Jump to content
marin7

...žurno,izračun razmjernog dijela godišnjeg odmora!!

Preporučene objave

...ovako zanima me matematički kako se izračunava razmjerni dio god.odmora....npr.radnik je radio 4 mj., znači da li to ide ovako 18 dana godišnjeg odmora podjeljeno sa 12 puta 4 mjeseca koliko je radio odnosno jednako 6...ili je drugačija formula izračuna?

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

...hvala,ali taj dio mi je jasan i samom, ali ako niste znali osoba koja nije ispunila taj uvjet ima pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora odnosno 1/12 za svaki mjesec koji je u radnom odnosu....čl.51. zakona o radu

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

dobili ste dobru brojku.

 

otprilike izračun ovako 4/12 x 18 ... i to sve kad pokratite i podijelite dobijete 6.

 

dakle, radnik ima pravo na 6 dana godišnjeg.

 

:clap:

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

...ne znam uporno mi određene kolege koje su kao iskusnije, naročito u radnom tvrde da radnik nema pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora prije nego što navrši 6 mj. neprekidnog rada kod poslodavca....znači da recimo nakon što radi 4 mj. ne može dobiti razmjerni dio godišnjeg za ta 4 mj...meni to nema smisla i uostalom zakon je jasan, te sam ih uputio na njega...međutim oni imaju radno iskustvo pa kao nije ti to tako...tko je tu lud???

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Radnicima koji u kalendarskoj godini u kojoj su zasnovali r.o. nemaju 6 mjeseci neprekidnog rada ZOR priznaje pravo na razmjerni dio g.o. Dakle ako je radio 4 mjeseca ima pravo na 4/12 dana go. dakle 1/12 za svaki mjesec...dobro si izračunao, ali nemaš dobre savjetnike. Nabavi si komentar ZOR-ao od Ruuždjak i Drače u izdanju TEB-a...prava stvar :thumbs:

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

....eee bas sam ih jucer nazivicirao te iskusnije kolege, oni kazu krivo tumacis zakon, nije tako, oni znaju pravo tumacenje, jos su mi neki i nadredjeni...imaju pravosudne i poprilicno su bahati...a takve gluposti i kontradikcije znaju pricati da ne vjerujes...a ti kao moras skromno, eto mislim da radnik ima pravo iako nije ispunio uvjet od 6 mj...a oni ne bez 6 mj. nema pravo na razmjerni dio god.odmora...nije mi jesno kako sto pravnika moze tumaciti zakon na sto nacina, kad po meni postoji samo jedno tumacenje ono ispravno....a opet mozda sam ja u zabludi....

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

točno ste izačunali razmjerni dio i naveli članak iz Zakona koji se, kako i sami navodite može tumačiti samo na jedan način.

Nadređeni definitivno nije u pravu, baš bih voljela čuti kako to oni tumače ovaj čl.

pozdrav i ustrajte u svojim pravima.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

...da li je moguce ovako tumacenje...npr. radnik ima pravo na razmjerni dio godisnjeg odmora ako u kalendarskoj godini koja tece ne ispuni uvjet od 6mj....pa onda ostvaruje za onoliko mj. koje je proveo radeci ili ima pravo u drugom slucaju ako mu radni odnos prestaje prije 6 mj. pa opet ne stigne ispuniti uvjet....a sta je s radnikom koji ima ugovor na neodredjeno pocetak radnog odnosa 1.5. znaci stjece pravo na god.odmor 1.11. i nastavlja normalno raditi...da li on uopce ima pravo koristiti razmjerni dio godisnjeg odmora recimo u 8 mj. prije nego sto provede 6 mj. na poslu...primjerice 4 dana...ovako tumacenje sam dobio da je to u redu, po tom onda taj radnik nema pravo na razmjerni dio...

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
da li on uopce ima pravo koristiti razmjerni dio godisnjeg odmora recimo u 8 mj. prije nego sto provede 6 mj. na poslu...primjerice 4 dana...

Razmjerni dio godisnjeg mu pripada i to mislim da je posve jasno iz citiranog clanka, ali uocite da mu poslodavac ne mora dati te dane kada on zeli (osim jednog) vec kada poslodavcu to odgovara.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

....zakon o radu čl. 51....pravo na razmjerni dio god.odmora u slučaju...

 

-ako u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos, zbog neispunjenja šestomjesečnog roka iz čl. 50. stavka.1. ovog zakona, nije stekao pravo na godišnji odmor

 

- ako radni odnos prestane prije završetka šestomjesečnoga roka iz članka 50 stavka 1. ovoga Zakona

 

-ako radni odnos prestane prije 1.srpnja.

 

...teorija slijedeca moguce je da onda radnik koji se zaposli u 5 mjesecu nema pravo u 9 mj., znaci nakon 4 mj. rada na razmjerni dio godišnjeg jer ima mogucnost stjecanja i ispunjenja osnovnog uvjeta , a to je 6 mj.neprekidnog rada u kalendarskoj godini po čl. 50. Zakona o radu....jer mi ovaj prvi stavak čl.51. se odnosi kada bi se on recimo zaposlio u 8 mj. pa u tekucoj kalendarskoj godini radio samo 4 mj...pa bih onda mogao koristiti blagodat razmjernog dijela god.odmora....a ostala dva stavka isto tako ne ispunjava...jer bi recimo svaki radnik koji zapocne radni odnos mogao traziti razmjerni dio godišnjeg odmora odmah nakon 2, 3 mj rada...sto mi nekako pobija onda ulogu čl.50. po kojemu radnik stjece pravo na godisnji odmor nakon 6 mj. neprekidnog rada....osim u iznimnim slucajevima kada ima pravo na razmjerni dio g.o.....a ovaj slucaj gdje se zaposlio u 5 mj. a u 9 mj. zeli ici na g.o.....ne spada u taj dio o razmjernom g.o.....

...sta mislite o takvom tumacenju!!!

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

radnik ima pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora, zato se i zove razmjerni dio. Nakon 6 mjeseci ima pravo na puni, a do tada ima pravo na dan dva tri ili pet ovisno o radu kod dotičnog poslodavca

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

dali radnik koji radi na određeno bez prekida a iskoristio je godišnji odmor za proteklu 08. godinu u cijelosti ima pravo na cijeli godišnji za 09. ako mu radni odnos prestaje nakon 1.6. 09. a ugovor mu se ne produži; i dali se radna knjižica u tom slučaju zaključuje s zadnjim danom godišnjeg odmora?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

I ja bi na godišnji :) Započeo sam s radom 22.10.2013. pa me zanima koliko dana godišnjeg odmora imam do 30.06.2014. a koliko poslije 30.06.2014.

 

Po mojoj račnici za period 22.10.-31.12.2013. imam pravo na 4 dana (22*22/12=1,83, 1,83*2mj=3,6 tj. 4). A nakon 30.06.2014. imam pavo n puni GO tj. 22 dana.

 

Da li li sam u pravu i mogu li gibat gibat?? :)

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...