Jump to content

Radna sposobnost


Lavinia

Preporučene objave

Pozdrav,radim u školi.Godinu dana sam na bolovanju zbog depresije do koje je došlo zbog nasilnih roditelja i maltretiranja kolega.Osim toga mučilo me to što ne mogu imati djecu.Jedna kolegica me je stalno bockala s činjenicom da nemam djecu,da mi neće nitko imati pomoći da mi se javio strah.Depresija je nastala zbog kolega.Pokušala sam suicid i bila u Vrapču.Godinama su me kolegice uništavale i izolirale.Zbog glupih primjedbi roditelja svaki tjedan mi je dolazila ravnateljica na razgovor(npr.moje dijete se spotaknulo,moj je pao s tobogana.učiteljica je pila vodu pod satom,...).Bilo mi je dosta svega.Nisam opasna za djecu,a više ni na sebe.Samo je problem da sad imam hrpu povijesti bolesti na kojima piše pacijentica nije dobro,a nitko nije napisao zašto.I uzimam lijekove.Sad sam puno bolje i smatram da bi mogla raditi.Doktorica me šalje na procjenu radne sposobnosti.Kakav je to postupak?Što se sve provjerava?Ja ne bi još  u mirovinu jer imam 50 godina.molim savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Šalju vas na vještačenje po službenoj dužnosti jer ste pod istom šifrom bolovanja na njemu 12 mjeseci bez prestanka.

Idete na HZMO i postoje tri opcije:

 

A) nema gubitka radne sposobnosti

B) djelomični gubitak radne spospbnosti

C) potpuni gubitak radne sposobnosti.

Opcija B i opcija C Vas šalju u mirovinu.

Predstoji upravni postupak u HZMO.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, zvat će Vas na pregled kad HZMO dostavi predmet na vještačenje. Dobit ćete poziv. Oni će imati informacije od Vašeg liječnika, a i Vi možete priložiti dokumentaciju.

Kakav će pregled biti, ovisi o vještacima. 

Vještači Vas Zavod za vještačenje (ZOSI).

Nakon vještačenja, oni dostave nalaz u HZMO, a HZMO shodno nalazu piše rješenje u upravnom postupku.

uređeno: od ledena_kisa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Doktor Vas ima pravo poslati i prije tog roka sukladno članku 48. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju.

To što ćete biti upućeni na vještačenje ne znači da će Vas vještaci proglasiti radno nesposobnom.

Imate pravo i možete uzeti odvjetnika za potrebe upravnog postupka.

uređeno: od ledena_kisa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Lavinia je napisao:

Oprostite jer dosađujem.Muči me jer je psihijatrica pisala da nisam dobro,a tri puta sam joj rekla da mi je bolje.Da li se donosi odluka na temelju toga što piše o meni?Ja sad ne mogu dokazati da mogu raditi.Da li me komisija može poslati opet na bolovanje?

Svi nalazi do sada vještacima mogu samo pomoći oko donošenja odluke.

Međutim, nisu presudni i nije obveza vještaka da se slažu sa ostalim mišljenjima. Uostalom, vještači se Vaša radna sposobnost, osobe koje imaju zdravstvene probleme mogu raditi i uz njih, ako to ne smanjuje njihovu radnu spospbnost - prema opisu radnog mjesta na kojem su trenutno zaposleni.

Kada Vas pozovu na pregled Vi se izjasnite o Vašem stanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala.Ja sam psihijatrici u Vrapču tri puta rekla da mi je bolje,da se pripremam za rad.Ona je samo kopirala iste povijesti bolesti,a ja to nisam shvatila važnim pa nisam reagirala i zato me doktorica šalje na procjenu.Kopirala je:depresija.bipolarni poremečaj,poremećaj ličnosti i nije dobro.Ja nisam doktor,ali znam da nemam ni bipolarni i poremećaj ličnosti neko ponavljajuću depresiju.Danas idem drugom psihijatru,a sljedeći tjedan ovoj.Glupo mi je da sad mene pošalju u mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mi nismo liječnici i to će oni reći. Nemoguće Vam je odgovoriti na pitanje.

Moje mišljenje je takvo da je bolest na psihičkoj bazi bolest kao i svaka druga, virusna, fizička.

Postoje lijekovi, način i proces liječenja.

Ako to ne umanjuje Vašu radnu sposobnost - nećete dobiti gubitak.

Primjerice, ako netko radi fizički posao, a ima problema sa leđima i ne može ih otkloniti lijekovima, vjerojatno je da će biti gubitka radne sposobnosti.

Ali ako su terapijski učinci pozitivni i osoba može raditi redovne poslove, ne vidim prostora za gubitak radne sposobnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , Lavinia je napisao:

Hvala.Mene muči kako bi komisija za procjenu radne sposobnosti gledala na to da je učitelj suicidalan ili je pokušao suicid.

Postovana ,suicidalna osoba prijetnja je za samu sebe a samim time I za okolinu,te po sili zakona moze biti "prisilno"hospitalizirana bez vlastitog pristanka s obzirom da nemoze vladati svojom voljom.Dakle ,na ovo se gleda vrlo ozbiljno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 26. 04. 2023. u 13:52, Lavinia je napisao:

Puno hvala.Ja sam psihijatrici u Vrapču tri puta rekla da mi je bolje,da se pripremam za rad.Ona je samo kopirala iste povijesti bolesti,a ja to nisam shvatila važnim pa nisam reagirala i zato me doktorica šalje na procjenu.Kopirala je:depresija.bipolarni poremečaj,poremećaj ličnosti i nije dobro.Ja nisam doktor,ali znam da nemam ni bipolarni i poremećaj ličnosti neko ponavljajuću depresiju.Danas idem drugom psihijatru,a sljedeći tjedan ovoj.Glupo mi je da sad mene pošalju u mirovinu.

Trazite uputnicu od doktorice opce prakse za psiholosko testiranje gdje ce pisati vase opcenito stanje te biti procjenjeno funkconiranje..inace,psihotest je jedan od bitnijih nalaza koji vjestaci gledaju.

Kod slanja u mirovinu gleda se preostala radna sposobnost u odnosu na posao koji obavljate.Skola(vas poslodavac) popunjava jedan obrazac gdje pise sto se od vas koja spremnost u radu trazi...a vjestaci udporeduju vase psihicko stanje prema nalazima psihijatra.I.psihologa pa procjenjuju dali vi imate sve te vjestine koje se traze za rad.Na temelju toga donose odluku o smanjenju radne posobnosti ili opcoj nesposbnosti za rad(ukoliko postoji)ili donosi rijesenje da smanjenje radne sposobnosti.ne postoji I nastavljate raditi

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala.Ja nisam opasna za učenike.A taj suicid je bio glupost jer sam imala težak oblik korone i jedna kolegica me je provocirala da ću umrjeti sama jer nemam djece.Mislim da je sve bilo zbog korone.Ja sam sad dobro.Da li mislite da ću biti udaljena s radnog mjesta?Liječila sa se u Vrapču i idem na psihoterapiju.

uređeno: od Lavinia
dodatni podaci
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 30. 04. 2023. u 9:44, Lavinia je napisao:

molim vas još,ada li ta komisija može opet poslati na bolovanje ili odmah šalje u mirovinu

 

Dana 29. 04. 2023. u 15:06, Lavinia je napisao:

hvala.Ja nisam opasna za učenike.A taj suicid je bio glupost jer sam imala težak oblik korone i jedna kolegica me je provocirala da ću umrjeti sama jer nemam djece.Mislim da je sve bilo zbog korone.Ja sam sad dobro.Da li mislite da ću biti udaljena s radnog mjesta?Liječila sa se u Vrapču i idem na psihoterapiju.

Psihicka evaluacija se moze vrsiti svakih 6 mj najbolje psiholoskim testiranjem da se izvrsi   procjena uvida u psiholosko stanje...to je kljucno da se dokaze/vidi fukcionalno stanje pojedinca.Ja vama vjerujem da niste opasni po djecu,ali isto tako misljenja sam da ovakvo radno okruzenje nije dobro za vase stanje iz onoga sto ste napisali kako se osjecate (degradirano I u strahu).

Zelim vam sve  najbolje.Da nadjete neko rijesenje I da porazgovarate sa svima koji bi mogli pomoci vama,a to su oni koji rade na vasem zdravlju,da vam bude bolje .

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija