Jump to content

način određivanja naknade na služnost puta


aria

Preporučene objave

pošto u pitanju nije dovoljno informacija da bi se dao i precizan odgovor evo ovako:

 

zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima čl. 174-191 govori o služnostima.. također HEP d.d. vrši izvlaštenja nekretnine radi prava služnosti, prilaza i održavanja svojih dalekovoda te za to isplaćuju naknadu..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 godina kasnije...

Naknada kod službenosti (puta, nuznog prolaza...) bi trebala, po meni i nekoj sudskoj praksi, da se sastoji iz 2 dijela :

1) razlika vrijednosti koju nepokretnost ima prije uknjizene sluzbenosti, minus one vrijednosti poslije uknjizene sluzbenosti, koja je naravno manja. Ova cijena naknade se plaća odjednom.

2) drugi dio ukupne naknade bi bila svojevrsna renta, zakup, samo onog dijela na kome je utvrđena službenost. Na ovaj dio nepokretnosti, bi trebao da se plaća mjesečna naknada, u nekom manjem iznosu.

Sve ovo će vještak detaljno da utvrdi.

Osnov po kome se traži ova naknada se nalazi u činjenici da je umanjena vrijednost nepokretnosti vlasnika poslužnog dobra. Posto nisam iz Hrvatske ne znam tačno koji je to član po vašim zakonima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Da sve sam to pogledala u zakon ali sam mislila da li mi netko bar približno

može iz suske prakse natuknuti cifru za tu kvadraturu, napomijem da smo sve zajedno

kupovali radili i dijelli. Imali usmi dogovor o nepovredivosti puta, a sad je sve dugačije.

Mi smo u sredni idobili smo manje okućnice i od lijeve i desne čestice, kuće. Napominjem da imamo doticaj s javnom površinom ali su troškovi ogromni pame stoga zanima ta cifra oj bi ventualn Sd mogao predložiti adi usporedbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija