Jump to content

Povećanje alimentacije, kako?


lorelei

Preporučene objave

Dakle, razvedeni smo od 2000 godine, prema odluci suda (sporazumno) dodjeljena alimentacija od 1000 kn, u međuvremenu on povisuje na 1300 (djete 9 godina). Međutim, moja primanja su zaista mala, a njegova velika, radi i živi u državi EU, a ovdje ima otvorenu firmu. Ima suprugu i njezinu kćerku i njoj ne dopušta primanje njene alimentacije. Svoje djete viđa rijetko, nazove možda jednom mjesečno. I sve to ne bi bilo tako strašno kad bi se barem ponekad sjetio nešto donjeti, poslati svom djetetu. Kad sam rekla da bi mu trebalo kupiti biciklu, rekao je da nema novca i da bicikla nije za naše djete jer je, kao nesposobno, naravno da je djete to čulo i bilo u šoku.

Pitanje je sljedeće: što napraviti kako bi se povisila alimentacija? Znači, primanja su mu velika po svim pokazateljima, a ne želi svom djetetu omogućiti sve što omogućuje djetetu svoje supruge? Kako doći do njegovih platnih podataka obzirom da radi vani?

Iskreno se nadam da netko ima iskustva s ovakvom temom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lorelei je napisao:

Dakle, razvedeni smo od 2000 godine, prema odluci suda (sporazumno) dodjeljena alimentacija od 1000 kn, u međuvremenu on povisuje na 1300 (djete 9 godina). Međutim, moja primanja su zaista mala, a njegova velika, radi i živi u državi EU, a ovdje ima otvorenu firmu. Ima suprugu i njezinu kćerku i njoj ne dopušta primanje njene alimentacije. Svoje djete viđa rijetko, nazove možda jednom mjesečno. I sve to ne bi bilo tako strašno kad bi se barem ponekad sjetio nešto donjeti, poslati svom djetetu. Kad sam rekla da bi mu trebalo kupiti biciklu, rekao je da nema novca i da bicikla nije za naše djete jer je, kao nesposobno, naravno da je djete to čulo i bilo u šoku.

Pitanje je sljedeće: što napraviti kako bi se povisila alimentacija? Znači, primanja su mu velika po svim pokazateljima, a ne želi svom djetetu omogućiti sve što omogućuje djetetu svoje supruge? Kako doći do njegovih platnih podataka obzirom da radi vani?

Iskreno se nadam da netko ima iskustva s ovakvom temom[/qmislim da je najbolje da mu das dijte da zivi kod njega,vjerovatno nebi trazio od tebe ni alimentaciju, a sigurno moze i dijtu prúziti vise jer to isama potvrdjujes. to znaci da bi i dijtu mozda tamo bilio bolje, a to je jedan od interesa djeteta, a usput bi imalo mogucnost da govori dva perfektno jezika i da posjecuje dvije skole-hrv. i skolu drzave u kojoj otac zivi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Predajte sudu zahtjev za povećanjem alimentacije. Navedite da su u proteklih 7 godina porasle potrebe djeteta koje je sad i starije i ima povećane potrebe. Navedite i da otac ima iznadprosječna primanja, da se ne pridržava odluke suda o viđanju djeteta, tj. da emocionalno zanemaruje vlastito dijete. Navedite iznos vaše plaće i tražite da sud pribavi podatke o njegovim primanjima. U svakom slučaju nemate što izgubiti. Sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

juicy je napisao:

Predajte sudu zahtjev za povećanjem alimentacije. Navedite da su u proteklih 7 godina porasle potrebe djeteta koje je sad i starije i ima povećane potrebe. Navedite i da otac ima iznadprosječna primanja, da se ne pridržava odluke suda o viđanju djeteta, tj. da emocionalno zanemaruje vlastito dijete. Navedite iznos vaše plaće i tražite da sud pribavi podatke o njegovim primanjima. U svakom slučaju nemate što izgubiti. Sretno

 

 

Hvala Vam na savjetu. Ne znam samo kako doći do visine njegovih primanja?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

qmislim da je najbolje da mu das dijte da zivi kod njega,vjerovatno nebi trazio od tebe ni alimentaciju, a sigurno moze i dijtu prúziti vise jer to isama potvrdjujes. to znaci da bi i dijtu mozda tamo bilio bolje, a to je jedan od interesa djeteta, a usput bi imalo mogucnost da govori dva perfektno jezika i da posjecuje dvije skole-hrv. i skolu drzave u kojoj otac zivi.

 

Ne bi rekla da je to najsretnije rješenje obzirom na očevu volju da viđa djete, a i s materijalne strane...

On je na privremenom radu u stranoj zemlji, a supruga i njeno djete su ovdje. Dakle kome bi po toj logici trebala dati svoje djete?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

juicy je napisao:

Predajte sudu zahtjev za povećanjem alimentacije. Navedite da su u proteklih 7 godina porasle potrebe djeteta koje je sad i starije i ima povećane potrebe. Navedite i da otac ima iznadprosječna primanja, da se ne pridržava odluke suda o viđanju djeteta, tj. da emocionalno zanemaruje vlastito dijete. Navedite iznos vaše plaće i tražite da sud pribavi podatke o njegovim primanjima. U svakom slučaju nemate što izgubiti. Sretno

istina da su potrebe porasle a koliko su potrebe

za dob takvog djeteta -a kolko on placa a ako on zivi vani ne zivi dijte sem toga se vidi da je sam povisio alimentaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da se zna kolkie su potrebe za dob tog djetete, sem ako nije dijte sa posebnim potrebama. a gospodin redovno placa alimentaciju pa neznam sta bi sud trebao poduzeti.

juicy je napisao:

Predajte sudu zahtjev za povećanjem alimentacije. Navedite da su u proteklih 7 godina porasle potrebe djeteta koje je sad i starije i ima povećane potrebe. Navedite i da otac ima iznadprosječna primanja, da se ne pridržava odluke suda o viđanju djeteta, tj. da emocionalno zanemaruje vlastito dijete. Navedite iznos vaše plaće i tražite da sud pribavi podatke o njegovim primanjima. U svakom slučaju nemate što izgubiti. Sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lorelei je napisao:

qmislim da je najbolje da mu das dijte da zivi kod njega,vjerovatno nebi trazio od tebe ni alimentaciju, a sigurno moze i dijtu prúziti vise jer to isama potvrdjujes. to znaci da bi i dijtu mozda tamo bilio bolje, a to je jedan od interesa djeteta, a usput bi imalo mogucnost da govori dva perfektno jezika i da posjecuje dvije skole-hrv. i skolu drzave u kojoj otac zivi.

 

Ne bi rekla da je to najsretnije rješenje obzirom na očevu volju da viđa djete, a i s materijalne strane...

On je na privremenom radu u stranoj zemlji, a supruga i njeno djete su ovdje. Dakle kome bi po toj logici trebala dati svoje djete?to ako je na privremenom radu ne

znaci da nema stan da ne moze upisati dijte u skolu,zavisi od slucaja a to sto ne vidja dijte i tu sigurno ima neki razlog i da li je vase dijte,dijte sa posebnim potrebama , ako nije postoju potrebe za dob djeteta pa moze podledati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sud moze traziti osobno od njega ili prebaviti ali ako on zivi vani ne zivi djete vani i ne moze u hrv. alimentacija biti veca nego u zemljama eu i zato ima skala i ima i standard zivota pa gospodin donose pokrice za kom. placu pa koliko placa stan, i jos usput navede da ne moze djete posjecivati zbog troskova puta.

juicy je napisao:

Dužnost suda je zatražiti visinu njegovih primanja od strane njegovog poduzeća. Nije bitno što on radi u stranoj zemlji. Sud može i mora pribaviti taj podatak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gledajte, moj bivši je strani državljanin, živi u zemlji eu, zaposlen je tamo i ima primanja na razini eu, sud je od njegovog poduzeća zatražio potvrdu o primanjima (prosjek na bazi 6 mjeseci) i isplatne liste, radi usporedbe, ili eventualne muljaže od strane njegovog poduzeća. Zna se koliki se postotak otprilike uzima za uzdržavanje, i ako jedan od roditelja ima iznadprosječnu plaću tada mu sasvim sigurno neće biti "teško" izdvojiti za svoje dijete iznos koji odredi sud, osobito ako još i ne može viđati svoje dijete zbog troškova puta, kako navodite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ali zato postoji i druga strana, pa isti taj moze traziti i uvidjaj gdje ti novci odlaze, bar tako rade oni koji imaju vremena za sudove, pa za svaku kunu koju su dali za potrebe djeteta traze i opravdanje od suprotne strane, sto obicno suprotna strana ne moze objasniti, sve zavisi od slucaja do slucaja,a nekad se ta prevelika potrazivanja znaju razbiti o neciju glavu zbog osobne pohlepnosti.

juicy je napisao:

Gledajte, moj bivši je strani državljanin, živi u zemlji eu, zaposlen je tamo i ima primanja na razini eu, sud je od njegovog poduzeća zatražio potvrdu o primanjima (prosjek na bazi 6 mjeseci) i isplatne liste, radi usporedbe, ili eventualne muljaže od strane njegovog poduzeća. Zna se koliki se postotak otprilike uzima za uzdržavanje, i ako jedan od roditelja ima iznadprosječnu plaću tada mu sasvim sigurno neće biti "teško" izdvojiti za svoje dijete iznos koji odredi sud, osobito ako još i ne može viđati svoje dijete zbog troškova puta, kako navodite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa neka traži uviđaj kud novci odlaze. Kako ste i sami roditelj, pretpostavljam trebali bi znati kako lako novci odu za raznorazne potrebe djeteta, kao one planirane tako i za one male neplanirane sitnice a koje jako puno koštaju. Valjda Vam ne moram nabrajati koliko samo mjesečno košta hrana za dvoje djece, pa obnavljanje garderobe dva puta godišnje, školske knjige (znate ne žive svi u zagrebu pa da dobivaju knjige besplatno), i milijun drugih stvari, no, vi to sigurno znate i sami. A, vjerujem, znate i to da većina muškaraca ne plaća alimentaciju jer se na taj način želi osvetiti bivšim suprugama, a uopće nisu ili ne žele biti svjesni da time samo štete svojoj djeci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plačanje alimentacije, duboko ovisi o susretima roditelja sa djetetom sa kojim dijete ne živi! Revolt roditelja koji plača uredno alimentaciju za dijete koje ne smije vidjeti i koji mu postaje apsolutni stranac je veliki i neplačanje je potpuno razumljivo! Pa to dijete će biti nahuškano protiv oca i biti neprijateljski orijentirano prema njemu, jer ga otac NE SMIJE VIDJETI ili susreti sa djetetom ovise o dobroj volji majke, a da nema zakonskih mehanizama da se to pravo djeteta ipak realizira!

 

Usput, dobio sam sudski poziv (HA, HA, HA) od Općinskog suda za termin u 5. mjesecu, nakon 6 (ŠEST) mjeseci pauze i 18 mjeseci dugog sudskog spora! Ma prije bih bio sklon vjerovanju da će mi doletjeti kakva NLO letjelica u moje dvorište i da će izmigoljiti kakav mali zeleni, nego što sam se nadao sudskom pozivu na ročište brako-razvodne parnice! Normalno da bi svaka budala otišla na to ročište, nakon toliko dugo vremena i potpisala bilo kakvu presudu! Uostalom ja i moja sadašnja žena dobili smo kanadsku vizu i sa mojih dvoje djece napuštamo Hrvatsku! Moj bivši sin je pametan momčić i snaći će se on sa drugim "ocem", a presuda neka ode u CZSS!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kaktuse, tebe, priznajem, ne shvaćam. Ako zaista osjećaš tako, tj. nemaš osjećaja prema vlastitom djetetu, zašto i dalje šećeš ovim forumom. Zašto, kad sada imaš, kako sam navodiš, sretan život, normalan brak, dijete nove žene doživljavaš i voliš kao svoje rođeno, na putu je i tvoje drugo dijete, seliš u Kanadu, imaš potrebu iznositi svoje mišljenje ovdje. Ja mislim da ćeš ti, taman do odeš na kraj svijete i još dalje, jako patiti, kao što i sad patiš iako ne priznaješ, za svojim rođenim djetetom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

juicy je napisao:

Pa neka traži uviđaj kud novci odlaze. Kako ste i sami roditelj, pretpostavljam trebali bi znati kako lako novci odu za raznorazne potrebe djeteta, kao one planirane tako i za one male neplanirane sitnice a koje jako puno koštaju. Valjda Vam ne moram nabrajati koliko samo mjesečno košta hrana za dvoje djece, pa obnavljanje garderobe dva puta godišnje, školske knjige (znate ne žive svi u zagrebu pa da dobivaju knjige besplatno), i milijun drugih stvari, no, vi to sigurno znate i sami. A, vjerujem, znate i to da većina muškaraca ne plaća alimentaciju jer se na taj način želi osvetiti bivšim suprugama, a uopće nisu ili ne žele biti svjesni da time samo štete svojoj djeci.

da se nebi svadjali mi na forumu pametni ljudi su odredili propisane potrebe za djete,a iz iskustva znam kako to ide sa alimentacijom,placam redovno alimentaciju kupujem djetu 70% gardarobe, a gospodja inzistira i onaj mjesec dana kada djete treba biti kod mene da joj se plati u protivnom ne mogu dobiti dijte,a usput o potrebama koje ne spadaju u osnovne potrebe ka npr. dodatne skole. razni sportovi i slicno,djeca samo upisana u njih i posjecuju ih prvi mjesec dana a onda se iz ti sportova ispisuju a gospopdje kasiraju bivse u vecini slucajeva je tako kod oni oceva koji uredno placaju alimentaciju,procitaj onaj post gdje otac uzdrzava dijete od 14 god. i prima 600kn. alimentacija i zadovoljan je i ne trazi vise mada ima mala primanja, sve zavisi od karaktera osobe.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve mi je jasno, ali koliko (i koga) dođu sudski troškovi ukoliko ja pokrenem zahtjev za povećanjem alimentacije? I da li imam uopće osnove. Smatram da imam obzirom koliko bezobrazno ex troši na sadašnju suprugu i njenu kćerku (nije ljubomora), a svom djetetu se ne sjeti donjeti ni komad garderobe. Konkretno za novu godinu mu je kupio figuru dinosaura plastičnog (cca 20 kn)... ni to nije tako bitno, da na drugoj strani ne kupi puno više, a djete to vidi.

Koliki su inače troškovi djeteta, mislim koliko su u Hrvatskoj određeni? Ako samo patike koštaju cca 300kn, a znamo kako ih muško djete podere za čas...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahtjev za povećanjem podnose djeca, u biti ti kao njihova maka i zakonska zastupnica. Kad navedeš sve argumente za povećanjem alimentacije (ali nemoj navoditi da da puno troši na sadašnju suprugu i njenu kćer - to ti neće proći) stavi napomenu da moliš da te se oslobodi sudskih i inih troškova zbog slabog imovnog stanja. Navedi svoja primanja, napravi specifikaciju mjesečnih troškova za dijete (od hrane, lijekova, garderobe i sl.), navedi da on ostvaruje iznadprosječna primanja, potrrebe tvog djeteta su porasle (možda se bavi kakvom izvanškolskom aktivnošću, sportom, pa i to dodatno košta) i traži od suda da oni pribave potvrde o visini njegovih primanja. Zaista nemaš što izgubiti. Pogledaj si malo i OZ, tamo stoje navodi o potrebama djeteta predškolske i školske dobi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga gospođo. mislim da vi svakoako trebate pokušati s prijedlogom povećanja laimetnacije. Gledajte moj muž na 10.000 kn plaća 2000 pa ne vidim zašto vaš ne bi više platio. Da sam na vaše mjestu argumentirano bih tražila povećanje alimentacije radi potreba djeteta. Ako tako ne ide ostaje vam sud. Troškovi bi trebali platiti svatko svoje, odnono s obzirom na uspjeh u parnici (ne mogu točno reći jer ne znam). U tužbi za povećanje navedite i sve dodatne aktivnosti koje plaćate i ostale potrebe i pokušajte. A što možete izgubiti, jedino morate biti svjesni d se otac djeteta može ljutiti. Odmah da kažem da je ok od njega što je povećao aliment. za 300 kn. E sad dali je samo dobar ili ga pere savjest jer ima dosta love pa vam je podigao tih 300 kn, jer budimo svjesni, tko bi to učinions dvoju ruku?! Rijetki očevi.

U svakom slučaju sretno. A to što on ima tu žensku i kćer, ako ne živi s njima a očito da i ne može jer je dosta vanka, nisu ni oženjeni(ili jesu) to ti je i bolje da je na sudu kao i nema, jer znači da sva lova ostaje njemu, a on neka dokazuje gdje sve troši. Ja isto mislim da ju ne bi trebala niti spominjati. Uzmite si odvjetnika!

I PS: Brunowien, ma kako možeš pisati da dijete pošalje ocu koji putuje i stalno je s koferom u ruci :-o Stvarno pametno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E moj Kaktuse,

 

kad vidim tvoje postove, jel ti ovako pereš ruke od svog djeteta jer ti žena ne da da ga viđaš pa će ti ovako biti lakše kad na svakom drugom postu govoriš kako ideš živjeti van i da ti je imovina sva na drugoj supruzi? Mislim stvano :roll:

Bolje da to dijete koje ne viđaš nikad ne sazna kako si ga prekrižio, bez da si ga i pitao, radi majke... A jesi pomislio da te druga žena može šupnuti nogom a sva imovina je na njoj. Kaj ćeš onda, odreći se i ovo dvoje djece. Lijepo ti to kalkuliraš, nema što. Prebacio sve na drugu da ne plaćaš prvoj....ako je tako i ako sam dobro razumjela e pa stvarno si :bonk: . To dijete će narasti i što ćeš mu reći: ma nisam ti plaćao alimetnaciju jer znaš majka ti je koma i nije mi dala da te viđam pa sam lagano digao ruke od tebe???

Radije plaćaj i čekaj da mali poraste da s njim popričaš kolkiko ti god teško bilo, jer ako se ta naljuti i dijete mogu te tužiti za sve! Stvarno ne razumijem...bar ne do kraja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

agent je napisao:

Draga gospođo. mislim da vi svakoako trebate pokušati s prijedlogom povećanja laimetnacije. Gledajte moj muž na 10.000 kn plaća 2000 pa ne vidim zašto vaš ne bi više platio. Da sam na vaše mjestu argumentirano bih tražila povećanje alimentacije radi potreba djeteta. Ako tako ne ide ostaje vam sud. Troškovi bi trebali platiti svatko svoje, odnono s obzirom na uspjeh u parnici (ne mogu točno reći jer ne znam). U tužbi za povećanje navedite i sve dodatne aktivnosti koje plaćate i ostale potrebe i pokušajte. A što možete izgubiti, jedino morate biti svjesni d se otac djeteta može ljutiti. Odmah da kažem da je ok od njega što je povećao aliment. za 300 kn. E sad dali je samo dobar ili ga pere savjest jer ima dosta love pa vam je podigao tih 300 kn, jer budimo svjesni, tko bi to učinions dvoju ruku?! Rijetki očevi.

U svakom slučaju sretno. A to što on ima tu žensku i kćer, ako ne živi s njima a očito da i ne može jer je dosta vanka, nisu ni oženjeni(ili jesu) to ti je i bolje da je na sudu kao i nema, jer znači da sva lova ostaje njemu, a on neka dokazuje gdje sve troši. Ja isto mislim da ju ne bi trebala niti spominjati. Uzmite si odvjetnika!

I PS: Brunowien, ma kako možeš pisati da dijete pošalje ocu koji putuje i stalno je s koferom u ruci :-o Stvarno pametno...

neznam sta zelis sa tim reci gospodja je napisala da bivsi radi i zivi u eu-a da ima firmu u hrv. to ona tocno nezna,niti tocno zna njegova primanja a sta ce dijte reci majci kad naraste gdje su novci sto je moj otac za mene uplacivao, nismo ´li ravnopravni roditelji,nebili jadan dio uzdrzavanja trebao doprinositi i roditelj sa kojim djete zivi ili zelis reci da djeca koja zivi u eu drzavama nisu bolje zasticena i nemaju veca prava i ne krsu se njihova prava kao sto to svakodnevno vidjamo u hr. mozda se u eu drzavama soc. radnici najavljuju kada dolaze u obilazak djece kao sto je to u hr. nije li istina da u eu djeca po zavrsetku zanatske skole automatski dobijaju posao u istoj firmi kojoj su isli na praksu a za vrijeme prakse imaju isto tako dobra primanja, i jos puno toga a taj gospodin se nije odrekao svog djeta to znaci da njegovo djeto je jedini njegov nasljednik a uz to mozemu i sigurno ce mu dati direktno kad naraste jer niko ne zeli uzdrzavati bivse zene.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

....a sta ce dijte reci majci kad naraste gdje su novci sto je moj otac za mene uplacivao....

 

Kaj ti misliš da dijete spava zimski san do punoljetnosti. Pa za dijete se svakodnevno izdvajaju sredstva, čovječe o čem ti pričaš. Znači po tebi djeca ne trebaju ni jesti, ni oblačiti se, školovati, ništa, jer novac od alimentacije bi se valjda trebao spremati i dati djetetu nakon punoljetnosti?!?!?

 

...nismo ´li ravnopravni roditelji,nebili jadan dio uzdrzavanja trebao doprinositi i roditelj sa kojim djete zivi...

 

Naravno da i roditelj s kojim dijete živi doprinosi novčano - vjerojatno i više od alimentacije koju dobije za dijete. A gdje je vrijeme, briga za to dijete koje svakodnevno ulaže roditelj s kojim dijete živi, gdje su probdjevene noći kad je dijete bolesno, da ti ne nabrajam dalje. To ne računaš? Onaj drugi samo plati alimentaciju i tu i tamo provede par sati s djetetom (i to ne svi očevi, neki uredno izbjegavaju i tu obvezu). Daj, čovječe, pročitaj malo te tvoje odgovore i usput STAVI PONEKI INTERPUNKCIJSKI ZNAK (čitaj: točka, zarez, veliko slovo, uskličnik....).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kaktuse,

 

pametan si čovjek, izdigni se iznad situacije. Prije svega lupi u digitron 200 eura mjesečno slijedećih 15 godina i vidjet ćeš da je to mizerija od oko 36 000, s kamatama oko 50 000. To je mala cijena (jako mala) za priliku da ostvariš prijateljstvo tate i sina. Te se stvari ne plaćaju.

 

Pokaži da si iznad prizemnih metoda kojim se služi tvoja bivša, da si jači i bolji od czss i ostatka trulog sustava s kojim se boriš. Nemoj se predati i odustati od sina. Daj sve što si dužan dati svom djetetu, bez obzira dali to u ovom trenu želiš ili ne. Za par godina se ljudi oko tebe i okolnosti potpuno promjene. Život je duži od jedne godine, ima u njemu više od jedne nesretne ljubavi.

 

Kad prođe ovaj nesretni period tvog života, a tvoj sin dođe u godine kad bude znao misliti svojom glavom bez mame czssa i ostalih, a brzo će to, moći ćeš mu prići kao čovjek čovjeku, objasniti mu zašto nisi bio s njim dok je rastao i on će to moći shvatiti. Znat će razumjeti da ti i mama niste mogli zajedno. A shvatit će i to da si bez obzira na rastavu, brinuo za njega materijalno i duhovno i za njega ćeš ti tada biti veći od druga Tita za Bosance. Tada nikakva bivša, czss niti ikakav truli zakon ni pravosudni aparat neće moći zajebat tebe i tvog sina. Bez obzira na sve, vas dvojica ćete moći sve.

 

Tvoj ulog je sada veliki i trebaš dugo čekati da se prinos počne ostvarivati. Ali kad se ostvari, taj prinos je nemjerljivo veći od svih alimentacija koje sad moraš platiti. Izdrži, možeš i znaš.

 

Želim ti zdravlje i sreću!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

juicy je napisao:

....a sta ce dijte reci majci kad naraste gdje su novci sto je moj otac za mene uplacivao....

 

Kaj ti misliš da dijete spava zimski san do punoljetnosti. Pa za dijete se svakodnevno izdvajaju sredstva, čovječe o čem ti pričaš. Znači po tebi djeca ne trebaju ni jesti, ni oblačiti se, školovati, ništa, jer novac od alimentacije bi se valjda trebao spremati i dati djetetu nakon punoljetnosti?!?!?

 

...nismo ´li ravnopravni roditelji,nebili jadan dio uzdrzavanja trebao doprinositi i roditelj sa kojim djete zivi...

 

Naravno da i roditelj s kojim dijete živi doprinosi novčano - vjerojatno i više od alimentacije koju dobije za dijete. A gdje je vrijeme, briga za to dijete koje svakodnevno ulaže roditelj s kojim dijete živi, gdje su probdjevene noći kad je dijete bolesno, da ti ne nabrajam dalje. To ne računaš? Onaj drugi samo plati alimentaciju i tu i tamo provede par sati s djetetom (i to ne svi očevi, neki uredno izbjegavaju i tu obvezu). Daj, čovječe, pročitaj malo te tvoje odgovore i usput STAVI PONEKI INTERPUNKCIJSKI ZNAK (čitaj: točka, zarez, veliko slovo, uskličnik....).

priznajem da mi je pravopis losija strana ali to nije razlog da se deres po forumu. Sto se tice uzdrzavanja primjer samo ako otac u ovom slucaju daje za djete 1300 neka i majka da toliko onda njihovom djetu nece nista faliti. A ako ce mo o brizi oko djeteta istina da je teret veci na osobi sa kojom djete zivi ali zato je i radost veca sto je djete sa njom,ali bi mnogi ocevi taj terete preuzeli na sebe ili podjeli skrbnistvo dva tjedna kod jednog dva tjedna kod drugog, samo neznam kako bi se bivse odrekle alimentacije kad traze da im se placa i onaj mjesec kad djete provede kod oca.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dajte malo smirite... gore nego da ste na sudu...

Roditelj koji ne živi s djecom plaća njihovo uzdržavanje u većem iznosu od roditelja koji o djeci brine svakodnevno. To je normalno i klasika. A i da nije, možete se žaliti, ali uglavnom nikome nije upalilio, pa dakle, ostaje samo kukanje, ako je kome od toga lakše.

Druga varijanta je paliti svijeću na Kamenitim vratima da onaj s kim su djeca ima plaću ohohooo veću nego ima, pa plus-minus na kraju plaća više.

Iako, ponekad mi je zaista teško razlučiti što je realno a što nije po forumu, radi li se o klasičnim muškim kuknjavama da daju strahovite novce i cviljenje žena da im je malo. Dakle, ako zbrojimo nešto što bi trebalo biti normalno, a time se ograđujem i molim da ne zamjere svi koji su u nekim sitaucijama kojima vlada inat ili što već: roditelj s kojim djeca nisu bi trebao nekako barem pokušati posložiti svoje kockice tako da shvati da novce ne daje "bivšoj kozi da bi lagodnije živjela" već vlastitoj djeci. A istina i da svaka žena nema ni volje ni strpljenja za razumijevanje tog neotuđivog dijela misli bivših muževa pa da takve rečenice ne zamjeraju. Moj bivši, iz ekonomskih razloga ne uzima djecu zajedno na odmor, već pola po pola, a to što ne osjeća potrebu biti zajedno s njima barem tjedan i ne kopča bit zajedništva, e to nije moj problem. Mislim da bih jednako reagirala i da kaže da ih uopće neće uzeti: na njegovu dušu, na njegov obraz, ja se trudim oko njih najviše što mogu i to je moja misija. Drugo me ne zanima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A btw. zašto jedan dobar dio muškaraca misli da bivše jedino što na djecu troše je iznos koji oni uplaćuju? Kategorički tvrdim da za potrebe djece na iznos koji uplaćuje nadodajem iznos koji je itekako veći.

Zaista, dečki dragi, vjerujete da je za dijete dovoljan ukupni iznos od 1500kn koji "roditelji zajednički priskrbe". Eto nama šale!

Možda. Kad ih ne bi ni oblačili, ni hranili, ni kupovali im hranu, ni slali na jezike, u glazbenu, treninge, ne davali ni kintu za sve ostalo što im treba. Ma dajte...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

agent je napisao:

E moj Kaktuse,

 

kad vidim tvoje postove, jel ti ovako pereš ruke od svog djeteta jer ti žena ne da da ga viđaš pa će ti ovako biti lakše kad na svakom drugom postu govoriš kako ideš živjeti van i da ti je imovina sva na drugoj supruzi? Mislim stvano :roll:

Bolje da to dijete koje ne viđaš nikad ne sazna kako si ga prekrižio, bez da si ga i pitao, radi majke... A jesi pomislio da te druga žena može šupnuti nogom a sva imovina je na njoj. Kaj ćeš onda, odreći se i ovo dvoje djece. Lijepo ti to kalkuliraš, nema što. Prebacio sve na drugu da ne plaćaš prvoj....ako je tako i ako sam dobro razumjela e pa stvarno si :bonk: . To dijete će narasti i što ćeš mu reći: ma nisam ti plaćao alimetnaciju jer znaš majka ti je koma i nije mi dala da te viđam pa sam lagano digao ruke od tebe???

Radije plaćaj i čekaj da mali poraste da s njim popričaš kolkiko ti god teško bilo, jer ako se ta naljuti i dijete mogu te tužiti za sve! Stvarno ne razumijem...bar ne do kraja

Tesko je razumjeti cijelu kaktusovu situaciju,mi donosimo zakljucke iz njegovi postova.Kao sto i pise jos uvijek nije razveden pa tako nije ni odredita visina uzdrzavanja ni susreti sa djetem,(sem ako to nije odredio css). Tako da mi ne znamo da li ce placati i otkad

ce pocet placati uzdrzavanje ista stvar je sa susretima i vidjanjima, jedino sto znamo da za sada njegova bivsa uskracuje vidjanje djeteta (iz opravdani ili neopravdani razloga).Istina da pise neke stvari koje nama nisu mozda jasne ali ako mu se vec duze vrijeme onemugucuje vidjane djeteta, ne postoji li mogucnost da ga je to dijete vec zaboravilio.Sta je on sada u ocima tog djeteta (otac ili stranac) to mi neznamo?Ostaje mu samo da ceka rjesenje o sudskoj presudi i susret sa svojim djetom,glavom kroz zid nemoze jer bi tim samo sebi mogao pogrsati sitaciju u vezi sa vidjanjem djeteta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo imam i nove momente: dijete je vikend bilo kod oca (nakon skoro 3 mjeseca) i vratio se u šoku, naime, otac mu nije dao da se javi meni telefonom!!! Poslje sam ga nazvala i pitala zar je to istina. Odgovor: da, nema mene on šta zvati, on je sa svojim ocem.... a druga stvar je da se tatina supruga počela mješati u stvari koje je se ne bi trebale ticati... Dakle, malome je počela pričati kako je alimentacija novac za njega i gdje to njegova majka troši taj iznos (cijelih 1300kn). Napomena: ona je razvedena i ima kćer od 14 godina.

Zaista prešlo svaku mjeru, napokon bi se trebala odlučiti na zahtjev....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Bivši suprug za dvoje školske djece 12 i 9 god redovito uplaćuje 2500 kn (1250 po djetetu)uzdržavanja.

Njegova mjesečna primanja (radi na ugovor u inozemstvu, Afrika, za stranog poslodavca) kreću se oko 5.500 USD. Kod sporazumnog razvoda nisam dodatno potezala pitanje visine alimentacije, obzirom da mi je najbitnije bilo izaći iz tog braka.

Do ugovora u kojima je naveden iznos primanja moguće je doći preko banke u Hrvatskoj u kojoj je podigao kredit za kupnju stana (ja sam, za dodati, otišla s djecom iz njegovog stana u podstanare).

Pitanje: na zahtjev suda je li dotična banka, ja znam koja, dužna dostaviti sudu promet po njegovom tekućem kunskom i deviznom računu, te ugovore o zaposlenju na osnovu kojih je dobio kredit?

Radi se o tome, da iako je odsutan većinu godine, odbija dobrovoljno platiti troškove nadzora nad starijim dječakom koji ima ADHD, a liječnica je preporučila da bude pod nadzorom dok sam ja na radnom mjestu. Ukoliko ima osnova da banka na nalog suda dostavi te podatke, uz liječničku potvrdu o povećanim potrebama zbog dijagnosticiranog poremećaja, vjerujem da bi sud presudio uplatu alimentacije u većem iznosu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve dok vaš suprug pravovremeno uplaćuje alimentacju u dosuđenom iznosu ne postoji pravni osnov za pokretanje novog sudskog spora. Visina suprugovog dohotka ne može biti osnov ili razlog za traženje povećanja. U suprotnom pitanje je, da li bi pristali na smanjenje alimentacije, ukoliko bi vaš suprug imao minimalne prihode. Sve nove okolnosti vezane uz djecu se rješavaju sukladno zakonu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neki uspiju ihodovati da se nominalno određen iznos uzdržavanja postavi u procentualni.

 

Jednako kao što je i u prvom rješenju jednima uzdržavanje određeno nominalno, a drugima procentualno, ovisno kako je predloženo i što je prihvaćeno.

U ovom bi slučaju procentualna varijanta povisila iznos.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bih se složila s vama. Visina suprugovog dohotka vrlo je bitan element za određivanje visine alimentacije. Ako je došlo do povećanja plaće bivšeg, majka - zakonska zastupnica ima pravo podnijeti tužbu za povećanjem alimentacije. To znam iz osobnog iskustva. Prije nekog vremena podnijela sam zahtjev za povećanjem alimentacije jer se bivšem plaća znato povećala (sa 5500 na 8800 kn), sud je pribavio potvrdu od njegovog poduzeća i, donio novu presudu. Do sada je plaćao alimentaciju 2200 kn mjsečno za dvoje djece, a po novoj presudi dužan je za dvoje djece plaćati 3.400,00 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo zato jer je "koštanje" predškolskog djeteta službeno sada 1500,00kn mjesečno, a školarca 1800,00kn koje roditelji zajednočki snose, a pri omjeru dijelova itekakvu ulogu imaju omjeri visine primanja roditelja. plus angažman onog koji s djetetom živi.

Iako, poneki suci ozbiljno uzimaju da dijete nema pravo samo na zakonski minimum već treba pratiti standard roditelja kad su mu već roditelji. Stoga je i pred neki dan onaj direktorčić dobio dosuđen iznos od 10.000,00kn

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pravnog osnova za pokretanje postupka ima čim se promijene okolnosti ili se odluči podastrijeti činjenice o povećanim potrebama djece.

Potpuno je nesporno da sam ja u stanju, uz pomoć moje šire obitelji, dovoljno priskrbiti za najosnovnije svojoj djeci. Čak i bez izvršavanja obaveze njihovog oca. Naravno, ostaje pitanje treba li dopustiti kreditiranje opuštenog životnog stila jednog roditelja na račun druge strane, ako otac ne uviđa da novac koji uplaćuje koriste isključivo njegovo dvoje djece.

Opet, dokaze o povećanim potrebama starijeg djeteta imam i sežu nekoliko godina unazad dokumentiranog obliaženja raznih ustanova i traženja pomoći. Također, uplaćuju se i sportske aktivnosti, ne samo za dječaka, već i za djevojčicu koja je počela putovati na natjecanja (a znamo da se za svaki odlazak plaća prijevoz i smještaj).

Jedino pitanje jest: hoće li sud naložiti pribavljanje dokaza ili neće. Naime, ugovore o zaposlenju će vrlo lako, na zahtjev oca, u firmi krivotvoriti i neće prikazati prava primanja. Jedino ostaje isporuka dokumenata koji se nalaze u banci, i ne vjerujem da bi banka dovodila u opasnost svoj ugled i sudu na uvid slala nepotpunu ili krivotvorenu dokumentaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sud i zatraži da se dostave podaci sa banke, naročito ako se sumnja kako netko prikriva primanja pa znaju tražiti po godinu unatrag.

Kod mene je bio slučaj da je bivši prijavio moj autorski honorarčić od 2400,00kn ali se tako ispostaviolo da je u 6 mjeseci mimo poznatog nam dijela plaće uprihodio oko 200.000,00kn nikada isplaćivanih odjednom sa plaćom.

 

A istina da veći dio majki se može obratiti svojoj obitelji kako bi zbrojem djeci priskrbila neophodno, no to je dužnost oca. A drugima želja ili dobra volja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru! To je i bilo glavno pitanje. Naravno, obzirom da je riječ o stranom poslodavcu, otac će, najvjerojatnije kad se postupak pokrene, uplate u Hrvatsku preusmjeriti na nekog od njegove najbliže rodbine, točnije majku ili u potpunosti ukinuti te se služiti računom i kreditnim karticama iz inozemstva. Zato ovih spomenutih godinu dana unatrag puno znači, uz dodatan dokaz namjernog prikrivanja prihoda naglim prestankom prometa po računima.

Naravno, imam ga namjeru još jednom, pismeno preko odvjetnika, zatražiti da razmotri povećanja uplata, obzirom da je na moj usmeni zahtjev reagirao odbijanjem.

Bilo bi zanimljivo zamoliti i ostale sudionike foruma da iznesu svoja iskustva, ako ih imaju.

Pozdrav svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i nama su tražili poreznu karticu za godinu koja je prethodila godini u kojoj je presuda donešena, a tome je prethodila izjava (usmena) kod sutkinje, koja potom postala dio zapisnika kojg se mora obvezno potpisati pred sutkinjom..a sudski vještak? oni bome imaju ovlast čačkati po računima... :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zgodno. Nas na ročištu nisu tražili nikakvu potvrdu, iako sam ja imala potvrdu o prosjeku plaće. Sutkinja je naše iskaze uzela zdravo za gotovo, bez ikakvih provjera, a iznos alimentacije odredila je prema suprugovoj želji. Ipak, na kraju, njemu ostaje na savjesti laganje na sudu. Naravno, upće i ne sumnjam da se on služi ovim stranicama, te da je najvjerojatnije naišao na ovu temu i raspravu. Baš će biti zanimljivo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E pa bit će mu vjerojatno još zanimljivije kad se obratite sudu pod člankom koji se odnosi na promjenjene okolnosti. Eno vam prva promjenjena okolnost da je pred neko sitno vrijeme procjenjeni minimalni tošak djeteta školskog uzrasta sa 1500 poskočio na 1800kn, pa kad k tome dodate i sumnju u isti iznos osobnog dohotka poglavito stoga što nisu zatražili ikakav dokaz o tome osim usmenog iskaza, provjeravat će preko porezne, a sva primanja koja je imao osim na ruke na crno će isplivati van. Ionako se tako uprihođena sredstva ne može uganjati.

 

A ako ste u roku žalbe, samo je uputite...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razvod je odrađen pred više od godinu dana, tako da neću kretati žalbom, već ću pokrenuti novi postupak u ime svoje djece. Naravno, tek nakon ponovnog pismenog upita preko odvjetnika o dogovoru bez mrcvarenja po sudnicama. Ono što mi nije jasno, kako ne uspijeva razumjeti da je iznos koji je poteban za plaćanje nadzora direktno utrošen za dobrobit njegovog djeteta... Svakako, zahvaljujem na mišljenjima svih koji su se uključili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najčešće sustretana stvar je da bivši muž ne uspjeva pojmiti da ono što daje za uzdržavanje djeteta nije džeparac koji daje bivšoj ženi za njene potrebe. I to im stvara jezivi otpor, frustracije i bore se svim sredstvima kako bi iznos ili umanjili ili nekako zaobišli ili barem odgodili. Čast onima koji tako ne razmišljaju, ali kad se radi o takvoj kategoriji svaki iznos im je prevelik. Kad dosude 1000kn oni bi 500. Klasika..........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Mislim da čovjek jako pati, jer nebi pisao takve besmislice. Velika plaća, vrtić od 2000C$ nova dječica; sam sebe tješi da mu je dobro a u stvari pati za djetetom.

Osuđujem žene koje se tako osvjećuju očevima, ali prave veliku nepravdu djeci kojima je neophodna ljubav oba roditelja. A očevi su itekako uz majke bitni za formiranje ličnosti djeteta.

Zato apel svim očevima, borite se za svoje dijete svim sredstvima, jer njegova ljubav i sreća su neprocjenjive. To nek vam bude veliki poticaj u životu.

Nemojte dozvoliti da žene manipuliraju vama, da vas ucjenjuju novcem, vi tim novcem pomažete djetetu i inzistirajte na druženju s djetetom. Djeca znaju prepoznat pravu, iskrenu i bezrezervnu ljubav i vraćaju je na isti način.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, da pogotovo kad otac djetetu ne da da zove majku kad je kod njega. Čudno iskazuje patnju...

Ma ljudi nema šablona, moj m ima dijete iz prvog braka i redovito sve plaća i daje i mala je kod nas non stop, a neki su očevi grozni, ajme majko, i to je tako a kad dođu na sud , ne može ni sudac sve odmah skužiti , sutkinja misli da su svi očćevi isti i da uglavnom ,što je nažalost i istina , pokušavaju izmanipulirati sud i plaćati što manje... a kakva je to žena što malom govori da su novci samo za nejga, pa toj treba psihijatar!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Vidim da odavno ovdje nije bilo nekih komentara, al eto, moram..

Većina se (ovdje) buni što očevi premalo viđaju ili zovu svoju djecu. Ili kako neki kažu "bivšu" djecu.

 

 

 

A sad dijete kaže:

 

Što je s nama koje očevi nemaju želju vidjeti? Ili barem nazvati tek toliko da mi čuje glas i pita kako sam? Meni se to nije dogodilo NIKADA!!

Znači, od moje '88. ('89. su se rastali), vidjeli smo se '93/'94 svega 2-3 puta. Zatim '98. nakon prve pričesti sam mu odnila slike u nadi da ću imati tatu na neki način.

2006 ga zovem zbog nečega nakon čega me on odbije.

Nakon toga si obećajem da ga više nikad neću zvati makar mi ovisilo o životu. Kad sam mogla bez njega prvih 19 godina svoga života moći ću i dalje!

 

U međuvremenu se on oženio, ima 2 sina. Oni imaju tatu. A ja? Za mene je to samo riječ.. Ni ne znam kako izgleda. Možda sam koji put prošla pokraj njega a da ni ne znam da je to bio moj tata..

 

Između ostalog, ima svoj obrt. I on i žena voze skupe aute, imaju svoju kuću, ona radi na jako dobrom mjestu. Ugl, naizgled žive jako dobro, moglo bi se reći i iznad prosjeka.

Alimentacija?

400Kn - neredovito! Osnovna šk, srednja šk, fax.

 

Pitam se kakav je to čovjek koji se ne zanima za svoje dijete.. Ima li on savjest..

Sada se vjerovatno već odmičem od glavne teme..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

iwy je napisao:

Vidim da odavno ovdje nije bilo nekih komentara, al eto, moram..

Većina se (ovdje) buni što očevi premalo viđaju ili zovu svoju djecu. Ili kako neki kažu "bivšu" djecu.

 

 

 

A sad dijete kaže:

 

Što je s nama koje očevi nemaju želju vidjeti? Ili barem nazvati tek toliko da mi čuje glas i pita kako sam? Meni se to nije dogodilo NIKADA!!

Znači, od moje '88. ('89. su se rastali), vidjeli smo se '93/'94 svega 2-3 puta. Zatim '98. nakon prve pričesti sam mu odnila slike u nadi da ću imati tatu na neki način.

2006 ga zovem zbog nečega nakon čega me on odbije.

Nakon toga si obećajem da ga više nikad neću zvati makar mi ovisilo o životu. Kad sam mogla bez njega prvih 19 godina svoga života moći ću i dalje!

 

U međuvremenu se on oženio, ima 2 sina. Oni imaju tatu. A ja? Za mene je to samo riječ.. Ni ne znam kako izgleda. Možda sam koji put prošla pokraj njega a da ni ne znam da je to bio moj tata..

 

Između ostalog, ima svoj obrt. I on i žena voze skupe aute, imaju svoju kuću, ona radi na jako dobrom mjestu. Ugl, naizgled žive jako dobro, moglo bi se reći i iznad prosjeka.

Alimentacija?

400Kn - neredovito! Osnovna šk, srednja šk, fax.

 

Pitam se kakav je to čovjek koji se ne zanima za svoje dijete.. Ima li on savjest..

Sada se vjerovatno već odmičem od glavne teme..

 

Mislim da za zanimanje za dijete moraju postojati određene predispozicije! Dijete mora biti sa ocem i redovno kominicirati sa ocem i poznavati svoga oca. U mom slučaju, ja imam kompletnog stranca (vjerojatno bi me zvao striček nakon više od dvije godine od kako nisam vidio dijete koje je nekada bilo moje). Ovo je samo apel ostalim majkama da dozvole svojoj djeci da normalno viđaju svoga oca, inače se može desiti da očevi u potpunosti izgube bilo kakav interes za svoje dijete (kao što sam ga ja izgubio u potpunosti). Nema susreta, nema alimentacije, dijete će se morati prilagoditi (nadam se da se prilagodilo) novoj sredini i novim uvjetima života sa drugim ocem! Ja sam kao takav nebitan u cijeloj priči!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ostisli ste malo predaleko od teme. pitanje je povecanje alimentacije,a ne koliko cesto ocevi trebaju viđati djecu i zasto to ne rade.

imaju pravo na to, to sto ga ne iskoristavaju je cisto njihova privatna stvar.

najgore je tjerati dijete da bude u dobrim odnosima s nekim koga boli k. za njega.

postoje mnogi ocevi koji itekako mare i stalo im je bez obzira na udaljenost ili stanje s bivsom suprugom, ocevi kojima nije tesko odvojiti dvjesto kuna i kupiti djetetu bozicni poklon.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio je dobar dokumentarac o ženama u Japanu.

Žive pametno. Školuju se i stvaraju karijeru. Dobro zarađuju. Vrlo marljivo stvaraju svoj život. U tom smislu brak im je bitan kao crno pod noktom.

Davno su shvatile bit. Muž im također ne treba.

Dijete ako žele, mogu imati, a suprug im uopće nije potreban.

Konačno i ovaj formu to dokazuje.

Brak je ionako i ovako jedna imovinsko pravna zajednica i potpuna glupost. Najbolje ga je ukinuti i prestati sa licemjerjem. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bio je jedan jos bolji dokumentarac o zenama u japanu.

ona je nitko i nista i jedini cilj joj je brak jer se samo tako nada da moze izaci iz siromastva. skolovati ju njezini roditelji ne zele jer je smisao zenskog zivota rađati djecu. ako se ne uda do 25 godine, napravi mini-val i dođe se u europu baviti prostitucijom.

 

offtopic

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija