Jump to content

Kamp kucica na vlastitom zemljistu


Lola03

Preporučene objave

Ima vec 1,5 godina da sam kupila 3 katastarske cestice u ukupnoj povrsini od 880 kvm. Prijevod u katastru jos nije stigao na red - dakle cekamo na vlasnicki list. To je sud u Starom gradu i cini mi se da oni tek rjesavaju 2005 godinu.

Ono sto mene zanima je da li ja mogu na to svoje zemljiste dovesti kampprikolicu i da li je sigurno da necu biti kaznjena za to. Naime cula sam da je zabranjeno kampirati izvan kampova - ali to se valjda ne moze odnositi i na vlastito zemljiste. Inace sam hrvatska drzavljanka ako mi je to u ovom slucaju prednost.Postavljanje kamp prikolice na vlastito zemljiste

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

evo odgovora iz mog osobnog iskustva.

 

Imam zemljište na moru koje nije građevinsko, ali je uređeno od svih vlasnika parcela.

Svake godine u 7 ili 8 mjesecu redovito dolaze gospoda sa Vozilom "državni inspektorat" te ujutro poslije 7 sati utvrđuju tko spava, da dobro ste čuli "tko spava" u kamperici, šatoru ili što već ima.

E tada dolazi na red lakrdija naša Hrvatska.

Oni ti pod nos gurnu neki letak koji nedaju u ruke pročitat, i sam bog zna kaj u njemu piše. Pozivaju se na nekakav zakon o kampranju, ali kolko sam ja uspio na brzaka vidit radi se o ilegalnim kampiranjima u parku, pokraj ceste, na livadi, odnosno van označenog prostora za kampiranje.

Pošto je zemljište moje, na koje plaćam komunalije, sad oni idu u pogađanje slično ko na Dolcu kod kumica koje prodaju zelje i krumpir. To izgleda ovako.

 

Gospodin inspektor utvrđuje da vas je zatekao na spavanju i da ste protivno čl. xxx, Zakona yyy počinili prekršaj te vas kažnjava ..e sad pažljivo slušajte, uzmite si maramicu da si brišete suze od smijeha.

Dragi gospodine, prema navedenim člancima kazna je 1000,00 Kn po danu, naravno per capita.

Vi sav očajan kad vidite uniformu naravno ako ste sa ženom i 2 djece to bi vas došlo 4000,00 Kn po danu. Naravski vi ćete za te novce lijepo provesti 10 i više dana na svom zemljištu. Vi se bunite, nemate naravno toliko, a gospodin inšpektor će na to.

e. onda koliko bi vi mogli dati..

Kumica na dolcu, "gospon, salata vam je 10 Kn, a vi, ma gospođo to je previše, a ona će, a dobro onda 7 Kn.

Naprosto da ne povjerujete ali to je moja realnost svakog godišnjeg već jedno 8 godina.

 

Zamislite državu, koja torbari po jadranu i blamira se pred strancima, ljudi koje sam doveo iz inozemstva su mislili da sam krimunalac kad su inšpektori s policijom upali ujutro na moj posjed.

Sreća je, u zadnje 3 godine ganjaju samo Slovence, nas ostavljaju na miru.

 

Pred 2 godine sam dobio poziv za sud u mjestu u kojem živim. Htjeli su me opalit za 3000,00 Kn. Sudac je od mene tražio vlasnički list moje parcele, uzeo prijavu i bacio je u koš.

 

Moj savjet, bez brige kampirajte, samo morali bi imati vlasnički list ili bar ovjeren kupoprodajni ugovor.

Ako dođu "lešinari", ponudite ih gemištom (po mogućnosti toplim), i zaželite im sretan put. Nek oni pišu, nemate brige.

 

 

Moj vam je savjet

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To sam si i mislila da bi trebalo tako biti, te da nema nekog osnova zabraniti ljudima boravljenje na vlastitom zemljistu u kamp prikolici. Vase iskustvo to samo potvrdjuje.

Problem mi je samo sto ne zivim u Hrvatskoj nego vani, sto znaci da nisam prijavljena u Hrvatskoj sa mjestom prebivalista. Bojim se da ce mi onda kaznu htjeti odmah naplatiti jer me nemaju gdje pozvati na sud po mjestu prebivalista. Sta vi mislite?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve ovo s kampiranjem regulirano je Zakonom o ugostiteljskoj djelatnosti koji možete pročitati ovdje, a objavljen je u NN138/06

 

Prema Zakonu kampiranje je definirano ovako:

Članak 27.

 

(1) Kampiranje u smislu ovoga Zakona je boravak pod šatorom, u kamp-kućici, kamp-prikolici, pokretnoj kućici (mobile home), autodomu (kamper) i drugoj odgovarajućoj opremi za smještaj na otvorenom prostoru u kampovima iz skupine »Kampovi i ostali ugostiteljski objekti za smještaj«.

(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka za vrijeme održavanja sportskih, skautskih, kulturno-umjetničkih i sličnih manifestacija dozvoljeno je organizirano kampiranje izvan kampova iz stavka 1. ovoga članka na za to određenim prostorima.

(3) Jedinice lokalne samouprave i javne ustanove koje uprav­ljaju određenim područjem ovisno o svrsi kampiranja iz stavka 2. ovoga članka, svojim aktima određuju prostor za kampiranje izvan kampova, uvjete koje taj prostor mora ispunjavati te vrijeme trajanja takvog kampiranja.

(4) Zabranjeno je kampiranje izvan kampova iz skupine »Kampovi i druge vrste za smještaj« i prostora određenih za kampiranje izvan kampova u skladu sa stavkom 2. i 3. ovoga članka.

 

a sankcionirano ovako:

Članak 48.

 

(1) Novčanom kaznom od 2.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj osoba koja kampira izvan kampova iz skupine »Kampovi i druge vrste ugostiteljskih objekata za smještaj« i prostora određenih za kampiranje izvan kampova u skladu sa člankom 27. stavkom 2. i 3. ovoga Zakona (članak 27. stavak 4.).

(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka, gospodarski inspek­tor može naplatiti novčanu kaznu na mjestu izvršenja prekršaja, u iznosu od 1.000,00 kuna.

 

***Obratite pažnju na stavak 2.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, to sam i ja citala u zakonu o ugostiteljstvu, ali ipak mi se cini da bi covjek trebao imati vece pravo raspolaganja vlastitom imovinom nego sto je propisano tim zakonom. Da li znate kojem organu uprave bi se trebala obratiti s tim pitanjem. Zemljiste se nalazi u Ivandolcu na Hvaru - katastar je u Starom gradu. Da li bi to trebao biti Ured za prostorno uredjenje koji se mozda nalazi u Hvaru - ili tko drugi? Meni je to apsurdno i mislim da se kosi sa pravima u drugim drzavama. Konkretno ja zivim u Svedskoj i za usporedbu ovdje se smije kampirati i na tudjem zemljistu uz saglasnost vlasnika.

Mi smo zemljiste kupili jer smo mislili da ce biti gradjevinsko (sto ce mozda i biti u slijedecem prostornom planu). Sad ispada da na njemu ne mozemo nista pa cak ni kampirati. A sta da ja radim sa zemljistem koje je u katastru suma (vrlo mlada), na kojem ne smijem za sada nista graditi a po ovom zakonu niti parkirati kamp-prikolicu.Prijedlog prostornog plana za podrucje Ivandolca je donesen ali nije jos usvojen. Nase zemljiste se po tom prijedlogu granici sa gradjevinskom zonom. Mi smo ulozili primjedbu na taj prijedlog i jos nismo dobili odgovor iako smo po zakonu trebali dobiti odgovor u roku od 3 mjeseca.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 godina kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
Bar dan !

Imam malu parcelu u istri i na njoj kamp kućicu !

Preseloi bi se za stalno tamo !

Jeli to moguće ???

Martinez

 

Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti kaže da se kamp kućica na vlastitom zemljištu ne smije koristiti za boravak. Dakle, ukoliko lokalna samouprava nije donijela drugačiju uredbu, kamp kućicu smijete imati na vlastitom zemljištu ali ne u cilju boravka.

 

lijep pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti ??? Koji je to sad zakon ??? Ugostiteljski ????? To nema veza sa gradnjom-radnjom !!! Raspitao sam se u Policiji...tamo gdje boravite se i prijavite ! Točka ! Šta sada..pitati lokalnu upravu...ja imam tu komad zemlje i hoću živjeti na njoj....i to ne u šatoru ili baraci nago u KUĆI triput boljoj nego neka zidana ..ne nego se mora kuća zidati papire praviti i ostala birokracija...Zavod za okoliš mora dati svoje odobrenje itd. i koliko još tih papira ?

CCCC...a svaki grad ili općina ima svoje zakone ? Naroćito na Jadranu ?

Kupim ruševinu i u nju postavim šator...to može..neće me niko tjerati...?

Po tim zakonima ja ne mogu živjeti onako kako ću ja nago kako će oni...demokracija... liberalizam prava... čovjeka ljudske slobode...Europa....to je sve šuć-muć pa prolij...!

A montažnu kuću...dofuram je u djelovima i složim na licu mjesta...to može valjda ?Ma nemože ..samo cement i cigle ..đaba ih bilo !

M.

Tja

uređeno: od G-man
nepotrebno boldanje koje odaje dojam vikanja
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...

Stara tema, kako vidim pokrenuta 2008. zadnja reakcija 2016., no još uvijek aktualna.

Zanima me da je nešto promijenjeno u međuvremenu? Naime bilo bi bizarno da zakon o Ugostiteljstvu regulira korištenje vlastitog zemljišta bez pružanja bilo kakvih usluga.

Naravno da se treba spriječiti zloupotreba, no kamp prikolica u svrhu recimo renoviranja kuće, obavljanja dužih poljoprivrednih radova ili čak i kratkoročnog kampiranja vlasnika i uže obitelji na vlastitom zemljištu ne bi trebalo da bude zabranjeno ni po kakvoj logici. 
Dakle, da li je to regulirano u međuvremenu?

uređeno: od Baklava
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
Dana 04. 04. 2022. u 11:12, Baklava je napisao:

Stara tema, kako vidim pokrenuta 2008. zadnja reakcija 2016., no još uvijek aktualna.

Zanima me da je nešto promijenjeno u međuvremenu? Naime bilo bi bizarno da zakon o Ugostiteljstvu regulira korištenje vlastitog zemljišta bez pružanja bilo kakvih usluga.

Naravno da se treba spriječiti zloupotreba, no kamp prikolica u svrhu recimo renoviranja kuće, obavljanja dužih poljoprivrednih radova ili čak i kratkoročnog kampiranja vlasnika i uže obitelji na vlastitom zemljištu ne bi trebalo da bude zabranjeno ni po kakvoj logici. 
Dakle, da li je to regulirano u međuvremenu?

Na žalost sada su još dodali da se van sezone kamp prikolica ne smije odložiti na privatnom zemljištu već da se kućica mora pohraniti na depou za prikolice ili ostaviti z kampu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija