Jump to content

Vještačenje radi ostvarivanja prava na invaliditet


Klarisa18

Preporučene objave

Lijepi pozdrav,

molim vas za pomoć, jer ne znam od kud krenuti i kakva su mi prava! Trenutno sam na bolovanju, zbog lumboishijalgije,( neurokirurg prilikom pregleda nalaza MR, rekao da je potrebna operacija, jer drugačije neće proći). Imam problema i sa vratnom kralježnicom, hipertireoza, problemi sa vidom, ( desno oko dioptrija -8,50 lijevo oko -4,50). Imam ja još nekih dijagnoza, ali ove bi istaknula, zbog toga što mi onemogućavaju normalno obavljanje poslova,( sjedilački posao 100%) već 37 god.Prvi uvjeti za prijevremenu mirovinu bili bi 2025. god.

Interesira me da li ja imam pravo tražiti kakvo vještačenje,(invaliditet,smanjena radna sposobnost)? 

Da li se to pokreće od strane poslodavca, ili osobno preko obiteljskog liječnika?

Da li se ima kakav dodatak na mirovinu?

Molim vas, sve što je važno, a ja nisam postavila pitanje! Ili netko sa sličnim iskustvom!

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Klarisa18 je napisao:

Interesira me da li ja imam pravo tražiti kakvo vještačenje,(invaliditet,smanjena radna sposobnost)?

Na takvu vrstu utvrđivanja upućuje vas specijalist (ili komisija ako je takav slučaj).

prije 6 sati , Klarisa18 je napisao:

Da li se to pokreće od strane poslodavca, ili osobno preko obiteljskog liječnika?

Poslodavac vas može uputiti samo specijalsti medicine rada na utvrđivanje radne sposobnosti, odnosno da se utvrdi možete li i dalje obavljati poslove svog radnog mjesta, a to čini temeljem vaših nalaza, odnosno temeljem zaključka specijaliste.

Pokušajte s poslodavcem dogovoriti drugo radno mjesto (ako išta možete raditi) ili rad u skraćenom radnom vremenu. Ukoliko ne možete uopće raditi to treba potvrditi specijalist, odnosno ako ćete kontinuirano biti na bolovanju vaš liječnik obiteljske medicine bolovanje će vam odobravati/produživati temeljem specijalističkih nalaza/preporuka. Vi možete opetovano podnositi zahtjev za odobravanjem invalidske mirovine te tada komisija odlučuje da li da vam to odobri ili ne, ovisno o postotku invaliditeta i ostalim uvjetima. 

Invalidska mirovina utvrđuje se na način opisan ovdje https://www.mirovinsko.hr/hr/invalidska-mirovina/170

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bez obzira iz kojih razloga želite utvrditi invaliditet, Vi osobno možete sami predati zahtjev HZZO, naravno uz svu medicinsku dokumentaciju. Isto tako utvrđuje se i invalidnost (funcioniranje Vas unutar invaliditeta). 

Ili, možete podnijeti zahtjev putem CZSS za pravo na pomoć i njegu ili osobnu invalidninu.

Spomenute institucije će Vas poslati na vještačenje u ZOSI, te na osnovi nalaza vještaka donijeti odgovarajuće rješenje koje vam je temelj za daljnje ishođene zakonski propisanih povlastica.

Na osnovi utvrđenog invaliditeta (%) i invalidnosti (I-IV) imate pravo (ovisi o visini utvrđenih stanja) na neke povlastice.

Ako smatrate da ste osoba za invalidsku mirovinu, skračeno radno vrijeme, promjenu radnog mjesta, mora Vas na vještačenje poslati ljećnik obiteljske medicine uz ispunjeni obrazac

Dodatak na mirovinu imate pravo samo u slučaju povrede na radu ili profesionalnog oboljenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija