Jump to content

čemu služi EU izvješće ?


anonimno

Preporučene objave

prije 3 dana tokom prolaženja kroz križanje se u moju desnu, suvozačku stranu auta (između suvozačkih vrata i zadnjeg kotača) bez kočenja zaletio vozač iz ulice koja ima jasno istaknut trokut te znak kružnog toka i označeni pješački prelaz prije ulaska u križanje. Pošto je on tvrdio da sam ja kriv za sudar (?), automatski smo zvali policiju. U međuvremenu s obzirom da smo ih dugo čekali, predomislio se, odlučio priznati da je kriv, ispuniti i potpisati europsko izvješće te ih je ponovno nazvao i odjavio očevid. Taman kad smo se spremali na neko toplije mjesto da ispunimo taj formular, dolazi pozvana policija. Na pitanje da li oni u zadanoj situaciji trebaju izvršiti očevid, oni odgovaraju da je dovoljno samo ispuniti EU izvještaj i sa time otići u osiguravajuće društvo te na osnovu toga neće biti nikakvih problema oko naknadne štete. Današnjim pozivom ustanovio sam da nisu napravili nikakav zapisnik.

Tu počinju problemi:

Osoba koja je skrivila nesreću na procjeni štete kompletno mijenja iskaz, kaže da sam ja svojom bočnom stranicom naletio na njegov prednji branik (??? od kad auti voze bočno ?) i tko zna što još (nisam još saznao točne detalje) te mi za sada osiguranje nudi podjelu odgovornosti i odštetu u visini samo 50% troška jer on tvrdi potpuno suprotno od onoga što je i sam izjavio i potpisao u EU izvješću o nezgodi. Oni to izvješćene ne priznaju makar kažu da je u njemu opisano činjenično stanje ali ne i priznanje krivice (koja je razlika ako je iz činjeničnog stanja jasno vidljivo tko je kriv ?). S obzirom da ni u kom pogledu ne pristajem na takvu nagodbu (kompletna šteta na mojem autu je cca 5-6000 kn, na njegovom cca 7-8000 kuna) što mi je činiti ? Zvao sam ponovo policiju i prvo su se čudili kako to da taj izvještaj ne priznaje osiguranje a onda su me preusmjerili na osobu koja mi je potvrdila da osiguravajuće kuće imaju takvu praksu (???). Sa više strana sam dobio informaciju da ako ne promjeni iskaz da ću morati podnijeti privatnu tužbu protiv osiguravajuće kuće za nadoknadu punog iznosa te podnijeti prekršajnu prijavu na Kennedijevom trgu protiv tog vozača (što će ga naravno debelo koštati, ako se ne varam, 2-3 tisuće kuna i gubitak vozačke do 3 mjeseca). S obzirom da je čovjek prilično neugodan, bojim se da neće biti moguće direktno sa njim se dogovoriti da on ipak prizna krivicu.

Što napraviti, koliko u praksi košta (tužba i prijava) i traje takav postupak ? Da li sud u praksi priznaje obostrano potpisano EU izvješće kao stvarni tijek događaja ili se i tamo to ne priznaje ? Da li sudski vještak u tom slučaju radi rekonstrukciju događaja ?

 

Auti su naravno slikani na procjeni i sve je jasno i čisto što se tragova sudara tiče...

 

hvala !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Idemo redom...

 

EU izvijesce sluzi samo za razmjenu podataka, dakle prizanje krivnje ili nesto slicno ne vrijedi, a to i pise na istom, dakle samo razmjena podataka te cinjenican i slikoviti opis nezgode....policiju ne moras zvati samo ako se radi o manjoj materijalnoj steti, ako su vozila pokretna, nema povredenih, te ako ste suglasni o krivnji(KUMULATIVNO ISPUNJENJE)

 

 

-vi s tim idete na osiguranje, i ako ovaj ospori dogadaj akko se dogodio i akko je EU izvijesce ispunjeno, e tada hvala Bogu da taj zlatni papiric imate u rukama,a moja preporuka glasi....

 

PRVO prijavite krivca na prekrsajni sud, ne kosta nista, a DRUGO - ako vam se ne da cekati ovo prvo, a s obzirom na vrijeme koje im treba da provedu postupak vjerojatno nece, dignite tuzbu protiv I-tuzenika-tog osiguranja i II-tuzenika -njihovog osiguranika, naravno sve papire Vam je duzno dati osiguranje uz stetu, vi jos morate dostaviti EU izvijesce i platiti 300,00 kn sudske pristojbe...i naravno zlata vrijedi svjedok koji je tuda bas prolazio i sve vidio, a ako se jos s vama vozio u automobilu-na konju ste

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako se radi o manjoj materijalnoj steti, ako su vozila pokretna, nema povredenih, te ako ste suglasni o krivnji(KUMULATIVNO ISPUNJENJE)

 

ovo zadnje, "suglasni o krivnji" izbaci.

 

naime, niti se takva "suglasnost" trazi niti se njih dvojca uopce mogu "dogovoriti" tko je kriv, a da bi taj dogovor bio relevantan.

 

vazno je u tom zapisniku utvrditi cinjenicno stanje, dakle nacin kretanja vozila, prometnu signalizaciju itd, a tko je "kriv" odlucuju drugi - konkretno osiguravatelj ili eventualno sud, a sve to bez obzira na osobno shvacanje "krivnje" pojedinog ili oba ucesnika prometne

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

EU izvješće je dobro smišljeno ali ima jedan problem, a to je što se zove EU izvješće, odnosno znači da se njime koriste normalni ljudi u Europi, bez velikog beda, civilizirano europsko i uljuđeno pučanstvo!!

Problemi sa EU izvješćem nastaju kada ga pokušaju u praksi primjeniti primitivni balkanski čobanoidi poput nas!!

Kod nas nema nekog kurčevog kodeksa, poštenja, božje skrušenosti iako se vadimo da smo predziđe krščanstva, najveći ljubimci Vatikana, zapravo smo primitivci kad treba priznati krivicu!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

ako se radi o manjoj materijalnoj steti, ako su vozila pokretna, nema povredenih, te ako ste suglasni o krivnji(KUMULATIVNO ISPUNJENJE)

 

ovo zadnje, "suglasni o krivnji" izbaci.

 

naime, niti se takva "suglasnost" trazi niti se njih dvojca uopce mogu "dogovoriti" tko je kriv, a da bi taj dogovor bio relevantan.

 

vazno je u tom zapisniku utvrditi cinjenicno stanje, dakle nacin kretanja vozila, prometnu signalizaciju itd, a tko je "kriv" odlucuju drugi - konkretno osiguravatelj ili eventualno sud, a sve to bez obzira na osobno shvacanje "krivnje" pojedinog ili oba ucesnika prometne

neznam sta se tu tako komplicira vi ste ispunili saobracajni zapisnik o unfalu i ako je on potpisao da je on svojom greskom izazvo taj cin on je kriv, a ako to

ne stoji i on nece to da prizna onda to osiguranja rjesavaju izmedju sebe a i ako se tako ne moze rjesiti onda se ide na sud. mada se to kod nas zna iskomplicirati zato sto osiguranja idu na to da bi isplatili sto manju odstetu, zato je dobro slkati auta odmah i to je dokaz o odsteti,jer se zna desiti u mnogim slucajevima da

bude mala steta a da se ne napravi slika, pa onda onaj koji treba odvesti auto na procjenu jos ga malo doradi slobodnim udarcima i odveze ga na procjenu. Zatim osiguranje pozove onog ko je napravio udes pa ga pita kolika je steta na autu bila i pokaze mu slike,ako se slike ne podudaraju

sa stvarnoscu udesa nego je auto dodatno doradito, tad osiguraonik i ujedno krivac i njegovo osiguranje ne zele priznati stetu po procjeni nego se to odredjuje sudom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na savjetima - razvoj situacije je slijedeći:

 

osiguranje (zna se koje se najčešće spominje) mi je pristalo podmiriti određeni dio štete (5400 kn, procjena ovl. servisa je cca 9500-10000 kuna prema normama i izvješću o šteti osiguravateljske kuće) jer kao krivac, tj. vozač auta koji se zabio u mene je navodno izjavio da smo podjednako krivi (??) na njihov savjet (????)

 

kontaktirao sam ponovo dotičnog gospodina i on tvrdi da su mu rekli da će ga prekršajno prijaviti ukoliko izjavi da se slaže sa njegove strane potpisanim EU izvješćem a sa druge strane u Jadranskom osiguranju gdje je moj auto osiguran tvrde da osiguravateljske kuće nikad saminicijativno ne pokreću prekršajni postupak (??) te je zbog toga poricao krivnju - da li je to točno ili su to podle smicalice osiguravatelja kako uštediti novce na štetu osiguranika ?

 

također, iz osiguranja sam dobio informaciju da je bio dan nakon procjene kod njih, on tvrdi da su ga samo telefonski kontaktirali

 

netko tu gadno muti koliko vidim...

 

s obzirom da (bar tako tvrdi) ne namjerava potraživati odštetu po mojoj polici (a prema navedenim činjenicama sumnjam da može i lipu odštete dobiti) ne vidim razloga zašto bi poricao krivnju ako ga neće prekršajno tužiti te pošto svako ima svoju priču, predložio sam mu da je najtransparentnije da kontaktira svog odvjetnika za savjet jer u ovoj situaciji profitira samo osiguranje i policija za njemu naplaćenu kaznu i troškove suda a mi gubimo novac i vrijeme tužakanjem po sudovima

 

naravno, predložena nagodba je neprihvatljiva...

 

dakle, ako bude razuman, da li on može naknadno otići u dotično osiguranje (koje je u istoj grupaciji kao i Jadransko, zna se koje...) i izjaviti da se slaže sa EU izvještajem kako je tamo opisano te da li će ga u tom slučaju:

 

1. osiguranje prekršajno prijaviti ili ne

2. ipak priznati kompletne troškove popravka prema donešenim računima

 

svjedoka sudara nažalost nemam osim susjeda koji je prošao par minuta kasnije te osobe od koje sam kupio auto prije cca godinu dana (koje li slučajnosti) koja je baš par minuta kasnije prolazila ali pošto nisu vidjeli sam sudar nego samo položaj auta nakon sudara nisu navedeni na EU izvješću te se vjerojatno neće uvažiti na sudu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

dakle, ako bude razuman, da li on može naknadno otići u dotično osiguranje (koje je u istoj grupaciji kao i Jadransko, zna se koje...) i izjaviti da se slaže sa EU izvještajem kako je tamo opisano te da li će ga u tom slučaju:

 

1. osiguranje prekršajno prijaviti ili ne

2. ipak priznati kompletne troškove popravka prema donešenim računima

 

Prvi puta čujem da osiguranje može pokrenuti prekršajni postupak, na temelju čega će oni pokretati prekršajni postupak??

Zbog čega, na temelju kojeg zakona, uopće ne kužim??? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znate li slučajno nakon koliko vremena nakon nesreće se može podnijet prekršajna prijava protv počinitelja

ja imam skoro isti slučaj kao i ovaj gospodin samo sam ja udaren u zadnji dio automobila šteta je 20000kn +pdv

ovaj što me je udario promijenio je iskaz na osiguranju (jadransko)

normalno da ću ih sve tužit

hvala

je napisao:

ako se radi o manjoj materijalnoj steti, ako su vozila pokretna, nema povredenih, te ako ste suglasni o krivnji(KUMULATIVNO ISPUNJENJE)

 

ovo zadnje, "suglasni o krivnji" izbaci.

 

naime, niti se takva "suglasnost" trazi niti se njih dvojca uopce mogu "dogovoriti" tko je kriv, a da bi taj dogovor bio relevantan.

 

vazno je u tom zapisniku utvrditi cinjenicno stanje, dakle nacin kretanja vozila, prometnu signalizaciju itd, a tko je "kriv" odlucuju drugi - konkretno osiguravatelj ili eventualno sud, a sve to bez obzira na osobno shvacanje "krivnje" pojedinog ili oba ucesnika prometne

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znate li slučajno nakon koliko vremena nakon nesreće se može podnijet prekršajna prijava protv počinitelja

 

1 godina.

 

nije prekrsajna prijava vec podnosis zahtjev za pokretanje prek. postupka prek sudu, u svojstvu ostecenika...

 

pazi kako ces sloziti taj zahtjev, sud je vezan uz njega, pa ako je zahtjev "los", moze se dogoditi da sud mora osloboditi sve i ako je krivnja za nesto dokazana...

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru pretpostavljam da je nadležan sud u gradu nesreće s obzirom da smo oba iz drugih gradova

je napisao:

znate li slučajno nakon koliko vremena nakon nesreće se može podnijet prekršajna prijava protv počinitelja

ja imam skoro isti slučaj kao i ovaj gospodin samo sam ja udaren u zadnji dio automobila šteta je 20000kn +pdv

ovaj što me je udario promijenio je iskaz na osiguranju (jadransko)

normalno da ću ih sve tužit

hvala

je napisao:

ako se radi o manjoj materijalnoj steti, ako su vozila pokretna, nema povredenih, te ako ste suglasni o krivnji(KUMULATIVNO ISPUNJENJE)

 

ovo zadnje, "suglasni o krivnji" izbaci.

 

naime, niti se takva "suglasnost" trazi niti se njih dvojca uopce mogu "dogovoriti" tko je kriv, a da bi taj dogovor bio relevantan.

 

vazno je u tom zapisniku utvrditi cinjenicno stanje, dakle nacin kretanja vozila, prometnu signalizaciju itd, a tko je "kriv" odlucuju drugi - konkretno osiguravatelj ili eventualno sud, a sve to bez obzira na osobno shvacanje "krivnje" pojedinog ili oba ucesnika prometne

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pošto ću ipak morati pokrenuti prekršajnu prijavu a nemam blage ideje kako se to radi, da li postoji za to nekakav poseban obrazac ili... ?

šta se sve navodi u prekršajnoj prijavi i da li je potrebna neka dodatna dokumentacija kao prilog (npr.kopija EU izvještaja, kopiju njegove izjave koje je dao osiguranju...)?

 

da ponovim situaciju, čovjek koji se zabio u mene u stražnju suvozačku bočnu strancu iz ulice koja ima trokut, poriče potpisano EU izvješće te tvrdi na osiguranju da je on već bio u križanju i da sam ja na njega naletio (bočnom zadnjom stranicom na suvozačkoj strani ???) i stoji pri toj tvrdnji te mi zbog toga osiguranje pristaje podmiriti samo cca 60% realne štete te ću njega i njegovo osiguranje Euroherc zbog toga morati tužiti na sudu...

 

prije nego odem odvjetniku da sastavi tužbu - da li u navedenoj situaciji on može na bilo kakav način dokazati da krivnja nije 100% njegova u gore navedenoj situaciji (ne vidim kako ali ...) ?

 

koliki su otprilike troškovi suda (odvjetnik...) i tko ih podmiruje ?

 

hvala unaprijed !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...to sam shvatio, ali treba uzeti u obzir da za izradu tužbe moram angažirati odvjetnika (nisam pravnik po struci da bih znao sastaviti sudsku tužbu) - da li on naplaćuje svoje troškove direktno od osiguranja kad je parnica gotova ili ja plaćam njegove troškove i skupljam račune pa osiguranje to sve skupa meni vrati uključujući iznos popravka ili... ?

 

caka je u tome da mi osiguranje nudi 5400 kn, iznos u ovlaštenom servisu je 9-10000 a kod vrlo solidnog limara sa originalnim dijelovima mogu proći za 7-7500 kuna pa ako i dobijem tu tužbu, bojim se da mi dodatni troškovi plus izgubljeno vrijeme i nateravanje sa sudom ne pređu tih 1500-2000 kuna koje bih izgubio da prihvatim trenutnu ponudu (čekanje novaca do godinu dana ako 100% dobijem tužbu i povrat svih troškova nije preveliki problem, ali ako imam i dodatnih troškova koji neće biti vraćeni pitanje je isplativosti dizanja tužbe, pa sumnjam da na to moguće osiguranje i cilja u ovakvim situacijama, ne vidim neku drugu logiku inače kako bi im se to isplatilo ako moraju podmiriti sve troškove a troškovi suda i odvjetnika pretpostavljam iznose bar još par tisuća kuna...)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija