Jump to content

Alimentacija odbijanje od porezne obveze_pitanje


sony

Preporučene objave

Zanima me da li se, obzirom da je otac duzan po sudskoj odluci uzdrzavati dijete iz bivseg braka tj doprinositi za uzdrzavanje) isti iznosi odbijaju od prihoda tj dohotka za tekucu godinu. Tocnije pri podnosenju porezne prijave moze li se za iznos koji je uplacen na ime uzdrzavanja odbiti od dohotka (po poreznoj prijavi za nesamostalni rad).

Nigdje do sada nisam naisao na tocno pojasnjenje pa me interesira imaju li clanovi foruma kakva saznanja ili iskustva glede tog pitanja.

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imala sam ja slično pitanje pa se raspitala tada na par mjesta i u poreznoj upravi.

 

Moguće je samo imati djecu kao uzdržavane članove u smislu povećanja osobnog odbitka.

 

Naime kombinacija djece koja su prijavljena kao moji uzdržavani članovi je nepovoljnija za mene nego ona koja se zatekla na poreznoj kartici bivšeg supruga. Iako su sva djeca povjerena meni, otac ako plaća uzdržavanje ima pravo na uvećanje osobnog odbitka.

Ukoliko se roditelji oko toga ne sporezume, jedan zatraži, a onda se primjenjuje:

Članak 36.

(6) Ako više osoba uzdržava člana ili članove uže obitelji i djecu, osobni odbitak za te osobe ravnomjerno se raspoređuje na sve koji te članove i djecu uzdržavaju, osim ako se ne sporazume drukčije.

 

I dijeli se točno po pola.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo možete malo pogledati kako je to u mojem slučaju išlo u temi koju sam otvorila o "korištenju poreznog odbitka".. da ne ponavljam isto.. Porezna uprava uuti vas taj čas kako postupati i na njihova rješenja ne mora se predugo čekati kao u drugim sudskim i ostalim postupcima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako se vidi iz naslova nije mi vase pojasnjenje do kraja jasno. Naime moja djeca su pripala majci i ona koristi odbitak za njih. Ja po sudskom rjesenju placam 32% od svojih primanja. Da li se mogu pojaviti na kraju godine sa tim sudskim rjesenjem kod podnosenja porezne prijave, obzirom da sam siguran da moja bivsa supruga nece pritati na podjelu odbitka, barem ne dogovorno.

Zahvaljujem

newbie je napisao:

Imala sam ja slično pitanje pa se raspitala tada na par mjesta i u poreznoj upravi.

 

Moguće je samo imati djecu kao uzdržavane članove u smislu povećanja osobnog odbitka.

 

Naime kombinacija djece koja su prijavljena kao moji uzdržavani članovi je nepovoljnija za mene nego ona koja se zatekla na poreznoj kartici bivšeg supruga. Iako su sva djeca povjerena meni, otac ako plaća uzdržavanje ima pravo na uvećanje osobnog odbitka.

Ukoliko se roditelji oko toga ne sporezume, jedan zatraži, a onda se primjenjuje:

Članak 36.

(6) Ako više osoba uzdržava člana ili članove uže obitelji i djecu, osobni odbitak za te osobe ravnomjerno se raspoređuje na sve koji te članove i djecu uzdržavaju, osim ako se ne sporazume drukčije.

 

I dijeli se točno po pola.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo tako: da, možete.

 

Dakle, navedete djecu sa njihovim podacima kao uzdržavane članove iako se nalaze na poreznoj kartici majke, priložite rješenje i po mogućnosti dokaze o uplatama uzdržavanja. Imate na Prijavi i rubriku Napomena, pa je možete i iskoristiti.

 

Bez obzira što vi napisali, pa makar tražili sve sebi, samtrat će se da se niste sporazumjeli oko toga (jer je evidentno da majka koristi osobni odbitak u punom iznosu) te podijeliti pola jednom pola drugom jer prvo, drugo, treće, četvrto, peto i deseto dijete ne donose jednake povlastice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imate, dakle kao što je i newbie rekla pravo na pola--- moj ne plaća alimentaciju pa mu se isto piše kao da plaća...a dogovora nije bilo pa je čak koristio olakšice samo on dok nisam poduzela određene korake, pa vi odite lijepo u poreznu upravu i to riješite (čeka se neko vrijeme, ne predugo na rješenje koje porezna dostavlja vašoj i ex- supruginoj firmi) to je rješenje odmah pravomoćno i nema se na njega pravo žalbe ... "pravnija" pouka koju sam sada copy paste iz jednog mog prethodnog posta je kako slijedi :

"ukoliko može pomoći svim roditeljima koji ne znaju što i kako s osobnim odbicima, dakle situacija je slijedeća:

ukoliko nema dogovora među roditeljima, onda se postupa u skladu s odredbama članka 36. stavka 2. točke 6. Zakona o pte se upućuje vašoj firmi na obračun plaća kao i firmi vaše bivše supruge.. aorezu na dohodak i čl. 55 stavka 3. točka 1. i 2. Pravilnika o porezu na dohodak kojim je propisano da se osobni odbitak ravnomjerno raspoređuje na oba roditelja, osim ako se ne sporazume drukčije. Osoibne odbitke taka se priznaje u jednakim dijelovima i vrši kiorekcija upisanih faktora osobnih dobitaka u poreznim karticama. Napomena br. 1: NEMA VEZE tko je zakonski skrbnik djeci, niti pravomoćnost presude, niti tko plaća/ne plaća alimenntaciju. Pa ukoliko dragi roditelji, vaš bivši ili bivša ne plaća alimentaciju a urendo koristi osobne odbitke temeljem vaših prethodnih dogovora dok ste još funkcionirali zajedno, onda je ovo vaše pravo, Treba podnije molbu u poreznu upravu, donijeti dokumente (vašu poreznu karticu, izvod iz matice rođenih djece i napisati molbu, urudžbirati i čekati rješenje) ono se dostavlja vašoj i njegovoj/njezinoj firmi - na obračun plaća---naravno da ovaj savjet vrijedi ukoliko ste i vi idrugi roditelj zaposleni, uredno prijavljeni kod poslodavca ..znam da ima nebuloznih situacija u kojima se nit ne zna gdje i da li uopće radi onaj drugi roditelj koji izbjegava obvezu,no i u tomslučaju može pomoći Porezna uprava. Nadam se da će ovo što sam napisala biti od pomoći barem nekome... "

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

nije uopće bitno plaća li se alimentacija za dijete ili ne. roditelji (bez obzira u braku ili ne), mogu se dogovoriti da samo jedno od njih koristi uvećani osobni odbitak za uzdržavanog člana (dijete) ili se mogu dogovoriti o raspodjeli osobnog odbitka (npr. jedan roditelj koristi 30%, drugi70%). međutim, ako se roditelji ne mogu dogovorit, onda zakonski raspodjela ide na pola, dakle svaki ima pravo na 50%. dakle, na primjeru bi bilo, ako majka koristi dijete u 100% iznosu kroz cijelu godinu na poreznoj kartici, otac može predati godišnju prijavu i tražiti da mu se prizna 50% osobnog odbitka za dijete. zato i postoje godišnje prijave da se iskoristi određeno pravo koje se nije ili nije moglo iskoristiti mjesečno kroz dohodak. u takvom slučaju majka će biti u obvezi također predati prijavu (porezna će je na to pozvati ako to ne učini sama) i u tom slučaju će vratiti dio sredstava koje je koristila za uzdržavano dijete.

dakle, to je nešto što svaki od roditelja može po zakonu koristiti bez obzira da li je u obvezi plaćati alimentaciju ili ne. to nije u nadležnosti porezne.

ovakva raspodjela osobnog odbitka moguća je dakle ili mjesečno ili po godišnjoj prijavi. pravilnik poreza na dohodak, članak 55.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija