Jump to content

kad starci prolupaju...


fortitudo

Preporučene objave

E, svaka cast onome tko ovo procita... a tek onome tko mi nesto suvislo, konkretno i korisno odgovori... Unaprijed hvala :-)

Dakle...

Mama i tata su do jucer bili u braku preko 30 godina. Mama se udala u kucu tatinih roditelja, gdje su zivjeli dok nisu dobili stan od tatine firme. Prije 10ak godina su ga prodali i vratili se natrag u kucu tatinih roditelja, koje su dio (stan -kat) dobili (tata)darovnim ugovorom. Potpuno su renovirali cijeli kat s krovistem. Par godina kasnije (prije 5) su usmenim putem taj suvlasnički dio nekretnine ostavili sestri i meni, a oni odselili u nekretninu na moru. Sestra studirala, a ja u znak zahvalnosti roditeljima - sestru uzdrzavam, a stan odrzavam. Ne samo odrzavam - nego sam ga potpuno renovirala i pregradila u dve manje zasebne stambene jedinice sa zajednickim rezijama. Naravno da to nisam provela ni etazirala, niti skupljala racune od majstora ...To na stranu.

Tata i mama preselili u nekretninu na moru - koja je bila do prije 5 godina vlasnistvo tatinih roditelja. Medjutim, tu kucu na moru su tatini roditelji jos prije 30 godina podijelili na tri jednaka dijela - od kojih svaki dio ima tri zasebne stambene jedinice, tako da su tatina braca dobili isto toliko, svaki trecinu. I - svi su samostalno ulagali u svoj *buduci nasljednji dio*... tako da nije bilo problema prije 5 godina, kad su se njihovi roditelji odlucili konacno im prepisati vlasnistvo. Dakle, tamo su mi roditelji zivjeli do prije godinu dana. Novcem koji su dobili od prodaje stana, paralelno su uredjivali i tu nekretninu - i napravili jos jednu omanju nelegalnu kucicu na ocevoj djedovini, oko koje je tata nasljedstvom dobio jos dosta zemlje. Mama je naslijedila prije 15godina svoju rodnu kucu, danas rusevinu bez krova. Svojevremeno su tata i mama i tamo pokusali sklepat neku vikendicu, 5 puta 5, ali je i to nakon dugogodisnjeg neodrzavanja sad vec propalo, a i bez prikljucaka ikakvih i dozvola.

 

Mama je prije 7 godina oboljela od raka, a otprilike tako nekako je i ostala bez posla zbog stečaja firme te zavrsila na burzi s primanjem od 1000kn mjesecno. Tata je poslije rata zavrsio u invalidskoj mirovini (psiho-razlozi).

 

Prije godinu dana tata je ... hm... u kucu doveo ljubav svog zivota... stranu drzavljanku Fatu i njenih petero djece... mami je rekao: ti se mene cijeli zivot varala, platio sam ti 8 abortusa, nase starije dijete nije sigurno uopce moje (op.a: ja)... itd. Mama... pa naravno, zavrsila je na hitnoj, spojili joj se tlakovi (prije tog nije bolovala od tlaka)... iz bolnice su je poslali kuci s antidepresivima. Nikako nije mogla shvatit sto joj se to dogodilo, jer je tjedan dana prije toga u njihovom braku bilo sve u redu, kao i svih 30 godina koliko su slavili tih dana.... U familiji je nastupilo totalno zgrazanje... Nitko s tatom nije ni mogao ni znao kako razgovarat, on i dan danas ponavlja samo nebuloze o nekim abortusima od prije 25 godina... Mama je tjedan-dva bila nit na nebu nit na zemlji... ostala je kod mene... Sestra (vjecno uzdrzavana) ju nije pustala u *svoj* dio stana (koji sam joj ja uredila) - nego joj mahala pred nosom ugovorom o darovanju... koji je tata sastavio, a kojim mami daruje *polovicu stana - zapadni dio -* , a svoj (valjda sjeverni, stajaznam) dio ostavlja sestri... Mamu je to slomilo... i slijedeci dan postala je pacijent psihijatrijske bolnice Jankomir. Nakon dvomjesecnog lijecenja izasla je s hospitalizacije i dosla k meni.... tj. k sebi, u svoj dio koji joj je tata falsnim ugovorm dao...Cijela ova nekretnina o kojoj govorimo je i dalje na ocevo ime, jer se tim kvazi-ugovorom ne moze prenijet zapadna polovica na mamu... Sestru smo i dalje prisiljene uzdrzavat jer su prikljucci zajednicki. Uostalom, mama od svojih 1000kn nema ni za hranu, a kamoli za rezije... Ja sutim i radim. Medjutim, mislim da sutit vise ne mogu... Zvala sam tatu, pokusala razgovarat... da mi bar vrati za ulozeno u nekretninu na njegovo ime, pa cu se ja nekako snac, jer mama zasluzuje da ima svoj mir... a i ja svoj zivot - pretijesno nam je u 35m2... Medjutim, njegova nova ideja: rekao je i meni i cijeloj familiji da ja nisam njegovo dijete! Familija, tati ni rodjeni brat i sestra koji vide da se s njim nesto nenormalno dogadja i da tu nije u pitanju samo *nova ljubav* - kazu, moras trazit nuzni dio... Mami liječenje traje i danas, ali je bez obzira na to redovito pozivana na rocista - kojima je i pristupala (2) - glede parnice koju je tata pokrenuo prije nekoliko mjeseci... brakorazvodne. Parnica je sada gotova, a u tome svemu mama nit je imala snage nit pamet trazit ista za sebe: osim sto je sutkinji rekla da ona s 1000kn ne moze prezivjet... Medjutim, brak je razvrgnut... osim tog dijela o uzdrzavanju, to se nastavlja. Mami je u tijeku i postupak za invalidsku mirovinu... Ona je sirota pokusala na sudu rec da tata zivi u apartmanu od 50m2, da onaj od 70m iznajmljuje. a u trecem su Fatina djeca naseljena... I da je auto ostao njemu (kupljen na kredit, za koji sam im JA dala novac za jamcevinu)... I da... AH... Mislim da mi je rekla da je sutkinji izjavila kako su ona i tata tu nekretninu darovali sestri i meni, iako ne na papiru, i da ona ne zeli sada to od djece uzimat natrag, da zeli imati svoj mir - ali nema cime renovirat rusevine koje je davno naslijedila.

A tata? Tata je dan prije pokretanja brakorazvodne parnice podigao nekakav kredit, tako da ispadne da mu je mirovina opterecena kreditom pa mami ne moze placat uzdrzavanje... pa je napomenuo da na moru umjesto 200 kvadrata posjeduje 60... pa da uzdzava svoje mladje dijete (koje radi i ima 30 godina)... a od mamine neodrzavane ocevine - rusevine bez krova i ciglene pomocne zgrade bez prikljucaka - pred sutkinjom prikazao *dvije kuce u kojima mama moze od sutra zivjeti*...

 

KOLIKO PITANJA IMAM? MILION! Npr, zasto na sudu to nitko nije provjeravao... nista od toga..

Kako da... kako da... kako da mami vratim vjeru u to da je ipak cijelog zivota nesto stekla? Rodbina mi sugerira svasta... da trazim svoj nuzni dio, jer cu vise dobit nego mama - jer su sve nekretnine od tatinih roditelja, a ona je u njih samo ulalgala... a i prepisene su na tatu tek nedavno...

 

a vrag ce ga znat, vjerojatno ni on :-P znam da svakako moram odvjetniku, pa sta bude. pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo pitanje: tata je otisao u invalidsku zbog psiho- razloga? znate li kojih?

 

Ako je vama stvarno cudno njegovo ponasanje, a k tome je otisao i u invalidsku zbog tih razloga, postoji li kakva dokumentacija o njegovom eventualnom lijecenju od tih problema?

Ako postoji, lijepo se uputite u Centar za socijalnu skrb i podnesite zahtjev za lisenje poslovne sposobnosti ocu... Ako jos imate podrsku ikoga od njegove obitelji, mogli bi i uspjeti...

Ruzno je, ali... Ocito da su se njemu loncici malo zesce polupali, ne zato sto se zaljubio, nego, mislim, vlastito dijete tako nakon toliko godina???

 

Nadalje, majka je, dakle, trazila uzdrzavanje? Sto je s tim bilo? Vrlo ste mi nejasno to objasnili... Voljela bih da budete detaljniji.

 

Nadalje, glede usmenih dogovora i prijenosa nekretnina, to okacite macku o rep. Nije provedivo, a zakon naglasava da mora biti zadovoljena forma kod nekretnina, odnosno da mora biti ugovor u pisanom obliku...

 

Ne znam jesam li sve odgovorila, vjerujem da nisam, ali procitala sam...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eh, da...

Majka nema pravo na dio nekretnina koje je vas otac naslijedio od roditelja, ali ne znaci da ne moze postaviti obveznopravni zahtjev da joj isplati za ulozeno u nekretnine...

Ali taj stan koji su imali pa prodali...koji je tata dobio od firme... treba vidjeti sto je s tim... jel to bilo stanarsko pravo, pa su otkupili? jel ona dala suglasnost za otkup? ako jest, onda je i ona bila suvlasnik... a od tih su novaca su isto renovirali kucu...

treba to ispitati i poslagati tuzbu!!!

Bog vam pomogao... To je odvratan dio parnica, ali ima nade...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:-P

Prvo, puno hvala na trudu ulozenom u razumijevanje problematike ;-)

 

Drugo - da, stan koji su prodali bio je stanarsko pravo i mama jest potpisala suglasnost!

 

Trece, dovoljno ste mi ulili nade da ipak postoji mogucnost pokretanja kakve-takve tuzbe... Samo, nije mi jasno... tko da sto ucini: mama ili ja? Ja nasljedno ili mama brakorazvodno?

 

Četvrto - da, imam neke stare tatine nalaze u kojima se vidi da su okolnosti za odlazak u mirovinu bile *psihicko stanje*... Plus sto mu i njegova sadasnja doktorica propisuje neke lijekove za psihu, nemampojmanazalostkojenikakve.

 

Glede maminog uzdrzavanja - to je bio njen odgovor na tuzbu za razvod braka... rekla je da pristaje, ali da mora imat od cega zivjet.... pa je tako sutkinja nastavila s parnicom za uzdrzavanje, a rjesenje o razvodu braka je donijela, uz napomenu da je djelomično - i zakazala ročiste za uzdrzavanje kroz dva tjedna...

 

Dal treba negdje u sklopu te parnice napomenut i podjelu bračne stečevine, tj. makar njoj ulozenog dijela u njegove nekretnine?

 

Uglavnom, puno hvala na trudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma sve 5!!!!

znaci da idete u drugu fazu, ponovno cete raspravljati oko uzdrzavanja...

znaci ima nade ;)

 

ali ovaj obveznopravni zahtjev za naknadu ulozenog ide svakako posebno i samo ga opletite... da se ne izvuce liso, pa nije vasa majka sjedila ko carica milica sve te godine i nista nije ulagala!!!!

naprijed, forti, naprijed, mama!!!

 

dok se dokopam svog obiteljskog zakona u knjiskom obliku u ponedjeljak ili ako budem stigla prokopati kasnije po ovom na netu, javit cu vam kakve su sanse oko uzdrzavanja...

ne sjecam se, naime, sad tocno kako stoji dio oko uzdrzavanja bracnog druga...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 217.

 

Bračni drug koji nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine, a nije sposoban za rad ili se ne može zaposliti, ima pravo na uzdržavanje od svoga bračnog druga.

 

E da, dakle, uspjela sam sad, nitko nije uletio...

Ovako... naravno, sud ce procijeniti ima li vasa majka dovoljno sredstava za zivot, ali naveli ste da ima neku nekretninu... pa sad moze biti upitno hoce li uspjeti sa svojim zahtjevom za uzdrzavanjem...

:(

 

Ali onaj obveznopravni zahtjev u posebnoj parnici bi svakako stajao ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bilo mi je isprva malo bedasto to objavit, ali sad kad vidim koliko mi je vrijedan tvoj odgovor - makar samo kao moralna podrska - nije mi zao :-P

i ne znam bolju rijec od hvala... Mami nisam ni rekla da pisem, ali sad cu joj rec ))) - iako smo ono najgore progurale.... Sad vec imam snage za vise!

 

Pogledavat cu tu i tamo da vidim jesi li se javila... Nisi zaradila eure, ali pusuuu jesiii )))))))

veselim se cut sta mi imas novo za rec :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma jedva cekam .... da se utvrdi da to sto je tata naveo kao maminu naslijeđenu nekretninu - zapravo predstavlja stare zidine od blata, a od krova vise nema ni greda ...

Obecala sam mami da ce se jednog dana na mjestu te njene rodne kuce pojavit malena HONKA najsladja na svijetu ))) :-D

Saljem ti puno dobre volje, cmok

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga forti...ja bih u ovakvoj situaciji završila skupa s tvojom mamom....uffff...

 

Svaka čast na snazi, volji i optimizmu! Skidam kapu!

 

Ovako laički, mogu samo reći da itekako imaš razloga i "materijala" za borbum, a bogme i živaca i volje, koliko vidim...

 

Ma sve se to može dokazat, samo polako i pametno...i da je otac prolupao (također savjetujem Centar za socijalnu skrb), a da ne spominjem činjenicu jesi li mu ti kćer ili nisi..pa to je bar jednostavno...ne???

 

A sestru...nogom u guzicu i nek plaća svoj dio režija i ostalo...

 

Da...da...bit će teško, al ne predaj se!!! Samo hrabro!

 

Pozdravčić!

 

:-D:pljesce:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija