Jump to content

Odbijeni privremeni boravak stranca


Tuga

Preporučene objave

Molim Vas pomoc! moj je suprug predao zahtjev za privremeni boravak stranca u RH u svrhu spajanja obitelji u lipnju 2006. g. a rješenje kojim se zahtjev odbija kao neosnovan primio je u sijelnju 2007. g.. U obrazloženju stoji da je isti odbijen stoga što je podnosioc zahtjeva 1996. g. osuđen na nepromjenjivu zatvorsku kaznu u trajanju od 6 godina zbog pronevjere novčanih sredstava. U zatvoru je inace bio 3 godine pa je pusten na uvjetnu. To mu je jedina kazna, sam se prijavio policiji itd.

Cim je dobio to rješenje, uložili smo žalbu na isto a odgovor još nije stigao. Zanima me,postoji li neki način da se taj zahtjev pozitivno riješi, s obzirom na to da sam ja 100%tni invalid (rješenje je priloženo uz žalbu) te da imamo dijete?

Još me zanima, da li dok se vodi taj postupak, može tražiti turističku vizu da nam dodje u posjet ili bi mu i ona mogla biti odbijena?

Molim sve koji nesto znaju o tom slucaju da mi odgovore. Inace, radi se o Kineskom drzavljaninu!

Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uvjet za odobravanje prvog privremenog boravka je među ostalim i dostava potvrde o nekažnjavanju iz države porijekla odnosno provjera u kaznenim i prekršajnim evidencijama Ministarstva pravosuđa da li je osoba kažnjavana u Republici Hrvatskoj. Da je kojim slučajem vaš suprug imao i odobren privremeni ili stalni boravak prije toga, mUP bi mu u upravnom postupku mogao isti otkazati zbog visine zatvorske kazne.

Što se tiče rješavanja žalbe postupak zna potrajati no ne vjerujem da bi mogao biti pozitivan po vas bez obzira na činjenice koje ste naveli.

Uvijek i nakon drugostupanjskog rješenja imate pravo na upravni spor, no oni vam se rješavaju vrlo sporo, često i do četiri 5 godina, a za to vrijeme vaš suprug tu ne može boraviti.

U vezi turističke vize moram vam reći da se provjere također obavljaju kao i za privremeni boravak i ukoliko se osoba vodi u evidencijama to se zabilježava u operativnoj provjeri policijskog službenika koji obavlja provjeru po mjestu u kojem bi stranac trebao boraviti. Dalje je na MUP-u u sjedištu, Odjelu za vize da odluči da li tu vizu odobriti ili ne. Po meni 99 posto da vam ista neće biti odobrena no može probati, košta vas samo konzularne pristojbe. Ukoliko bude odobrena imajte na umu da vaš suprug u RH legalno može boraviti do 3 mjeseca i vi snosite svu odgovornost (materijalnu) u slučaju da se istog bude prisilno udaljavalo ako prekorači boravak, jer ćete morati dostaviti pozivno pismo za stranca ovjereno kod javnog bilježnika.

Bit će "čist" kada mu se ta djela budu mogla brisati iz kaznene evidencije.

Inače od 1.1.2008. godine na snagu stupa novi zakon o strancima (NN79/07) no mislim da će vam po njemu biti čak i teže.

Ovo je moje mišljenje, ne znam što misle drugi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Diamond, hvala na odgovoru.

Zaboravila sam istaknuti da je moj suprug u Hrvatskoj bio 8 puta prijašnjih godina na turističku vizu, i ista mu je bila odobrena, ali MUP tada još nije imao tu famoznu potvrdu o (ne)kažnjavanju. U RH nije imao nikakvih prijestupa niti problema s policijom. Tek kad je predao zahtjev za prvi privremeni boravak, tek tada su dobili tu potvrdu.

Što se tiče brisanja iz registra, Kina nema takakv sistem kao mi, što znači da mu se duplim istekom vremena neće biti brisano iz kaznenog registra te samim tim nikada neće moći dobiti potvrdu o nekažnjavanju, zapravo, tamo je obilježen za cijeli život.

Kada je u našem Veleposlanstvu u Hong Kongu podignuo spomenuto rješenje, rekli su mu da obitelj može otići u posjet samo putem vize. Pa sad mi je čudno, zašto su mu to rekli ako smatrate da bi mu i ivza mogla biti odbijena?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U prvom dijelu niste bili naveli da je kd počinjeno u Kini, a ne u RH. To što je bilo u Kini barem povećava izglede za dolazak u turistički posjet temeljem vize.

 

Ne znam što stoji pod matičnim brojem pod kojim se vaš suprug vodi u sustavu MUP-a, odnosno da li je prilikom odbijanja zahtjeva za privremeni boravak unesen razlog odbijanja taj da je u kini bio počinitelj kd i osuđivan ili je upisano da ne ispunjava zakonske uvjete.

 

Bilo kako bilo, policijski službenik koji obavlja provjeru za ulaznu vizu sigurno će u provjeri napisati da je zahtjev za prvi privremeni boravak odbijen jer to mora kao i sve prekršaje koji su počinjeni u RH(pa čak i prometne) i kaznena djela odnosno sve što sazna. Sigurno će doći obaviti i razgovor sa vama kao kontakt osobom-pozivateljem, tako da vam je pametnije iskreno reći što je bilo u Kini i pred koliko vremena, da je to prošlo i on odslužio svoje, ispričati vašu situaciju, pa će to u MUP-u malo tolerantinije pogledati, jer ukoliko se kasnije tijekom postupka sazna da ste nešto tajili odnosno da je viza ishodovana na prijevaran način, teško po vas odnosno po vašeg supruga. Naročito po novom zakonu koji stiže od 01.01.2008. godine.

 

Sugeriram vam ako dobije vizu da se strogo pridržava propisa RH i ne čini prekršaje odnosno da uđe u RH, prijavi se u roku, izađe u roku i sve po pravilima, jer bilo što napravi protivno to je minus za njega za sljedeći put.

 

Što se tiče brisanja iz kaznenih evidencija probajte se raspitati u MUP-u gdje ste i podnijeli zahtjev za privremeni, tj. kod šefa upravnih poslova, objasnite situaciju sa kineskim pravosuđem tj brisanjem iz njihovog kaznenog registra i pitajte kada bi se eventualno nešto moglo i kako učiniti. Da li kad protekne rok od dvostrukog isteka vremena pa da se da izjava na zapisnik ili ??? Vidite što će vam reći. Možete poslati upit u putem Web stranica MUP-a i vidjeti što će vam odgovoriti. Probajte i u ministarstvu pravosuđa odjelu za kaznene evidencije.

 

Kina spada u grupu zemalja visokog migracijskog rizika stoga su vam provjere i postupanja rigoroznija nego kod zemalja kod kojih za ulaz ne treba viza kao i dokumentacija koja se prilaže i provjere koje se obavljaju dodatno.

 

Oboružajte se strpljenjem i znajte da će pravna borba za rješavanje žalbenog postupka i upravnog spora potrajati i da nema garancija da će biti pozitivno po vas. Jedina sigurna otvorena opcija je da vi preselite u Kinu za suprugom.

 

Želim vam puno sreće i strpljenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Diamond, još jednom zahvaljujem na odgovoru i javljanju.

Kad ste već toliko napisali, željela bih Vam reći što je zapravo na stvari. U to vrijeme moj je suprug radio u turističkoj agenciji kao turistički vodić a ujedno je i kasu imao preko sebe. U to vrijeme, ako ste s time upoznati, oni su imali neki drugačiji novac za turiste do kojeg običan Kineski građanin nije mogao doći. Njegov šogor (od njegove bivše žene brat) otvarao je svoju trgovinu i tražio od njega pomoć s time da je obećao da će mu taj iznos vratiti za 6 mjeseci. Moj muž je pristao zbog svoje žene (onaj tko tamo ne sluša ženu loše prolazi, a u to sam se i sama uvjerila). No, istekom tog vremena, dotični nije vratio novac, a radilo se otprilike oko 80000 yuana što otprilike iznosi oko 75000 kuna. Moj muž to nije imao odakle vratiti iz vlastita džepa, pa je otišao na policiju i prijavio se. (njegovi u firmi upopće nisku skužili da im nedostaje novac). Na temelju njegova priznanja osudili su ga na šest godina (a izašao je za tri), s time da je morao platiti i dupli iznos od otuđenoga. Dakle, on sam od tih novaca nije imao nikakve koristi niti je išta zadržao za sebe (to stoji i u policijskom zapisniku). Tamo su kazne za i najmalji prekršaj rigorozne. (On je za svoj zločin dobio 6 godina, a ovdje ubojica izlazi praktički za dvije).

On je već bio pozvan u naše vleposlanstvo da obrazloži svoju priću, sve im je rekao po istini. A što se tiće dolazaka u RH, sve je do sada bilo legalno i u punoj suradnji s MUP-om, pa če tako biti i ubuduće. Svjesna sam svih činjenica i ne pada mi na pamet počiniti ikakvu grešku. Ne toliko zbog nas, koliko zbog našeg djeteta.

Spomenuli ste da ipak odem s njime u Kinu. Da bismo o tome uopće mogli početi razgovarati, moramo biti u braku pet godina (a mi smo dvije). Tek tada možemo predati papire za boravak. A uz to, ja sam invalidna osoba, odnosno slabovidna s ostatkom vida od 5 %, tako da bi mi bilo dosta teško snaći se u toj ogromnoj sredini bez suprugove pomoći. A ipak, nemoguće je očekivati od njega da uz mene bude 24 sata na dan. Tako da se toga pomalo pribojavam.

 

Pitali ste: Ne znam što stoji pod matičnim brojem pod kojim se vaš suprug vodi u sustavu MUP-a, odnosno da li je prilikom odbijanja zahtjeva za privremeni boravak unesen razlog odbijanja taj da je u kini bio počinitelj kd i osuđivan ili je upisano da ne ispunjava zakonske uvjete.

 

Evo, kopirat cu to rjesenje ovdje, pa ako to moze pomoci ...

 

POLICIJSKA UPRAVA ZAGREBAČKA rješavajući po zahtjevu stranke XY, državljanina NR Kine, u upravnom postupku za izdavanje odobrenja za prvi privremeni boravak stranca u Republici Hrvatskoj, na temelju čl. 22. st. 2. u svezi čl. 1, st. 2. Zakona o unutarnjim poslovima (NN RH br. 29/91, 73/91, 19/92, 33/92, 76/94, 161/98, 29/00 i 53/00), čl. 134. st. 1. Zakona o policiji (NN 129/00), čl. 36. st. 4. u svezi čl. 45. st. 1. t. 1 i čl. 29. st. 1. t. 6. i 7. Zakona o strancima (NN br. 109/03) i čl. 202. st. 1. Zakona o općem upravnom postupku (NN 53/91 i 103/96) donosi;

 

 

R J E Š E N J E

 

 

ODBIJA SE KAO NEOSNOVAN ZAHTJEV stranke XY, sina XC, rođenog XX. XX. XXXX. g. u Shanghai, Kina, državljanina NR Kine, za izdavanje odobrenja za prvi privremeni boravak stranca u Republici Hrvatskoj u svrhu spajanja obitelji na adresi: XYC.

 

 

O B R A Z L O Ž E N J E

 

 

Gospodin XY (ostali podaci kao u izrijeku ovoga rješenja), zahtjevom od 12. 06. 2006. podnesenim putem Veleposlanstva RH, NR Kina, zatražio je izdavanje odobrenja za prvi privremeni boravak stranca u Republici Hrvatskoj u svrhu spajanja obitelji s osnova sklapanja braka s hrvatskom državljankom XYC, rođ. XX. XX. XXXX. g. iz XXXXXXX.

Zahtjevu kje priložio:

- preslik putovnice NR Kine br. izdane u Shanghai,

- izvadak iz matice vjenčanih MKV red.br. XXX. izdan u Matičnom uredu X. X. XX. g.

- potvrdu o zaposlenju i dohotku supruge,

- preslik domovnice i rodnog lista supruge,

- ovjerenu izjavu o uzdržavanju,

- vlasničku suglasnost stanodavca,

- ovjereni prijevod potvrde o zdrav. Osiguranju,

- javnobilježničku potvrdu sudskog tumača od XX. XX. XX. g. o prijevodu potvrde o sudskom osuđivanju stranke u NR Kini, i druge dokumente.

Tijekom postupka izvršen je uvid u zahtjev stranke i spise predmeta pa je utvrđeno da je XY presudom Okružnog narodnog suda u Šangaju od XX. XX. 1996. g. osuđen na nepromjenjivu zatvorsku kaznu u trajanju od 6 godina zbog kaznenog djela pronevjere novčanih sredstava i prisvajanja tuđe imovine.

 

S obzirom na to, zatraženo je mišljenje Odjela za strance i azil Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske i isti je Odjel dopisom br. dostavio svoje mišljenje da sudsko osuđivanje nepromjenjivom zatvorskom kaznom od 6 godina za KD pronevjere novčanih sredstava i prisvajanjem tuđe imovine predstavlja zapreku za odobravanje prvog privremenog boravka stranca u RH u smisli čl. 45. st. 1. t. 1. u svezi čl. 29. st. 1. t.6., 7. i 8.. Zakona o strancima.

 

Dana XXXX zamolbenim putem u Veleposlanstvu RH zapisnički je saslušan XY kao stranka u postupku kojojm prilikom je izjavio da traži odobrenje prvog privremenog boravka stranca u RH u svrhu spajanja obitelji sa suprugom XYC, a da je sudski osuđen za navedena kaznena djela radi toga što je kao zaposlenik koristio novčana sredstva kompanije od prodaje karata da bi za druge kupovao predmete do kojih se na kineskom tržištu nije moglo doći, a uslijed promjene zakona 1993. g. više nije bio u mogućnosti koristiti bonove za stranu valutu i nije mogao vratiti «posuđeno», a da je sa izdržavanja zatvorske kazne pušten uvjetno nakon 3 i pol godine.

 

Razmatranjem zahtjeva stranke i spisa predmeta utvrđeno je da isti nije osnovan jer nisu ispunjeni zakonski uvjeti za odobrenje prvog privremenog boravka stranca u svrhu spajanja obitelji s osnova sklapanja braka zbog toga što spomenuto sudsko osuđivanje stranke predstavlja zapreku za odobravanje prvog privremenog boravka, pa je sukladno čl. 36. st. 4, čl. 37. st. 1. t. 3, čl. 38. st. 1. t. 4. u svezi čl. 45. st. 1. t. 1. i čl. 29. st. 1. t. 6. i 7. Zakona o strancima, valjalo zahtjev stranke odbiti, tj. riješiti kao u izrijeku.

 

NAPUTAK O PRAVNOM LIJEKU:

Protiv ovog rješenja može se uložiti žalba Komisiji za rješavanje žalbi u upravnom postupku pri Ministarstvu unutarnjih poslova RH u Zagrebu, u roku od 8 (osam) dana (čl. 38. st. 3. Zakona o strancima) od dana primitka ovog rješenja, a ista se predaje u 2 istovjetna primjerka putem Veleposlanstva RH, NR Kina, pismeno ili usmeno na zapisnik.

 

Žalba podliježe naplati upravne pristojbe u iznosu od 80 kuna po tbr. 74. st. 2. Zakona o upravnim pristojbama, (NN 8/96, 77/96, 95/97, 131/97, 68/98, 66/99, 145/99, 30/00, 116/00, 163/03, 17/04, 110/04, 141/04 i 158/05).

Upravna pristojba u iznosu od 160 kuna po tbr. 78a. Zakona o upravnim pristojbama naplaćena je od stranke u Veleposlanstvu RHprilikom predaje zahtjeva za prvi privremeni boravak stranca u RH.

 

Na ovo Rješenje u zakonskom roku podnijeli smo Žalbu koju je sastavio odvjetnik.

Bez obzira na tešku situaciju, ni sama ne znam odakle, ali ipak još u srcu imam nade da se nešto da napraviti. Makar razum viče: SUMNJAM!

 

Eto, nadam se da Vam je situacija sada jasnija. Prema svemu viđenome, kakav je Vaš stav?

 

Puno pozdrava

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stvarno ste si dali truda prepisivati rješenje. Iz ovog što ste naveli vidljivo je da su u MUP-u (postaji ili PU) tj. u Veleposlanstvu u Kini poduzeli sve kako bi utvrdili činjenično stanje, pa čak išli i na soluciju saslušanja vašeg supruga u Veleposlanstvu, za što do sada nisam imala slučajeva u praksi. Sada je na II.stupanjskoj komisiji da riješi žalbu, a kako će odnosno da li će između svega što ste naveli i eventualno još priložili pronaći neke pravne rupe i neutvrđene činjenice koje bi trebalo još utvrditi to ne znam. Znam da su detaljni što je u većini slučajeva povoljno za stranke, jer jedan mali kiks službenika i rješenje ide u ponovnu proceduru, no time se odugovlači u nedogled. Budite sigurni da će dobro prožvakati vaš predmet. Bilo bi dobro da je to drugi privremeni jer da se on odbija tada bi vaš suprug mogao boraviti do donošenja pravomoćnog rješenja, a ovako na žalost ne može. Što se tiče boravka do 90 dana po ovom ne bi trebalo biti problema ako ga nije bilo niti do sada i ako je do ovog privremenog boravka sve bilo OK.

 

Što se tiče očekivanja II stupanjskog rješenja, mislim da neće biti povoljno po vas jer je MUP već prilikom traženja mišljenja od nadležne PU/PP odgovorio tj. dostavio svoje mišljenje da sudsko osuđivanje nepromjenjivom zatvorskom kaznom od 6 godina za KD pronevjere novčanih sredstava i prisvajanjem tuđe imovine predstavlja zapreku za odobravanje prvog privremenog boravka stranca u RH u smisli čl. 45. st. 1. t. 1. u svezi čl. 29. st. 1. t.6., 7. i 8.. Zakona o strancima. No to je samo mišljenje na upit, a sada gore imaju kompletan spis znači dio iz Kine i onaj iz PP.

 

U svakom slučaju kad dobijete rješenje II stupnja i ako nije povoljno po vas pokrenite upravni spor, izgubiti nemate što.

 

Možda bi bilo dobro dobiti od firme koju je suprug prevario i podmirio sva dugovanja prema njoj potvrdu u kojoj bi oni to naveli, te kada bude istekao rok kušnje dobiti i neki papir koji to navodi, zlu ne trebalo, odmoći ne može, a pomoći možda.

Uvijek je problem u takvim slučajevima jer se radi o dvije države i dva različita pravna sustava, a vaš suprug dolazi iz rigoroznijeg, te su mu papiri "uprljani" kao da je nekog "ubio".

 

Nada uvijek umire zadnja, ne dajte se obeshrabriti. Kucajte na sva vrata institucija kojih se sjetite da možete pomoći, skupljajte papire, dajte u novine, neki su se slučajevi riješili na taj način. No najprije sačekajte odgovor Komisije, a onda planirajte strategiju za dalje.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da je moj budući život u pitanju, pristala bih 24 sata samo prepisivati rješenja.

Na žalost, ovo nikako nije mogao biti drugi privremeni stoga što se sve ovo događalo još 1996. g. a mi smo se upoznali 2002. g. a do tada nikada nije bio u Hrvatskoj, a i da je bio, nije imao na osnovu čega tražiti prvi privremeni boravak.

Već sam obišla i MVP i MUP i svugdje isti odgovor: nema pomoći dok ne dođe II.-stupanjsko rješenje, dakle, čekati.

Što se tiće potvrde o otuđenom novcu, može je dobiti od te agencije, jer su ga tamo opet zaposlili. Njegov nadređeni mu je oprostio i rekao da nije to samo njegova krivnja nego i krivnja kompanije koja nikada ništa nije kontrolirala.

Kako bilo, nadam se da će iz toga ipak izaći nešto pozitivno. Kada dobijem to rješenje, javit ću ovdje njihov konačan odgovor (u slučaju da se javi još netko s takvim problemom).

Zahvaljujem se na svim Vašim odgovorima!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Kao sto sam obecala, javljam da je moj suprug dobio turisticku vizu bez ikakvih problema. Iz MUPa su napravili provjeru, pitanja su bila Boze sacuvaj, ali glavno da je on nju dobio. I to tocno od datuma do datuma kako sam navela na pozivnom psimu (valjda zato sto sam iskreno rekla da svakog casa ocekujemo da nam se rodi dijete) jer inace znaju svakojako napisati te datume.

Sada me zanima, mogu li ja nakon rodjenja djeteta pisati pozurnicu da se sto prije rijesi ulozena zalba na odbijeni privremeni boravak te da uz istu prilozim rodni list djeteta? Kako bi ta pozurnica trebala izgledati, odnosno, sto sve mora sadrzavati, kome se predaje i da li je mora pisati bas odvjetnik? Moze li cinjenica da imamo dijete ikako utjecati na pozitivno rjesenje za privremeni boravak? U prvom mjesecu ove godine smo predali zalbu, sto znaci da ce za dva mjeseca isteci godinu dana od podnosenja zalbe. Koliko dugo jos trebamo cekati odgovor odprilike????? Ovo cekanje ubija!!!!

Unaprijed hvala na odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija