Jump to content

relativna i apsolutna zastara?


anonimno

Preporučene objave

Apsolutna zastara je zastara koja teče od dana nastanka povoda za vođenje kakvog postupka, npr. dana počinjenja kaznenog djela ili dana izazivanja kakve štete ili dana dospijeća nekog potraživanja itd. itd. Tijek apsolutne zastare ništa ne prekida, ali je taj rok mnogo duži (obično dvostruko duži) od roka nakon čijeg proteka nastupa relativna zastara. Rok za nastupanje relativne zastare je kraći, ali postoje razlozi zbog kojih se tijek zastare prekida (i počinje teći iznova) ili zastaje teći. Klasičan razlog prekida zastare je poduzimanje neke radnje u svrhu vođenja postupka od strane za to nadležnog tijela. Nakon proteka roka zastare, apsolutne ili relativne, posljedica je ista-nečije pravo koje je nekome (državnom tijelu ili fizičkoj osobi ili bilo kome) zastarjelo i dalje postoji, ali ga taj neko ne može prisilno ostvariti, ako se na zastaru suprotna strana pozove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za relativnu zastaru, odnosno da bi nastupila potrebit je rok, najcesce duplo manji od roka apsolutne zastare...a u istom roku, odnsono periodu da se ne poduzimaju nikakve radnje,niti sluzbene(dakle sud itd), a niti od strane stranaka...u teoriji to izgleda ovako,ako uzmemo prekrsaj kao primjer.....od dana pocinjenja ako prode 2g - nastupa apsolutna zastara, dok za isto ako u godinu dana od pocinjenja sud ne pokrene prek.postupak, odnosno postupak koji je pokrenut-miruje i nitko ne poduzima nikakovu radnju 1g - nastupa relativna zastara...mada sam je u praksi rijetko susretao jer sud uvijek pazi na istu i relativna zastara se prekida obicnom radnjom bilo suda,bilo stranke....ok?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od prometnog prekršaja je prošlo točno godinu dana nisam još dobio poziv od suda. Ako je policija podnijela sudu prekršajni nalog u roku od jedne godine, da li se relativna zastara prekida i počinje teći od datuma podnošenja prekršajnog naloga?

A apsolutna zastara nakon 2 godine od počinjenja prekršaja?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Točna je konstatacija kolege da nadležna tijela paze na relativnu zastaru i da ona rijetko nastupi. To što niste dobili poziv od suda (prekršajnog, je li?) ne znači da nisu već poduzete neke radnje. Naime, i izdavanje prekršajnog naloga, kao i podnošenje samog zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka prekidaju tijek relativne zastare. Ako su takve radnje već poduzete (a to je prilično vjerojatno), ostaje vam pokušati odugovlačiti postupak do proteka roka apsolutne zastare, dakle 2 godine od dana počinjenja prekršaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

pitanje...jel zastara nastupa i kada izmedju dvije radnje prekrshajnog suda protekne vishe od godine dana?to znachi,u trechem mjesecu 2004 sam dao iskaz u kojem negiram prom.prekrshaj te trazim suochenje sa osobom koja je navodno mjerila brzinu,materijalni dokaz (fotoprint),te certifikate,itd....sad prije nekoliko dana dolazi poziv da se pojavim na sudu u srijedu...znachi,izmedju te dvije radnje suda je proshlo vishe od 12 mj.jel to relativna zastara?

pitanje dva...na taj dan kad sam pozvan na sud imam ispit (u devet a na sudu trebam bit u 0920,sud u samoboru,ispit u zg-u),sutra idem do sutkinje ishoditi nekakvu odgodu od par sati...jel to moguche?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala za prvi odgovor no drugi mi nije jasan...ja nisam prije trazio odgodu.dobio sam doma rijesenje o prekrsaju na koje sam se zalio,zatim sam dobio sam poziv da dam izjavu i tada sam otishao na sud u terminu kad su me pozvali.tamo sam isprichao svoje vidjenje stvari,zapravo sam se tuzio da na moje izrichito inzistiranje policajci mi nisu htjeli pokazati izmjeernu brzinu mog vozila a onda je sutkinja rekla da che pozvati policajca na suochenje da to objasni...sad opet imam poziv za sud u srijedu u terminu kad mi ne pashe...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

niste tražili odgodu, ali nakon što ste - ispričali svoje viđenje stvari, proizašlo je da negirate počinjenje prekršaja, i da se mora odgoditi to ročište za slijedeći puta..

mogli ste doći i reći npr. -jesam, kriv sam, ali mi ne odgovara kazna, jer....pa napričate da ste student, pa da nemate novaca itd.itd. ..i odgode ne bi bilo..

I ako se u vašem predmetu bliži zastara, sutkinja može pomisliti da namjerno odgađate ovo ročište, da otežete, i ne mora uvažiti ispriku...Sve ovisi o njoj, i o tome kako mislite zatražiti i dokumentirati nemogućnost dolaska...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

aha,hvala na pojashnjenju...ja se nadam da che uvidjeti to da sam uredno primio poziv te da imam namjeru dochi isti dan nakon ispita tam na prek.sud...to bi valjda trebao bit neki pokazatelj da ne odugovlachim namjerno...ili?inache,vjerovali ili ne,nisam kriv.PP samobor je posudio ekipu sa multanovom na dva dana pa su zaustavljali sve zivo i nezivo i samo "stancali" prek.naloge...kako da se covjek ponasha kad jedna ekipa "samo uzima" podatke i zapravo nema nish s time (mjerenjem) a druga pol.ekipa uopche odbija pokazati rezultate mjerenja uz posprdne komentare tipa "previshe citate vecernji"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

eto,bio sam kod sutkinje,objasnio joj situaciju,ona je rekla "ok,dodjite kad obavite to shto morate,radi se o izvanraspravnom saslushanju svejedoka"(mislim da je ta formulacija bila)...dakle,pozvan je policajac koji che rechi "da,da,izmjerena mu je ta brzina ,to sve shtima,bla,bla"...evidentno che lagati a ja tam nechu biti...shta mi je chiniti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evidentno che lagati a ja tam nechu biti...shta mi je chiniti?

 

sjest i plakat, policajci uzivaju bezrezervno povjerenje prekrsajnih sudaca (sto nije dobro) pa se prekrsajni postupak u takvim slucajevima svodi na puku formalnost s ciljem zadovoljavanja one odredbe necega (zakona o prekrsajima valjda?) koja govori o sudskoj zastiti.

ali, gore vidim da si prvi iskaz dao 03/2004. ako je to istina, pretpostavljam da je prekrsaj pocinjen 2003 god pa bi ove god. nastupila apsolutna zastara. posto je vec 7 mjesec, a preostalo je pravo na zalbu vps-u...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

goran1401 je napisao:

evidentno che lagati a ja tam nechu biti...shta mi je chiniti?

 

sjest i plakat, policajci uzivaju bezrezervno povjerenje prekrsajnih sudaca (sto nije dobro) pa se prekrsajni postupak u takvim slucajevima svodi na puku formalnost s ciljem zadovoljavanja one odredbe necega (zakona o prekrsajima valjda?) koja govori o sudskoj zastiti.

ali, gore vidim da si prvi iskaz dao 03/2004. ako je to istina, pretpostavljam da je prekrsaj pocinjen 2003 god pa bi ove god. nastupila apsolutna zastara. posto je vec 7 mjesec, a preostalo je pravo na zalbu vps-u...

 

prekrsaj je navodno pocinjen 23.10.2003 godine...dakle pricha ide ovako...ponedeljak ujutro, strpam (lagano slupan za vikend) bicikl u gepek mondea i vozim se serviseru,u ni jednom trenu ne vozim vishe od 50 km(ceste u samoboru su zivi uzas,pola je josh napravljeno za vrijeme II sv.rata od onih kocaka),bicikl ruzi nenormalno te izlazim iz samobora,ljudi koji dolaze iz suprotnog smjera blicaju,ja se ne uzbudujem zbog toga,jer vozim dozvoljenom brzinom,i stvarno sa desne strane multanova,metar i pol od ruba ceste a u grmlju parkiran civilni golf na ciju haubu su naslonjena dva polismena.stotinjak metara dalje ugibalishte,policijski auto i dva policajca.jedan zaustavlja mene a drugi auto iza mene..."dobar dan,dobar dan ,dojavili nam kolege da ste vozili !!??72 km/h!!"....ja ga u cudu gledam,kazem "nema teorije",oni kazu "tam je multanova ,javili nam"...kazem ja "pokazite mi tu izmjerenu brzinu mog vozila",ovaj kaze "nemam ja nish sa tim,mi samo podatke uzimamo,odite njima..."uvali mi zapisnik o brzini,ja se malo dalje okrenem ,vratim do multanove,parkiram auto na parkingu od birtije preko puta i gledam likove kod multanove.nish nisu dojavljivali,samo su bili i dalje naslonjeni na haubu golfa.u to vrijeme ovi lokalni samoborci su uredno zaustavili josh nekoliko vozila...uzmem fotich, osobnu i zapisnik ,odem prek ceste,ovi se odma odljepe od haube i prema meni,ja pruzam osobnu,pozdravljam ,kazem "ovi me poslali da mi pokazete moju izmjerenu brzinu",ovi se gledaju i salju me ovima natrag" mi nemamo nish s tim,ne mozete vidjeti brzinu,previshe vecernji citate,s ovime je razgovor zavrshen"...i tak me otpratili...

to sam ispricao sutkinji u prvom iskazu,malo se cudila,dosta tog nije htjela u zapisnik staviti i rekla je da ce pozvati polismena na suocenje kao svjedoka valjda...

eh da,dosao sam vrlo blizu multanove te nisam vidio nikakav ekran,printer,display,bilo shta s chim bi oni trenutno brzinu mogli ocitati...mozda su vidoviti...zivo me zanima shto che sutra policajac rechi i hoche se fotografija pojaviti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sad sam sa suda doshao,kaze sutkinja da je ujutro bio polismen koji je izjavio da fotografiju nemaju te da on nije utvrdjivao brzinu vozila.mene je pitala ostajem li pri svojim navodima,ja rekao da da,ponovio da nisam vozio navedenom brzinom i da zelim vidjeti fotografiju kako je predvidjeno pravilnikom.ona je rekla "u redu,dobro da ste dosljedni,ja chu josh jednom zatraziti dokazni materijal,ako ga ne dobim obustaviti chu postupak...a vi u svakom slucaju koristite sve pravo shto ga imate..."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bio polismen koji je izjavio da fotografiju nemaju

 

ako nemaju fotografiju - a nemaju, jer da imaju vec bi bila u spisu, ja mislim da ni ti nemas problema. sa multanovom, a bez fotografije, nitko ne moze biti siguran kojem autu u koloni je ocitana brzina. snop je kratak i ukosen u odnosu na os ceste, mjerenje se obavlja brzo, u nizu i neposredno ispred uredjaja, nije ona bez razloga foto-radar.

btw, lijep primjer kako policija frizira svoje prijave...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Prije skoro dvije godine policajci me zaustaviše i optuže za prebrzu vožnjiu. Nisam se htio prepirati već sam sve potpisao. Na sudu sam izjavio da nisam kriv (što i nisam), i to na dva ročišta. Doma me čeka preporučena pošiljka u kojoj je, predpostavljam presuda. S obzirom da je do roka od dvije godine od počinjenja navodnoog prekršaja preostalo svega 15-ak dana, što mi je činiti? Odnosno, moje pitanje glasi, da li apsolutna zastara važi ako je u roku od dvije godine ipak donesena presuda, pa moja žalba ništa neće značiti, odnosno da li će apsolutna zastara važiti ako se ja žalim pa se žalba bude razmatrala iza roka od dvije godine od navodnog prekršaja. Hvala lijepa na brzom odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odnosno, moje pitanje glasi, da li apsolutna zastara važi ako je u roku od dvije godine ipak donesena presuda, pa moja žalba ništa neće značiti, odnosno da li će apsolutna zastara važiti ako se ja žalim pa se žalba bude razmatrala iza roka od dvije godine od navodnog prekršaja. Hvala lijepa na brzom odgovoru.

 

nema veze sto je donesena nepravomocna presuda, to ne utjece na apsolutnu zastaru. ako visi sud zalbu bude razmatrao nakon proteka 2 god, predmet ce biti rijesen obustavom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija