Jump to content

Doprinosi na nepuno radno vrijeme u 2023.


delpiero10

Preporučene objave

Moze li mi netko objasniti koliko poslodavac placa doprinose kada bi prijavio radnika na neodredjeno na recimo 1/4 radnog vremena?

Koliki je doprinos za mirovinsko?

Koliki je doprinos za zdravstveno?

 

Uzet cemo primjer od ovdje https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2023_01_1_8.html, cl. 7, st. 1, recimo da je zaposlenik u pausalnom obrtu. Minimalna propisana osnovica je E 546,87 ( 0,4 x prosjecna placa).

 

Recimo na tu cifru kolika bi bila mjesecna davanja za tog zaposlenika zaposlenog na 2h u pausalnom obrtu na rad na neodredjeno.

 

Zanima me kako to ugrubo izracunati...

 

Hvala unaprijed!

uređeno: od delpiero10
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za zaposlene se primjenjuje normalni minimalac, a ne najmanja osnovica za obračun doprinosa. Računa se tako da se podijeli bruto 1 minimalac s 168 radnih sati kako bi dobili bruto plaću po radnom satu. Nakon toga se bruto radni sat množi s brojem sati na koje ide prijava te se množi s 21 dan (jer neki mjeseci imaju 21 radni dan). Ono što se dobije predstavlja bruto plaću.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da vidimo jesam li shvatio, pa evo racunice...

Uzet cemo da je bruto1 E546,87, i da radnik radi 2h dnevno (nepuno radno vrijeme).

--> 546,87/168: 3,26; radni sat: E3,26--> prijava je na 2h dnevno, znaci E3,26 x 2 x 21 = E 136,92

Bruto1 = E136,92, i sad od te cifre 20% otpada na mirovinsko (E27,38) i 16,5% na zdravstveno (E22,59), pa bruto2 ispada E159,51, dok neto ispada ugrubo E109,54.

Jesam dobro shvatio?

uređeno: od delpiero10
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na potvrdi sivko...

Zbunjivalo me sto nisam, citajuci par zakona, bio siguran da li se obracunava doprinos za, npr., zdravstveno iz minimalne bruto place za puno radno vrijeme, znaci 16,5% od E546,87, ali cini se da se obracunava  srazmjerno satima... Iako mi je i dalje zbunjujuce jer u zakonu nije bas definirano sto su to tocno obvezni doprinosi, i da li taj razmjer po satima kaci i mirovinsko i zdravstveno.

Uglavnom hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija