Jump to content

Zabrana dolaska na posao bez doznaka


sheshirdzhija

Preporučene objave

Poslodavac je uveo pravilo (putem službenog emaila) da ubuduće ne smijemo doći na posao ukoliko odmah prvi dan nakon zaključenja bolovanje nismo dostavili doznake.

 

Sad, glavni problem je u tome što meni doznake izdaje moja doktorica, a pedijatrica daje ispričnice djeci na temelju kojih ja dobijem doznake kada zbog bolesti djece ne mogu na posao.

One ne rade u isto vrijeme. Npr ponedjeljak je doktorica od djece popodne, a moja je ujutro. Dakle fizički je nemoguće da ja dobijem doznaku za sebe, jer doktorica ne radi.

 

Riješenje koje je poslodavac dao je da ostanemo dulje na bolovanju. Dakle doveden sam u situaciju da moram doktore moliti da lažu i pišu mi lažne doznake. Prvo pedijatrica, da napiše dužu ispričnicu za dijete, a onda moja koja mi na temelju te lažne ispričnice daje doznake.

 

Poslodavac tvrdi da on to mora jer ako mu dođe inspekcija, a netko je na radnom mjestu i nije dostavio doznake, podložan je velikom riziku.

 

Nikada do sada nitko u firmi nije čuo da je inspekcija tog tipa bila.

A u zakonu o zdravstvenom osiguranju se samo spominje rok od 3 dana za dostaviti potvrdu da je bolovanje otvoreno.

 

Može li mi netko objasniti što se tu događa?

Da li je moguće da je poslodavac TEHNIČKI u pravu ovo za inspekciju (makar se u praksi to ne kažnjava)?

Ako da, kako se inače riješavaju slučajevi da se radniku brani dolazak na posao i prisiljava na lažiranje bolovanja (time u smanjenu plaću)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 minuta, sheshirdzhija je napisao:

Ali ako napravim to riskiram sukob sa poslodavcem nakon kojega je jasno tko ga je prijavio i baj baj.

Možda neće biti razloga za prijavu.

prije 10 minuta, sheshirdzhija je napisao:

Imamo službeni dopis sa uputama što i kako. To dakle nije temelj za prijavu?

Nije.

prije 10 minuta, sheshirdzhija je napisao:

Znači mrtvo slovo na papiru. Ili se zamjeriti poslodavcu, ili šutiti.

Ako postupite po njegovom traženju, a dr. Vam jednog dana uskrati lažiranje podataka na doznakama, jednostavno nećete imati opravdanje za izostanak s posla, a što može imati dalekosežnije posljedice od toga da ste se pojavili na radnom mjestu, iako zbog opravdanih razloga prvi radni dan niste imali doznaku o zatvaranju bolovanja.

Lažiranje podataka nema opravdanja, a izostanak dostavljanja doznake prvi radni dan ima čak i dokaze koji idu u prilog ovakvom ponašanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija