Jump to content

Kako se pravilno određuju rokovi?


Duro

Preporučene objave

Molim za objašnjenje kako se pravilno određuje rok u slučaju prijema rješenja i žalbe na to rješenje kao i rok za donošenje rješenja. Npr. primio sam rješenje 29.05.2007 i rok je 15 dana za žalbu kada počinje teći tih 15 dana od 29 ili 30 svibnja i npr. predao sam žalbu poštom preporučeno s dostavnicom 27.05.2007 (datum na potvrdi o prijemu preporučene pošiljke od strane pošte) i prvostupanjski organ ju je primio 29.05.2007 (potpis i datum na dostavnici) od kada počinje teći rok dva mjeseca po ZUP (a šezdeset dana u slučaju spora po ZUS-u) od 27 ili 29 ili 30 svibnja ili ...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

... zadnji dan roka od 15 dana se izračuna ovim sistemom, i zadnji dan vam ističe u ponoć tog 15 dana.

 

... osim ako posljednji dan roka pada u nedjelju ili na dan državnog praznika, ili u neki drugi dan kad tijelo kod kojega se radnja postupka ima poduzeti ne radi, tada rok istječe istekom prvoga idućeg radnog dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

... osim ako posljednji dan roka pada u nedjelju ili na dan državnog praznika, ili u neki drugi dan kad tijelo kod kojega se radnja postupka ima poduzeti ne radi, tada rok istječe istekom prvoga idućeg radnog dana.

 

hvala za dopunu.

uvijek zaboravim da ono što je meni jasno, drugima nije poznato.

da jeste, ne bi ovdje pitali.

 

pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

... i npr. predao sam žalbu poštom preporučeno s dostavnicom 27.05.2007 (datum na potvrdi o prijemu preporučene pošiljke od strane pošte) i prvostupanjski organ ju je primio 29.05.2007 (potpis i datum na dostavnici) od kada počinje teći rok dva mjeseca po ZUP ...?

Ukoliko je žalba upućen poštom preporučeno, dan predaje pošti smatra se kao dan predaje tijelu kojem je upućen.

Rok za rješavanje po žalbi počinje teći od dana predaje žalbe prvostupanjskom tijelu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

Duro je napisao:

... i npr. predao sam žalbu poštom preporučeno s dostavnicom 27.05.2007 (datum na potvrdi o prijemu preporučene pošiljke od strane pošte) i prvostupanjski organ ju je primio 29.05.2007 (potpis i datum na dostavnici) od kada počinje teći rok dva mjeseca po ZUP ...?

Ukoliko je žalba upućen poštom preporučeno, dan predaje pošti smatra se kao dan predaje tijelu kojem je upućen.

Rok za rješavanje po žalbi počinje teći od dana predaje žalbe prvostupanjskom tijelu.

Dakle ako dobro "pokopčah" rok počinje teći 27.05 i to se broji kao prvi dan kako prvostupanjski organ radi po žalbi te njemu i drugostupanjskom rok ističe 27.07.2007 ( u ponoć i normalna stvar opet uzeti u obzir blagdani, radni dan i sl.). Potpitanjce odnosi li se isti način određivanja i računanja rokova i na podnesak tipa požurnica (bitna za spor onih "famoznih" sedam dana čekanja prije pokretanja spora)? Sve to pitam jer sam jako ljut (ljut na kub) na jedan sustav (ili bolje rečeno "sustav") pa im želim ako ništa pripremiti malo "zabave" !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Duro je napisao:

[Potpitanjce odnosi li se isti način određivanja i računanja rokova i na podnesak tipa požurnica !

 

ne, požurnice su obični podnesci (neobvezujući). na njih se ne mora niti odreagirati.

OK, jasno je da oni ne moraju odreagirati ali ja moram pravilno odbrojati sedam dana tj. čekati prije pokretanja spora kako ne bih prošao u stilu preuranjeno. Dakle ako ja na pošti predam dana npr. 30.05.2007 (preporučeno s dostavnicom, ...) požurnicu i oni je prime 1.06 (potpis i datum s dostavnice) počinje li taj rok od sedam dana teći datumom predaje na pošti ili datumom prijama. Možda cjepidlačim i neko bi rekao pa pomakni taj jedan ili dva dana kasnije predaju tužbe, ali mislim da bi bilo dobro znati kako se to broji tj. računa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

... Dakle ako ja na pošti predam dana npr. 30.05.2007 (preporučeno s dostavnicom, ...) požurnicu i oni je prime 1.06 (potpis i datum s dostavnice) počinje li taj rok od sedam dana teći datumom predaje na pošti ili datumom prijama.

ZUS propisuje: "... a ne donese ga ni u daljnjem roku od 7 dana nakon ponovljenog traženja, stranka može pokrenuti upravni spor kao da joj je žalba odbijena."

"Požurnica" (točnije rečeno, ponovljeno traženje donošenja rješenja) je u ovom slučaju nužna predradnja da bi mogli pokrenuti upravni spor.

I ovdje se rok računa na prije navedeni način. Znači, ako je dopis kojim se traži donošenje rješenja o žalbi (naravno, nakon isteka roka od 60 dana) podnesen na pravilan način, u ovom slučaju preporučeno poštom, dan predaje pošti smatra se danom predaje drugostupanjskom tijelu te se od toga dana počinje računati rok na način kako je kolegica prije izložila. U suprotnom, ako navedeni dopis pošaljete "običnom" poštom (dakle, ne preporučeno), dan s kojim nadležno tijelo zaprimi dopis smatra se danom predaje i od njega se počinje računati rok.

Imajte na umu da je navedeni rok kratak te da ga nadležno tijelo često ne može ispoštovati, osim u slučaju da je rješenje već u nacrtu / na parafu / na potpisu. Zato, u praksi, možete očekivati njihov dopis kojim će pokušati objasniti svoje kašnjenje ili će, nakon što pokrenete upravni spor, nadležno tijelo donijeti rješenje pa će Vas Upravni sud svojim dopisom upitati o Vašim daljnjim namjerama u pogledu pokrenutog spora.

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija