Jump to content

Udio u nasljedstvu


Jasna_zadar

Preporučene objave

Pozdrav!

 

Evo dragi moji sta me muci.

Zajedno sa mojom bracom nasljednik sam prvog reda. Braca nisu ozenjena, a ja jesam i imam dvoje maloljetne djece. Uskoro bi trebao doci poziv iz ureda javnog biljeznika za ostavnicku raspravu pa bih se rado pravno pripremila na taj "dogadjaj".

Recite mi molim vas, u kom omjeru tko sta nasljedjuje?

Pokojnik nije ostavio oporuku. Drugih nasljednika prvog reda nema.

Koja prava imaju moja djeca?

 

E skoro zaboravih, nasljedjuje se kuca s dvoristem te automobil. Kakav je postupak kod nasljedjivanja automobila ukoliko nasljednici nisu slozni sa sudbinom tog jadnog prijevoznog sredstva? Na koga se uopce upisuje automobil kod ostavinske rasprave, na sve nasljednike ili samo na jednog i tko odredjuje tko ce to biti?

 

Unaprijed se zahvaljujem svakome tko se okusa u odgovaranju na moja pitanja.

 

Jasna

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upravo tako, vi i braća ste nasljednici i eventualno ako je pokojnik imao bračnog druga onda i bračni drug. Vaša djeca nemaju nikakva prava.

Dijeli se na jednake djelove znači u ovom slučaju svima pripada 1/3 svega, pa i automobila, al ako je tako jadan taj automobil onda ga ustupite nekom drugome. Ili sigurno ima neka mirovina ili neki raču pa nekom novce nekom ovce ops automobil... ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima.

 

Ma nisam mislila "jadnim autom", na to jer nista ne vrijedi, nego to sto se to se sad oko "njega" trebamo dogovoriti.

 

Sad me sam jos zanima sljedeca stvar. Nas je sve ukupno troje brace. Znaci dijelimo sve na tri. Ja i moja sestra ne "trebamo" auto, jer svaki vec ima jedan. Posto brat nema auto, on bi ga htio zadrzati za sebe, odnosno otkupiti ga. On zeli napraviti procjenu automobila i onda nas isplatiti.

 

Problem je u tome sto je trzisna vrijednost automobila oko 12.000-13.000€, a on to ne zeli isplatiti, jer je bi procijena po eurotaxu, na brzinu receno, bila oko 10.000€ (kupovna cijena je kao 9.000€, a prodajna 10.000€). Mislim nije mi jasno da je trzisna (oglasnici) vrijednost veca nego po "listi", normalno je obrnuto, ali dobro...

Ali ako mozemo za auto dobiti vise, zasto ga ne bi prodali pa ravnomjerno podijelili novce? Za mojeg brata to ne dolazi u obzir, on hoce taj auto...

 

Koje su mogucnosti ako se do ostavinske, odnosno na ostavinskoj raspravi ne uspijemo dogovoriti za taj auto? Odnosno, kako ce to funkcionirati kod kuce/nekretnine? Dali se uzima trzisna vrijednost, pa jedan drugog isplati ili se mora postivati necija javna procijena?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi na ostavini morate reći da se hoćete svoj dio ili da svoj dio nekome dajete i u kojoj imovini (tzv. nasljednička sporazumna dioba).

Ako se ne možete dogovoriti oko podjele, bilježnik može donijeti rješenje po zakonu, te vam dodijeliti svakom 1/3 u svemu.

A dalje je vaša stvar, hoćete li to privatno riješiti dogovorom, ili pokretanjem parnica na sudu, ili traženjem procjena i vještačenja, za što sve morate sami snositi troškove.

Procijenite da li vam se to isplati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 godina kasnije...
Pozdrav!

 

Evo dragi moji sta me muci.

Zajedno sa mojom bracom nasljednik sam prvog reda. Braca nisu ozenjena, a ja jesam i imam dvoje maloljetne djece. Uskoro bi trebao doci poziv iz ureda javnog biljeznika za ostavnicku raspravu pa bih se rado pravno pripremila na taj "dogadjaj".

Recite mi molim vas, u kom omjeru tko sta nasljedjuje?

Pokojnik nije ostavio oporuku. Drugih nasljednika prvog reda nema.

Koja prava imaju moja djeca?

 

E skoro zaboravih, nasljedjuje se kuca s dvoristem te automobil. Kakav je postupak kod nasljedjivanja automobila ukoliko nasljednici nisu slozni sa sudbinom tog jadnog prijevoznog sredstva? Na koga se uopce upisuje automobil kod ostavinske rasprave, na sve nasljednike ili samo na jednog i tko odredjuje tko ce to biti?

 

Unaprijed se zahvaljujem svakome tko se okusa u odgovaranju na moja pitanja.

 

Jasna

niste

oženjeni, imate djecu i to nema veze sa ostavinskim postupkom. sve nasljeđujete u onoliko dijelova koliko vas ima u prvom redu, čak i auto. no auto će biti najbolje na jednu osobu staviti radi problema u mupu. ako se ne složite oko auta, ode na bubanj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija