Jump to content

Obračun totalne štete


anonimno

Preporučene objave

Dragi Članovi LEGALISA,

 

Imao sam frontalni sudar, auto iz suprotnog smjera prešao u moju traku. Proglašena je totalna šteta na mome autu Peugeot 206, proizvodnja 2005-a, u vrijeme nesreće star je bio 14 mjeseci.

 

Iako nisam kriv, pristao sam na iskorištavanje moga kasko osiguranja, radi brže isplate i dobio sam obračun od Croatia osiguranja koji glasi:

- ukupna cjena novog vozila 89,700 Kn (ja sam platio auto 93,500)

- amortizacija 15% (1 godina starosti 21% + 2% kilometraža (15 km) - 8% opće stanje = 15%)

- vrijednost vozila na dan procjene: 76,245

- vrijednost ostatka vozila 30%: 22.873

- stvarna šteta na vozilu: 53.371,50 Kn

 

Tih 50,000 Kuna je iznos sa kojim ne mogu niti zatvoriti kredit u banci, jer mi je ostalo još 60,000 Kuna kredita (praktično cijela glavnica, jer sam dao 30.000 Kuna pologa). Auto je bilo tek registrirano u prvom mjesecu, uplaćen kasko, već sam platio dvije rate kredita dok nemam auta, za prijevremeno zatvaranje kredita još moram platiti naknadu banci 1,5 do 2%.

 

Molim za vaš savjet na osnovu čega od navedenog pisati prigovor na obračun totalne štete?

 

Hvala na svim savjetima!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O obračunu totalne štete i mogućnostima prigovora na obračun sam već pisala na ovom forumu pa samo malo prelistajte i pogledajte. A što se tiče početne vrijednosti vozila, pretpostalvjam da vam je vozilo metalik boje pa ste ga platili više nego što je navedeneo u obračunu. Zato provjerite zbog čega mu je sada ta početna vrijednost. Inače za metalik boju vrijednost se uvečava cca 2000,00 kn. Drugi prigovor možete izraziti na visinu postotka ostatka vrijednosti. Nažalost, totalna šteta je uvijek gubitak za vlasnika, a svi ostali se naplate!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To što niste krivi nažalost ništa ne mijenja. Vaše osiguranje će tu isplatu regresirati od krivca. A što se tiče kaska želim naglasiti da se kasko isplati ako na vozilu nije totalna šteta. U tom slučaju se zaista isplati popravak po zapisniku o izvidu štete i po računu. No, ponavljam, totalna šteta je nepovoljna za vlasnika vozila. Savjetujem vam da se žalite na visinu postotka vezanog za spašene djelove. Pokušajte to dogurati do 10%. A što se tiče mojih odgovora ima ih više baš na ovu temu, pokušajte preko pretraživača na ovom portalu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo ovo ti mogu i ja pokušati odgovoriti, ono su moji postovi gore inače.

 

Kod Croatia osiguranja koliko vidim u papirima što sam dobio do njih ne postoji ta mogućnost da oni zadrže olupinu kada je naplata iz kaska, a da sam se išao naplatiti iz redovnog osiguranja onda postoji ta mogućnost. Eto nisam ni ja to znao. Mislim da je tako i kod drugih osiguranja, ali nadam se da će ti i neki od odvjetnika ovdje pomoći.

 

Ivan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ne želite zadržati olupinu možete stornirati obračun iz kasko osiguranja i potraživati iz AO. Dovoljno je da sve te papire koje imate proslijedite u osiguranje kod kojega je osiguran krivac. Oni će vam prihvatiti izvid štete, a obračun totalne neka oni rade sami. U tom slučaju im možete ostaviti olupinu. Mislim da vam ovjde ništa odvjetnik neće pomoći, samo ćete potrošit novce, jer kod konstatacije totalne štete sami možete raditi prigovor, a obračun je sukladan zakonu. Kod svih osiguranja kad se potražuje isplata iz AO niste obvezni uzeti olupinu. Tada se isplaćuje potpuni obraču totalne štete bez umanjenja za spašene dijelove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ani hvala puno na savjetu!

 

Ako ne nađem kupca, razmisliti ću i o toj soluciji da storniram sve i krenem u odštetu iz AO.

 

Pisao sam jedan prigovor na odštetu i smanjili su mi vrijednost olupine sa 30% na 25%, što je povećalo isplatu za oko 2,500 Kn. :-?

 

U obračunu štete su mi naveli i da je novonabavna cjena vozila bila 89,700 Kn (motor od 75 Ks, ali moj motor je 90 Ks, bio) i auto sam platio 93.500, to mi u novome obračunu opet nisu uvažili jel kao oni nemaju takvo vozilo u svome katalogu, iako sam im dostavio original račun iz auto kuće.

 

To ne bih prihvatio nikako, jer muljaju, mislite da se isplati pisati ponovo prigovor i da će onda prihvatiti ovo?

 

Pozdrav,

Ivan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ljudi moji pa pomagajte s ovim osiguranjima, ovo su živi lopovi!

 

Dajte koji savjet, kradu kako stignu.

U obračunu štete su mi kao novonabavnu cijenu vozila uzeli 89.700 Kn, i to za slabije auto od moga (Peugeot 206, 2005. godište) uzeli su cijenu za motor od 75 ks, a moj je 90 Ks. Slučaj je takav, jer modela s motorom od 90 Ks više nema u prodaji. Povukli su ga kada je izašla 207-ica.

 

I naravno meni u obračunu ide cijena od slabijeg modela.

Poslao sam im račun gdje se vidi da je auto od 90 Ks i da je plaćen 93.500 Kn, ali ne uvažavaju, jer ga nema u prodaji.

 

Jeli to pošteno ja vas pitam? Da sada ja idem osigurati svoje auto ponovo kod njih moje pitanje je bili oni auto osigurali pod 90 ks ili 75??? Mislim da bi pod 90 Ks, nema veze naravno što ga nema prodaji, a kada treba isplatiti odštetu čovjeku koji nije kriv za prometnu i koji redovito plaća kasko onda isplaćuju odštetu za 75 ks!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 godina kasnije...

Pomoć...potražila sam cijeli forum o temi totalne štete, ali nisam našla odgovor koji tražim. 

Prije mjesec i pol dana imala sam prometnu nesreću u kojoj nisam bila krivac. 

Osiguranje je proglasilo totalnu štetu na vozilu. Dobila sam ponudu pismene nagodbe (u kojoj piše da sam pridonijela nastanku događaja u omjeru od 0 %) u kojoj je njihova procjena vrijednosti vozila prije štete 10.000 kuna manja od kataloške vrijednosti koju smo dobili od Centra za vozila Hrvatske, a skoro 20.000 kuna manja od tržišne vrijednosti tog modela te godine s tom opremom i brojem prijeđenih kilometara. Nadalje, spašeni dio su izračunali da je 30,7 % što je za 4.000 kuna više od bilo koje ponude koje smo dobili od raznih auto otpada jer se radi o stražnjem dijelu vozila. Dakle, osim što gubim novce na ukupnoj vrijednosti vozila, gubim i na spašenom dijelu. 

Osiguravajuće društvo mi je uplatilo (naravno bez mojeg pristanka na tu nagodbu) iznos obračunate štete, dva dana nakon što su zaprimili naš prigovor. Od prigovora je prošlo 7 radnih dana i nema odgovora..

Inače, u osiguranju su nam napomenuli da oni NE UZIMAJU spašeni dio vozila. 

Zanima me, u slučaju da osiguranje neće podići ponudu na barem približnu vrijednost kataloške vrijednosti, na koji Zakon i koji članak tog zakona se mogu pozvati u još jednom prigovoru da želim da oni preuzmu spašeni dio i da se meni isplati ukupna šteta?

Osoba koja je meni radila osiguranje je rekla da ne zna za jedan slučaj da osiguranje preuzme ostatak vozila.

Usput, trudnica sam sa visokorizičnom trudnoćom koja mora svaka 3 tjedan na kontrole u Zagreb i Varaždin i svakih 10 dana u bolnicu po injekcije i za sve koristiti javni prijevoz ili posuđivati auto pa mi je u interesu čim prije završiti, ali ipak ne mislim pristati na bilo koju svotu koju oni ponude...

Oprostite na podužem postu i unaprijed hvala na odgovoru :)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
, vivi5222 je napisao:

Pomoć...potražila sam cijeli forum o temi totalne štete, ali nisam našla odgovor koji tražim. 

Prije mjesec i pol dana imala sam prometnu nesreću u kojoj nisam bila krivac. 

Osiguranje je proglasilo totalnu štetu na vozilu. Dobila sam ponudu pismene nagodbe (u kojoj piše da sam pridonijela nastanku događaja u omjeru od 0 %) u kojoj je njihova procjena vrijednosti vozila prije štete 10.000 kuna manja od kataloške vrijednosti koju smo dobili od Centra za vozila Hrvatske, a skoro 20.000 kuna manja od tržišne vrijednosti tog modela te godine s tom opremom i brojem prijeđenih kilometara. Nadalje, spašeni dio su izračunali da je 30,7 % što je za 4.000 kuna više od bilo koje ponude koje smo dobili od raznih auto otpada jer se radi o stražnjem dijelu vozila. Dakle, osim što gubim novce na ukupnoj vrijednosti vozila, gubim i na spašenom dijelu. 

Osiguravajuće društvo mi je uplatilo (naravno bez mojeg pristanka na tu nagodbu) iznos obračunate štete, dva dana nakon što su zaprimili naš prigovor. Od prigovora je prošlo 7 radnih dana i nema odgovora..

Inače, u osiguranju su nam napomenuli da oni NE UZIMAJU spašeni dio vozila. 

Zanima me, u slučaju da osiguranje neće podići ponudu na barem približnu vrijednost kataloške vrijednosti, na koji Zakon i koji članak tog zakona se mogu pozvati u još jednom prigovoru da želim da oni preuzmu spašeni dio i da se meni isplati ukupna šteta?

Osoba koja je meni radila osiguranje je rekla da ne zna za jedan slučaj da osiguranje preuzme ostatak vozila.

Usput, trudnica sam sa visokorizičnom trudnoćom koja mora svaka 3 tjedan na kontrole u Zagreb i Varaždin i svakih 10 dana u bolnicu po injekcije i za sve koristiti javni prijevoz ili posuđivati auto pa mi je u interesu čim prije završiti, ali ipak ne mislim pristati na bilo koju svotu koju oni ponude...

Oprostite na podužem postu i unaprijed hvala na odgovoru :)

 

Kako je ovo završilo na kraju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija