Jump to content

računovodstveno-knjigov. pitanja


PeppermintPatty

Preporučene objave

Krajem 12-07 platila sam uvoznu uslugu.

PDV po toj fakturi obračunala sam i platila u 01-08.

Polako zatvaram 2007 god i neznam kako prenijeti dug tog PDV u 2008 s obzirom da se on knjiži po izvodu.

Kolegica mi kaže otvoriti tem. i knjižiti na obvezu. Pokušala sam ali ne vidim da će to klapati kad se prenese u novu god.

Jel tko imao sličnu situaciju? Imam oko sebe razne RRIF-ove priručnike i časpoise ali taj slučaj nije nigdje spomenut.

Pa molim lijepo za savjet.

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

edit

sorory krivo sam razumjela pitanje!

 

Ovo što se naveli kto pretporez koji još nije prizant je ispravan konto na kojega ćete proknjižiti taj iznos poreza. Na kraju godine u bruto bilanci taj konto je dugovni. Prilikom knjiženja plaćenog uvoznog računa rasknjižite taj konto na način da vam redovni konto pretporeza duguje i konto nepriznati pretporez potražuje. To ćete rasknjižiti općom temeljnicom!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

RRIF br 9/2004

...U slučaju da poduzetnik nije u mogućnosti podmiriti PDV na oporezivu "uvoznu" uslugu, ne može ga niti priznati kao pretporez. U tom slučaju tako obračunani a još neplaćeni PDV, treba knjižiti na račun 1408-Pretporez koji još nije priznat, a nikako na račun obveze za PDV-2400...

 

radi ovog članka se ne sekiram za neplaćeni PDV ...

...obzirom da je račun plaćen krajem 12-07 a PDV nije plaćen na vrijeme i dug se prenosi u 2008.

Istina, nisam ga prikazala na podnešenom PDV obrascu za 12-07, mada nije kasno da podnesem ispravak, ali imala sam namjeru to prikazati u PDV-K obrascu nakon što se dobro informiram o ispravnosti mojeg postupka.

 

Mene sada samo interesira kako ću taj neplaćeni PDV knjižiti u temeljnici da se ispravno prenese u novu poslovnu god.

 

P.S. Relativno sam nova u vođenju knjiga pa stoga tražim pripomoć, jer nije lako pohvatati apsolutno sve konce odjednom. Trudim se i interesira me

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E hvala,

Ovako mi izgleda u bruto bilanci ok.

Probala sam proknjižiti na obvezu kako me kolegica savjetovala, ali nije bilo ok.

Teško je naći pravi odgovor u časpoisima i priručnicima na neuobičajena pitanja kao ovo.

 

Ranije nam je knjige vodila dosta razvikana i renomirana rač-knj. tvrtka koja nas je u nekoliko navrata dobrano financijski zeznula pa smo eto započeli sami voditi knjige.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, neću ih zamarati sa ispravcima nego ću prikazati u PDV-K kako sam i namjeravala naravno uz obrazloženje.

 

Imam još jedno pitanje.

Ino tvrtki smo pozajmili novac u 06/07. Obračunala sam 4% kamata na tu pozajmicu.

Način obračuna je sljedeći: gl x 4 x dani / 36500.

Je to ok?

I još nešto, da li se na ino-pozajmicu obračunava PDV na kamate?

Kad su u pitanju domaće tvrtke tada se obračunava PDV na kamate a za ino-slučaj nisam sigurna.

 

Sorry što gnjavim ali volim 3 put provjeriti kako bi bila sigurna u svoje postupke.

 

Moj moto je "više ljudi više zna"

 

 

Nakon konsultiranja RRIF-a mogu reći da vrijede ista pravila oporezivanja kamata na pozajmicu kao i za tuzemstvo.

Tek toliko da moje pitanje ne ostane otvoreno.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija