Jump to content

može li se porez prebiti?


osica

Preporučene objave

prije pitanja iz naslova zanima me još nekoliko odgovora;

Kupila sam nekretninu - oranicu,

- da li sama moram otići na poreznu, pokazati ugovor i prijaviti kupnju ili to automatski radi sud jer sam zemljište uknjižila na gruntovnici

- ako znam da ću iduće godine dobiti povrat poreza za ovu godinu u iznosu koji je veći od poreza koji bi sada trebala platiti za nekretninu, ima li logike da tražim da mi se to prebije

- zemljište koje je kupljeno je oranica, ako zatražim i dobijem prenamjenu u građevinsko, mogu li biti oslobođena poreza jer se radi o prvoj i jedinoj nekretnini koju suprug i ja posjedujemo

- obzirom da smo kao vlsnici na nekretnini upisani suprug i ja u jednakim dijelovima - da li to komplicira stvar ili je bitno da bilo tko od nas plati tih 5% vrijednosti nekretnine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. neće sud prijavljivati poreznu obvezu jer ste vi stjecatelj nekretnine i porezni obveznik. rok za prijavu je 30 dana od potpisivanja kupoprodajnog ugovora. pretpostavljam da je vaš suprug također naveden u ugovoru kao suvlasnik nekretnine. dovoljno je da jedno od vas preda dokumentaciju, stoga nije bitno tko će platiti taj porez - vi ili on.

kad vam se rješenjem utvrdi porezna obveza dobit ćete zakonski rok od 15 dana da podmirite obvezu. ukoliko to ne učinite, ići će vam kamate na dug. ako slijedeće godine ostvarite pravo na povrat poreza, a već postoji obveza, ostvareni povrat će se preknjižit.

ako tražite oslobođenje za zemljište, uz dokumentciju za prijavu poreza morate dostaviti i namjenu čestice. u tom trenutku namjena nije građevinska, stoga ne možete dobit oslobođenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

evo sada kad sam i to obavila, mogu odgovoriti i sama na svoja pitanja:

 

porez se prijavljuje u roku 30 dana od datuma kupoprodajnog ugovora

od papirologije je potrebno:

- popunjeni obrazac koji se dobije na šalteru

-ugovor o kupnji

- kopija domovnice

-preslika vlasničkog lista prodavatelja (da je nisam slučajno iskopirala ne znam kako bi došla do nje, jer sam već bila upisana kao novi vlasnik u gruntovnici)

- kopija plana iz katastra - 70 kn na katastru

 

porez se ne može prebiti ni odgoditi ni plaćati na rate, ali, neslužbeno može se platiti s malim zakašnjenjima, za koje će se obračunavati kamate dok ne dođu u prisilnu naplatu

 

oslobođenje od plaćanja poreza za nekretninu je moguće samo u slučaju da na kupljnoj nekretnini se izgradi kuća do kućnog broj u roku 5 godina

 

nakon upisa u gruntovnici i prijave poreznoj još bi se vjerojatno trebalo se upisati i na katastru, ali kako poslije Nove godine ide usklađivanje gruntovnice i katastra tu nisam ništa poduzimala

 

eto, možda nekom pomogne da ne čeka po dva puta u redovima na sudu i poreznoj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija