Jump to content

Pravo dosjelosti?


7of9

Preporučene objave

Pozz, tražim savjet vezano uz prava prevoza i prelaska na svoju parcelu. Kupili smo kuću ,gdje nam je prodavatelj izostavio detalj oko prava prolaska preko parcele . Naime sad imamo veliki problem ,glavni prilaz kući ide preko 4 metra puta koji koriste susjedi i mi da bi došli do kuće. Taj ugovor je sklopljen 80-tih godina i od tada se koristi mi smo treći vlasnici. Sada susjed želi zagraditi taj prilaz ,samim time i nama prilaz sa glavne ceste ka parceli i kući.

Pitanje je da li mi imamo pravo dosjelošću na taj dio puta?

P.s. ako sam nešto izostavila a bitan je detalj ,pojasniti ću... 

Hvala od ♥️

Da i podnio je tužbu za ukidanje prava prevoza i prelaska😓

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Dana 18. 04. 2023. u 9:04, 7of9 je napisao:

Pitanje je da li mi imamo pravo dosjelošću na taj dio puta?

Ne možete dosjelošću steći pravo vlasništva na tuđoj imovini, a pri čemu znate da je tuđa.

Da li je pravo služnosti puta upisano u zemljišnu knjigu kao teret na nekretnini susjeda?

Da li ste znali prilikom kupnje kuće da je pristupni put tuđe vlasništvo ili da nema uređeno pravo služnosti, a isto ujedno nije bilo moguće utvrditi iz ZK? 

Dana 18. 04. 2023. u 9:04, 7of9 je napisao:

podnio je tužbu za ukidanje prava prevoza i prelaska

U postupku ćete dokazati neophodnost služnosti jer bez iste ne biste mogli koristiti svoju nekretninu. 

Također provjerite imate li mogućnost kakvog drugog pristupa (s neke druge parcele ili slično).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Dana 23. 05. 2023. u 15:27, lawbydesign je napisao:

Da li ste znali prilikom kupnje kuće da je pristupni put tuđe vlasništvo ili da nema uređeno pravo služnosti, a isto ujedno nije bilo moguće utvrditi iz ZK? 

Znali smo za dio gdje nam stoji  u zk  ulošku da susjed ima pravo prevoza i prelaska preko naše zemlje u svoj voćnjak ,ali ne i dio da naš ulaz nije naš nego mi isto tako imamo samo pravo prevoza preko tog djela njihove parcele! Toga u našem zk izvadku nema .

 

Samo da nadodam da naš priključak plina ,šahta od vode i ormarić za struju je izdvojen ispred ograde 😔

I kada smo krenuli sa uređenjem dvorišta skužili smo da glavni kabal od njihove struje ide na dubini od 60 cm po našem dvorištu ,da njihova drenaža se spaja na našu šahtu.

🥺

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , 7of9 je napisao:

Da na njegovom zk izvatku piše da mi imamo pravo služnosti , služnost je od 84'

Ne može je jednostrano ukinuti. Pošto je podnio tužbu, trebat ćete pred sudom dokazati da nemate drugi način pristupa do svoje nekretnine (ako je doista tako).

prije 4 sati , 7of9 je napisao:

Toga u našem zk izvadku nema .

Niti ne treba biti. Služnost se upisuje u teretovnicu nekretnine na koju se odnosi. No, prodavatelj vam je to svakako bio dužan reći te biste uslijed toga propusta prodavatelja imali pravo na naknadu štete ukoliko do nje dođe, a potencijalno i na raskid kupoprodajnog ugovora ukoliko se za to ispune uvjeti.

 

prije 4 sati , 7of9 je napisao:

Samo da nadodam da naš priključak plina ,šahta od vode i ormarić za struju je izdvojen ispred ograde

Znači na dijelu zemljišta koje nije vaše, nego imate samo pravo služnosti?

prije 4 sati , 7of9 je napisao:

I kada smo krenuli sa uređenjem dvorišta skužili smo da glavni kabal od njihove struje ide na dubini od 60 cm po našem dvorištu ,da njihova drenaža se spaja na našu šahtu.

A kakvo pravo služnosti imaju upisano na vašem zemljištu? Koliko sam vas razumjela, samo služnost puta, a to ne obuhvaća korištenje vaše septičke jame (ako ste na to mislili pod "šahta").

Možete li to iskoristiti za dogovor da ako vi to ostavite kako jest da susjed mora ostaviti vašu služnost i povuči tužbu? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija