Jump to content

žalba na uzrok hrvi


beni

Preporučene objave

Mislim da je kasno ali da ipak pitam jel tko zna; kad sam prvi put predao zahtjev za priznavanje rvi u zahtjevu sam naveo, ptsp i F42 - opsesivno kompulzivno.

komisija mi je priznala a 2. stupanjska potvrdila invalidnost samo na temelju ptsp.

nisam se žalio jer sam bio sretan da su mi priznali išta a nisam ni bio upućen u pravilnik uzrocima gdje je ptsp u jednoj točki a kompuzivno u drugoj i po uputama se to zbraja.

Mogu li sada nakon riješenja 1. stupanjske tražiti da mi se prizna i f 42 i tako poveća invalidnost ili je i za tu bolest prošao rok 2005. da li bih mogao koristiti to što u zahtjevu iz 2005 stoji i zahtjev za f 42?

tko može nek pomogne, hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

beni je napisao:

(...) komisija mi je priznala a 2. stupanjska potvrdila invalidnost samo na temelju ptsp.

nisam se žalio jer sam bio sretan da su mi priznali išta a nisam ni bio upućen u pravilnik uzrocima gdje je ptsp u jednoj točki a kompuzivno u drugoj i po uputama se to zbraja.

Mogu li sada nakon riješenja 1. stupanjske tražiti da mi se prizna i f 42 i tako poveća invalidnost ili je i za tu bolest prošao rok 2005. da li bih mogao koristiti to što u zahtjevu iz 2005 stoji i zahtjev za f 42?

tko može nek pomogne, hvala

U prethodnom postupku samo vam je bolest PTSP priznata kao posljedica sudjelovanja u DR, a ne i F 42., pa prema tome sada nema pravne osnove da vam se ista u nastavnom postupku prizna kao posljedica sudjelovanja u DR (niste podizali tužbu, znači da ste se s tim složili). U postupku nastavnog priznavanja ocjenjuje se samo ono oboljenje/ozljeđivanje/ranjavanje za koje vam je u prethodnom postupku utvrđeno da je posljedica sudjelovanja u DR i po kojoj osnovi vam je priznat status HRVI-a.

Ako sada, u postupku nastavnog priznavanja statusa, u svojoj žalbi podnesete zahtjev za oboljenje F 42., taj zahtjev će se tretirati na isti način kao i svaki drugi zahtjev za priznavanje HRVI-a po osnovi oboljenja koji bi sada podnijeli (bio bi odbačen kao nepravodoban).

Ukoliko ste u prijašnjem zahtjevu tražili i status HRVI-a po osnovi oboljenja F 42., nadležno tijelo, ukoliko je radilo lege artis, trebalo je u izreci svojeg rješenja odbiti dio zahtjeva koji se odnosi na navedenu bolest, a temeljem nalaza i mišljenja nadležnog liječničkog povjerenstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znači ništa, u riješenju mi nisu odbili f 42, samo da se f 43.1 priznaje a o ovom ni riječi.

tko mi je kriv kad nisam, pravnik, psihijatar...

samo me čudi zar je za sve uzroke bio rok 2005?

što sa artritisom, gastritisom, promjene osobnosti sve to imam pa nism tražio kad nisam pravnik, psihijatar...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neznam za f42 ali za f62.0 bi ti prema pravilniku trebali priznati jer su te vještaćili prema toj toćki (238). Evo iz pravilnika

 

GLAVA IX – NEUROZE I PSIHOZE

 

234. Klinički utvrđeni afektivni poremećajibipolarni afektivni poremećaji ili češćedepresivne epizode, ako se utvrdi da prijerata nije od toga bolovao

a) lakog stupnja manje od 20%

b) teškog stupnja 20% do 30%

privremeno do 3 godine, a nakon toga trajno.

235. Klinički utvrđeni neurotski poremećaji(anksiozni, fobični, disocijativni,somatoformni i drugi neurotski poremećaji)ako se utvrdi da prije rata nije od toga bolovao

a) lakog stupnja manje od 20%

b) teškog stupnja 20% do 30%

privremeno do 3 godine, a nakon toga trajno.

236. Klinički utvrđene psihoze (shizofrenija,perzistirajući sumanuti poremećaj, akutnii prolazni psihotični poremećaj, shizoafektivniporemećaj i drugi psihotični poremećaji) akose utvrdi da prije rata nije od toga bolovao

a) lakog stupnja 20 do 40%

b) teškog stupnja 40 do 60%

privremeno do 3 godine, a nakon toga trajno.

237. Neuroze i psihoze koje su se prvi putpojavile pod okolnostima iz članka 5.stavka 2. Zakona, za koje je utvrđenoda se ne mogu više otkloniti ili ublažitipsihoterapijskim ili drugim postupcima,uzimaju se u obzir kao osnova za utvrđivanjepostotka oštećenja organizma kao bolest načije su nastajanje znatno utjecali napori podtim okolnostima. Pri utvrđivanju postotkaoštećenja organizma osim težine bolestiuzimaju se u obzir trajanje i vrsta tegobakojima je invalid bio izložen.

238. Psihički poremećaji vezani uz ratnu traumu(akutna reakcija na stres, poremećaj prilagodbe,posttraumatski stresni poremećaj i trajnepromjene osobnosti nakon ratnog PTSP)ako se utvrdi da prije rata nije bolovao odpsihičkih poremećaja

a) lakog stupnja manje od 20%

b) teškog stupnja 20 do 40%

c) teškog stupnja s komorbiditetom(psihički i psihosomatski) 40 do 60%

privremeno do 3 godine, a nakon toga trajno.

239. Bolesti ovisnosti, ako se utvrdi da prijerata nije od toga bolovao

a) lakog stupnja manje od 20%

b) teškog stupnja 20%

privremeno do 3 godine, a nakon toga trajno.

 

sorry na dužem postu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

beni je napisao:

znači ništa, u riješenju mi nisu odbili f 42, samo da se f 43.1 priznaje a o ovom ni riječi.

tko mi je kriv kad nisam, pravnik, psihijatar...

samo me čudi zar je za sve uzroke bio rok 2005?

što sa artritisom, gastritisom, promjene osobnosti sve to imam pa nism tražio kad nisam pravnik, psihijatar...

Pazite, osnovni problem je u tome što niste podigli tužbu na navedeno rješenje. Sama činjenica da nisu riješili o dijelu zahtjeva bio bi razlog da Upravni sud poništi navedeno rješenje i vrati predmet drugostupanjskom tijelu radi donošenja novog rješenja, uz ev. pribavljanja novog nalaza i mišljenja DLP-a.

Međutim, zbog činjenice da niste podnijeli tužbu na navedeno rješenje, može se zaključiti da ste se složili s istim (isto vrijedi i za gastritis, artritis i dr. oboljenja koja ste naveli).

Postoji mogućnost da se sada, kada se ne može pokrenuti upravni spor, izvanrednim pravnim lijekom dovede u pitanje takvo rješenje, ali:

1. to ovisi o volji tijela koje je donijelo rješenje i

2. to neće ništa promijeniti na stvari jer bi u izreci rješenja samo bila dodana nova točka kojom bi vam se odbio dio zahtjeva koji se odnosi na F 42.

Ukoliko ni jednom riječju u prvom nalazu i mišljenju DLP-a i na njemu zasnovanom drugostupanjskom rješenju nije spomenuto oboljenje F 42., u nastavnom priznavanju uložite žalbu na prvostupanjsko rješenje u kojoj navedite da smatrate da je to oboljenje vezano za F 43.1 (PTSP) te zatražite da se DLP očituje o tome. Šanse da vam sada, u postupku nastavnog priznavanja prava, utvrde vezu između ta dva oboljenja (koju u prijašnjem postupku nisu utvrdili) su vrlo male, gotovo nikakve (zbog razloga navedenih u mojem prethodnom postu), ali vrijedi pokušati, posebno ako vam se ta dijagnoza i dalje pojavljuje u nalazima zajedno sa PTSP-om.

U svakom slučaju, ako se odlučite na žalbu obratite se stručnoj osobi radi pomoći.

Što se tiče roka za podnošenje zahtjeva, isti se odnosi samo na zahtjeve za priznavanje statusa HRVI po osnovi oboljenja, ali ne i za ozljede/ranjavanje/zatočenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija