Jump to content

status dragovoljca


almir

Preporučene objave

molim odgovor.... ovako u HV-u sam od 25.10.1991.god. u gardijskoj brigadi sam od 21 05 1992 pa sve do danas...... zanima me dobio sam ocijenu na ljekarskom pregledu 1. NESPOSOBAN i sad sam napravio kod doktora opće prakse obradu za mirovinu i to sam predao u vojarni , sad sam u išćekivanju šta će biti dalje. Naime imam ćin razvodnika . HRVI 20% privremeno drugi put mi produžuju. zanima me dali mi igra ulogu potvrda o statusu branitelja na mirovinu,jer po ovom datumu 25.10.1991 nemam 100 dana do priznanja RH.problem je u tome što nisam na spisku da mi je priznato pravo na period od 01.07.1991-25.10.1991. to su tek nedavno priznali 131.brigadi Županja. međutim ima nas oko 250 osoba da nismo na spisku...zanima me dali mi to utjeće na mirovinu jer imam braniteljski dodatak 30% negdje sam proćitao ako sam proveo više od 48 mjeseci u vojsci. ispravite me ako griješim...jer ako je to isto nebi se blamirao nakon 16 godina RH. ako sad neznaju, tko je kad bio vjerojatno neće nikad ni znati---- nemam živaca za to

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 17.

Polazni faktor 1,10 je kod izračuna:

– invalidske mirovine hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata bez statusa HRVI.

Polazni faktor 1,50 je kod izračuna:

– invalidske mirovine hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata bez statusa HRVI, pripadnika gardijske postrojbe i specijalne policije u vrijeme Domovinskog rata.

Polazni faktor 1,50 je kod izračuna:

– invalidske mirovine hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata sa statusom HRVI.

Polazni faktor 1,85 je kod izračuna:

– invalidske mirovine hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata sa statusom HRVI, pripadnika gardijske postrojbe i specijalne policije u vrijeme Domovinskog rata.

Polazni faktor 1,50 je kod izračuna:

– invalidske mirovine dragovoljca iz Domovinskog rata bez statusa HRVI.

Polazni faktor 1,85 je kod izračuna:

– invalidske mirovine dragovoljca iz Domovinskog rata sa statusom HRVI.

 

Dakle, u izračunu vojnog dijela kumulirane mirovine se koriste navedeni koeficijenti. A u izračunu civilnog dijela:

 

Članak 14.

(1) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji na temelju navršenoga mirovinskog staža ostvari pravo na starosnu mirovinu manju od mirovine koja bi mu pripadala za 40 godina mirovinskog staža osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, i to:

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseci za 15%

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

6. dragovoljcu iz Domovinskog rata za 30%.

(2) Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju 40 godina ukupnoga mirovinskog staža.

(3) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji ostvari pravo na prijevremenu starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, tako određena mirovina povećava se za odgovarajući postotak iz stavka 1. točke 1. – 6. ovoga članka, ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu.

 

Mirovina ti se sastoji iz dva dijela - vojnog i civilnog - to ti je čuveni omjer rat/mir koji ti određuju u postotku i onda ti daju te postotke od pune vojne i pune civilne mirovine koja te sljeduje.

 

Ukoliko ti je vojni dio mirovinske osnovice veći, onda ti se i onaj postotak koji dobijaš sukladno tomu povećava.

 

Konkretno, u tvom slučaju to neće imati utjecaja jer se na tebe primjenjuje već najveći faktor za izračun vojne osnovice (1.85) jer si hrvi i pripadnik gb.... :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija