Jump to content

molim pomoć


sutina

Preporučene objave

U Gardijsku brigadu sam stupio 01 11. 1991 godine.

Dana 29.11 1991 sam ranjen, u brigadi sam bio do 04.02 1992,poslije toga prilazim u djelatni sastav HV kao DVO gdje ostajem do umirovljenja 9 mjesec 2001godine.

Umirovljen sam kao djelatni Satnik HV.

Dobio sam novi izračun mirovine i obračunat sa koeficentom 1,50 i piše mi 100 posto u svezi rata.

Pitanje-----Dali imam pravo na koeficijent 1,85 dali sam dragovoljac (napomena invalidnost sam stekao kao pripadnik gardijske brigade)

Imam pravo na žalbu još tjedan dana.

Unaprid zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dsemovca je napisao:

Za hrvatske branitelje sa stausom HRVI koeficijent je 1,85.

 

Nešto si pomješao, za hrvatske branitelje sa stausom HRVI polazni faktor je 1,50.

 

A šta se tiče "sutina" nek pogleda u koju kategoriju spada za polazni faktor, pošto nije bio najjasniji u iznošenju svojih podataka:

 

- za hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, bez statusa HRVI, 1,10

 

-za hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, pripadnika gardijske postrojbe i specijalne policije u vrijeme Domovinskog rata, bez statusa HRVI, kao i za dragovoljca iz Domovinskoga rata bez statusa HRVI i za hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata sa statusom HRVI 1,50

 

- za pripadnika gardijske postrojbe i specijalne policije u vrijeme Domovinskog rata sa statusom HRVI, kao i za dragovoljca Domovinskog rata sa statusom HRVI 1,85.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moje pitanje je bilo pošto nisam u nijednoj udruzi niti sam poslije umirovljenja tražio status dragovoljca pa neznam koja imam prava,dali sam dragovoljac ako sam došao u HV 01 11 1991 imam ugovor sa gardijskom brigadom i imam od ureda za obranu istu potvrdu.

Pitanje dali sam dragovoljac po zakonu ili nisam.

Ako jesam onda imam pravo na koeficijent 1,85 ako nisam onda je koeficijent 1,50.

Ako sam ranjen u gardijskoj brigadi dali imam automatski 1,85.

U mirovinu sam išao kao djelatna vojna osoba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sutina je napisao:

Moje pitanje je bilo pošto nisam u nijednoj udruzi niti sam poslije umirovljenja tražio status dragovoljca pa neznam koja imam prava,dali sam dragovoljac ako sam došao u HV 01 11 1991 imam ugovor sa gardijskom brigadom i imam od ureda za obranu istu potvrdu.

Pitanje dali sam dragovoljac po zakonu ili nisam.

Ako jesam onda imam pravo na koeficijent 1,85 ako nisam onda je koeficijent 1,50.

Ako sam ranjen u gardijskoj brigadi dali imam automatski 1,85.

U mirovinu sam išao kao djelatna vojna osoba.

Dragovoljac iz DR je HB iz DR koji je sudjelovao u obrani njezina suvereniteta najmanje 100 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992.

Dragovoljac iz DR je i HB iz DR koji je sudjelovao u obrani njezina suvereniteta najmanje 30 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992. ukoliko:

– nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili

– nije regulirao obvezu služenja vojnog roka.

 

S obzirom da ste počeli sudjelovati u DR 01.11.1991. godine, ne možete ispuniti navedeni uvjet iz Zakona o sudjelovanju najmanje 100 dana u obrani suverneiteta RH do 15.01.1992. godine, osim ukoliko ne spadate u one HB koji nisu imali obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili nisu regulirali obvezu služenja vojnog roka. Dakle, po podacima što ste dali, ništa od statusa dragovoljca.

Što se tiče drugog pitanja, vezanog za polazni faktor pri izračunu invalidske mirovine, ne bi trebalo biti problema što nemate status dragovoljca, jer kod izračuna invalidske mirovine HB iz DR sa statusom HRVI, pripadnika gardijske postrojbe i specijalne policije u vrijeme Domovinskog rata, polazni faktor je 1,85.

Kao što vidite, zakonodavac kaže "pripadnika gardijske postrojbe i specijalne policije u vrijeme Domovinskog rata", koja formulacija se može različito tumačiti (u bilo kojem razdoblju sudjelovanja u DR, cijelo vrijeme sudjelovanja u DR, samo u godini prestanka sudjelovanja u DR, u vrijeme stradavanja). S obzirom da HZMO tumači odredbe Zakona kako je njima povoljnije, bilo bi dobro da nam napišete s kojim obrazloženjem su u Vašem slučaju uzeli u obzir polazni faktor 1,50 (da li su igdje u obrazloženju rješenja naveli da ste bili pripadnik gardijske postrojbe?).

Pozdrav!

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija