Jump to content

Provođenje ovršnog postupka nakon zastare


bobbydoors1982

Preporučene objave

Pozdrav.

Vlasnik sam firme koju sam naslijedio od oca. Ista firma je 2001.g. bila u građanskom postupku protiv fizičke osobe radi naplate duga. 2003.g. donesena je pravomoćna presuda u korist firme i rješenje o ovrsi nad nekretninom (poljoprivredno zemljište) u vlasništvu 1/1 tužene osobe. U katastru / zemljišnim knjigama od tada stoji upisan teret nad nekretninom.

Za cijeli slučaj saznajem prije mjesec dana (02/2023). Otac mi nikada nije spominjao tužbu niti ovrhu. Čak ni on nije znao da je rješenje o ovrsi doneseno (tako kaže), jer je odvjetnik koji je tada vodio postupak iz njihovih osobnih razloga odlučio isto prešutjeti.

U međuvremenu tužena osoba je umrla, isto i naš odvjetnik. Zastara nad provođenjem ovrhe nastupa nakon 10 godina.

Zanima me da li postoji mogućnost provođenja ovršnog postupka? Ako da, kako se to provodi? Ako ne, što dalje učiniti? Čuo sam da bi se trebali izbrisati teret sa predmetne nekretnine.

Hvala!

uređeno: od bobbydoors1982
Dopuna.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, bobbydoors1982 je napisao:

Zastara nad provođenjem ovrhe nastupa nakon 10 godina.

Da, ali postoji i prekid zastarnog roka.

prije 1 sat, bobbydoors1982 je napisao:

Zanima me da li postoji mogućnost provođenja ovršnog postupka?

Ovisi u kojoj je fazi taj ovršni postupak. Kako točno glasi zabilježba u zemljišnim knjigama?

prije 1 sat, bobbydoors1982 je napisao:

Ako da, kako se to provodi?

Putem suda prodaja nekretnine na dražbi, radi namirenja duga iz kupovne cijene.

prije 1 sat, bobbydoors1982 je napisao:

Čuo sam da bi se trebali izbrisati teret sa predmetne nekretnine

Bojim se da imate pogrešnu informaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Borbena7 je napisao:

Da, ali postoji i prekid zastarnog roka.

Ne razumijem što to znači. Kako da znam da je došlo do prekida zastarnog roka?

 

prije 13 sati , Borbena7 je napisao:

Ovisi u kojoj je fazi taj ovršni postupak. Kako točno glasi zabilježba u zemljišnim knjigama?

1.1 Temeljem zapisnika broj (broj zapisnika) prenosi se slijedeći upis: Primlj. 13.
veljače, 2003. br. (broj)
Temeljem rješenja o ovrsi br. (broj rješenja). zabilježena je zabrana otuđenja i
opterećenja na nekretninama upis. u A, po ovrhovoditelju (naziv tvrtke i adresa)

prije 13 sati , Borbena7 je napisao:

Putem suda prodaja nekretnine na dražbi, radi namirenja duga iz kupovne cijene.

A ako ne želim naplatu duga, nego samo da postanem vlasnik nekretnine? Da li je to moguće.

Naime vrijednost duga po kojem je pokrenuta tužba, tada je bio daleko veći od vrijednosti nekretnine. Ovršena je nekretnina jer tuženik nije imao ništa drugo usporedive vrijednosti. Dug je bio daleko veći.

prije 13 sati , Borbena7 je napisao:

Bojim se da imate pogrešnu informaciju.

Ako se ovršni postupak ne može više provesti, da li je potrebno izbrisati  zabilježbu iz ZK? Postoji li mogućnost plaćanja nekakve globe, ako se brisnje ne učini?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 minuta, bobbydoors1982 je napisao:

Ne razumijem što to znači. Kako da znam da je došlo do prekida zastarnog roka?

Znači da nakon prekida zastarnog roka on ponovno teče, ali iz početka. Dužnik bi trebao znati, da li je i kada vjerovnik pokušavao prislilnu naplatu, te da je na taj način prekinuo tijek zastarnog roka.

prije 22 minuta, bobbydoors1982 je napisao:

Temeljem rješenja o ovrsi br. (broj rješenja). zabilježena je zabrana otuđenja i
opterećenja na nekretninama upis. u A, po ovrhovoditelju (naziv tvrtke i adresa)

Prema ovome što navodite u pitanju je privremena mjere zabrane otuđenja i opterećenja nekretnine.

prije 22 minuta, bobbydoors1982 je napisao:

A ako ne želim naplatu duga, nego samo da postanem vlasnik nekretnine? Da li je to moguće.

Da, ali kao hipotekarni vjerovnik morate biti svjestni rizika upisane hipoteke.

prije 22 minuta, bobbydoors1982 je napisao:

Ako se ovršni postupak ne može više provesti, da li je potrebno izbrisati  zabilježbu iz ZK?

Nije ovdje u pitanju zabilježba rješenja o ovrsi na nekretnini.

prije 22 minuta, bobbydoors1982 je napisao:

Postoji li mogućnost plaćanja nekakve globe, ako se brisnje ne učini?

Potrebno je napraviti uvid u sudski spis da vidite u kojoj je ovo fazi postupka, ali sankcija za sud nema. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 minuta, Borbena7 je napisao:

Znači da nakon prekida zastarnog roka on ponovno teče, ali iz početka. Dužnik bi trebao znati, da li je i kada vjerovnik pokušavao prislilnu naplatu, te da je na taj način prekinuo tijek zastarnog roka.

Nije bilo pokušaja prisilne naplate. Ustvari nije se pokretao nikakav postupak nakon pravomoćnosti rješenja o ovrsi. Znači ništa od 2003.g.

prije 15 minuta, Borbena7 je napisao:

Da, ali kao hipotekarni vjerovnik morate biti svjestni rizika upisane hipoteke.

Koji su rizici? Nekretnina je još uvijek upisana kao da ima jedinog vlasnika sa teretom (moja tvrtka). Nigdje se ne spominje nikakva hipoteka.

 

prije 17 minuta, Borbena7 je napisao:

Potrebno je napraviti uvid u sudski spis da vidite u kojoj je ovo fazi postupka, ali sankcija za sud nema.

Faza postupka stoji od 2003.g. Ništa se nije u međuvremenu događalo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , bobbydoors1982 je napisao:

Koji su rizici?

Naplata duga iz prodajne vrijednosti nekretnine.

prije 5 sati , bobbydoors1982 je napisao:

Nigdje se ne spominje nikakva hipoteka.

Taj upis Vam je hipoteka, odnosno založno pravo na stvari radi osiguranja vjerovnikove tražbine.

prije 5 sati , bobbydoors1982 je napisao:

Faza postupka stoji od 2003.g. Ništa se nije u međuvremenu događalo.

To nagađati, a stvarno stanje se jedino može vidjeti iz sudskog spisa u  kojem je i donesena ta odluka o privremenoj mjeri zabrane otuđenja i opterećenja nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija