Jump to content

Porez na prvu nekretninu


anonimno

Preporučene objave

Kupujem stan te da bih bio oslobođen plaćanja poreza na promet nekretninama trebam promjeniti adresu prebivališta. Što sve trebam obaviti prije nego što prijavim novo prebivalište, kako ne bih platio porez te u kojem vremenskom roku nakon kupnje stana to trebam obaviti.

Da li ću morati u svim dokumentima promjeniti adresu prebivališta (vozačka, prometna)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da biste bili oslobođeni plaćanja poreza na promet nekretnina morate imati zadovoljen bitni i osnovi uvjet a to je da vi i članovi vaše obitelji nemate u vlasništu neku drugu nekretninu koja zadovoljava stambene potrebe. Pogledajte Zakon NN153/02 čl. 11. st. 9.5 i 9.6.

Nakon potpisivanja ugovora morate prijaviti porez u roku od 30 dana a PU će odobriti oslobođenje ako postoje uvjeti sukladno Zakonu.

U svim dokumentima morate promijeniti adresu jer kad dođete na tehnički pregled dužni ste predočiti osobnu iskaznicu. Ako se adresa razlikuje od adrese na prometnoj nećete moći produžit prometnu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

i ja bi se nadovezala na ovu temu..

kupila sam stan od 54,4m2, kupnja prvog stana, do sada sam živjela kod roditelja.

sam stan je oko 40m2, ostatak je loggia , parkirno mjesto i vrt.

Kako se gleda kvadratura za oslobađanje od poreza, da li je to samo kvadratura stana ili sve zajedno?

Također sam kupila i garažu prema istom kupoprodajnom ugovoru, cca NKP 8m2, da li za nju plaćam porez?

 

koji su mi sve dokumenti potrebni da bi podnijela prijavu poreza?

promjena prebivališta (koji su mi tu sve dokumenti potrebni??) ?

rodni list?

kupoprodajni ugovor

domovnica,

da li još što treba?

 

koja je procedura? stan i garaža su isplaćeni u cjelosti, što sve sada moram napraviti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za oslobođenje od poreza na promet nekretnina uzima se u obzir stambeni prostor, dakle uključuje lođu, ali što se tiče parkirnog mjesta, vrta i garaže koji nisu dio stambenog prostora, plaća se porez nod 5% prema cijeni iz ugovora ili prema procjeni porezne uprave.

original kupoprodajni ugovor

dokaz kako je prodavatelj stekao nekretninu

prijava poreza na promet nekretnina

zahtjev za oslobođenje

dokaz o statusu stanovanja na dosadašnjoj adresi

izvod iz matice rođenih (za samca)

uvjerenje o prebivalištu na novoj adresi

kopija domovnice ili osobne

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da i moje pitanje može proći pod ovo temom:

 

imam li pravo na oslobođenje od poreza ako kupujem zemljište, koje nije građevinsko, ali postoji mogućnost da zatražim prenamjenu

 

konkretno; zemljište je susjedna parcela od one na kojoj je kuća u kojoj živimo zajedno s mojim roditeljima, kuća je u vlasništvu roditelja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne možete dobiti oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina, premda isti zakon ne navodi izričito da zemljište mora biti građevinsko u članku 11, stavak 9. međutim, pravilnik o obliku i sadržaju prijave poreza na promet nekretnina propisuje dokumentaciju koju morate dostaviti, između ostalog opis zemljišta, katastarsku općinu, broj zemljišno knjižnog uloška i broj katastarske čestice. također, iako nije propisano pravilnikom, jedan od dokaza je i namjena čestice koju zatražite od, čini mi se, Gradskog ureda za prostorno uređenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija