Jump to content

PTSP pomoć, savjet nešto barem molim


tarze

Preporučene objave

Pozdrav i unaprijed hvala na pomoći.

 

U invalidskoj mirovini sam zbog profesionalne nesposobnosti za rad od 1.6.2002.

Nakon mnogih komisija, žalbi i tužbe upravnom sudu ove godine u 2. mjesecu priznat mi je status HRVI od 20% zbog bolesti PTSP, tč. 238 b i sada čekam rješenje drugostupanjske komisije u nadi da će to potvrditi.

Prije odlaska u mirovinu bio sam u AT postrojbi vojne policije od 9. mjeseca 1994. pa sve do mirovine što se tada gledalo kao gardijska brigada ( što se tiče plaće ). U 4. mjesecu 1997. odlazim na bolovanje na kojem sam dočekao umirovljenje, ali su me već u 5. mjesecu 1997. samo nekoliko dana po odlasku na bolovanje prebacili ( čitaj: degradirali ) u opću vojnu policiju, znači smanjili mi plaću i oduzeli gardijski dodatak ( sa nekih 3.800 kn na 1.100 kn ) što je prilikom izračuna mirovine značilo prvu mirovinu od nekih 800 kn koja je do danas narasla na 1.180 kn.

Zanima me da li su imali pravo tada, dok sam bio na bolovanju, prebaciti me gdje jesu i umanjiti mi plaću, a ako nisu kako da se to riješi?

Što mogu očekivati sada, odnosno ako mi drugostupanjska komisija potvrdi status HRVI 20% ?

Kolika bi mi mogla biti mirovina sa statusom HRVI 20 %, ide li u prevođenje i što to znači ?

Da li da idem opet na ocjenu radne sposobnosti da mi se prizna opća nesposobnost za rad i uopće što da očekujem i što mi je činiti ?

Sve ovo predugo traje i nemam više ni volje ni živaca, ali ne želim učiniti neki propust pa da mi poslije bude žao.

Još jednom hvala na strpljenju i razumijevanju u očekivanju Vašeg odgovora, pozdrav iz Rijeke.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tarze je napisao:

Pozdrav i unaprijed hvala na pomoći.

 

U invalidskoj mirovini sam zbog profesionalne nesposobnosti za rad od 1.6.2002.

Nakon mnogih komisija, žalbi i tužbe upravnom sudu ove godine u 2. mjesecu priznat mi je status HRVI od 20% zbog bolesti PTSP, tč. 238 b i sada čekam rješenje drugostupanjske komisije u nadi da će to potvrditi.

(...) Zanima me da li su imali pravo tada, dok sam bio na bolovanju, prebaciti me gdje jesu i umanjiti mi plaću, a ako nisu kako da se to riješi?

(...)

Kolika bi mi mogla biti mirovina sa statusom HRVI 20 %, ide li u prevođenje i što to znači ?

Da li da idem opet na ocjenu radne sposobnosti da mi se prizna opća nesposobnost za rad i uopće što da očekujem i što mi je činiti ?

Što se tiče prvog pitanja, mislim da je sada kada ste u mirovini prilično kasno (zbog rokova) dvojiti oko zakonitosti postupaka MUP-a od prije 10 godina, odnosno u vrijeme kada ste bili u radnom odnosu. To ptanje je trebalo tada postaviti. Ipak, s obzirom da ne znamo sve podatke, bilo bi dobro da se obratite nekom od odvjetnika s tim pitanjem.

Dalje, ne ispunjavate zakonske uvjete za prevođenje mirovine jer ste u invalidsku mirovinu išli po osnovi profesionalne nesposobnosti za rad 2002. godine, a još niste ostvarili status HRVI-a (postupak je u fazi revizije kod MOBMS-a). Međutim, ukoliko ostvarite status HRVI-a, onda ćete ispuniti zakonske uvjete za obnovu postupka kod HZMO-a, te će Vam se u postupku obnove novi iznos mirovine računati po novom Zakonu, vjerujem povoljnije za Vas. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje ima toliko nepoznanica da se gotovo ni okvirno ne može reći neki iznos mirovine. Nema najvažnijih podataka koji su najbitniji za izračun, a to su: omjer invalidnosti vojno-civilno (pitanje je koji će posotak odrediti), čin, status dragovoljca, pripadnik gardijske postrojbe (ovo je nebitno za izračun ukoliko ima status dragovoljca i status HRVI), i na kraju sam status HRVI još nije prošao reviziju. Ipak mogu samo reći ukoliko se prizna opća nesposobnost po novom Zakonu, mirovina nebi smjela biti niža od najniže braniteljske mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija