njihova djeca živi odnosno nećaci preminulog. Sestra ima troje djece, brat dvoje i zadnji brat jedno dijete.
Kako se dijeli imovina: na šest jednakih dijelova ili na tri jednaka dijela od kojih se trećina za sestru dijeli na njezino troje djece, odnosno trećina na dvoje, a zadnji brat dobije trećinu?

2.) Prilikom nasljeđene imovine nasljeđuju se i dugovi kojih onaj koji prihvati nasljedstvo ne mora nužno znati. Citat kaže: "nasljednici odgovorni za ostaviteljeve dugove sa svom svojom imovinom, ali samo do visine vrijednosti naslijeđene imovine."
Što to znači u praksi? Ako si naslijedio vinograd čija je vrijednost 1000 eura, ali pokojni je imao dug u vrijednosti 2000 eura, znači li to da vjerovnik može ovršiti samo taj vinograd i tražiti da se proda barem da dobije tih tisuću eura ili može sjesti s dugovima i na ostatak imovine koju ima onaj što je primio vinograd u nasljedstvo, ovrši nasljeđeni vinograd ali sjedne i na nasljednikovu osobnu kuću? Čija je procjena imovine mjerodavna? Što ako nisi znao za taj dug?

3.) U slučaju smrti jednog roditelja, imovinu nasljeđuje bračni drug i djeca..? Trebaju li platiti porez na nasljeđeno odnosno hoće li imati kakvih dodatnih troškova?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1) na taj način

Prije 48 minuta, Svebor je napisao:

na tri jednaka dijela od kojih se trećina za sestru dijeli na njezino troje djece, odnosno trećina na dvoje, a zadnji brat dobije trećinu

 

3) porez se ne plaća; a od drugih troškova - javnog bilježnika ako bude ostavinska kod njega.. ne znam da li još što

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Svebor je napisao:

Kako se dijeli imovina

Djeca (nećaci) dijele onaj dio koji bi nasljedio njihov prednik da je živ. 

 

prije 5 sati , Svebor je napisao:

li može sjesti s dugovima i na ostatak imovine koju ima onaj što je primio vinograd u nasljedstvo, ovrši nasljeđeni vinograd ali sjedne i na nasljednikovu osobnu kuću

Za dugove ostavitelja se odgovara kako nasljeđenom tako i vlastitom imovinom

 

prije 5 sati , Svebor je napisao:

Što ako nisi znao za taj dug?

Citirana činjenica je nebitna glede odgovornosti za dugove. 

 

prije 5 sati , Svebor je napisao:

Čija je procjena imovine mjerodavna?

Vještaka odgovarajuće struke. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija