Jump to content

PDV na drugi dohodak


rimiserk

Preporučene objave

Ostvario sam drugi dohodak u 2007. g. veći od 85.000,00 kn (ukupan primitak je veći od toga iznosa, dakle zajedno s doprinosima za obvezna osiguranja). Drugi dohodak se odnosi na sudsko vještačenje. Obzirom da su u primitku i doprinosi, mada se ne smatra nesamostalnim radom ali niti samostalnim radom, da li moram u sustav PDV? I kako će isplatitelj obračunati poreze i doprinose, odnosno da li će umanjiti bruto iznos za PDV i na račun mi dostaviti neto + PDV ili će mi uplatiti ukupan bruto iznos (ako izdam R-2) a ja sam moram obračunati i uplatiti poreze i doprinose? Koje knjige moram voditi? Što sa primicima u 2008. g. koji se odnose na potrživanja iz 2007. g. i u njima nema PDV-a?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. do 15.01.2008. morate se prijavit u sustav PDV-a

2. Račune ubuduće morate izdavati i to najmanje u dva istovjetna primjerka - račun mora imati oznaku R-2

3. Naručitelj je obvezan umjesto vas uplatiti sve pripadajuće doprinose i porez

4. Kao sudski vještak primate naknadu u bruto iznosu. Na taj bruto iznos obračunvate 22% PDV-a

npr.

primitak=5000,00

PDV=1100,00

ukupno zaračunato=6100,00

doprinosi I+II stup=1000,00

dohodak =4000,00

porez25%=1000,00

prirez7,5%=75 (prirez zavisi od mjesta gdje živite)

ukupno porez+prirez=1075,00

isplaćeno=4025,00 (4000,00-1075,00+1100,00)

doprinos HZZO=750,00,00

 

5. Vi sami uplaćujete PDV (za početak prijavite se u tromjesečni obračun)

pozdrav kolegi!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

U međuvremenu sam malo detaljnije proučio i tako je kako kažete. Naime, na nekim forumima navode umirovljenicima da moraju biti registriran porezni obveznik i voditi knjige kao obrtnik, što nije točno. Prijavio sam se 07.01. po sili zakona, ostavit ću da mi bude drugi dohodak jer nemam bitnih troškova, s tim da sam ovlastio isplatitelja (sud) da mi uplaćuje PDV (kažu da im je to jednostavnije zbog programa), a meni će dostviti dokaz o uplati radi popunjavanja PDV obrasca. No, u navedenoj računici mislim da treba ovako:

U sudu su mi rekli da imaju dopis županijskog suda da PDV treba uključiti u bruto vrijednost boda (mada to nitko vjerovatno neće gledati) tako da ću pošto utvrdiim vrijednost troška (koji je uglavnom onoliki koliko odredi sudac za predujam) od istog utvrditi PDV. U navedneom primjeru neka ostane bruto 6.100,00 kn (kamo sreće):

PDV = 1.100,00

OSNOVICA ZA PDV = 5.000,00

5000,00 / 1,15 (ZO) = bto za obračun doprinosa

= 4.347,83 - ZO 15% = 652,17 MO = 15+5 = 869,57

DOHODAK: 3.478,26

POREZ I PRIREZ (u mom slučaju 0,25 x 1,10) = 956,53

NETO = 2.521,73

Isplata neto ili neto + PIDV

 

Sada samo moram osmisliti formu računa, odnosno planiram po utvrđenju bruto iznosa iskazati PDV u iznosu bruta.

 

Inače, kako kod vas plaćaju (malo ili puno)?

 

Jedan kolega je u mirovini i radi po ugovoru o djelu i također upada u PDV ove godine. Njemu je isplatitelj reklao da sam vodi knjige jer mu je isplativo, što bi mu se isplatilo zbog manjeg izdvajanja za doprinose (jer bi dobio limitiranu osnovicu), no kada smo stavili u račun isplao je da bi imao više poreza (mada mu mirovina nije oporeziva), a i smanjili bi mu invalidsku mirovinu. Tako se odlučio da mu ostane drugi dohodak. Naime, niti on nema troškova za odbiti.

 

 

DRUGI DOHODAK + PDV

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija