Jump to content

Kumulirana mirovina


dalibor1

Preporučene objave

PAZI SAD ! Dragovoljac , po činu narednik , 50% RVI , u mirovini od 2001 g. 40% rat 60% mir . Mirovina iznosi 1611 i dodatak uz mirovinu 977. Zar nije bijedno. Nije mi jasno da ima ljudi sa isto takvim omjerom rat,mir(40/60) koji imaju puno veču mirovinu i dodatak , u čemu je stvar dali u vremenu odlaska u mirovinu ili u nečemu što ja ne znam.Neka mi se jave i oni koji imaju slična iskustva a također i netko tko je puno upučeniji :-?:-?:-?:-x I još nešto , dali i kod mene ovo prevođenje mirovina mijenja na stvari odnosno dali mi se treba povečati .?????? :-?:-?:-?:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko ste već imali priznat status HRVI-a VII. skupine sa oštećenjem organizma od 50% nastalog u DR, nije mi jasno kako Vam je onda HZMO u mirovinskom postupku mogao odrediti manju invalidnost uzrokovanu sudjelovanjem u DR, odnosno 40% (kako ste naveli u prvom postu).

Ako se to doista dogodilo, kod nadležnog tijela HZMO-a podnesite zahtjev za utvrđivanje novog % invalidnosti zbog pogoršanja.

Ukoliko podnesete navedeni zahtjev, dobit ćete dva rješenja, jedno u postupku prevođenja (u kojem se neće ponovno utvrđivati invalidnost, odnosno omjer, već će Vam se mirovina izračunati po novom Zakonu, a na temelju postojećeg omjera uzroka invalidnosti) i drugo u postupku utvrđivanja novog omjera, zbog pogoršanja zdravstvenog stanja. U ovom drugom postupku (pogoršanje) ne bi smijeli imati manji omjer od 50%:50% i to zbog već utvrđenog statusa HRVI VII. skupine sa 50% oštećenja organizma u DR. Na tome trebate ustrajati pa makar preko žalbe&tužbe.

Da, bitno je kada ste išli u invalidsku mirovinu, odnosno koji je Zakon bio na snazi u to vrijeme.

Što se tiče iznosa, da ne bi nagađali, sačekajte rješenje o prevođenju. ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da bi predao zahtjev za utvrđivanje novog postotka invlidnosti zbog pogoršanja vjerojatno bi trebao posjedovati važeču lječničku dokumentaciju u periodu od 2001. do danas što je za mene pravi problem jer istu ne posjedujem iz prostog razloga jer sam još davnih dana razočaran digao ruke od svega . Predpostavljam da u ovom slučaju nema osnova za podnošenje novog zahtjev . Znači da ču opet izvisiti ili da se i dalje borim. :-?:-?:-?:-?:-?:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisi napisao na osnovu čega si dobio % invalidnosti te jel trajno ili privremeno. nedavno je bila na tv u emisiji meta takva situacija i bili su mjerodavni iz hzzo i ministarstva branitelja te su uredno objasnili što i kako je došlo do tako sličnog izračuna...... nadalje glede tvoje nove liječničke dokumentacije problem stoji kod tebe jer oako od 2001 godine nsi imao potrebe za kod liječnika otići ( hvala bogu ako ti je dobro ) onda si ti ozdravio i blago tebi stoga budi sretan što imaš i toliko ako budeš imao reviziju invalidnosti mislim da si u totalnoj banani..pozdav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prijatelju moj kamo sreče da nisam ni bio u ratu ali na žalost jesam i mogu reči izašao uzdignute glave a ne kao neki (ratni profiteri) koji nisu ispalili ni metka a sada uživaju u nećemu što nisu zaslužili.Naime invalidnost sam dobio na osnovu PTSP-a od kojeg sam se lijećio od 1992g.Od 1996 imam 50%stalno.U mirovini sam od 1998 sa 1500kn.nakon toga slijede žalbe da bi na drugo stupanjskoj komisiji dobio 80%rat i 20%mir, nakon toga predmet ide na povjerenstvo gdje mi smanjuju na 40/60 nakon toga slijede žalbe i predlog od pravnice da idem na tužbu protiv države koja je bila uvjerena da bi je dobio ali bi onda uslijedile godine igodine natezanja sa sistemom a ja bi za to vrijeme bio i bez tih bijednih primanja što si tada nisam mogao priuštiti kao otac dvoje malodobne dijece .I što sam mogao učiniti nego odustati od svega i pokušati sačuvati i ono malo zdravog razuma .I zbog svega toga mi nije žao .kod doktora odlazim povremeno po potrebi kada upadnem u krize a trudim se da to bude rijeđe opet zbog dijece .I opet da ponovim da mi uopče nije žao zbog svega jer da nisam napravio tako mogao sam napraviti neko sranje pa da se o meni piše ili dići ruku na sebe i pridružiti se brojnim mojim prijateljima koji su digli ruku na sebe. Uspio sam preživjeti te se nadam da ču i dalje .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nadam se da će sve biti dobro za tebe.neki dan sam gledao kao što sam ti napisao sličan primjer no tada su odgovorili na pitanje da je to bilo po tom nekom zakonu i da je to tako,a na upit voditeljice što sad da taj branitelj poduzima da ostavri svoja bolja prava : rečeno je da za sada je to sve zakonski i u skladu sa tadašnjim zakonima,,možda bude nešto kod ovog prevođenja to je sad moje mišljenje no ja slabo kužim te zakone..želim ti puno sreće i zdravlja te nastavi sa svim pravnim sredstvima da si pomogneš...možda i tvoje godine i ostali radni staž su odigrali takav izračun u to vrijeme ...bog i sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dalibor1 je napisao:

prijatelju moj kamo sreče da nisam ni bio u ratu ali na žalost jesam i mogu reči izašao uzdignute glave a ne kao neki (ratni profiteri) koji nisu ispalili ni metka a sada uživaju u nećemu što nisu zaslužili.Naime invalidnost sam dobio na osnovu PTSP-a od kojeg sam se lijećio od 1992g.Od 1996 imam 50%stalno.U mirovini sam od 1998 sa 1500kn.nakon toga slijede žalbe da bi na drugo stupanjskoj komisiji dobio 80%rat i 20%mir, nakon toga predmet ide na povjerenstvo gdje mi smanjuju na 40/60 nakon toga slijede žalbe i predlog od pravnice da idem na tužbu protiv države koja je bila uvjerena da bi je dobio ali bi onda uslijedile godine igodine natezanja sa sistemom a ja bi za to vrijeme bio i bez tih bijednih primanja što si tada nisam mogao priuštiti kao otac dvoje malodobne dijece .I što sam mogao učiniti nego odustati od svega i pokušati sačuvati i ono malo zdravog razuma .I zbog svega toga mi nije žao .kod doktora odlazim povremeno po potrebi kada upadnem u krize a trudim se da to bude rijeđe opet zbog dijece .I opet da ponovim da mi uopče nije žao zbog svega jer da nisam napravio tako mogao sam napraviti neko sranje pa da se o meni piše ili dići ruku na sebe i pridružiti se brojnim mojim prijateljima koji su digli ruku na sebe. Uspio sam preživjeti te se nadam da ču i dalje .

Vidi prijatelju Dalibore.Ja koliko sam shvatio ti i dalje posječuješ lječnika,što znači da imaš medicinsku dokumentaciju.A i ako je nemaš, počni ponovo posječivat psihijatra i prikupi nove nalaze.Dakle još imaš pravo pokrenuti zahtjev za ponovni izlazak pred komisiju za ponovnu procjenu radne sposobnosti,posebno ako ti u nalazima stoji da ti se stanje bitno pogoršalo.Tim izlaskom nemaš što izgubiti,prema tome skupi snage naoružaj se novijom medicinskom dokumentacijom i nemoj se predavati.Imaš djecu i razmišljaj pozitivno.Ti niti si ozdravio niti si u banani.Kakve to veze ima,što u nekom periodu nisi posjećivao liječnika.Bolest je takve prirode da se određeni period možeš osječati odlično a već nakon nekog vremena postaješ atomska bomba.Prema tome juriš i neka tebe i tvoju obitelj čuva dragi Bog.Puno sreće i pozdrava iz grada na Dravi.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dećki upravo sam upalio komp i moram priznati da su mi vaši odgovori uljepšali dan . LJepo je znati da još ima ljudi koji su spremni pomoči drugima pa makar i sugestijom ili prijedlogom .Prema tome puno vam zahvaljujem na riječima podrške i savjetima .Bilo bi lijepo kada bi se svi Branitelji ali i svi Hrvati držali zajedno mislim da bi ova država bila prekrasna upravo onakva za kakvu smo se svi MI i borili.I još jednom najljepša hvala... ZAJEDNO U RATU ZAJEDNO U MIRU....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sa 50 % ptsp-a da nemaš potrebu 6 godina stalno se liječiti ja ti se lega prosto divim,ja imam 20% al sam totalno u banani nemogu zamisliti dan bez tableta i naravno uredno razgovora sa psihićem svaki tjedan ( jedino me psihić još sasluša) doma sam već svima dopizdio.problemi ptsp od 94 godine uredno kljukao tablete i radio samo da omogučim djeci školovanje a kako mi je bilo dok sam radio to samo ja znam..................................................ti lega sa 50 % koliko je meni poznato imaš pravo na skrbnika-odnosno trebao bi dobivati plaćeno da netko skrbi o tebi raspitaj se malo..................ajd bog i pozdrav svima.......... :priest:

pozdrav našem genaralu Branimiru Glavašu -- :thumbs:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u odori od 01.08.1990.godine policijski službenik -sve do 2006.godine

čistim srcem za obranu Hrvatske !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

quote]

deltacro je napisao:

sa 50 % ptsp-a da nemaš potrebu 6 godina stalno se liječiti ja ti se lega prosto divim,ja imam 20% al sam totalno u banani nemogu zamisliti dan bez tableta i naravno uredno razgovora sa psihićem svaki tjedan ( jedino me psihić još sasluša) doma sam već svima dopizdio.problemi ptsp od 94 godine uredno kljukao tablete i radio samo da omogučim djeci školovanje a kako mi je bilo dok sam radio to samo ja znam..................................................ti lega sa 50 % koliko je meni poznato imaš pravo na skrbnika-odnosno trebao bi dobivati plaćeno da netko skrbi o tebi raspitaj se malo..................ajd bog i pozdrav svima.......... :priest:

pozdrav našem genaralu Branimiru Glavašu -- :thumbs: Ovo su gore tvoji citati i tvrdnje pa me zanima na koji način i po kojoj vezi si ti ostao raditi sa takvom dijagnozom sve te godine kao policijski djelatnik?Prosvjetli me molim te.Hvala :-o:-o:-?:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

deltacro je napisao:

......ti lega sa 50 % koliko je meni poznato imaš pravo na skrbnika-odnosno trebao bi dobivati plaćeno da netko skrbi o tebi raspitaj se malo :thumbs:

Ako se pod "plaćeno da netko skrbi o tebi" misli na doplatak za njegu i pomoć druge osobe, pravo na usluge osobe za pružanje njege i pomoći ili na pravo na doplatak za pripomoć u kući - ne ispunjava uvjete iz Zakona.

:-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sve te godine sam radio,a bez ikakve veze ! u ovom trenutku sigurana sam da još uvijek u službi ima veliki broj s istom dijagnozom.. trebao bi znati da svih godina od 1.8.1990 nisam niti ja niti bilo tko drugi imao liječnički pregled to je samo jedan znak koliko je nekima stalo do našeg zdravlja.. prilikom zaposlenja prošao sam tri specijalistička pregleda i tada sam bio zdrav,a sve poslije što je bilo sa zdravljem koga briga... malo pregledaj članke po netu pa češ pronaći koliko djelatnika mup-a radi a ima dijagnozu ptsp-..još nešto da sam možda poslije ratnih zbivanja radio na nekom mjestu u nekoj kancelariji vjerovatno bi još izdržao raditi,obzirom koliko pojedinci rade.a ipak svih ovih godina sam odradio terenski posao pa vidiš fitilj mi je pukao do kraja kad sam nakon svega još dobio u ophodnju one milicajce iz zapadne krajne te po zapovjedi iste morao učiti raditi policijske poslove e to je kulminiralo i ja sam odlučio odoh u mirovinu uvjete sam sve ispunio, a ti došljaci nek rade..samo ti pitaj što tebe još zanima ? :-o ,,časno svoje odradio ,a ti se prosvjetli lega kako znaš tu moje suze tebi ne mogu pomoći... :amen: Bog .puno zdravlja i sreće ti želim....

pozdrav našem genaralu Branimiru Glavašu --

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima nova Frka oko prevođenja koja me zanima, naime kod mene je Kumulirana mirovina sa omjerom od 40% rat 60% izvan tih okolnosti, imao sam status HRVI 20% privremeno, sad mi je predmet u postupku u Min. Branitelja zbog Drugostupanjskog vještačenja i to zbog priznavanja trajnog statusa.

Moj problem je taj što neznam u kakoj sam sada situaciji oko prevođenja, kako će to utjecati na samo prevođenje kad nemam status HRVI. do sada mi je mirovina bila 2300 + 1850 dodatka na mirovinu.

Sad treba čekati brdo vremena da ponovo dobijem status HRVI.

Kako će izgledati oje prevođenje i sa kojim ishodom, jer takav slučaj nisam vidio na ovom Forumu, pa me to muči. Dragovoljac sam od 8. mjeseca 1991, a u mirovinu sam otišao 2001. zbog oboljenja od PTSP-a.

Molim bar nekakvo objašnjenje oko ovoga, ako netko zna nešto o tome.

 

Napomena, Invalidnost mi je istekla 31.12.2006. i prestankom iste nije mi se smanjila mirovina, zato što je HZMO tražio papir iz kojeg je vidljivo da sam u postupku za priznavanje Statusa HRVI.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim,ako se nevaram ako si dragovoljac,što se tiče prevođenja status HRVI-a ti ništa ne znači jer ti je koeficijent 1,85 zato što si dragovoljac ali biš trebao imati tu potvrdu priloženu na MIO u svoj predmet.Jedino ćeš vjerojatno ako nisi do sada mrat napravit vještačenje za omjer rat-mir.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo nije točno da ukoliko netko ima status dragovoljca bez statusa HRVI ostvaruje pravo kod izračuna mirovine na polazni faktor 1,85.

Ako imaš samo status dragovoljca bez statusa HRVI pripada te polazni faktor 1,50.

Ono šta je mene prije zanimalo dali pripadnik pričuvnog sastava specijalne policije s statusom HRVI ima pravo na PF 1,85? -sada mogu reći da ima, potvrđeno iz pravne službe HZMO.

 

Inače za ostale proučiti čl.17. ZOPHBDR-a:

 

Polazni faktor 1,10 je kod izračuna:

– invalidske mirovine hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata bez statusa HRVI.

 

Polazni faktor 1,50 je kod izračuna:

– invalidske mirovine hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata bez statusa HRVI, pripadnika gardijske postrojbe i specijalne policije u vrijeme Domovinskog rata.

 

Polazni faktor 1,50 je kod izračuna:

– invalidske mirovine hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata sa statusom HRVI.

 

Polazni faktor 1,85 je kod izračuna:

– invalidske mirovine hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata sa statusom HRVI, pripadnika gardijske postrojbe i specijalne policije u vrijeme Domovinskog rata.

 

Polazni faktor 1,50 je kod izračuna:

– invalidske mirovine dragovoljca iz Domovinskog rata bez statusa HRVI.

 

Polazni faktor 1,85 je kod izračuna:

– invalidske mirovine dragovoljca iz Domovinskog rata sa statusom HRVI.

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

narednik je napisao:

Moj problem je taj što neznam u kakoj sam sada situaciji oko prevođenja, kako će to utjecati na samo prevođenje kad nemam status HRVI. do sada mi je mirovina bila 2300 + 1850 dodatka na mirovinu.

Sad treba čekati brdo vremena da ponovo dobijem status HRVI.

Kako će izgledati oje prevođenje i sa kojim ishodom, jer takav slučaj nisam vidio na ovom Forumu, pa me to muči. Dragovoljac sam od 8. mjeseca 1991, a u mirovinu sam otišao 2001. zbog oboljenja od PTSP-a.

Molim bar nekakvo objašnjenje oko ovoga, ako netko zna nešto o tome.

 

Napomena, Invalidnost mi je istekla 31.12.2006. i prestankom iste nije mi se smanjila mirovina, zato što je HZMO tražio papir iz kojeg je vidljivo da sam u postupku za priznavanje Statusa HRVI.

 

U postupku prevođenja mora se uzeti u obzir da imate status HRVI-a. Da nije tako, ne bi se Vaša prava niti prevodila.

Naime, podsjetit ću Vas na ono što ste sami napisali - prevodite se na odredbe novog Zakona jer ste po prijašnjem Zakonu ispunjavali uvjete za priznavanje invalidske mirovine za hrvatske branitelje - a to znači da Vam je bila utvrđena opća nesposobnost za rad i priznat status HRVI-a. Trajno ili privremeno, nebitno u ovom slučaju.

Jedino gdje bi Vam (privremeni) prestanak statusa HRVI-a zbog produženja terminacije mogao (teoretski) praviti problem jest kod nastavnog priznavanja prava na invalidsku mirovinu, a to nije prevođenje već sasvim drugi postupak. Međutim, kako ste i sami napisali, HZMO se u takvim slučajevima zadovoljava potvrdom nadležnog tijela da je postupak nastavno priznavanja statusa HRVI-a u tijeku, te Vam i dalje priznaje pravo na invalidsku mirovinu kao da imate status HRVI-a kontinuirano.

No sikiriki! ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svi ti odgovori su donekle prihvatljivi, ALI danas sam zvao svoju Referenticu u Mirovinsko, Područna Služba u Osijeku koja kaže da se NEZNA kad se kreče sa prevođenjem Kumuliranih Mirovina, molio bih ako netko ima kakvih saznanja oko toga, još je rekla da su Predradnje gotove i da se nešto čeka, kao da netko treba reči; eto krenite, u svakom slučaju me to sve skupa živcira.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija