Jump to content

Zakon o gradnji


btheg

Preporučene objave

Izdana mi je lokacijska dozvola za zahvat u prostoru:

REKONSTRUKCIJA-NADOGRADNJA I ADAPTACIJA STAMBENE GRAĐEVINE

sagrađene kao dio stambenog niza u povijesnoj jezgri grada.

Platio sam 800 kuna upravne pristojbe za građevinsku dozvolu (i 20 kuna takse)

Kuća je sagrađena prije najmanje 200 godina, a iz katastra sam dobio potvrdu

da je sagrađena prije 1968. Navodno s takvim podatkom, građevinska dozvola

za objekt nije potrebna.

Kako se radi o adaptaciji unutrašnjosti kuće, krovišta i fasade, prema uputama iz

lokalnog Ureda, zatražio sam građevinsku dozvolu za rekonstrukciju-nadogradnju i adaptaciju.

 

Dok je prolazilo vrijeme godišnjih odmora i raznih bolovanja u Uredu, ja sam krenuo sa

radovima. Prema glavnom projektu, ali bez građevinske dozvole za te radove.

 

Poplaćao sam sve moguće pristojbe: komunalne i vodne doprinose.

Kao šlag na kraju, dobijem posamce da moram platit još jedan iznos:

0,5 puta uvečan iznos uplačenog komunalnog doprinosa. Dakle još polovicu iznosa.

I to na temelju Zakona o gradnji NN 100/04 Članak 90. stavak 3.

i na temelju Uredbe o izmjeni tarife Zakona o upravnim pristojbama NN 129/06 točka 5. stavak 7.

i to zato što sam gradio prije izdavanja građevinske dozvole.

 

Nigdje na pisamcu nema upute o pravnom lijeku.

 

Mene sad zanima, dali je moguće da se ti članci Uredbe i Zakona odnose na novogradnju ili

ipak i za adaptaciju stoljetnih građevina.

 

Nisam škrt, sve što treba ću platiti. Ali poučen kroz ovo vrijeme na njihove pogreške

u tumačenju Zakona o gradnji i sličnog, postavljam ovo pitanje nekom upućenom.

 

I još jedno dodatno pitanje: obračunali su mi vodni doprinos s većom tarifom.

Ja sam uplatio koliko su tražili jer mi se žuri dobiti građevinsku, a onda sam im se žalio.

Dali je realno očekivati kroz neko razumno vrijeme da će mi vratiti moje novce?

Ima li itko iskustva da mu je država vratila više plaćeno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedina greška je što Vam nisu napisali uputu o pravnom lijeku, u kojoj bi stajalo da na taj zaključak nije dopuštena posebna žalba. Drugim riječima, Vi se na posebnu upravnu pristojbu možete žaliti ulažući žalbu na konačno rješenje (građevinsku dozvolu ili rješenje o odbijanju zahtjeva).

Međutim, nećete ništa postići,jer ste započeli s građenjem bez valjane građevinske dozvole i zbog toga podliježete plaćanju te posebne upravne pristojbe. Činjenica da Vam je kuća sagrađena prije 15.02.1968. godine znači samo da se smatra da je to što je napravljeno do tog datuma, sagrađeno s građevinskom dozvolom, dakle da je legalna, no nikakvi zahvati na njoj nisu dozvoljeni bez dozvole izdane od nadležnog ureda.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo, za informaciju (ipak su mi se smilovali i pustili me preko reda da mi nacrtaju sto mi nije jasno) sve je kako i Mirna kaze, osim ovog o pravnom lijeku:

U slucaju da nisam platio taj iznos koji traze, dobio bi odbijenicu za gradjevinsku, na kojoj bi pisao razlog zasto mi nisu dali gradjevinsku i i tek tamo bi pisao pravni lijek. Eto.

Zivjeli!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija