Jump to content

EU


anika7

Preporučene objave

Pretpristupni fondovi

 

Europska unija odlučila je 1997. godine upotpuniti svoju pretpristupnu strategiju i pomoć koju nudi zemljama kandidatkinjama.

Ocijenjeno je da su posebno zahtjevna područja prilagodbe pravnoj stečevini Unije poljoprivreda, zaštita okoliša i promet te da za njih, osim institucionalne pomoći, treba osigurati i sustavnu financijsku pomoć zemalja članica EU-a.

 

Zato je EU uspostavila pretpristupne fondove koji osiguravaju sredstva za prilagodbu standardima EU-a.

Kao zemlji kandidatkinji, Hrvatskoj su se za punopravno članstvo od 18. travnja 2004. godine otvorila tri pretpristupna fonda, odnosno programa EU-a:

 

1.PHARE

 

2.ISPA

 

3.SAPARD

 

Iz tih fondova Hrvatskoj je odobreno za povlačenje u j (2006.) i (2007.) godini 245 milijuna eura.

Iznosi koji su dodijeljeni Hrvatskoj znatno manji od iznosa koji su dodijeljeni nekim drugim članicama. Razlog tome je mišljenje Europske komisije da će Hrvatskoj, zbog opće razvijenosti i pripremljenosti trebati manje sredstava u sklopu pripreme za pristup u članstvo.

 

PHARE

Cilj programa PHARE je pripremiti države kandidatkinje (izgradnja institucija i financiranje investicija) za članstvo u Europskoj uniji, odnosno osposobiti ih za punu primjenu pravne stečevine Europske unije te korištenje strukturnih i Kohezijskog fonda nakon pristupanja.

U slučaju Hrvatske, pravo na potporu imaju projekti koji su sukladni prioritetima određenim slijedećim dokumentima: Europsko partnerstvo za Hrvatsku, Nacionalni program pridruživanja Europskoj uniji, izvješća koje će Europska komisija pripremati o napretku Hrvatske u pretpristupnom procesu te budući Nacionalni razvojni plan.

Korisnici sredstava iz programa PHARE mogu biti tijela državne uprave, javna poduzeća i nevladin sektor, s mandatom ispunjavanja obveza koje Hrvatska preuzima u sklopu pretpristupnog procesa.

 

ISPA

Program ISPA (Instrument for Structural Policies for Pre-accession) pokrenut je 1999. godine na temelju prijedloga Europske komisije iz dokumenta Agenda 2000 kao pretpristupni program iz kojeg se financiraju projekti država kandidatkinja na području prometa i zaštite okoliša. Polovica sredstava iz tog programa namijenjena je pomoći u sektoru prometa, a druga polovica sektoru zaštite okoliša.

Krajnji korisnici ISPA sredstava jesu središnja tijela državne uprave i jedinice lokalne samouprave te javna poduzeća.

Hrvatski gospodarstvenici (osim javnih poduzeća) ne mogu biti neposredni korisnici programa ISPA, ali mogu konkurirati na javnim natječajima za nabavu roba, pružanje usluga i izvođenje radova pri provedbi odobrenih projekata (vidi više pod EU natječaji).

 

SAPARD

je instrument kojim se financijska pomoć pruža poljoprivredi i ruralnom razvoju kako bi se omogućilo zemlji kandidatkinji da se pripremi za korištenje sredstava iz fondova zajedničke poljoprivredne politike nakon ulaska u punopravno članstvo EU. Pokrenut 2000. godine, SAPARD je, osim primarnih ulaganja u poljoprivrednu i ruralnu infrastrukturu, usmjeren na rješavanje strukturnih prilagodbi u tim sektorima, na izgradnju konkurentnog i učinkovitog sektora poljoprivrede i prerade hrane, stvaranje novih radnih mjesta i prihoda u najmanje razvijenim regijama, jačanje održivog razvoja u ruralnim područjima te poboljšanje kvalitete života ruralnog stanovništva.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija