Jump to content

vlasništvo vodomjera


anonimno

Preporučene objave

Molim da mi odgovori ako netko zna, naime radi se o obiteljskoj kući u kojoj se nalaze 3 stana.

Posoji jedan šaht i vodomjer te računi za vodu dolaze na ime i prezime oca od nasljednika koji se nalaze u dva stana.

Nasljednici su uredno upisani u zemljišne knjige kao vlasnici tih stanova.

Međutim treći stan je u vlasništvu treće osobe i imamo problema sa naplatom naknade za korištenje vode od te treće osobe.

 

Zanima me sljedeće, tko je u stvari vlasnik vodomjera, obzirom da dolazi samo jedan račun za cijelu kuću i to na ime i prezime oca nasljednika?

Mogu li nasljednici tražiti da se vlasništvo prenese na jednog od nasljednika

( naravno postoji dogovor oba nasljednika da se to napravi ) , te da li je osoba koja je kupila stan u obvezi imati vlastiti vodomjer,kako bi računi dolazili na njezino ime.

Naravno mi ćemo omogućiti da se ona spoji do glavnog vodomjera i šahta te napraviti sve potrebo kako bi se odjelili .

 

U principu me zanima, možemo li mi od vlasnika tog trećeg stana tako nešto zahtjevati, obzirom da pretpostavljamo da ukoliko nije obvezna to napraviti samoincijativno i neće, jer joj je ovako isplativije, koristi vodu koju neredovito plaća a mi račun moramo platiti jer dolazi na ime našeg oca.

 

Tako da se susjeda ne zamara kako i kada ćemo to platiti , ona nam daje za vodu kada i koliko želi.

 

Kako da stanemo tome na kraj ?

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakonom o komunalnom gospodarstvu, određeno je da svaka zasebna stabmena cjelina TREBA da ima svoj vodomjer. Svaka, dakle zasebna stambena cjelina može tražiti od lokalnog davatelja usluga vodoopskrbe, da joj instalira zaseban vodomjer, naravno ako za to postoje tehnički uvjeti

je napisao:

Molim da mi odgovori ako netko zna, naime radi se o obiteljskoj kući u kojoj se nalaze 3 stana.

Posoji jedan šaht i vodomjer te računi za vodu dolaze na ime i prezime oca od nasljednika koji se nalaze u dva stana.

Nasljednici su uredno upisani u zemljišne knjige kao vlasnici tih stanova.

Međutim treći stan je u vlasništvu treće osobe i imamo problema sa naplatom naknade za korištenje vode od te treće osobe.

 

Zanima me sljedeće, tko je u stvari vlasnik vodomjera, obzirom da dolazi samo jedan račun za cijelu kuću i to na ime i prezime oca nasljednika?

Mogu li nasljednici tražiti da se vlasništvo prenese na jednog od nasljednika

( naravno postoji dogovor oba nasljednika da se to napravi ) , te da li je osoba koja je kupila stan u obvezi imati vlastiti vodomjer,kako bi računi dolazili na njezino ime.

Naravno mi ćemo omogućiti da se ona spoji do glavnog vodomjera i šahta te napraviti sve potrebo kako bi se odjelili .

 

U principu me zanima, možemo li mi od vlasnika tog trećeg stana tako nešto zahtjevati, obzirom da pretpostavljamo da ukoliko nije obvezna to napraviti samoincijativno i neće, jer joj je ovako isplativije, koristi vodu koju neredovito plaća a mi račun moramo platiti jer dolazi na ime našeg oca.

 

Tako da se susjeda ne zamara kako i kada ćemo to platiti , ona nam daje za vodu kada i koliko želi.

 

Kako da stanemo tome na kraj ?

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru,

još samo jedno pitanje.

Da li je ona obvezna napraviti svoj vodomjer, obzirom da postojeći glasi na vlasnika koji joj je prodao stan.

Mislim isto kao što ima vlastito brojilo za struju, plin zar ne bi isto tako trebala imati i za vodu.

Dakle, mođemo li mi nešto učiniti da je natjeramo da si stavi svoj vodomjer ?

 

 

Hvala u naprijed !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaključujem, da ste suvlasnik u kući sa tri stana, te da ste samovlasnik svoga stana. Morate znati, da u kući u kojoj ste samovlasnik svoga stana, postoje i zajednički nedjeljivi djelovi. To su instalacije, temelji, fasadni zidovi i slično. U vašemu slučaju vodomjer je zajednički, a onaj tko želi, po već citiranom zakonu, M O Ž E instalirati zaseban vodomjer, ako za to postoje tehnički uvjeti. Troškove morate snositi sami. Nebitno je tko je upisan kao osoba na koju dolazi račun. Bitno je da sa tog vodomjera dobijaju vodu i ostali korisnici, koje štiti zakon. To vam je problem, koji možete riješiti, ali naravno uz troškove. Ako su vam instalacije vodoopskrbe u zgradi povezane, troškovi će biti mnogo veći, jer morate "štemati" zidove, postavljati nove cojevi od vodomjera do svoga stana. Pozovite vodoinstalatera, da vam dade tehničko riješenje i predračun, pa razmislite .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni je to sve jasno, računi dolaze na naše ime i mi skupljamo novac za vodu, međutim osoba kojoj je prodan treći stan u našoj obiteljskoj kući nema nikakve veze s tim računima jer ne dolaze na njezino ime i uglavnom nam ne daje novac za vodu, a svjesni smo da joj ne možemo onemogućiti da se vodom i koristi.

Zato sam pitala, obzirom da se radi o jednom računu vode za cijelu kuću koji dolazi na ime i prezime našeg djeda. Naravno, da mi moramo platiti cijelokupan iznos kako ne bi ostali bez vode.

Gospođu nije briga, računi ne dolaze na njezino ime, vodom se koristi a mi plaćamo.

Zato sam mislila, možda negdje u zakonu stoji na što je možemo upozoriti a da je u obvezi napraviti vlastiti vodomjer.

Komplicirano, ali ne znamo što da radimo jer gospođa koja živi u tom stanu, ukoliko nam neda novac za vodu ne snosi apsolutno nikakve sankcije. Molim za savjet.

Unaprijed hvala na Vašem odogovoru!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jesam i rekli su mi da si gospođa treba napraviti kontrolno brojilo, a mi joj omogućiti tj dozvoliti da dođe do šahta i napravi sve što je potrebno za to.

Međutim, bojim se da ako ne želi plaćati nama vodu vrlo vjerojatno se neće upuštati u financijski izdatak samo zato jer smo joj to mi rekli.

Zato sam mislila, možda znate kako zakon gleda na to, ipak je ona kupila stan pa kako ima brojilo za struju i plin neovisno o nama, negdje bi valjda trebalo stajati da mora imati i vlastito brojilo za vodu.

Ne znam stvarno, pomozite mi ako znate od kuda da krenem.

Gospođa živi u tom stanu, a ponaša se da sve ostalo što se tiče održavanja okućnice i ostaloga nema veze s njom.

Mi smo već davno odustali od natezanja s njom oko toga i sami sve održavamo, međutim ovo je stvarno bezobrazno, troje ih je u stanu , plaćaju vodu kada im se prohtije.Znaju da mi ne možemo ništa, opomena neće doći na njezino ime, niti će ona plaćati kamate za neplaćene račune, a mi sigurno nećemo dozvoliti da cijela kuća ostane bez vode.

Ona igra na tu kartu i ispada da joj baš ništa ne možemo.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je ovo prekomplicirano. Ako je riječ o Zagrebu,

onda možete napraviti slijedeće :

Zatražiti vodovod paraleno brojilo ugraditi ga u šaht, spojiti svoje stanove na novo brojilo - malo imate kopanja, ali bolje i to nego stalno imati problema sa susjedima. Njima ostavite staro brojilo s tim da maknete i svoje prezime s tog brojila. Novo brojilo ćete platiti oko 1200 kn . Vodovod nakon što sve pripremite dođe i spoji Vas. Izvrši očitanja brojila i vi više sa starim brojim nemate ništa,pa ako susjeda ne plaća njoj će doći tužba ili ovrha i zatvorit će vodu na njenom brojilu, vašem starom.

Mi smo to napravili prošle godine i vjerujte spasili smo se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...malo imate kopanja i problem je riješen... U pravu si, ali ako toga kopanja ima dosta, jer instalacije od vodomjera do stana moraju biti razdvojene. Ako nisu razdvojene te ako treba kopati i kroz tuđe stanove dabi se došlo di svog stana, onda to nije niti lako niti jeftino. Zato pozvati stručnjaka koji će utvrditi stanje instalacija, njihovu sadašnju i buduću trasu, te izraditi troškovnik radova. Ako je stvarno malo kopanja, onda je prethodni savjet uredu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija