Jump to content

otkaz i bolovanje!


marin7

Preporučene objave

...situacija slijedeća....zaposlenica uhvaćena pri krađi namirnica u ugostiteljskom objektu, zatim izbio sukob oko godišnjeg odmora, naime htjela je ići kad ona planira bez ikakvog dogovora sa poslodavcima oko rasporeda i da skratim....vlasnik obrta htjeo uručiti otkaz zaposlenici zbog svega navedenoga i želi to i dalje, a ona normalno otišla na bolovanje....rok za izvanredni otkaz je prošao od dana njene krađe, on nije znao za 15 dana....a i onako je na bolovanju tako da....šta činiti on ne želi da ta osoba radi kod njega više, a i obrt je na klimavim nogama treba zaposliti novu zaposlenicu i strah ga je koliko će ova zaposlenica biti na bolovanju, jer ima troškova naravno, a i obrt slabo radi....i na koji način joj može dati otkaz ugovora o radu....pripremio je opomenu u kojoj ju upozorava na njeno kršenje obveza iz radnog odnosa, kradju i ostalo i planira joj uručiti opomenu pismeno dok je na bolovanju....

...koji je tu put najbolji da se izbjegnu radni sporovi i da se s tom zaposlenicom raskine ugovor o radu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretpostavljam da je radnica u radnom odnosu na neodređeno vrijeme, inače ne bi bilo tako komplicirano, neka joj svakako uruči opomenu zbog kršenja obveza iz radnog odnosa zbog krađe, a zatim i jednu zbog nesuglasnica oko godišnjeg. Ovo naravno pretpostavlja da postoji plan godišnjih odmora.

Nadalje, ukoliko je prošao rok od 15 dana, uvijek postoji redoviti otkaz ugovora o radu uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika, u ovom slučaju potrebno je poštivati sve otkazne rokove (isdti ne mogu teći za vrijeme bolovanja).

Poslovno uvjetovani otkaz ne dolazi u obzir jer onda ne bi 6 mj mogao zaposliti novu radnicu - osim ako se ne bi radilo o drugom radnom mjestu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...sorry moja greška na neodređeno je ugovor i još ima klauzula otkaznog roka ukoliko poslodavac otkazuje, npr. redovitog otkaza poput ( otkaza uvjetovanog skrivljenim ponašanjem radnika)....ma najveći problem je što se taj ugostiteljski lokal ( pizzeria) bori za opstanak i što je vlasnika strah da neće uspjeti izdržati na duži rok zaposliti i prijaviti novu djelatnicu i podmirivati troškove za ovu sadašnju dok je na bolovanju, pa bi htjeo zbog učestalih njenih krađa i narušenih međuljuskih odnosa raskinuti ugovor o radu, a ona pak ne želi potpisati sporazumni raskid ugovora o radu naravno i namješta si bolovanje....ne znam da li bi se moglo ju se možda pritisnuti na neki način putem opomene, zatim da če joj se radne navike poput krađe prijavtiti pismeno HZZO ili pak budućim poslodavcima dati negativno mišljenje o njoj , jer je vec kod proslog poslodavca situacija bila identicna tako da se radi da je to neka karakteristika loša njena...ili da se putem njenog doktora malo stisne ili utvrdi, pita kako je njeno zdravstveno stanje...pa na taj način i da sam doktor ju skine s bolovanja ako jre ono neopravdano, jer ipak i oni imaju inspekciju....

...ne znam ove solucije sam naveo onako bez neke pravne možda logičnosti jer me čisto zanima situacija, pošto sam obiteljski vezan za taj obrt da im se pomogne...

...no isto tako moram navesti da sam vecinom na strani radnika i da ce se prema njoj sve obveze ispoštovati, čak sam predlozio i neku malu stimulaciju novcanu za nju samo da se to korektno rascisti...pa me zanima eto izlaz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se troškova bolovanja tiče, njih ionako refundira HZZO, prva 42 dana bolovanje isplaćuje poslodavac, troškovi mu se refundiraju, a nakon 42 dana radnica bolovanje naplaćuje direktno od HZZ.

Oni nemaju nikakve veze s prijavom krađe ili drugog ponašanja radnice pa vam ta opcija ne dolazi u obzir.

Možete jedino dati negativno pismo preporuke.

Što se liječnika tiče raspitivanje o zdravstvenom stanju i razlozima bolovanja već predstavlja

zadiranje u privatnost radnika. Kako i sami kažete postoje ovlaštene institucije za taj posao.

Jedino može provjeriti šifru bolovanja na doznaci, te po šifri vidjeti o čemu se radi (internet).

Ukoliko neće ići na opciju poslovno uvjetovanog otkaza, neka zaposli novu radnicu obvezno s probnim radom kako bi mogao nastaviti raditi.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E sad...ko je to na strani radnika, koji krade, ma dajte molim Vas??

 

Ne trebaju se pisati dvije opomena, jedna u kojoj su navedene sve ove naprijed navedene okolnosti i te kako je bogata i nije joj potrebno ništa više.

 

Ona krade, pa otvori bolovanje, mustra....Lijepo nazovite liječnika (opće prakse) koji ne smije po zakonu imati radnika na bolovanju ako bolovanje simulira. Samo mu se zaprijeti revizijom i masu bolovanja bude zatvoreno u roku keks.

 

Zato neka to bude prvi korak...inače radnika za stalno na bolovanju ne možete otkazati jer otkazni rok ne teče dok se bolovanje ne zatvori. Odnosno možete mu otkaz uručiti, ali on ima odgodnu snagu......

 

Pozdrav

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...znači da zaključimo ...lijepo se napise opomena u kojoj je sve sadržano...svi prekršaji... vlasnici obrta se potpišu...to joj se uruči lijepo dok je na bolovanju...

zatim joj se uruči otkaz iako je na bolovanju..( otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika)..

bez obzira sto ima odgodnu snagu i sto otkazni rok ne teče....dozvoljeno je zar ne uručiti nekome otkaz dok je na bolovanju....

nazove se liječnika i propita se vezano za radnika i možebitnu simulaciju.( malo se revizija spomene).....doktor joj zatvori bolovanje pod pretpostavkom da je simulacija u pitanju i ona se vrati na posao otkazni rok počne teći, pošto joj je otkaz uručen dok je bila na bolovanju....i kad prodje gotovo!!!!

...hvala kolegicama!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija