Jump to content

tko nasljeđuje udio u fondu HB?


pepsi

Preporučene objave

Suprug moje sestre je bio hrvatski branitelj, dodjeljen mu je broj pripadajućih bodova u fondu HB, preminuo je od teške bolesti a nisu imali djece.

Njegova majka s kojom nisu živjeli niti bili u dobrim odnosima potražuje 1/2 dodjeljenog udjela. Sestra je sama pokopala i njegovala supruga u teškoj bolesti, ima li njegova majka pravo na udjel?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod nasljeđivanja udjela u Fondu HB primjenjuju se odredbe Zakona o nasljeđivanju.

Ostavitelja koji nije ostavio potomke nasljeđuje njegov bračni drug (1/2) i roditelji (1/2). Ako je jedan roditelj umro prije ostavitelja, dio ostavine koji bi mu pripadao nasljeđuje drugi roditelj.

Nije realno očekivati da Vam netko na Forumu odgovori da li je u konkretnom slučaju majka nedostojna za nasljeđivanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ane je napisao:

morskywuk je napisao:

Ako je jedan roditelj umro prije ostavitelja, dio ostavine koji bi mu pripadao nasljeđuje drugi roditelj.

 

Ukoliko nisu imali druge djece osim pokojnog sina.

Koliko se sijećam to vrijedi za slučaj kada iza ostavitelja nije ostao bračni drug. U tom slučaju, ako je jedan ostavite­­ljev rodite­­lj umro prije ostavite­­lja dio ostavine koji bi mu pripao da je na­­dživio ostavite­­lja nas­­ljeđuju ­­nje­gova djeca, odnosno ostavite­­ljeva braća i sestre.

Međutim, u svom odgovoru pokušao sam uzeti u obzir ono što je navedeno u pitanju, a spominje se ostaviteljeva supruga i majka koja traži 1/2 udjela (otac se ne spominje).

Hvala na dopuni i ispravite me ako griješim.

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Udio u fondu nasljeđuju ostaviteljevi nasljednici, a to su u ovom slučaju Vaša sestra i ostaviteljeva majka.Roditelji nasljeđuju 1/2, a Vaša sestra drugu polovinu s tim da će se prilikom utvrđivanja ostavinske mase uzeti u obzir troškovi pogreba koji će se nadoknaditi Vašoj sestri,a ostatak iznosa(nakon odbitka troškova pogreba) iz fonda će ići na dva dijela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

Koliko se sijećam to vrijedi za slučaj kada iza ostavitelja nije ostao bračni drug.

 

Imas pravo. Kad je pitanje zapoceo s: Suprug moje sestre... stekla sam krivi dojam kao da niti ona nije vise ziva, umjesto da pepsi pita u njezino ime.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija