Jump to content

rad za opće dobro na slobodi2 HITNO!!!!


anonimno

Preporučene objave

Imam još tjedan dana do isteka roka da platim novčanu kaznu od 301,65 kn zbog remećenja javnog reda i mira, ali ja bi plaćanje te kazne izbjegao na način da odradim rad za opće dobro na slobodi u trajanju od 3 dana.

 

1. Da li ja prije isteka tog roka moram uložiti neku žalbu ili prigovor u kojem ću napomenuti da želim rad za opće dobro, ili ću dobiti od suda nakon neplaćanja kazne u zadanom roku poziv kada ću moći odabrati tu opciju?

 

2. Da li mi sud može odbiti rad za opće dobro na slobodi?

 

3. Cuo sam da se u praksi taj rad ne izvršava, pa me zanima nakon kojeg vremena mogu biti siguran da više neću biti pozivan zbog tog djela?

 

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. nakon što protekne rok za podnošenje žalbe i kad protekne rok za plaćanje (kad rješenje o prerkšaju postane pravomoćno i izvršno), dobti ćete od suda poziv u kojem će stajati da se odazovete njemu te se izjasnite o radu z aopće dobro na slobodi. između ostalog će i stajati da, ukoliko se pozivu ne odazovete, a svoj izostanak ne opravdate, ista novčana kazna zamijenit će se zatvorom. stoga, primite poziv i odazovite se.

2. sud vam ne može odbiti vaše zakonsko pravo odnosno vaš izabrani način izvršenja novčane kazne

3. praksa sudova (nekih) je da po pristanku počinitelja na rad za opće dobro na slobodi, donese rješenje o istom radu...... koje se ne može provesti u praksi........ trebali bi znati kad je rješenje o prerkšaju postalo pravomoćno, pa od tada plus dvije godine nastupa zstara izvršenja kazne.

(pravomoćnost nastupa osam dana od dana primitka rješenja o prekršaju)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav

Moram Vas upozoriti na neke detalje.

Naime,ako počinitelj prekršaja kojem je izrečena kazna u visini do 500,00kuna u cjelosti ili djelomice ne plati izrečenu novčanu kaznu sud će donijeti odluku da se neplaćena novčana kazna s pristankom počinitelja(vi pristanete),zamjenjuje radom za opće dobro na slobodi.

Rad za o.d., na slobodi određuje se u trajanju koje je u razmjeru s izrečenom neplaćenom novčanom kaznom od najmanje tri do najviše 10radnih dana.

Rok za izvršenje rada za opće dobro ne može biti kraći od jednog mjeseca ni dulji od šest mjeseci.

Ako počinitelj ne pristane na zamjenu novčane kazne radom za opće dobro tada sud novčanu kaznu zamjenjuje zatvorom računajući svakih započetih 300,00kuna novčane kazne za jedan dan zatvora(sad pažljivo čitajte),s time da najmanja mjera zatvora ne može biti kraća od tri dana, a najveća mjera zatvora kojom se zamjenjuje novčana kazna ne može biti dulja od trideset dana.

Znači,ništa od zatvora. Sretno :priest:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Ako počinitelj ne pristane na zamjenu novčane kazne radom za opće dobro tada sud novčanu kaznu zamjenjuje zatvorom računajući svakih započetih 300,00kuna novčane kazne za jedan dan zatvora(sad pažljivo čitajte),s time da najmanja mjera zatvora ne može biti kraća od tri dana, a najveća mjera zatvora kojom se zamjenjuje novčana kazna ne može biti dulja od trideset dana.

 

Ovo baš i nije točno. Naime, dobio sam poziv o očitovanju o pristanku za zamjenu novčane kazne radom za opće dobro na slobodi. Radi se o kazni od 100 kn za nenošenje osobne iskaznice. U tom pozivu stoji: "Ukoliko se pozivu ne odazovete, smatrat će se da ne pristajete na zamjenu neplaćene novčane kazne-globe radom za opće dobro na slobodi, te će se ista, a sukladno pravomoćnom rješenju, zamijeniti mjerom zatvora u trajanju od 3 dana, temeljem čl. 45. Zakona o prekršajima."

Ne znam odnosi li se to samo za slučaj ako se okrivljenik uopće ne pojavi na sudu ili ako se i pojavi, a kaznu ne plati niti pristane istu zamjeniti radom za opće dobro na slobodi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija