Jump to content

Porez na prvi stan - nevjenčani supružnici


anonimno

Preporučene objave

Naime, moja djevojka je kupila stan. Živimo zajedno već dvije godine. Njoj je ovo prva neketnina a ni ja nemam nikakvu nekretninu upisanu na moje ime. Zanima me par stvari:

- da li je moguće da se oslobodimo poreza (stan ima 62 kvadrata)

- ako da, što onda treba da bi nas priznali kako supružnike

- nije li malo glupo da odmah prijavljujemo prebivalište na adresi stana a stan još nije izgrađen?!

- koji je uopće rok za uknjižbu stana

 

Napominjem da sam pročitao relevantni zakon i njegovu nadopunu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Očito se radi o novogradnji.

Niste napisali tko vam je prodao taj još neizgrađeni sta, da li neka firma ili pojedinac. Razlika je jer se na "stare" nekretnine plaća porez na promet 5%:

Na novoizgrađene nekretnine, ako ste je kupili od firme plaća se:

- PDV, koji je uključen u kupoprodajnu cijenu

-porez na promet nekretnina, ali samo na vrijednost zemljišta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za stan plaćate PDV, pa tu nema nikakvog oslobađanja od pp nekretnina.

Porezno oslobađanje od plaćanja pp nekretnina može vaša djevojka dobiti za novosagrađenu nekretninu (stan) u dijelu koji čini vrijednost zemljišta i iznos komunalne naknade. Ali, ni to oslobađanje u vašem slučaju neće biti potpuno, jer stan prelazi 50 m2. Za 1 osobu zakon je propisao oslobođenje do 50 m2. Vi se prema ovom zakonu ne smatrate drugim članom obitelji, jer niste u braku.

 

Ako stan prodate u roku 5 godina, porez kojeg ste bili oslobođeni morat ćete platiti.

 

Koliko okvirno u vašem slučaju iznosi porez na promet nekretnina (CCA) možete saznati ako dobro pogledate ugovor. sastavni dio ugovora je "struktura cijene i način obračuna PDV", a u toj strukturi je posebno iskazana vrijednost zemljišta i iznos komunalne naknade. Vjerojatno je to iznos koji će porezna uzeti kao osnovicu za pp nekretnina. lako izračunate na to 5%. Naravno, ako nema neki drugi razlog da porezna uveća osnovicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija