Jump to content

prijava RVI...6a...bolovanje i mirovina


Kristian

Preporučene objave

Dali se nalaz i mišljenje prvostupanjeske liječničke komisije za pregled osoba obuhvačenih zakonom o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata iz 1997. može smatrati kao prijava oboljenja. Utvđena je bolest koje se uzimaju kao osnova za priznavanje invaliditeta PTSP tč.233. Invaliditet 40%, privremeno do 31.05.1998. Imam još i rješenje ureda za obranu kojim mi se priznaje RVi. revizija MORH-a je poništila rješenje zbog nepotpune dokumentacije.Imam još i neka riješenja MIORH-a o obaveznom psihijatrijskom liječenju.

Dok sam to riješavao bio sam otpušten iz HV-a a 2001 sam po odluci Upravnog suda vračen na posao.trenutno sam DVO. Nedavno sam se vratio iz Afganistana i uskoro imam uvijete za 6a. Po povratku ponovno razočarenje u sustav...da ne idem u detalje. Uglavnom imam namjeru van iz sustava i to 6a ili i HRVi...Ako ima neko neko dobar savjet....Prvo bi na bolovanje pa cijeli postupak dalje.....Ajde ako neko ima odgovor i neki savjet kako da to odradim najbolje....hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo ako imas invalidnost,moras na bolovanje,da bi dobio častan otpust,zbog oboljenja u službi,i to ti je onda mirovina 11,ako dobijes opću nesposobnost dobićes 10 000 kn otpremnine,dakle ne onih 50 000,a ako dobijes profesionalnu,imas pravo na 525kn po mjesecu rata,dakle oko 50 000.Dalje to ti je mirovina u visini 6a mirovine ,znači oko 2500 kn,...to ti je bez hrvi......a ako ishodujes hrvi...oko 4000....u zavisnosti od koeficijenata,raznih......čin,dragovoljac...to je u slučaju da uspijes dobiti hrvi....ja sam jos trebao raditi 2g....do 6a i odlučio sam se krenuti na bolovanje.....bio 1g...častan otpust...bio u tvrtkovoj....dobio profesionalnu....dobio akontaciju mirovine 1 600 kn,ispušio na 1stupanjskoj za hrvi.....žalio se na drugostupanjsku....i sad čekam da mi obračunaju tu 11 ....oko 2500 kn....jasno dobit ću zaostatke.....a ako mi daju status hrvi.....bit će pemzija oko3600......to ti je sve procedura od oko 2g....normalno svaki mjesec moras ići na kontrolu......i slagati dokumentaciju.....eto...toliko pozdrav i sretno 5gbr :xwave:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru...a da ja preciziram neke činjenice....Ovako...

Na današnji dan (14.04.2007.) imam 15 2 5 dana staža plus rata 45 mjeseci i 25 dana. Ukupno bi to bilo 18 godina 11 mjeseci i 25 dana. Znaći za 6a mi treba još 1 godina. Invalidnost je završila sa onim rješenjem od revizije iz 97. Nakon toga nisam ništa radio pa me zanima dali mogu na osnovu toga ići na pogoršanje bolesti.

Moj plan je otiči na bolovanje sa namjerom da se požalim na pogoršanje bolesti...i izgurati tih godinu dana probati izvuči čl.11ili 6a...

Koliko sam shvatio iz svih postova...prvi korak je ambulanta i otvaranje bolovanja......Ima li neko za preporučiti nekog odvjetnika ili neku službu di bi mogao otvoreno izreči svoje namjere i dobiti savjet o mogučnosti da to realiziram...Imam status branitelja..u Hv sam od 22.12.1991...DVO od 01.04.94....Prekid imam od 18.04.93...do 01.01.94.....Nemam više živaca za ove licemjere...Na terenu obečanja i dobar si za pokrivanje rupa a kada se vratiš nazad onda opet podmetanja....Jadni su uffff...već 5 dana ne spavam..... :-x

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kristian je napisao:

Kao što sam naveo u postu na početku teme, revizija j donijela riješenje da treba pribaviti i upotpuniti dokumentaciju.....nisam imao volje tada se natezati sa njima....jer svu dokumentaciju sam posjedovao...birokrate su samo otezali....

Vidi, svi smo mi ponekad ljuti na sporost i neelastičnost uprave ("birokracije"), ali moraš znati da je u tim pitanjima potrebno stvari dovesti do kraja da bi, prije svega, znao na čemu si, a s druge strane da bi mogao upotrijebiti neki od redovnih ili izvanrednih pravnih lijekova ako nisi zadovoljan sa rješenjem.

E, sada zašto sam te pitao što je bilo s tim predmetom priznavanja statusa HRVI?

Ako je to sve tako kao što si naveo, a ja nemam razloga sumnjati da nije, onda je prvostupanjsko tijelo moralo donijeti novo rješenje nakon što je revizijsko tijelo poništilo njihovo prethodno rješenje i vratilo stvar na početak s tim da se spis predmeta nadopuni s traženim dokazima. S obzirom da nisi naveo što je rješeno tim novim prvostupanjskim rješenjem, pretpostavljam da je bilo negativno i da se na njega nisi žalio. Također pretpostavljam da je bilo negativno upravo zbog toga što spisu predmeta nisu priloženi traženi dokazi.

Ovo sve gore nije navedeno bez veze, jer - ako se dogodilo ovako kako sam gore pretpostavio (a morao sam pretpostaviti jer nisi jasno naveo zbog čega si odbijen) - u postupku priznavanja statusa HRVI-a sada ne možeš tražiti utvrđivanje novog % oštećenja organizma zbog pogoršanja !

Međutim, da si priložio tražene dokaze pa ti je nakon toga liječničko povjerenstvo, recimo, utvrdilo invalidnost manju od 20%, u tom slučaju bi mogao - naravno, nakon isteka 2 godine od toga rješenja - podnijeti zahtjev za utvrđivanje novog % oštećenja organizma zbog pogoršanja.

Kao što vidiš, nije nevažno kako je završio prethodni postupak priznavanja statusa HRVI-a.

Zato treba dati što preciznije podatke bitne za konkretno pitanje.

Dalje, prije par postova si naveo:

"Moj plan je otiči na bolovanje sa namjerom da se požalim na pogoršanje bolesti...i izgurati tih godinu dana probati izvuči čl.11ili 6a...

Koliko sam shvatio iz svih postova...prvi korak je ambulanta i otvaranje bolovanja......"

Prije svega, ako si se odlučio na invalidsku mirovinu pretpostavljam da znaš da kao DVO to možeš tražiti temeljem Zakona o mirovinskim pravima DVO (...) ili temeljem Zakona o pravima HB (...). Dakle, ili/ili, a ne oba istovremeno. Ukoliko si odlučio da ćeš ići po Zakonu o mirovinskim pravima DVO (čl. 6.a ili čl. 11.) onda će to potrajati, kako si i sam naveo, 1-2 godine. Nakon što se istopi otpremnina, obično se kod HZMO-a pokreće postupak utvrđivanja novog % invalidnosti radi pogoršanja, a kako bi se na legalan način zaobišla mirovina po (recimo) 6.a. Taj postupak se provodi po odredbama Zakona o pravima HB (...) i to traje 1/2 do jednu godinu. (Ako sam dobro shvatio iz tvojih ranijih postova, tu si ukalkulirao i ponovno pokretanje već spomenutog postupka priznavanja statusa HRVI-a zbog pogoršanja.)

Međutim, ukoliko imaš sve te nalaze o liječnju psihičkog oboljenja, bez obzira što nemaš priznat status HRVI-a, možeš putem svog liječnika pokrenuti postupak utvrđivanja preostale radne sposobnosti i - ovisno o rezultatu - postupak priznavanja prava na invalidsku mirovinu po odredbama Zakona o pravima HB (...). Na taj način skraćuješ postupak (jer ne moraš čekati godine staža, pogoršanje itd.), ali - s druge strane -nemaš otpremninu. Izbor je tvoj ...

 

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru...

 

Riješenje revizije je bilo konačno i mogao se pokrenuti postupak na upravnom sudu. Nisam ništa pokretao jer nisam imao snage se više boriti sa sustavom. U isto vrijeme sam vodio još jedan spor na upravnom sudu.

 

Otprilike sam sve shvatio.

 

Dali postoji neka instirucija gdje bi se mogao osobno posavjetovati uz predočenje dokumenata koje imam?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uz sve što je morskywuk rekao predlažem ti da ako živiš na području grada osijeka otići u hvidru. Tamo će ti reći otprilike to što je gore navedeni objasnio ali i pomoći uputivši te odakle da kreneš. 6a ne potpisuj!!! To uvijek stigneš a postoje kvalitetnija rješenja pa čak i bez HRVI ako si dragovoljac Domovinskog rata. Dopunska otpremnina se vrlo brzo istopi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija