Jump to content

Pravo na zdravstveno osiguranje


anonimno

Preporučene objave

Molim Vas za pomoć. Moja familija se vratila iz Nizozemske. Ja sam hrvatska državljanka, djeca imaju dvojno državljanstvo, a muž je Nizozemac. Kako možemo ostvariti pravo na socijalno osiguranje? U budućnosti mislimo otvoriti firmu, ali sad još ne, bar za prvo vrijeme dok se ne skrasimo.

 

Hvala unaprijed na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odi u područni ured zdravstvenog osiguranja, ponesite putovnice i ostalu dokumentaciju i postavite to pitanje nadležnima.

 

Inače ako nikako drugačije Vi možete biti osigurana uz plaćanje od nekakvih 500 kn na mjesec, te su i tada djeca osigurana preko Vas, dok suprug može zdravstvenu zaštitu koristiti putem tzv. bolesničkog lista, al velim odite u HZZO, tamo se to rješava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Molim pomoć.

danas sam se vrtila u krug.

Od zadnje prijave na zavodu za zapošljavanje je prošla gotovo godina dana. od tada sam nezaposlena. Suprug (vanbračni sa kojim živim, imam dijete i prijavljeni smo na istoj adresi već 10 godina i više) je u mirovini.

Po zavodu za zapošljavanje nemam pravo na zdravstveno. pa sam bila u Klovićevoj i oni mi gledali papire, vjenčani list crkveni i ne priznaju ga. Kažu da se moramo vjenčati kod matičara, pa mi je i matičar danas to rekao. Da bi mogla imati zdravstveno preko supruga.

Pa od kuda meni sada 340 kn mjesečno da sama plačam? Pa sam zvala onaj besplatni broj od Zdravstvenog na kojem mi je žena na zadnje rekla da ako je suprug i ja na istoj adresi prijavljeni duže od godine dana, da možemo preko vanbračne zajednice, t.j da je on moj vanbračni drug i da tako ostvarujem jedino pravo...

Da li je to točno? Pa što mi to odmah u Klovićevoj nisu ponudili? Molim Vas...sutra bih ujutro išla ponovo u Klovičevu ako tako može, na tu soluciju. , recite ako znate čim prije, molim Vas

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izvanbračni supružnik stječe status člana obitelji osiguranika u smislu članka 7. stavka 1. točke 1. Zakona ako su ispunjeni sljedeći uvjeti:

1. da pravo na obvezno zdravstveno osiguranje ne može ostvariti prema po nekoj od osnova utvrđenih člankom 5. Zakona

2. da ima prebivalište, odnosno odobren stalni boravak u Republici Hrvatskoj, ako međunarodnim ugovorom nije drukčije određeno

3. da je oboje supružnika dalo, pod materijalnom i kaznenom odgovornošću, pisanu izjavu ovjerenu kod javnog bilježnika da žive u izvanbračnoj zajednici, da niti jedno od njih nije u braku s trećom osobom, te da prebivaju na istoj adresi najmanje godinu dana.

 

Bok Staky!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga Staky,

 

ne moraš biti vjenčana da bi imala pravo na zdr.osiguranje preko supruga. Morate ići kod javnog bilježnika dati izjavu da živite u vanbračnoj zajednici. Vanbračna zajednica ima ista prava kao i bračna zajednica. Osobnom iskaznicom dokazat ćeš da živite na istoj adresi duže od godine dana.

 

Za prijavu na HZZO trebaš:

- tiskanicu 3 (kupiš u knjižari)

- zdr.iskaznicu od supruga

- izjavu potvrđenu kod javnog bilježnika

- osobne iskaznice od oboje na uvid

- svoju radnu knjižicu na uvid (njom dokazuješ da si nezaposlena)

- porezno uvjerenje s općine za 2006. godinu(dokazuješ da nemaš prihoda).

 

Zavod za zapošljavanje ti ne daje zdr.osiguranje, te ne moraš biti prijavljena da bi ostvarila pravo na zdr.osiguranje.

 

Mene čudi da ti u Klovićevoj ovo nisu rekli! Inače, Zakon o zdr.osiguranju je izašao u NN 85/06, pa sve ovo možeš i tamo provjeriti.

 

Javi što je bilo!

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upsala, jedva sam našla svoju temu (jesam luda)

Ovako, danas sam išla ponovo do Klovićeve sa prijavama o prebivalištu, sa suprugom (vanbračnim kako kažu) i vjenčanim listom.

U kanc. je bila druga šefica - jućer je bila druga.

I žena kaže da ne mora ništa drugo već original vjenčanog lista , crkvenog ne stariji od 3mj.

Eto, a po ovome gore bi mogli iči samo kaže da bi to bila šteta kad smo mi vjenčani.

Sad je rekla samo da trebam supruga sa tim novim vjenčanim listom da on potpiše izjavu pred ženom u sobi.

Kaže da više ništa ne treba.

Pa neče me valjda opet u ponedjeljak otpraviti kuči?

Vidim da je netko spominjao tiskanicu, te ovjeriti kod bilježnika...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izvanbračni supružnik stječe status člana obitelji osiguranika u smislu članka 7. stavka 1. točke 1. Zakona ako su ispunjeni sljedeći uvjeti:

1. da pravo na obvezno zdravstveno osiguranje ne može ostvariti prema po nekoj od osnova utvrđenih člankom 5. Zakona

2. da ima prebivalište, odnosno odobren stalni boravak u Republici Hrvatskoj, ako međunarodnim ugovorom nije drukčije određeno

3. da je oboje supružnika dalo, pod materijalnom i kaznenom odgovornošću, pisanu izjavu ovjerenu kod javnog bilježnika da žive u izvanbračnoj zajednici, da niti jedno od njih nije u braku s trećom osobom, te da prebivaju na istoj adresi najmanje godinu dana.

 

Bok Staky!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma zašto bi se ljutila?? Tako mi je svaki dan. Ljudi pitaju, pa idu provjeriti. I onda umjesto da riješe u 5 minuta, oni rješavaju 5 mjeseci.

 

Meni je osobno svejedno kako će se ljudi osigurati i jednostavnije mi je da ih ne tražim dokumente, ali moram po propisu.

 

Ovaj forum mi je dokaz da se u biti ne trebam petljati u odgovore, nego pustiti stranke da hodaju od sobe do sobe ili da ih na zdr.osiguranje upućuju ljudi koji nemaju veze s HZZO. I da se lijepo zabavim čitajući nestručne odgovore.

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Ovako...trebam pomoć jer nemam pojma šta napraviti.

Iz Rijeke sam,prošle godine sam upisala fax,studirala samo zimski semestar i zamrzla ljetni zbog trudnoće..trebala sam sada opet produžiti porodiljni na faxu,ali su nastale neke komplikacije sa kojima mi se nije dalo tlačit pa sam se ispisala prošli tjedan..termin poroda je za 3 tjedna..do sad sam bila osigurana preko tate (koji je u penziji)a sad bi se trebala zdravstveno osigurati preko muža a ne znam što sve treba napraviti,gdje ići...trebam li se i prijaviti na zavod za zapošljavanje???

ljudi pomozite...da to riješim dok još mogu kolikio toliko lutat po gradu..unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ivana88 je napisao:

Ovako...trebam pomoć jer nemam pojma šta napraviti.

Iz Rijeke sam,prošle godine sam upisala fax,studirala samo zimski semestar i zamrzla ljetni zbog trudnoće..trebala sam sada opet produžiti porodiljni na faxu,ali su nastale neke komplikacije sa kojima mi se nije dalo tlačit pa sam se ispisala prošli tjedan..termin poroda je za 3 tjedna..do sad sam bila osigurana preko tate (koji je u penziji)a sad bi se trebala zdravstveno osigurati preko muža a ne znam što sve treba napraviti,gdje ići...trebam li se i prijaviti na zavod za zapošljavanje???

ljudi pomozite...da to riješim dok još mogu kolikio toliko lutat po gradu..unaprijed hvala!

 

Ako si prekinula fax, onda imaš pravo u roku od 30 dana osigurati se kao nezaposlena osoba. Odjavi se od oca i prijavi kao nezaposlena osoba, trebaju ti tiskanica 3 za odjavu, stara zdr.iskaznica, tiskanica 2 za prijavu i potvrda s datumom ispisa s fakulteta (ili indeks ako je u njemu upisano). Sve to radiš u HZZO, Užarska 17 u Rijeci na 1. katu.

 

Ljudi griješe kad se osiguravaju kao članovi, a propuštaju svoje rokove za prijavu kao nositelji osiguranja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

pozdrav! :)

 

imam pitanjce...radila sam sezonski na moru i sutra bih trebala zaletit se do klovićeve s onim papirom za zdravstveno 'prijava' i prijaviti se natrag za zdravstveno jer ne radim više ;)

 

e sad...imam radnu knjižicu,neredovan sam student,na burzi sam bila 6 godina do ovog ljeta i ne mislim se više prijavljivati jer mi i onako ne igra nikakvu ulogu jer već duže vrijeme zdravstveno i burza ne idu skupa ;)

 

zanima me što mi sve treba sutra za prijavit se ponovno na zdravstveno? može li se to riješiti za jedan dan?

i najvažnije pitanje od svih: di će mi doći nova zdravstvena? jel se treba ići podići nakon mjesec dana u adžijinu ili dođe kući?

i da li postoji mogućnost da netko drugi podigne tvoju zdravstvenu? netko od obitelji

 

unaprijed hvala,pooooz :)

 

p.s.-nadam se odgovoru do sutra :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija