Jump to content

Povreda autorskih prava (ukradena fotografija)


Matijang

Preporučene objave

Pozdrav svima.

Vidio sam par sličnih tema, ali su malo starije pa da osvježimo raspravu.

 

Znači riječ je o ukradenoj fotografiji, koja je korištena za Facebook baner (sa još 5-6 drugih fotografija).

Javio se autor fotografije i traži 5000€ odštete?

Zanima me ima li tko kakvih iskustava sa time, da li to zbilja toliko košta? 

Fotografije se zbilja koriste od tog autora u jednom članku na web stranici od Putoholičara i ne bježimo od toga da su to njegove slike, no to nam je puno i želimo čuti neka iskustva.

 

Čitajući neke zakone (jer kada pitamo informativno odvjetnika, svaki kaže pokušajte se nagoditi), ali kada nagodbe nema tj vlasnik traži isključivo 5000€ gledamo artenative.

Negdje piše ako nigdje nije navedeno u članku onaj copiright (c) , ili da su slike zaštićene itd itd.. također pitanje je da li je autor zaista tu fotografiju zaštitio i platio porez na to...

 

Čisto bih volio čuti vaša mišljenja?

Gotovo sam siguran da bilo tko slučajno koristi nečiju fotografiju iz bilo kakvih razloga....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
Dana 29. 04. 2023. u 11:31, Matijang je napisao:

Negdje piše ako nigdje nije navedeno u članku onaj copiright (c) , ili da su slike zaštićene itd itd.. također pitanje je da li je autor zaista tu fotografiju zaštitio i platio porez na to...

Ne mora nigdje pisati da su fotografije zaštićene,jer se to podrazumijeva,a autor nema potrebe nikakvu fotografiju "zaštititi" ili plaćati porez,samo dokazati "originalom"- (full size) da je foto njegov!

Nečija autorska fotografija objavljena na internetu se smatra autorskim djelom,koje je zaštićeno zakonom o istom:

Članak 189.

(1) Novčanom kaznom od 5.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako:

2. bez odobrenja autora ili drugog nositelja autorskog prava ili udruge za kolektivno ostvarivanje autorskog prava reproducira, distribuira, skladišti ili poduzima druge radnje radi distribucije, ili na bilo koji način priopći javnosti ili preradi autorsko djelo, ili se njime koristi bez plaćanja naknade, ili se na drugi način protupravno koristi autorskim djelom (članak 18.-33.),

4. bez navođenja imena, pseudonima ili neke druge oznake umjetnika izvođača, osim ako je umjetnik izvođač u pisanom obliku izjavio da ne želi biti naveden, javno se koristi njegovom izvedbom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
Dana 29. 04. 2023. u 11:31, Matijang je napisao:

Pozdrav svima.

Vidio sam par sličnih tema, ali su malo starije pa da osvježimo raspravu.

 

Znači riječ je o ukradenoj fotografiji, koja je korištena za Facebook baner (sa još 5-6 drugih fotografija).

Javio se autor fotografije i traži 5000€ odštete?

Zanima me ima li tko kakvih iskustava sa time, da li to zbilja toliko košta? 

Fotografije se zbilja koriste od tog autora u jednom članku na web stranici od Putoholičara i ne bježimo od toga da su to njegove slike, no to nam je puno i želimo čuti neka iskustva.

 

Čitajući neke zakone (jer kada pitamo informativno odvjetnika, svaki kaže pokušajte se nagoditi), ali kada nagodbe nema tj vlasnik traži isključivo 5000€ gledamo artenative.

Negdje piše ako nigdje nije navedeno u članku onaj copiright (c) , ili da su slike zaštićene itd itd.. također pitanje je da li je autor zaista tu fotografiju zaštitio i platio porez na to...

 

Čisto bih volio čuti vaša mišljenja?

Gotovo sam siguran da bilo tko slučajno koristi nečiju fotografiju iz bilo kakvih razloga....

Da li je to privatni FB profil koji ne ostvaruje profit ili firme ili kakva stranica koja ostvaruje profit? Cuo sam da za privatne profile postoji mogucnost copyright zalbe facebooku od stane autora, pa se onda ukloni fotka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija