Jump to content

Prekid roka zastare novčane ovrhe


Medo5

Preporučene objave

Poštovani,

imam staru ovrhu koja je sad već u 9. godini. U međuvremenu sam bio u inozemstvu. Kako 3 godine nije bilo uplata, ovrha nad novčanim sredstvima je obustavljena, no vjerovnik je ponovno na FINA-i blokirao račun na temelju te iste stare Zadužnice.

Citiraj

Zastara se prekida sa svakom radnjom vjerovnika poduzetom pred sudom ili drugim nadležnim tijelom radi utvrđivanja, osiguranja ili ostvarenja tražbine (čl. 241 ZOO-a).

Smatra li se ova ponovna blokada na FINA-i prekidom roka zastare prema članku 241. ZOO?

Puno hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Bez zahtjeva ovrhovoditelja za povlačenje osnove za plaćanje, odnosno bez odluke suda o obustavi ovrhe, Fina nije u mogućnosti prestati postupati po osnovi za plaćanje koju je na naplatu dostavio ovrhovoditelj.

Ako je ovrha u međuvremenu obustavljena, kao što pišete, onda je sada riječ o novoj ovrsi te je na vama da uputite Fini pisani prigovor ako je nastupila zastara. Možete se pozvati na opći zastarni rok od 5 godina (iako apsolutna zastara potraživanja nastupa tek nakon proteka 10 godina od ovršnosti, odnosno proteka roka za dobrovoljno ispunjenje dugovanja). 

Sud i druga javnopravna tijela ne paze na zastaru po službenoj dužnosti. Na dužniku je da se na istu pozove, te da ju dokaže. Prigovor zastare obavezo se podnosi u pisanom obliku te ga je nabolje poslati nadležnoj instituciji preporučenom poštom. Dokaze da ste pravovremeno uputili prigovor, obavezno čuvajte. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 minuta, lawbydesign je napisao:

Poštovani,

Bez zahtjeva ovrhovoditelja za povlačenje osnove za plaćanje, odnosno bez odluke suda o obustavi ovrhe, Fina nije u mogućnosti prestati postupati po osnovi za plaćanje koju je na naplatu dostavio ovrhovoditelj.

Ako je ovrha u međuvremenu obustavljena, kao što pišete, onda je sada riječ o novoj ovrsi te je na vama da uputite Fini pisani prigovor ako je nastupila zastara. Možete se pozvati na opći zastarni rok od 5 godina (iako apsolutna zastara potraživanja nastupa tek nakon proteka 10 godina od ovršnosti, odnosno proteka roka za dobrovoljno ispunjenje dugovanja). 

Sud i druga javnopravna tijela ne paze na zastaru po službenoj dužnosti. Na dužniku je da se na istu pozove, te da ju dokaže. Prigovor zastare obavezo se podnosi u pisanom obliku te ga je nabolje poslati nadležnoj instituciji preporučenom poštom. Dokaze da ste pravovremeno uputili prigovor, obavezno čuvajte. 

Ovrha je prekinuta zbog proteka 3 godine bez prometa na računu. Znači sad se radi o novoj ovrhi koja je u zastari. Mene je brinulo da je ovom novom ovrhom prestao teći zastarni rok i da sada teče iznova. Na FINA su mi rekli neka popunim PDF obrazac i digitalno ga pošaljem uz digitalni potpis. Inače, radi se o kreditu, odnosno jamstvu za kredit kojeg dužnik nije otplaćivao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Medo5 je napisao:

imam staru ovrhu koja je sad već u 9. godini

Što ovo konkretno znači? O kakvoj je ovrsi bila riječ? Tko ju je provodio? Tko su sve bili ovršenici?...

prije 4 sati , Medo5 je napisao:

Kako 3 godine nije bilo uplata, ovrha nad novčanim sredstvima je obustavljen

Obustavljena temeljem rješenja općinskog suda ili je FINA-a samo prestala postupati po čl. 12. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima?

prije 4 sati , Medo5 je napisao:

no vjerovnik je ponovno na FINA-i blokirao račun na temelju te iste stare Zadužnice.

Zahtjevom za izravnu naplatu tj. bez posredovanja suda?

prije 4 sati , Medo5 je napisao:

Smatra li se ova ponovna blokada na FINA-i prekidom roka zastare prema članku 241. ZOO?

Da. Što se sada događa s ovim dugom na FINA-i?

prije 3 sati , lawbydesign je napisao:

Bez zahtjeva ovrhovoditelja za povlačenje osnove za plaćanje, odnosno bez odluke suda o obustavi ovrhe, Fina nije u mogućnosti prestati postupati po osnovi za plaćanje koju je na naplatu dostavio ovrhovoditelj.

Ima mogućnosti i to kada je dužna postupati po sili zakona.

prije 4 sati , lawbydesign je napisao:

te je na vama da uputite Fini pisani prigovor ako je nastupila zastara

Ovo ne bi bilo točno. FINA-a nema baš nikakve ovlasti povodom prigovora.

prije 4 sati , lawbydesign je napisao:

Možete se pozvati na opći zastarni rok od 5 godina

Ovaj zastarni rok ovdje ne vrijedi.

prije 4 sati , lawbydesign je napisao:

(iako apsolutna zastara potraživanja nastupa tek nakon proteka 10 godina od ovršnosti, odnosno proteka roka za dobrovoljno ispunjenje dugovanja)

Ne postoji ni apsolutna zastara.

prije 4 sati , lawbydesign je napisao:

Dokaze da ste pravovremeno uputili prigovor, obavezno čuvajte.

Pravovremeno u odnosu na što? Nema ovdje prostora za prigovor, odavno je prošao rok za prigovor.

prije 3 sati , Medo5 je napisao:

Znači sad se radi o novoj ovrhi koja je u zastari

Temeljem čega ovo tvrdite?

prije 3 sati , lawbydesign je napisao:

Zastara teče od datuma dospijeća potraživanja - dana kada je trebalo biti plaćeno.

Ako se plaćalo u obrocima, onda i zastara teče od dospijeća svakog obroka na naplatu.

Od dospijeća do plaćanja je bio puno radnji vjerovnika koje su već prekinule tijek zastarnog roka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Borbena7 je napisao:

Što ovo konkretno znači? O kakvoj je ovrsi bila riječ? Tko ju je provodio? Tko su sve bili ovršenici?...

Obustavljena temeljem rješenja općinskog suda ili je FINA-a samo prestala postupati po čl. 12. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima?

Zahtjevom za izravnu naplatu tj. bez posredovanja suda?

Da. Što se sada događa s ovim dugom na FINA-i?

Ima mogućnosti i to kada je dužna postupati po sili zakona.

Ovo ne bi bilo točno. FINA-a nema baš nikakve ovlasti povodom prigovora.

Ovaj zastarni rok ovdje ne vrijedi.

Ne postoji ni apsolutna zastara.

Pravovremeno u odnosu na što? Nema ovdje prostora za prigovor, odavno je prošao rok za prigovor.

Temeljem čega ovo tvrdite?

Od dospijeća do plaćanja je bio puno radnji vjerovnika koje su već prekinule tijek zastarnog roka.

Ovršenik je bila banka po kreditu po kojem sam bio jamac, a banka je prodala kredit EOS-u prije 6 godina. Radilo se zahtjevu izravno bez posredovanja suda. FINA je postupala po čl. 12 Zakona o provedbi ovrhe po novčanim sredstvima kad je prekinula ovrhu, a sada je EOS ponovno blokirao račun. Što mogu poduzeti po tom pitanju? Jasno mi je da FINA nema ovlasti postupati po tome, sami su mi rekli.

 

Znači li to da se ni nakon punih 10 godina neću moći pozvati na zastaru?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 23. 05. 2023. u 14:34, Medo5 je napisao:

vjerovnik je ponovno na FINA-i blokirao račun na temelju te iste stare Zadužnice.

Znate li kojeg je točno datuma zatražio izravnu naplatu preko FINA-e?

Dana 23. 05. 2023. u 14:34, Medo5 je napisao:

blokirao račun na temelju te iste stare Zadužnice.

Da li je ta zadužnica bila potvrđena od strane javnog bilježnika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Znate li kojeg je točno datuma zatražio izravnu naplatu preko FINA-e?

Da li je ta zadužnica bila potvrđena od strane javnog bilježnika?

Da, 17.3.2014. i 23.5.2023.

Zadužnica je potvrđena kod javnog bilježnika, imam taj dokument. Ono što ne znam je kada je banka raskinula ugovor s izvornim dužnikom, odnosno, kada je cijeli kredit došao na naplatu i to ne mogu saznati, ali čini mi se par dana prije. Izvorni dužnik je odavno izvan RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 24. 05. 2023. u 20:53, Medo5 je napisao:

Da, 17.3.2014. i 23.5.2023.

Zadužnica je potvrđena kod javnog bilježnika, imam taj dokument. Ono što ne znam je kada je banka raskinula ugovor s izvornim dužnikom, odnosno, kada je cijeli kredit došao na naplatu i to ne mogu saznati, ali čini mi se par dana prije. Izvorni dužnik je odavno izvan RH.

 

Dana 24. 05. 2023. u 19:32, Borbena7 je napisao:

Znate li kojeg je točno datuma zatražio izravnu naplatu preko FINA-e?

Da li je ta zadužnica bila potvrđena od strane javnog bilježnika?

Konkretno, koji se zastarni rok primjenjuje ako je banka raskinula ugovor u kreditu nakon 2 neplaćene rate 17.4.2014. na cijeli preostali iznos? Radi se o zadužnici potvrđenoj kod javnog bilježnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 24. 05. 2023. u 20:53, Medo5 je napisao:

Da, 17.3.2014. i 23.5.2023.

Ovim postupanjem su prekinuli zastarni rok od 10. godina, jer je solemnizacijom zadužnica dobila svojstvo javnobilježničkog akta.

prije 6 sati , Medo5 je napisao:

Konkretno, koji se zastarni rok primjenjuje ako je banka raskinula ugovor u kreditu nakon 2 neplaćene rate 17.4.2014. na cijeli preostali iznos?

Nije bitno, ovršeni ste temeljem zadužnice.

prije 6 sati , Medo5 je napisao:

Radi se o zadužnici potvrđenoj kod javnog bilježnika.

Rok je 10. godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija