Jump to content

pravo nasljedstva


bebababa

Preporučene objave

imam pitanje, i molim Vaše mišljenje...umrla mi je majka , nije pronađena pisana oporuka a živjela je do smrti cca. 20 godina u izvanbračnoj zajednici. Ona i njen partner živjeli su u kući koju je moja majka kupila i na nju kuća glasi još prije 40 godina. Dali njezin partner ima pravo naslijedit tu njezinu "osobnu imovinu". Napominjem da je on prije desetak godina kupio vlastiti stan i na toj je adresi bio prijavljen. Na adresi kuće koje je vlasnica moja mama nikada nije bio prijavljen. Nisu zapravo imali nikakvu zajedničku bračnu imovinu, u kuću se nije ulagalo....hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bih se složila s Lidijom666.

Zakon jasno veli tko naslijeđuje imovinu umrle osobe.

U I. nasljednom redu to su potomci i bračni drug, s kojim je u svemu izjednačen i izvanbračni drug. Svi dijele na jednake dijelove.

Zato izvanbračni drug ima pravo.

 

Osim toga, po logici bebababe, nitko ne bi naslijedio "osobnu imovinu", jer sam sigurna da ni bebabababa nije zajednički stjecala tu nekretninu zajedno s majkom.

Zato je ta konstrukcija nemoguća.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

slučajno jesam ali dobro. OK notarica molim te da mi odgovoriš slijedeće, odnosno kažeš svoje mišljenje. Znaći dotični gospodin je živio u zajednici s mojom majkom koje je istovjetna bračnoj. U vrijeme trajanja te zajednice kupio je stan, pa sad nebi li se po toj logici i taj stan trebao voditi kao npr njihova imovina stečena u vrijeme tog kvazi "braka", najme dali da u ostavinskom postupku koji slijedi navedem taj stan kao "njenu"imovinu. Jer zašto bi se djelilo samo ono što je njeno a ono što je njegovo to nikom ništa, znaći ta imovina je samo njegova a imovina moje pokojne mame "naša". Zahvaljujem se na odgovoru, pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je.

Na ostavinskoj raspravi tražite da u ostavinsku imovine uđe i dio tog stana, koji vašoj majci pripada s osnove izvanbračne stečevine.

Ako je stan kupljen prije 1998. g. morat ćete odrediti sa kojim je udjelom vaša majka sudjelovala u kupovini stana. Ako je kupljen poslije 1998. vrijedi svakome 1/2, ali se opet može drukčije dokazivati.

Pokušajte s gospodinom postići dogovor, jer ako će vam on to osporavati pred vama je dug i skup put parničenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kupljen je zapravo prije te famozne 1998. neznam kak ću dokazat kojim udjelom je mama sudjelovala ali valjda postoji neki ključ. Postoji još jedna caka i neznam zapravo od kuda da krenem. Najme kuća koja je u vlasništvu moje mame, odnosno glasi na nju kupljena je za vrijeme trajanja zakonskog braka s mojim pokojnim ocem koji je umro 1973.godine. Nakon njegove smrti nekim čudom nije provedena ostavinska rasprava ili ja o tome nemam saznanja iako sam s majkom bila uvijek u prisnim i dobrim odnosima. Pretpostavljam da sam nakon smrti oca iako maloljetna imala pravo na dio kuće...od kuda da krenem kako bi to istražila? U gornje navode sam sigurna: moji su roditelji bili u braku kada je kuća kupljena samo što je uknjižena na majku pretpostavljam zato što je pokojni tata radio u inozemstvu...Molim pomoć evo čisto da znam od kud da krenem , hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imam pitanje i zanimame vase misljenje: moj pokojni djded je dvojni drzavljanin bijo je vlanik lokala dok je moj stric imao ovlastenje da bi mjesto njega obavljao neke poslove kad je djeda umro u makedoniipre godinu dana strc ga nije prijavio njegovu smrt da bi radio i dalje da ne bi lokal podjelio sa naslednicima sto se treba uciniti da sud pozove i podeli posto nije bilo testamenta

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ok hvala na savjetu nego ima puno stvari koje bi htjela znati ja sam u belgii dok je moj otac u makedonii makedonski drzavljanin on je naslednik stric i tetke medzutim stric je steko hrvatsko drzavljanstvo a tata je makedonski samo drzavljanin dali moze se sta obaviti preko konzula ili se mora licno ici u hr to nije ni problem samo me zanima dali tata moze dobiti nasledstvo posto je makedonac molim vas za pomoc zelim pomoci ocu da ne bi ostao bez icega i ponovo napominjem da djed nije ostavio nikakav testament HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bubi69, bilo bi dobro da ubuduće nova pitanja objavite kao zaseban post da ne bude gužve i zbrke oko odgovaranja.

 

Da vam pokušam odgovoriti:

Iza vašeg oca, nasljednici ste vi, vaša sestra, polusestra i pomajka, svi u jednakom dijelovima.

Pomajka ima pravo na dio imovine koju je zajedno sa vašim ocem stekla za vrijeme trajanja braka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija