Jump to content

Pitanja od 12. 04. 2007. - DSI


anonimno

Preporučene objave

Evo me s pitanjima dok mi se sve razbistrilo - veza prethodna poruka.

 

USTAV I SUSTAV

1. Što je Ustav?

2. Dioba vlasti!

3. Sabor RH (tko je u Saboru, što je Sabor, ovlasti)

4. Imunitet zastupnika!

5. Tko predlaže zakone, a tko proglašava zakone?

6. Tko proglašava proračun?

7. Ustavni sud !

8. Vrhovni sud!

9. Što su nacionalne manjine?

10.Razlika između upravnog i inspekcijekog nadzora (inspektori nadziru i fizičke i pravne osobe)

11. Državne upravne organizacije (za što se ustrojavaju, uprave, zavodi, ravnateljstva- što obavljaju)

12.Tko je na čelu Ureda državne uprave, tko ga imenuje i na temelju čega)?

13. Što su upravna tijela, tko im je načelu i koja su?

14. Tko bira pročelinika i kako?

 

ZUP, ZUS I UREDSKO POSLOVANJE

1. Načela!

2. Načelo materijalne istine!

3. Rad prvostupanjskog tijela po žalbi (kad odbacuje žalbu, a kad može izmjeniti ješenje)!

4. Upravni spor (što je i svrha)

5. Sadržaj tužbe.

5. Što radi Upravni sud kad je tužba neuredna?

6. Koja su dokazna sredstva?

7. Po koijm načelima službena osoba ocjenjuje dokaze ( po načelu slobodne ocjene dokaza, po načelu samostalnosti u rješavanju)

8. Stranka u postupku ,tko može biti, kakva može biti (aktivna, pasivna i uzgredna)

9. Sukob nadležnosti!

10. Što sadrži uputa o pravnom lijeku?

11. Glavne kjnige!

12. Što je registar?

13. Kako se plaćaju pristojbe?

14. Tko daje odobrenje za izradu žigova i pečata i tko donosi rješenje o ovlaštenju za izradu pečata i žigova?

 

LOKALNA I SLUŽBENIČKI ODNOSI

1. Što je županija?

2. Koje akte donosi predstavničko tijelo?

3. Županijski porezi!

4. Gradski i općinski porezi!

5. Tko bira poglavarstvo?

6. Lake i teške povrede službene dužnosti!

7. Tko odlučuje o lakim, a tko o teškim povredama?

8. Odbor za državnu službu i što se pokreće protiv rješenja Odbora)

9. Ugovor o radu i prava radnika, kome se oni mogu žaliti ( nije Odbor, već sud nadležan za radne sporove)

10.Razlike plaća između plaća državnih službenika i javnih službenika!

EU

1. Institucije EU!

2.Tko pomaže Vijeću u radu (odbor stalni predstavnika-COREPER i tajništvo)

3. Put od zahtjeva do statusa kandidata

4. Kriteriji za članstvo (kopenhaški i madridski)

5. Što je screening?

Evo to je to, to su samo moja pitanja. Nisam baš prošla Zakon o radu pa mi je bila frka s tim pitanjem, jer radim u pravnoj osobi s javnim ovlastima, tako da radnicima koji su zapolseni u njima preporučam da malo prođu i taj zakon. Sretno svima i pratite pitanja, jer se uglavnom ponavlaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam upravni pravnik, no nisam primjetila razlike u pitanjima, osim možda u ZUP-u i ZUS-u. Pravnici i upravni pravnici ipak moraju o tome znati puno više, jer im je to i struka i rade na takovim poslovima. Ostale kolege traže osnovne pojmove kao napr. načela (nabrojati) pa tko je stranka u postupku, rokove i sl. znači ne traži se objašnjenje o radnjama i o postupcima.

Svim kolegama želim puno sreće na ispitu, jer ovaj osjećaj lakoće nakon svega je neopisiv. Ako što trebate tu sam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na seminaru sam bila davno, negdje 2005. godine (nisam vježbenik, već duže vrijeme radim), a od tada se puno toga promijenilo u zakonima. Malo sam čitala i mislila to je to, pa lako je to za naučiti. Međutim, kada sam si počela postavljati pitanja i nisam znala ništa suvislo i pametno reći (a nisam tip koji na pitanja odgovara: to je ono kada) zapela sam svom snagom. Uglavnom 3 tjedna učenja po sistemu: učiti kada sam god budna. No prije ispita mi je glava bubnjala od imformacija, no na sreću znala sam gotovo sve i to dosta dobro. Evo sada nakon 3 dana znam sve puno bolje, sve mi posložilo u glavi, pa zapravo neznam da li sam izabrala pravi stil učenja. Mislim da bi za siguran prolaz trebalo objektivno 4 tjedna: 3 tjedna intenzivnog učenja, a četvrti tek ponavljati laganim tempom. No najgore od svega je trema, koja je zapravo nepotrebna, jer su stvarno svi ispitivači postupali u najboljoj namjeri, ali kad je to jače od tebe. Eto to su moja iskustva, a svatko ima neki svoj stil. Svakako preporučam učiti iz knjige, jer sam imala nekakvu skriptu u kojoj su neke ključne stvari izostavljene, kriva terminologija, pa te mogu skroz odvesti u krivom pravcu. Toliko od mene i sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija