Jump to content

Otkazni rok za odlazak u punu starosnu mirovinu


dt60

Preporučene objave

Trebao bih pravni savjet u vezi otkaznog roka zbog odlaska u mirovinu.

Imam 63 godine života i 42 godine mirovinskog staža.
Kod istog poslodavca sam proveo zadnjih 16 godina. 
U ugovoru o radu otkazni rokovi nisu posebno definirani, već su referirani na tadašnji čl. 122. Zakona o radu.

Od 1.9.2023. godine želim otići u punu starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika.
Interesira me da li u tome slučaju poslodavac od mene ima pravo tražiti odrađivanje otkaznog roka i koliko bi takav otkazni rok trajao?

Negdje sam pročitao da u mome slučaju radni odnos prestaje po sili zakona te da nakon planiranog dana odlaska više jednostavno ne moram dolaziti na posao a sva prava iz radnog odnosa prestaju tim danom.

Poslodavcu sam iz nekih osobnih razloga odlazak namjeravao najaviti 1.8.2023. godine s time da ću od 1. do 15.8.2023. biti na godišnjem odmoru.

Pošto ne bih želio probleme niti da me nešto spriječi u odlasku u mirovinu s planiranim datumom, interesira me stručno tumačenje otkaznog roka i pravni savjet u ovome slučaju.

Hvala unaprijed.
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , dtomsic je napisao:

Interesira me da li u tome slučaju poslodavac od mene ima pravo tražiti odrađivanje otkaznog roka i koliko bi takav otkazni rok trajao?

Nema otkaznog roka.

prije 4 sati , dtomsic je napisao:

Od 1.9.2023. godine želim otići u punu starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika.

U tom slučaju ugovor o radu prestaje po sili zakona, osim ako se poslodavac i radnik drukčije ne dogovore. 

prije 4 sati , dtomsic je napisao:

Poslodavcu sam iz nekih osobnih razloga odlazak namjeravao najaviti 1.8.2023. godine s time da ću od 1. do 15.8.2023. biti na godišnjem odmoru.

Jeste dobili odluku o korištenju godišnjeg odmora i koliko ukupno imate dana godišnjeg odmora?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 28 minuta, Borbena7 je napisao:

Nema otkaznog roka.

U tom slučaju ugovor o radu prestaje po sili zakona, osim ako se poslodavac i radnik drukčije ne dogovore. 

Jeste dobili odluku o korištenju godišnjeg odmora i koliko ukupno imate dana godišnjeg odmora?

Borbena7, hvala na brzom odgovoru!

Godišnji odmor je planiran u vrijeme kada nisam znao da 1.9.2023. mogu u mirovinu.
Odluku o godišnjem ću dobiti prije nego krenem na godišnji ali će u njoj broj dana biti veći nego što me na kraju pripada. Iz određenih razloga ne želim najavljivati odlazak u mirovinu prije 1.8.2023.

Imam 23 dana godišnjeg pa pretpostavljam da mi za 8 mjeseci rada proporcionalno pripada 15 dana godišnjeg obzirom da ugovorom o radu nije posebno definirano.

Planirao sam se s godišnjeg vratiti par dana ranije, da ne prekoračim proporcionalni dio, iako mi to nikako ne odgovara jer mi stvara veći trošak.
Interesira me, ako "greškom" iskoristim npr. 20 dana, znači 5 dana više nego što mi proporcionalno pripada, mogu li za te dane tražiti neplaćeno i može li mi to prolongirati odlazak u mirovinu?

I još nešto, pošto u ovome slučaju nema otkaznog roka da li sam onda dužan najaviti odlazak u mirovinu mjesec dana prije ili to mogu i kasnije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , dtomsic je napisao:

Negdje sam pročitao da u mome slučaju radni odnos prestaje po sili zakona te da nakon planiranog dana odlaska više jednostavno ne moram dolaziti na posao a sva prava iz radnog odnosa prestaju tim danom

Tako je.

prije 8 sati , dtomsic je napisao:

Poslodavcu sam iz nekih osobnih razloga odlazak namjeravao najaviti 1.8.2023. godine

Čak niste ni dužni najaviti.

prije 8 sati , dtomsic je napisao:

ću od 1. do 15.8.2023. biti na godišnjem odmoru.

Toliko dana razmjernog godišnjeg odmora Vam i pripada.

prije 2 sati , dtomsic je napisao:

Odluku o godišnjem ću dobiti prije nego krenem na godišnji ali će u njoj broj dana biti veći nego što me na kraju pripada

Mišljenja sam da bi poslodavac o ovome morao voditi računa i sam Vam utvrditi razmjerni dio godišnjeg odmora s obzirom da Vam po sili zakona prestaje radni odnos.

prije 3 sati , dtomsic je napisao:

Imam 23 dana godišnjeg pa pretpostavljam da mi za 8 mjeseci rada proporcionalno pripada 15 dana godišnjeg obzirom da ugovorom o radu nije posebno definirano

Točno.

prije 3 sati , dtomsic je napisao:

Interesira me, ako "greškom" iskoristim npr. 20 dana, znači 5 dana više nego što mi proporcionalno pripada,

Pitanje je što će poslodavac utvrditi da Vam pripada.

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

 

 

prije 3 sati , dtomsic je napisao:

može li mi to prolongirati odlazak u mirovinu?

Ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija