Jump to content

žica dalekovoda iznad kuće


mc7

Preporučene objave

Iznad moje kuće prolazi žica dalekovoda koji je izgrađen 5 godina nakon izdavanja građevinske dozvole za moju kuću koja u trenutku podizanja dalekovoda nije bila dovršena. Namjeravam podići kat kuće. Hoće li mi uopće dozvoliti gradnju!? Imam li pravo na kakvo obeštećenje u vezi tog slučaja. Napominjem da se radi o najjačem dalekovodu, ne znam sigurno ali mislim da je 400W.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

Prvo bih Vam postavio pitanje u kojem mjestu živite. Odgovoriti možete ovdje ili na pm ako želite. Naime time bih mogao locirati o kojem se dalekovodu radi, kada je za njega dobivena građevinska dozvola i ostale tehničke podatke koji su Vama očito strani.

 

Pretpostavljate da se radi o najjačem dalekovodu 400W, a za Vašu informaciju u svijetu postoje dalekovodi puno više naponske razine, a “Vaš” dalekovod je najvjerojatnije 400 kV. Kako se dalekovodi te naponske razine rijetko grade vrlo je lako za pretpostaviti o kojem se dalekovodu radi. Za takve dalekovode građevinsku dozvolu izdaje ministarstvo. Pišem ovo jer onda mogu tumačiti pravilnik o tehničkim normativima, ali svejedno ću predočiti neke podatke.

 

Što se tiče prelaska dalekovoda iznad kuće:

 

Vođenje nadzemnih visokonaponskih vodova preko zgrada što služe za stalan boravak ljudi treba ograničiti na iznimne slučajeve, ako se druga rješenja ne mogu tehnički ili ekonomski opravdati.

 

Smatra se da vod prelazi preko zgrade i kad je razmak horizontalne projekcije najbližeg vodiča u neotklonjenom stanju od zgrade manji od 5 m, bez obzira na napon voda.

 

Za nepristupačne dijelove zgrada (krov, dimnjak i sl.) sigurnosna udaljenost iznosi 5 metara za visokonaponski vod 400 kV.

 

Za stalno pristupačne dijelove zgrada (terasu, balkon i sl.) sigurnosna visina iznosi 7 metara za visokonaponski vod 400 kV, a sigurnosna udaljenost iznosi 6 metara za visokonaponski vod 400 kV.

 

Vertikalna udaljenost između vodiča i dijelova zgrade ispod vodiča (sljeme krova, gornji rub dimnjaka itd.) za vodove s visećim izolatorima treba iznositi najmanje 5 metara i ako u prijelaznom rasponu postoji normalni dodatni teret a u susjednim rasponima nema tog tereta.

 

Također za visokonaponske vodove iznad stambenih zgrada potrebna je pojačana električka i mehanička sigurnost.

 

Ispunjava li dalekovod ove uvjete prilikom prelaska preko Vaše kuće, nažalost nikakvim žalbama nećete maknuti dalekovod koji je bitan za održavanje elektroenergetske stabilnosti.

Što se tiče naknade i tu Vas moram razočarati. Nećete dobiti nikakvu naknadu osim ako je stup dalekovoda na Vašem zemljištu, a i to je upitno za dalekovod te naponske razine.

Nadalje što se tiče elektromagnetskog zračenja i tu su uvjeti zadovoljeni, Hrvatska ima 10x strože propise od Evrope, nevjerojatno ali istinito.

 

Osobno bih tražio novu lokaciju za obiteljsku kuću.

 

Žao mi je ako sam Vas razočarao, ali to je surova stvarnost.

 

I bi svjetlost. :ideja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Poštovani g. Magel

 

Obraćam Vam se s nadom da ćete mi pomoći. Supruga i ja kupli smo prije 2004. vikendicu iznad Samobora, mjesto Smerovišće. Objekt ima građevinsku dozvolu iz 1976., no bivši vlasnici nikad nisu zatražili uporabnu dozvolu. Planirao sam proširiti vikendicu u obiteljsku kuću, no problem mi predstavlja stup dalekovoda koji se nalazi vrlo blizu vikendice.

 

Najbolje rješenje (za mene), bilo bi izmicanje stupa, no HEPovci su mi napravili izračun troškova od 30000 Eura (by the way dečki su bili vrlo O.K.), što me dakako ohladilo od ove ideje. No nakon Vašeg odgovora mc7 (14.03)zapitao sam se postoji li temelj za uspješne pregovore s HEPom u činjenici da je stup dalekovoda smješten vikendici bliže od 5m a žice dalekovoda su bliže ulazu u vikendicu od 7m. Kao laik, i nakon Vašeg odgovora mc7 imam dvojbe oko pravnog stanja stvari ( gleda li se vikendica kao prostor stalnog boravka ljudi i što kad (ako) objekt postane kuća ), no trenutno bi mi pomoglo i saznanje kakve mi opcije otvara situacija kad je dalekovod preblizu objektu.

 

Unaprijed zahvaljujem na Vašem odgovoru, i neka bude svjetlost!

 

Azren

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Veoma zanimljivo pitanje i naravno da ću Vam pokušati pomoći. Što se tiče uporabne dozvole za objekt koji ima građevinsku dozvolu iz 1976. nebi trebalo biti problema jer novi zakon o prostornom uređenju i gradnji govori:

 

Članak 331.

 

(1) Za izgrađenu građevinu na temelju građevinske dozvole, odnosno drugoga odgovarajućeg akta nadležnog tijela izdanog do 19. lipnja 1991. godine ne izdaje se uporabna dozvola.

 

(2) Građevina iz stavka 1. ovoga članka upisuje se u katastarski operat ako je uz zahtjev priložena pravomoćna građevinska dozvola i potvrda da u vezi s tom građevinom nije u tijeku postupak građevinske inspekcije.

 

Članak 333.

 

(1) Za izgrađenu građevinu na temelju građevinske dozvole izdane od 20. lipnja 1991. godine do dana stupanja na snagu ovoga Zakona umjesto uporabne dozvole nadležno upravno tijelo na zahtjev investitora odnosno vlasnika građevine izdaje uvjerenje za uporabu kojim se utvrđuje da je građevina izgrađena u skladu s građevinskom dozvolom u pogledu vanjskih gabarita i namjene.

 

(2) Uvjerenje iz stavka 1. ovoga članka ne može se izdati za izgrađene građevine u vezi kojih je u tijeku postupak građevinske inspekcije.

 

(3) Stavak 1. ovoga članka ne odnosi se na izgrađene građevine za koje je do stupanja na snagu ovoga Zakona građevinsku dozvolu izdalo Ministarstvo.

 

(4) Građevina iz stavka 1. ovoga članka upisuje se u katastarski operat ako je uz zahtjev priložena uporabna dozvola ili uvjerenje iz stavka 1. ovoga članka.

 

Što se tiče proširenja vikendice, morati ćete zatražiti građevinsku dozvolu za rekonstrukciju građevine jer se njome mjenjaju bitni zahtjevi za građevinu, ali tu je Vaš problem.

Muči Vas dalekovod. Prema cijeni koju su Vam izračunali dalekovod bi trebao biti 35kV ili 110 kV, a možda i neki drugi naponski nivo. Nisam upoznat s detaljima. Koliko stupova bi se trebalo izmaknuti i koji je obim građevinskih i elektromontažnih radova. Nadalje, što je viši naponski nivo izmicanje je teže, odnosno gotovo nemoguće. Jasno Vam je da izmicanje dalekovoda iziskuje izradu projektnog rješenja, električne i mehaničke proračune, otkup zemljišta, prava služnosti, suglasnosti, ...

Trebali bi mi skicirati položaj vikendice, dalekovoda, zemljišne čestice na kojoj se nalazi vikendica, lokalne, županijske ili državne ceste u odnosu na vikendicu, odnosno što više podataka, mjera koliko što od čega, po mogućnosti što točnije itd.

 

Nakon pomnog pregleda Vaše situacije mogao bih donjeti nekakav zaključak koji bi možda išao Vama u prilog.

 

Nadam se da nisam ugasio nadu u moguće rješenje.

 

Detalje mi možete poslati na e-mail

 

 

i bi svjetlost

:ideja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija