Jump to content

Otkaz za vrijeme probnog roka/mogućnost izvanrednog otkaza


bornar996

Preporučene objave

Pozdrav svima, 

u svrhu jednostavnosti, pričat ću u prvom licu iako nije moja situacija.
Uglavnom, trenutno sam od 11.4. na probnom radu kao konobar, i danas sam obavijestio nadređenog o otkazu, na što je on rekao da će poslati zahtjev o sporazumnom otkazu, i da će u tome stajati da plaćam 1000 kn penala jer nisam u mogućnosti odraditi punih 2 tjedna otkaznog roka.

Zanima me postoji li način za izbjeći te penale definirane člankom u ugovoru o radu,

[...]
- X eura za svaku minutu neopravdanog kašnjenja
- 130 eura za svojevoljni prestanak rada prije isteka otkaznog roka
[...]

Također je definirano da sam na probnom radu 6 mjeseci, i da otkazni rok za slučaj nezadovoljavanja probnog rada iznosi jedan tjedan sukladno ZOR-u.

Što me dovodi do pitanja broj jedan, pretpostavljam da se otkazni rok od jedan tjedan odnosi samo na otkaz od strane poslodavca?

Pitanje broj dva se pak odnosi na izvanredni otkaz s moje strane. 
Čitao sam da postoji mogućnost izvanrednog otkaza smoje strane ukoliko poslodavac narušava obveze iz radnog odnosa, i to unutar 15 dana od saznanja o povredama. Računa li se to ako sam danas saznao da je ZOR-om određeno da radnik mora imati neprekidnih 12 sati odmora između smjena, i tjedni odmor subotom, nedjeljom ili ponedjeljkom u trajanju od 36 sati. 
U ugovoru je definirano:

Radnik ima pravo na stanku i tjedni odmor sukladno ZOR-u.

Unatoč tome, tjedni odmor je nasumični dan u tjednu, i to se često dogodi da budem u drugoj smjeni do 22:00, pa nakon odmora (ili ak idući dan ako nema odmora) radim od 9:00, znači s 11 sati odmora. 
Predstavlja li to osnovicu na kojoj bi mogao dati izvanredni otkaz?

Također, zanima me, budući da sam radio dva mjeseca, oba zasebno više od pola, imam li pravo na razmjerni godišnji odmor od dvije dvanaestine?

Hvala na pažnji i ugodan ostatak večeri.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 54 minuta, Borbena7 je napisao:

Sa ovom ugovornom odredbom poslodavac se lijepo osigurao. Ne vidim da imate razloga za izvanredni otkaz ugovora o radu. A pravo na razmjeni dio godišnjeg odmora Vam svakako pripada.

Puno hvala na odgovoru, u tom slučaju svakako ću inzistirati na korištenju/eventualnoj isplati godišnjeg odmora, plus koliko vidim prema članku 122. stavku 5, imam pravo na 4 sata odsutnosti s posla tjedno, što bi isto valjalo iskoristiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 25 minuta, bornar996 je napisao:

U tom slučaju svakako ću inzistirati na korištenju/eventualnoj isplati godišnjeg odmora

Pravilo je da se godišnji odmor koristi tijekom otkaznog roka, osim ako poslodavac ne predloži isplatu naknade zbog nemogućnosti organizacije rada.

prije 27 minuta, bornar996 je napisao:

koliko vidim prema članku 122. stavku 5, imam pravo na 4 sata odsutnosti s posla tjedno, što bi isto valjalo iskoristiti.

Imate na to pravo, ali isključivo u dogovoru sa poslodavcom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 53 minuta, Borbena7 je napisao:

Pravilo je da se godišnji odmor koristi tijekom otkaznog roka, osim ako poslodavac ne predloži isplatu naknade zbog nemogućnosti organizacije rada.

Imate na to pravo, ali isključivo u dogovoru sa poslodavcom.

Aha, ali poslodavac je primoran to ispoštovati i omogućiti u bilo kojem slučaju? (kako njemu najbolje odgovara pretpostavljam)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija