Jump to content

Najniža braniteljska mirovina


anonimno

Preporučene objave

Sad mrljavac,biaggo,beretka....ostali experti nešto mi nije jasno.

dakle kod ovih prevođenja naknada plaća na invalidske,onaj dio koji se odnosi na invalidsku civilnu recimo da je uzrok bolesti 50-50,oća,čin vojnik.

Dali pravo na minimalnu mirovinu braniteljsku se ostvaruje tek sa navršenih 65g. ili oni to računaju odmah kod prevođenja taj civilni dio kao minimalnu braniteljsku (ukoliko je povoljnija)pa ga umanjuju za 50%.???

Znači da rezimiram

vojnik-dragovoljac-20%hrvi trajno,omjer bolesti 50-50%,staž ukupno recimo 15g civilstvo,pričuva.

Vještačenje u 99g tad je određena naknada plaće kao privremeno rješenje; koje i dalje vrijedi jer obračun mirovine po pančićevom iz 2001g zakonu nije bio povoljniji od naknade(1700kn naspram 1800kn naknada plaće)

koliko bi po vama imao vojni dio i civilni dio(uzmimo u obzir da civlni dio je povoljnija minimalna braniteljska)osoba ima sad recimo 37g života.

Po onoj tablici imam izračun 3248kn otprilike,ali tamo nema spomena o toj tkz min. braniteljskoj mirovini.

Dakle znima me konkretno taj dio min.braniteljska kad se uračunava i koji su uvijeti da se to izvuče,godine života,invalidnost ili što?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ajme, puno stvari si zbrkao......

 

Institut najniže braniteljske mirovine je uveden da bi branitelji temeljem svojih nekakvih zasluga dobili pri odlasku u mirovinu ipak parstotinjak kuna više od minimalne mirovine. O tome kada su stečeni uvjeti za mirovinu - to je posebna priča i ovisi o nizu uvjeta.

 

A ako je netko HRVI i otišao je u mirovinu po ZOPHBDR, tada mu se mirovina izračunava po uvjetima koji ga sljeduju (HRVI, dragovoljac, omjer rat/mir, itd...) i to nema nikakve veze sa minimalnom braniteljskom mirovinom.

 

Jedino što ima veze s pojmom "minimalno" je omjer invalidske mirovine koji nije u svezi s ratom - kada ti na temelju radnog iskustva izracunaju civilni dio mirovine, pa ti ta mirovina ispadne manja od minimalca (ali, civilnog!), tada ti se OB uvećava za određeni postotak u odnosu na vrijeme provedeno u obrani i eventualno dragovojstvo.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A koliko ce netko dobiti omjer vojni / civilni dio, tu nema pravila i to ti nitko ne moze odrediti osim povjerenstva. Kao sto netko reče nedavno, u zadnje vrijeme je obično postotak invalidnosti ujedno i postotak mirovine vezan uz obranu RH, a ostalo je civilni dio. Izgleda da su prošla vremena kada se za 30-40 % rvi moglo dobiti 100% posljedicu rata....

 

Ja imam 30% ranjavanje + 30% bolest = 50% rvi, a u izračunu mirovine su mi odredili 60% rat i 40% mir.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl.31. Najniža mirovina, ZOPHBDR.

 

(1) Korisniku invalidske ili obiteljske mirovine koji je dijelom ili u cijelosti ostvario mirovinu prema odredbama ovoga Zakona, a mirovina je manja od najniže mirovine odredit će se najniža mirovina prema stavku 4. ovoga članka.

 

(2) Korisniku starosne ili invalidske mirovine, hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata kao i korisniku obiteljske mirovine iza smrti hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata koji je ostvario mirovinu prema općem propisu, a mirovina je manja od najniže mirovine odredit će se najniža mirovina prema stavku 4. ovoga članka.

 

(3) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji je navršio 65 godina starosti (muškarac), odnosno 60 godina starosti (žena), a ne ispunjava uvjete mirovinskog staža za stjecanje prava na starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, izuzetno od odredbi stavka 1. i 2. ovoga članka, pripada pravo na mirovinu u visini najniže mirovine određene prema odredbi stavka 4. ovoga članka.

 

(4) Najniža mirovina određuje se od osnovice koja iznosi 45% prosječne neto plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj, u godini koja prethodi godini ostvarivanja prava, a prema podacima Državnog zavoda za statistiku.

 

Ti konkretno ne spadaš u ovu kategoriju za najnižu mirovinu, već će se tebi mirovina računati kumuliranim načinom, a za izračun civilnog dijela tvoje mirovine ne uzima se u obzir postotak najniže mirovine po ZOPHBDR (kako ti je već gore objasnio anonimko), nego se računa po svim onim uvijetima koji su navedeni u tablici za izračun civilnog dijela mirovine.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam baš siguran,

mada će biti to praksa,

zašto nebih kao korisnik(kad me prevedu u invalidsku mirovinu)

onaj svoj civilni dio znači onih 50% bolesti(omjer rat-van toga),koristio institut najniže braniteljske ako je ona povoljnjja u kumuliranom dijelu (50%) nego izračun mirovine sa onim uvećanjima za dragovoljce,hrvi itd..ili griješim?????????

Osim toga evo od 15.03.07 svi predmeti za prevođenje barem tu u Puli podijeljeni su referentima na kompletiranje,izgleda da će ipak prevođenje bit odrađeno kako su i najavili s prvim isplatama ide se u petom mjesecu.Ostaje za vidjeti za koliko mjesci unazad će priznati zaostatke 3 ili više.Ovo je provjereno obzirom da imam pristup predmetnom spisu preko www miorh-a mogu vidjeti u kojoj fazi se nalazi predmet.

Još jedna napomena svima-potvrde o statusu,hrvi-a,dragovoljca,za staž i sve ostalo trebaju bit u spisu ako ih nema bit će poraznih obračuna,a vjerujte to se teško ispravlja najbolje kontaktirati referenta i provjerit dali šta fali u spisima,inače...............

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znači onih 50% bolesti

 

oprosti sto upadam, ali smijem li pitati, da nije mozda "bolest" - ptsp?

 

naime, radim anketu sa ciljem dokazivanja da se u braniteljskom podforumu legalisa 95% postova odnosi na ptsp, pa ako sam u pravu, uputio bih urednistvu prijedlog da unutar braniteljskog podforuma otvori zaseban forum - "ptsp branitelji".

 

jer, ovako je nepregledno, ja bih kao "obicni" branitelj u "svom" podforumu htio naci nesto za sebe, ali nista, sve samo ptsp...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

xxxxxxxx pa se možeš tu pronaći

 

zar istina doista toliko boli da ti nista drugo osim xxxxx replya nije preostalo?

 

a da me pokusas demantirati?

 

ne mozes jelda?

 

a hebiga, ajd onda jos malo vrijedjaj, impresionirat ces kako mene, tako i sve ostale sa iq-om barem u grenici prosjeka...

 

ali prvo ispuni anketu - i ti imas ptsp?

 

 

editirano!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Nisam baš siguran,

mada će biti to praksa,

zašto nebih kao korisnik(kad me prevedu u invalidsku mirovinu)

onaj svoj civilni dio znači onih 50% bolesti(omjer rat-van toga),koristio institut najniže braniteljske ako je ona povoljnjja u kumuliranom dijelu (50%) nego izračun mirovine sa onim uvećanjima za dragovoljce,hrvi itd..ili griješim?????????

...

 

Griješiš, griješiš....

 

Doslovno brkaš kruške i jabuke. U mirovinu možeš ili na jedan način ili na drugi, miješanja nema, zasigurno.

 

Naime, kumulirana mirovina se sastoji iz dva dijela: vojnog i civilnog. Oba dijela se izračunavaju na 100% i onda se od tih dijelova uzima omjer rat i mir.

 

E, sad, ukoliko ti je civilni izračun mirovine (dakle 100% civilne mirovine) manji od najniže civilne mirovine za puni radni staž, stručnu spremu itd..., onda ti se vrijednost OB uvećava za ono što sam naveo. Na, takav, uvećani iznos civilne mirovine više nema načina dodavati bilo što i ona ne podliježe više nikakvim preračunavanjima.

 

Ako ti je takva, civilna, uvećana mirovina i manja od najniže mirovine....(da ne ponavljam), nema veze, ti si zakonske mogućnosti iscrpio.

 

Ali, nije to u krajnjoj liniji ni toliko bitno, jer su te cifre vrlo male. Npr. neka je razlika između najniže braniteljske i minimalne civilne i 500 kn, što nije, tebi od nje u postotku koji imaš za dio mirovine koji nije u svezi s ratom pripada za npr. 50% samo 250 kn!

 

Puno je važniji omjer rat/mir jer ti svakih 10% povećanja tog omjera na stranu rata donosi bitno veću mirovinu. U tom dijelu ti je OB zbog koeficijenata puno veći od onog u civilnom dijelu......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma imaš pravo,tako nekeko mi je objasnila i referentica koja vodi predmet.

U svkom slučaju obzirom na sve u ovih 9 godina naknade plaće,moj omjer je 50-50 i svakako znam da ću imati više nego sad jer plaća vojnika 93 bila je 1830kn a sad je 50% oko 2550kn+civilni ako su one tablice točne negdje za 50% oko 650kn biće povećanje skoro 100%.U pitanju je psihička bolest ne ptsp,već psihoze i neuroze nekad se to vodilo pod 230b. iako u svim nalazima ide šifra f43,1 i f62,0 kronični oblik.Neznam ni kako su izvukli taj omjer jer nisam nikad bio prije rata bolesan.Ali ni to nije sve prvi put sam dobio 40% na gdinu,zatim su to uredno 2.st. skinuli na 30%,pa opet 30 trajno onda 2st skine na 20% trajno i tako sve tri komisije Rijeka da 10% više a Zagreb 2st. skine 10% i napokon 97g.dobijem ponovo 20 % trajno.Onda 99 odem na procjenu u mio i oni ljepo upišu treću kat.invalida,jer kao mlad si,što biš htio,i kod odlaska na naknadu utvrde da je omjer 50-50 što kako vidim i nije loše obzirom kako to se sad ocjenjuje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

šta ti si bio na naknadi plaće ili si išao direkt u invalidsku po novom zakonu imaš li 65g života?kad ti je napisano rješenje meni je pisano 99,pa sam obračune vršio ponovo na moj zahtjev 2005 ali itada mi je izračun rađen po starom zakonu jer nisu imali provedbene akte za ovaj sadašnji?Malo pojasni pliz ovo mi je bitno onaj gornji post je moj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

ovako piše u mom riješenju:

počevši od 0101.2006.g najniza mirovina iznosi 1.907,73 kn mjesečno

počevsi od 01.07.2006.g.najniza mirovina iznosi 1.969,82 kn mjesečno i tu istu ja primam sa omjerom 40 rat 60 civilstvo zato sto bi mi moja bila manja tj.1.698,03 pa moram primati najnizu 1.969,82.

 

Koji čin imaš, jesi li hrvi, dragovoljac, opća ili profesionalna nesposobnost?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

eto sada cu vam prepisati dio rijesenja:

Hrvatskom branitelju- dragovoljcu iz Domovinskog rata ???------------ rođ.12.02.972. kod kojeg je nastao trajni gubitak radne sposobnosti(opća nesposobnost za rad) dijelom uzrokovana 30%-bolešću-zadobivene u obrani suverniteta Republike Hrvatske,a dijelom 70% -ozljedom izvan rada-izvan tih okolnosti priznaje se,počevši od ????2005.pravo na invalidsku mirovinu zbog opče nesposobnosti za rad u svoti 1.698,82 kn mjesečno.

 

naime ja sam sada HRVI stalno 40% te sam imao prometnu sa teskim ozljedama glave(koma krvarenja u mozgu,paraliza desne strane tijela)koja me je stavila u mirovinu ta ista prometna mi se desila na putu sa posla postoji prijava o povredi na radu te sam imao 100%placeno bolovanje da bih sada dobio civilni dio izvan rada.Dali netko to razumije ako da neka mi pokusa pojasniti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod tebe stoje stvari ovako:

1. mirovna koju primaš izračunata je na osnovu čin-vojnik, dragovoljac.

2. nisu ti uzeli u obzir status HRVI, priloži im rješenje (nadopuna posupka), bit će ti veći polazni faktor, samim time i mirovina, ali ništa preznačajno, jer su ti dali vrlo mali postotak vojnog dijela.

3. potvrdu o povredi na radu trebao si priložiti uz žalbu na to rješenje u omjeru 30% vojno- 70% civilno, ako već nije kasno napiši žalbu i priloži tu dokumentaciju o povredi na radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i sta sad covjek moze napraviti ako mu je istekao rok za prigovor,zalbu...

ima nas jos kao on ....40% rat-60% civilno

hrvi 40%,trajno od 1999,bolest...opca nesposobnost, rjesenje o mirovini 10 mjesec 2001g

dragovoljac,rodjen 6 mj.1972g....mirovina 1698 kn

sto napraviti ,prije sedam dana prilozio sam potvrdu o statusu dragovoljca na protokol u mojoj lokalnom uredu HZMO,cekam odgovor ...

zelim reci sto oni misle kako covjek moze preziviti s tolikom mirovinom ,nije za rad,podstanar,sto nam prostaje,...pljačkati tajkune,otimati djecu i nadati se manjoj kazni zbog sudjelovanju u domovinskom ratu...oprostite karikiram ali ovako vise ne ide

:-x:-x

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

i sta sad covjek moze napraviti ako mu je istekao rok za prigovor,zalbu...

ima nas jos kao on ....40% rat-60% civilno

hrvi 40%,trajno od 1999,bolest...opca nesposobnost, rjesenje o mirovini 10 mjesec 2001g

dragovoljac,rodjen 6 mj.1972g....mirovina 1698 kn

sto napraviti ,prije sedam dana prilozio sam potvrdu o statusu dragovoljca na protokol u mojoj lokalnom uredu HZMO,cekam odgovor ...

zelim reci sto oni misle kako covjek moze preziviti s tolikom mirovinom ,nije za rad,podstanar,sto nam prostaje,...pljačkati tajkune,otimati djecu i nadati se manjoj kazni zbog sudjelovanju u domovinskom ratu...oprostite karikiram ali ovako vise ne ide

:-x:-x

 

Ako mu je prošao rok za žalbu po pitanju omjera vojno-civilno, nažalost sumnjam da tu može šta više ostvariti, osim ukoliko dođe do pogoršanja zdravstvenog stanja u svezi vojnog dijela može tražiti obnovu postupka. Za njega je sad najbitnije da priloži rješenje o statusu HRVI, imat će barem par stotina kuna višu mirovinu.

Šta se tebe tiče tvoju mirovinu će prevesti po novom ZOPHBDR, i bit će znatno viša nego šta sada primaš, pogotovo kada ti uzmu u obzir uz HRVI i status dragovoljca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

to 'obicni' trebalo bi znacit kao 'vazniji'?..od onih koji imaju ptsp-nemoj tako prika,ima nas koji smo se javili dobrovoljno pa nije bilo dovoljno naoruzanja pa smo kuburama kroz narodnu zastitu patrolirali kroz zamracenja i granate pa su nas zvali 2mj.nakon tog pa nemamo status dragov.pa smo prosli gadna ratista pa nas rasformirali pa se nas 20ak sami javili za ciscenja nakon sto je bojna stradala na grahovu pa nismo dragovoljci pa bez dana bolovanja i s cistim zdrastvenim gledali kako ti ginu suborci,prijatelji iz kvarta pa nas jos devastiraju razni svjetski i domaci mangupi pa evo i na forumu moramo u najnize hijerarhijske rupe pred silom koja je pijana propucavala sebe,ispadala iz kamiona il dobila hemoroide od pustog...i slicno --CAST svima pravim i pravednim borcima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

da ne otvaram novu temu imam pitanje

prijatelj ,sveukupno 15 godina radnog staza

dragovoljac DR,nema HRVI , invalid 30% sto mu je priZnaTO U podrucnom uredu HZZO i to po osnovi ostecene kraljesnice 2000.godine ,i dalje radi u privatnoj firmi .

u nalazu se spominje nekakva prometna nezgoda 1996.god ,koja je inicirala pomicanje diska i od tada je prijatelj dosta cesto na bolovanju .

operacija 2000.godine , a i sad je na bolovanju 3mjeseca.

u ratu sudjelovao u vremenu od 22.07.1991 do 01.05.1992 pa poslje jos u navrata , sveukupno 2,5 godina.

ima status branitelja .

pitanje , hrvi nema , pitanje se sastoji dali ako sad bude na I.K. proglasen kao nesposoban za rad,npr dobije opcu nesposobnost , dali mu je kao branitelju zagarantirana nekakva minimalna mirovina ili treba cekati da napuni 60/65 godina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ja bih samo evo dala komentar na sve ovo, da svi koji su sudjelovali u tom #OOPS#ing ratu, bi trebali biti postedjeni ovih birokratskih sranja i kojekakvih postotaka, jer ja da sam provela ma i samo jedan dan granatiranja,cini mi se da bih bila ostecena za citav zivot, a sta su sve ljudi pretrpjeli i sad se trebaju maltretirati jos sa ovom silnom matematkom..strahota..ma za mene su i pojedini civili rata pravi heroji, jer su jos uvijek ostali pri sebi i bore se i dalje za svoj opstanak medju lavovima, koji samo traze plijen..strasno.. :-?:zao: eto toliko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vivass je napisao:

da ne otvaram novu temu imam pitanje

prijatelj ,sveukupno 15 godina radnog staza

dragovoljac DR,nema HRVI , invalid 30% sto mu je priZnaTO U podrucnom uredu HZZO i to po osnovi ostecene kraljesnice 2000.godine ,i dalje radi u privatnoj firmi .

u nalazu se spominje nekakva prometna nezgoda 1996.god ,koja je inicirala pomicanje diska i od tada je prijatelj dosta cesto na bolovanju .

operacija 2000.godine , a i sad je na bolovanju 3mjeseca.

u ratu sudjelovao u vremenu od 22.07.1991 do 01.05.1992 pa poslje jos u navrata , sveukupno 2,5 godina.

ima status branitelja .

pitanje , hrvi nema , pitanje se sastoji dali ako sad bude na I.K. proglasen kao nesposoban za rad,npr dobije opcu nesposobnost , dali mu je kao branitelju zagarantirana nekakva minimalna mirovina ili treba cekati da napuni 60/65 godina

 

ako ide u mirovinu po ZOPHB ne treba čekati starosnu dob.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vivass je napisao:

... pitanje se sastoji dali ako sad bude na I.K. proglasen kao nesposoban za rad,npr dobije opcu nesposobnost , dali mu je kao branitelju zagarantirana nekakva minimalna mirovina ili treba cekati da napuni 60/65 godina

 

HB-u korisniku invalidske mirovinu ostvarene dijelom ili u cijelosti po odredbama ZOPHBDR, a mirovina je manja od najniže mirovine, odredit ce se najniža mirovina po članku 31. stavku 4. ZOPHBDR-a.

Isto vrijedi i za HB-a korisnika invalidske ili starosne mirovine koji je ostvario mirovinu prema općem propisu, kao i za HB-a koji je navršio 65 godina starosti (muškarac), odnosno 60 godina starosti (žena), a ne ispunjava uvjete mirovinskog staža za stjecanje prava na starosnu mirovinu prema općem propisu (ZOMO).

Dakle, pod uvjetom da mu je utvrđena mirovina manja od najniže mirovine, HB će imati pravo na invalidsku mirovinu određenu prema odredbama čl. 31. st. 4. ZOPHBDR-a, a iznos ovisi o tome da li mu je utvrđena opća nesposobnost (trenutno oko 2.180,00 kn) ili profesionalna (2.180,00 kn - 20%).

Za one koji idu u starosnu mirovinu i ista je manja od najniže mirovine, iznos mirovine je kao i kod invalidske mirovine zbog opće nesposobnosti. Isto vrijedi i za one HB koji navrše 65/60 godina starosti, a ne ispunjavaju uvjete mirovinskog staža za stjecanje prava na starosnu mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

BRAVO je napisao:

Primam najnižu opću ovaj mjesec 2099 kuna,kao 45%neto plaće u Hrvatskoj.

 

morskywuk je napisao:

Dakle, pod uvjetom da mu je utvrđena mirovina manja od najniže mirovine, HB će imati pravo na invalidsku mirovinu određenu prema odredbama čl. 31. st. 4. ZOPHBDR-a, a iznos ovisi o tome da li mu je utvrđena opća nesposobnost (trenutno oko 2.180,00 kn) ili profesionalna (2.180,00 kn - 20%).

 

Navodeći da najniža invalidska mirovina (zbog opće nesposobnosti za rad) prema odredbama članka 31. st. 4. ZOPHBDR-a iznosi oko 2.180,00 kn samo sam "zaokružio" iznos iz Odluke o visini najniže mirovine HB iz DR za godinu 2008.:

http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2008/0861.htm

Da li se i što od tog iznosa (2178,45 kn mjesečno) odbija vidi se iz mirovinskog listića.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija