Jump to content

Korisni savjeti za DSI


notarica

Preporučene objave

Moooolim vaas trebala bi informacije vezane uz samo prijavljivanje?

1. Da li sami moramo poslat prijavnicu ili to ide preko kadrovske?

2. Da li prijavnicu se mora poslat tokom osposobljavanja ili nakon završetka?

3. Ako kojim slučajem ima netko informacije kako izgleda poseban dio za informatičkog referenta?

Bila bi jako zahvalna na odgovorima jer nikakve informacije ne mogu dobiti od ljudi koji bi to trebali znati (primjer mentorice)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljudi tko ide sada u subotu na ispit 31. ??

SRETNO NAM!

 

Valjda nam neće biti teško i nadam se da neće komplicirati sa pitanjima iz EU jer ja više ništ neznam :tilt:, a i čitajući neke od komentara sad mi je još gore

 

 

ja idem :tikvan: samo da zavrsi to vise..

 

ma ja citam komentare ovih koji su prosli da se ohrabrim i samo se nadam dobroj komisiji.. imas jos dovoljno vremena za eu, prodji bar ugovore i osnovne institucije + ako stignes put hrvatske prema članstvu...

 

i ja imam osjecaj da nista ne znam, pogotovo kad krenem ponavljati :(

 

sretno i tebi i svima ostalima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja idem :tikvan: samo da zavrsi to vise..

 

ma ja citam komentare ovih koji su prosli da se ohrabrim i samo se nadam dobroj komisiji.. imas jos dovoljno vremena za eu, prodji bar ugovore i osnovne institucije + ako stignes put hrvatske prema članstvu...

 

i ja imam osjecaj da nista ne znam, pogotovo kad krenem ponavljati :(

 

sretno i tebi i svima ostalima!

 

da baš što više ponavljam sve manje znam užas!

i ja se tješim ovim dobrim komentarima a loše preskačem :)

ja učim EU po pitanjima s ministarstva za sss netko kaže da je dovoljno netko kaže da ne pa kako prođem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam u uredu državne uprave (prosvjeta). Kada si prijavila ispit i nakon koliko ti je stiglo rješenje?

 

Ispit sam prijavila krajem 3.mjeseca, s tim da sam zamolila da mi dopuste polaganje krajem 5. ili početak 6.mjeseca, odgovor su mi poslali početak 5.mjeseca. Znači približno mjeseca dana čekala odgovor i mjesec dana od odgovora do samog ispita ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima!

Evo mojih dojmova sa jucerasnjeg ispita. Za posebni dio sam imao obrt (pitanja na pismenom tko je obrtnik, vrste obrta, pretpostavke za obavljanje obrta, sezonski obrt, sjediste obrta; na usmenom jos poneko pitanje npr sto je izdvojeni pogon, obrtni registar i to je to. Nista strasno i tesko)

 

EU - imao sam samo dva pitanja - Parlament i Schengen. Ispitivac odlican, pomaze ako se nesto ne zna, tj on sam odgovori na to pitanje.

 

Sluzbenicki/lokalna - ispitivacica odlicna, pomaze, ne ide u detalje, pita po 5 pitanja, moja su bila: nacela, pretpostavke za prijam u sluzbu, kolektivni ugovor, namjestenici i koji propisi uredjuju sluzbenicke odnose; lokalna- koje su jedinice lrps, koja su tijela u njima, koja su tijela grada Zagreba, europska povelja o lok sam., koji je temeljni financijski akt i tko ga donosi.

 

ZUP, zus/ uredsko - ispitivac isto odlican, trazi osnovno znanje, prekine kad vidi da znas i ide na sljedece pitanje, pita po 4, 5 pitanja iz svakog. Pitanja: nacelo utvrdjivanja materijalne istine, rokovi, zakonski zastupnik, tko rjesava upravne sporove; pisarnica, prijemni stambilj, gdje se koristi grb RH, interna dostavna knjiga.

 

Ustav/ sustav - ispitivacica odlicna, pomaze ako se ne zna, ali trazi znanje. Mislim da je nekoliko ljudi jucer jedino palo na ovome. Pita po 5 pitanja.

Pitanja: temeljne odredbe Ustava, nadleznost Vlade, kada se istice zastava RH, trodioba vlasti, Ustavni sud; koji su poslovi drzavne uprave, koja su tijela drzavne uprave, inspekcijski nadzor, koji su drzavni uredi.

 

Sve u svemu, ispit nije tezak, gradiva ima dosta, ali su ispitivaci super i pomazu te traze osnovno znanje. Nije im u cilju rusiti nas, pali su oni koji nisu znali osnove.

 

Po meni je Ustav/sustav malo tezi od ostalih, ostalo stvarno nije tesko.

 

Sretno svima, samo hrabro i bez straha!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima!

Evo mojih dojmova sa jucerasnjeg ispita. Za posebni dio sam imao obrt (pitanja na pismenom tko je obrtnik, vrste obrta, pretpostavke za obavljanje obrta, sezonski obrt, sjediste obrta; na usmenom jos poneko pitanje npr sto je izdvojeni pogon, obrtni registar i to je to. Nista strasno i tesko)

 

EU - imao sam samo dva pitanja - Parlament i Schengen. Ispitivac odlican, pomaze ako se nesto ne zna, tj on sam odgovori na to pitanje.

 

Sluzbenicki/lokalna - ispitivacica odlicna, pomaze, ne ide u detalje, pita po 5 pitanja, moja su bila: nacela, pretpostavke za prijam u sluzbu, kolektivni ugovor, namjestenici i koji propisi uredjuju sluzbenicke odnose; lokalna- koje su jedinice lrps, koja su tijela u njima, koja su tijela grada Zagreba, europska povelja o lok sam., koji je temeljni financijski akt i tko ga donosi.

 

ZUP, zus/ uredsko - ispitivac isto odlican, trazi osnovno znanje, prekine kad vidi da znas i ide na sljedece pitanje, pita po 4, 5 pitanja iz svakog. Pitanja: nacelo utvrdjivanja materijalne istine, rokovi, zakonski zastupnik, tko rjesava upravne sporove; pisarnica, prijemni stambilj, gdje se koristi grb RH, interna dostavna knjiga.

 

Ustav/ sustav - ispitivacica odlicna, pomaze ako se ne zna, ali trazi znanje. Mislim da je nekoliko ljudi jucer jedino palo na ovome. Pita po 5 pitanja.

Pitanja: temeljne odredbe Ustava, nadleznost Vlade, kada se istice zastava RH, trodioba vlasti, Ustavni sud; koji su poslovi drzavne uprave, koja su tijela drzavne uprave, inspekcijski nadzor, koji su drzavni uredi.

 

Sve u svemu, ispit nije tezak, gradiva ima dosta, ali su ispitivaci super i pomazu te traze osnovno znanje. Nije im u cilju rusiti nas, pali su oni koji nisu znali osnove.

 

Po meni je Ustav/sustav malo tezi od ostalih, ostalo stvarno nije tesko.

 

Sretno svima, samo hrabro i bez straha!

 

Bravo! Cestitam :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da li je netko danas polagao?? možete li staviti pitanja :mase2:

 

Pozdrav svima!

Evo, i ja sam jučer uspješno položila DSI. Bilo je lakše od očekivanog, ali nemojte se zavaravati jer ipak treba dosta toga znati. Naša je grupa imala izvrsnu komisiju, svi su nam ispitivači maksimalno pomagali da prođemo i nikome nije bilo u interesu srušiti nekoga. Navodili su na pravi odgovor, započinjali rečenice itd., za svaku pohvalu. Želim naglasiti da su SVI ispitivači ispred sebe imali pitanja (već su objavljena tu na forumu jer ih je jedna cura fotografirala) i nitko iz komisije nije pitao ništa izvan tog okvira. Dakle, to vam je i više nego dovoljno. Uzmite si dosta vremena za učenje kako bi vam se sve lijepo posložilo i neće biti problema.

Puno sreće svima! :mase1:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima, evo pošto sam često navraćala ovdije u tijeku pripremanja DSI-a red je da ostavim komentar kako je sve prošlo. Panika je naravno bila pristuna, ali sam ostala ugodno iznenađena cijelim tijekom ispita i samim ispitivačima. Morate učiti i to je činjenica, ali doista ne idu u detalje da vas cjepidlače i da sve znate od riječi do riječi. Bitno je da pogodite bit stvari. Polagala sam za VSS , upravno područje financije. Ispitivači su bili : za ustav/sustav, malo "teža" ali ako znate nemate nikakvih problema, službenički/lokalna, doista fer gospođa, imala je pripremljena pitanjai pomaže ako negdje zapnete, ZUP/ZUS-uredsko, bio mi je privi i čovjek je fenomenalan, doslovno je izvlačio iz ljudi koji neznaju i nije nikoga rušio, moja pitanja su bila ok, i sve sam znala. EU , jako dobar ispitivač, i to je više bio razgovor nego ispit, konkretno mi je postavio dva pitanja, a na još dva sma dodatno odgovorila u razgovoru sa kolegama. Eto, sretno svima koji se pripremaju. Prolaznost je inače dosta dobra, ali bilo je nekoliko ljudi koji su pali neke predmete (nisam sigurna da li je itko pao cijeli ispit u našoj grupi). Za one koje zanima vremenski rok, pripremala sam se intenzivno nekih mjesec dana, koristila sam skripte koje kruže na forumu (uz malu napomenu da bi ih trebalo ažurirati) i to je to. Evo i pitanja: Upravno područje - financije. pismeni - izradite prijedlog proračuna za 2014 za Općinu XXX

usmeni -državni proračun, banke, HNB, koji su županijski porezi, porez na dobit, na što se plača porez na dohodak,

 

 

1.ustav -što je ustav, kakva je RH po ustavu,trodioba vlasti,kada zasjeda sabor i tko može sazvati izvanrednu sjednicu,pučki pravobranitelj

2.sustav - poslovni državne uprave, što se određuje pravilnikom o unutarnjem redu i tko ga donosi, koje akte donosi vlada, uredovni dan

 

3.službenički -prava državnih službenika, objasnite dužnost prisutnosti na radnom mjestu, otvaranje obrta drž. službenika,, postupak prijama u drž. službu (redovan, izvanredan), planivu prijama (kratkoročni, srednjoročni, dugorični)

 

4.JLPRS -kako građani sudjeluju u odlučivanju (neposredno, putem predstavnika),prestanak službe načelniku, tko obavlja izvršnu vlast u općinama/gradovima/županijama,dali jedinice s manje od 10.000 stanovnika mogu imati status grada, tko ima biračko pravo na lokalnim izborima

 

5. ZUP/ZUS - što je javna isprava, tko je sve stranka u postupku (aktivna, pasivna, zainteresirana),što je podnesak, kako se računaju rokovi, načelo zakonitosti upravnog spora objasniti, što donosi uprvni sud (rješenja i presude)

 

6. uredsko- što je spis, što je rokovnik, interna dostavna knjiga, kako se plaćaju upravne pristojbe,

 

7. EU - objatnite poloprivrednu politiku, EU parlament kako donosi odluke

 

Još jedanput, sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima!

Evo mojih dojmova sa jucerasnjeg ispita. Za posebni dio sam imao obrt (pitanja na pismenom tko je obrtnik, vrste obrta, pretpostavke za obavljanje obrta, sezonski obrt, sjediste obrta; na usmenom jos poneko pitanje npr sto je izdvojeni pogon, obrtni registar i to je to. Nista strasno i tesko)

 

EU - imao sam samo dva pitanja - Parlament i Schengen. Ispitivac odlican, pomaze ako se nesto ne zna, tj on sam odgovori na to pitanje.

 

Sluzbenicki/lokalna - ispitivacica odlicna, pomaze, ne ide u detalje, pita po 5 pitanja, moja su bila: nacela, pretpostavke za prijam u sluzbu, kolektivni ugovor, namjestenici i koji propisi uredjuju sluzbenicke odnose; lokalna- koje su jedinice lrps, koja su tijela u njima, koja su tijela grada Zagreba, europska povelja o lok sam., koji je temeljni financijski akt i tko ga donosi.

 

ZUP, zus/ uredsko - ispitivac isto odlican, trazi osnovno znanje, prekine kad vidi da znas i ide na sljedece pitanje, pita po 4, 5 pitanja iz svakog. Pitanja: nacelo utvrdjivanja materijalne istine, rokovi, zakonski zastupnik, tko rjesava upravne sporove; pisarnica, prijemni stambilj, gdje se koristi grb RH, interna dostavna knjiga.

 

Ustav/ sustav - ispitivacica odlicna, pomaze ako se ne zna, ali trazi znanje. Mislim da je nekoliko ljudi jucer jedino palo na ovome. Pita po 5 pitanja.

Pitanja: temeljne odredbe Ustava, nadleznost Vlade, kada se istice zastava RH, trodioba vlasti, Ustavni sud; koji su poslovi drzavne uprave, koja su tijela drzavne uprave, inspekcijski nadzor, koji su drzavni uredi.

 

Sve u svemu, ispit nije tezak, gradiva ima dosta, ali su ispitivaci super i pomazu te traze osnovno znanje. Nije im u cilju rusiti nas, pali su oni koji nisu znali osnove.

 

Po meni je Ustav/sustav malo tezi od ostalih, ostalo stvarno nije tesko.

 

Sretno svima, samo hrabro i bez straha!

 

 

vidim da smo bili ista grupa...pa samo da potvrdim - 1 cura je pala sluzbenicke, nije znala lake povrede..i jos mozda 3-4 osobe sustav..ostali su svi sve prosli..bilo je lakse nego sam mislila...ali to je samo nasa komisija - frendica je bila u komisiji u kojoj je cak i na posebnom dijelu neka zena 2 rusila..tako da - pripremite se na sve

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

Budući da mi je ova tema bila od velike pomoći osjećam se dužnim da i ja ostavim svoj komentar, možda nekom pomogne( dsi za VSS)

 

 

Da se ne zavaravate, meni su svi govorili 7 dana čitanja ti je dosta...bla bla bla.

Ja sam si uzeo 2 tjedna slobodno i nakon 7 dana čituckanja i čitanja skužio sam da znam valjda 30% gradiva i da ništ od toga(kad čitate sve je to vrlo logično i to "znate" ali kad uzmem pitanja i počnem odgovarat na njih, skužim...banana)

Zadnjih 7 dana pred ispit znači ubijanje, od 9-14 pa pauza pa 16-22-23 h ili do kad već, nisam izlazio, gledao Tv, ništa...samo skripte:-D

Znam da je sve to individualno ali eto, najbolji su mi komentari: "nisam ništa učio.....pročitao sam 2-3 puta", itd., bit će da sve vrvi od wunderkinda ;-) zato svaka čast ekipi koja napiše da je sjela, zagrijala stolac i baš učila.

 

 

O ispitu:

 

 

Posebni dio ispita ko posebni dio, svatko svoje što ima, moguće korištenje svih mogućih sredstava za pomoć koje imate,vremena imate...kako je ispitavačica rekla kad mi ga je pregledavala : " Dobro, ovo ionako svi prepišu" :-D tako da s tim nebi trebali imati problema.

 

 

Razdvojeni smo bili u 2 grupe (ne znam po kojem principu) i svaka grupa je imala svoju komisiju, ja sam bio u prizemlju zgrade i budući da je mojoj grupi manjkalo ispitavača pojedini ispitivač je ispitivao i po 3 predmeta- ulazili smo po dvoje.

Napisat ću ovdje redoslijed predmeta kako sam ih ja polagao i pitanja mene i kolege kojih se uspijem sjetiti (uzbuđenje i trema je bila ogromna)

 

 

EU- s njom sam probio led, jako dobra i simpatična ispitivačica,ubacuje se, priča,potvrđuje, nadopunjuje

- SCHENGEN

- INSTITUCIJE EU

- GLAVNE INSTITUCIJE EU (koje su zakonodavne koje izvršne)

- EUROPSKA KOMISIJA

- SCREENING

- IZVORI PRAVA( koji su primarni koji sekundarni)

 

 

SLUŽBENIČKI ODNOSI I JLP®S: ispitivačica isto dobra, u početku oprezna i pokazuje autoritet,traži znanje ali poslije kad skuži da znaš i kužis isto ulazi u raspravu

 

 

- ŠTO JE LOKALNA SAMOUPRAVA

- ŠTO JE GRAD

- KAKO GRAĐANI SUDJELUJU

- TKO RASPISUJE REFERENDUM

- OBLICI MJESNE SAMOUPRAVE

- PREDSTAVNIČKO I IZVRŠNO TIJELO

- TKO JE NA ČELU UPRAVNIH TIJELA U GRADU ZG

- TKO MOŽE GLASATI

- LAKE POVREDE I SANKCIJE

- TEŠKE POVREDE I SANKCIJE

- PRIJAM U DRŽAVNU SLUŽBU

- PROBNI RAD

- NAČIN POPUNJAVANJA RADNIH MJESTA

- SLUŽBA NA ODREĐENO

- ŠTO AKO SLUŽBENIK NE POLOŽI DSI

- OCJENE

- UDALJENJE IZ SLUŽBE, IMA LI PRAVO NA PLAĆU

- NAKON KOLIKO VREMENA SE MOŽE POČET KORISTITI GOD.ODMOR

- ČIME SE UTVRĐUJU MATERIJALNA PRAVA RADNIKA

 

 

ZUP-ZUS-UREDSKO I POSEBNI DIO

Sve je bila ista ispitivačica, isto nije bilo problema, posebni dio je pitala po par pitanja, to nisam baš znao nego govorio više svojim riječima(općom kulturom i logikom) i rekla mi je da se zakoni moraju znat onako kako pišu u tekstu,a ne onako kako mi mislimo da bi trebali pisat:-D ali budući da smo ekonomisti,itd. prolaz ali da ovo ostalo moram znat sve inače će me rušit

ZUP:

- STRANKE U UPRAVNOM POSTUPKU (što i koje su)

- POSTUPOVNA SPOSOBNOST STRANKE( što kad je nema i tko ju predstavlja kad ju ima)

- DOKAZNA SREDSTVA

- ZAPISNIK

- ROKOVI NA DANE

- U KOJEM SE OBLIKU DONOSI RJEŠENJE

- KOJI JE ROK ZA DONOŠENJE RIJESENJA STRANCI

- NAJVAZNIJI PRAVNI LIJEK

- SASTAVNI DIJELOVI RIJEŠENJA

 

 

ZUS:

- STRANKE U ZUS-u

- TKO RIJEŠAVA UPRAVNE SPOROVE I KOJE AKTE DONOSI

 

 

UREDSKO:

- PISARNICA

- PRIJAMNI STAMBILJ

- PEČAT-ŽIG

- NA KOJI NAČIN PLAĆAMO UPRAVNE PRISTOJBE

- ODOBRENJE I OVLAŠTENJE KOD IZRADE PEČATA I ŽIGOVA,TKO IZDAJE

 

 

USTAV I SUSTAV:

reći ću samo, čovjek je legenda, sve je proteklo u jednom razgovoru pa pitanje pa opet razgovor,itd...

- SABOR

- ORGANSKI ZAKON (oko manjina)

- RH PO USTAVU

- KAKO NAROD OSTVARUJE VLAST

- KAKO SABOR ODLUCUJE KOD PROMJENE USTAVA

- ŠTO JE VLADA

- POSLOVI MINISTRA

- DRŽAVNI UREDI

- TIJELA DRŽAVNE UPRAVE (koja su središnja)

 

 

Eto....to bi bilo to, osjećaj poslije odličan,neopisiv...još nisam svjestan da sam riješio to koliko mi je sekiracije donijelo....nisam imao problema komisija je bila super,(pitali su osnove i nisu ulazili u dubioze) ali učio sam, ne znam kako bi bilo da nisam toliko učio tj. kolika im je tolerancija na ne znanje jer sam u biti znao 90% stvari, a kad bi zapeo uvijek bi postavili ili podpitanje na koje se nadovežeš i nastaviš ili počnu sricat prva dva-tri slova pa se odmah podsijetiš šta treba reć...Tako da ekipo učite i nećete imati nikakvih problema.

Savjetujem Vam da brutalno naštrebate skriptu za SSS i proširite znanje sa Geomanovom skriptom i skriptom za VSS.

Želim Vam svima sreću i da dobijete moju komisiju :-)

 

 

P.S. veliko hvala Geomanu na skripti i jednoj curi,(sorry nemrem se sjetiti nicka) što je stavila 3-4 filea sa najčešćim pitanjima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao prvo veliko HVALA svima koji su odvojili vremena, napisali svoje dojmove kako bismo mi ostali znali kako to sve funkcionira i naravno pitanja koja su nam puno pomogla u učenju i ponavljanju. :zivili:

I ja sam položila!! :pljesce: Učila sam po skripti koju sam skinula tu sa foruma (HVALA), prvo sam sve pročitala, a onda sam uzela zakone i uspoređivala da vidim da li ima izmjena ili možda trebam nešto nadopuniti. Počela sam se spremati kojih mjesec dana prije, ali ne intenzivnog učenja, budući da sam radila, pa neke druge obveze ulete i tak. Intenzivno mi je bilo zadnja 2 tjedna. Ima toga dosta, ništa nije teško, ali ipak treba vremena da sve to lijepo sjedne u glavicu.

A sad što se tiče dojmova...meni osobno je bilo stresno to iščekivanje, kad će doći po mene, koji je sljedeći usmeni?? Daj me sve odjednom ispitaj i bok :D

Imala sam sve ispitivačice, koje su se lijepo predstavile, ali kako sam čula ime tako sam i zaboravila (trema :D ) Stvarno su bile super, kao što su već prije pisali, ne idu za tim da vas ruše. Pitanja su im bila takva da ne zahtijevaju duge odgovore, ako znaš konkretno odgovoriš i neće te dalje mrcvariti. Ja sam se dobro pripremila, tako da nisam imala nikakvih problema.

 

Ovo su neka od pitanja kojih sam se uspjela sjetiti (ništa novo, sve već piše na forumu u postovima prije)

Pitanja su čitale sa papira

 

(VŠS)

USTAV

Najviše vrijednosti ustavnog poretka

Ograničavanje sloboda i prava zajamčena Ustavom

Tko ima pravo predlagati zakone? Tko ih proglašava

Tko imenuje i razrješuje suce

Nacionalne manjine

 

SUSTAV DRŽAVNE UPRAVE

Poslovi državne uprave

Provedba upravnog nadzora

Tko donosi provedbene propise

Tko oglašava javnost o radu tijela državne uprave

Sredstva za rad tijela državne uprave

Gdje se objavljuju poslovnik i uredba VRH

Uredovni dani

 

SLUŽBENIČKI ODNOSI

Načelo zabrane diskriminacije i povlaščivanja

Tko se prima redovnim, a tko izvanrednim postupkom prijma u državnu službu

Što se događa u slučaju da osoba ne zadovolji na probnom radu

Etički kodeks državnih službenika - što propisuje

 

UREDSKO

Brojčana oznaka

KLASA – od čega se sastoji

Pečat

 

ZUP/ZUS

Tko postupa po upravnom postupku

Koje vrste nadležnosti postoje i kako se određuju

Stručni pomagač

Pravni lijekovi

 

JLP®S

Općina

Tijela jedinica samouprave

Kako funkcionira predstavničko tijelo

 

EU

VEU

Kojom većinom odlučuju u VEU trenutno

Kako se je prije zvalo VEU

Tko čini VEU

S kim dijeli zakonodavnu vlast

Zajedničko tržište

Slijed pregovora RH sa EU

Od kojih dijelova se sastoji upitnik

 

 

SRETNO SVIMA!!!! Samo hrabro, najgore je početi, ali poslije to ide lagano :cita:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ISPIT 31.05.2014. POLOŽENO!!!!!:pljesce:

 

VSS - diplomirana pravnica- od nas se malo više očekuje, ali u granicama normale :) .... inaće cura iz susjednog odjeljenja mi je pričala da je kod njih bacalo pravnike ZUP.

 

Uglavnom bilo je 5 komisija, raspoređeni po grupe od cca 20-ak ljudi. Komisija mi je bila super, mada se mora znat o tome nema priče, ali su korektni.

 

 

EU: Revizijski sud i poljoprivredna politika- znala sam odgovore i više me nije pita.

 

SUSTAV/USTAV: Nadležnost sabora, osobne slobode i prava, redovito i izvanredno zasjedanje i još dva pitanja kojih se ne sijećam....tko odlučuje o korištenju i raspolaganju sredstvima drž.tijela i u skladu s čim, provedbeni propisi, upravna inspekcija.

 

UREDSKO/ZUP-ZUS - pisarnica, Tko izrađuje pečate i od koga se dobiva odobrenje, tko ih upotrebljava, poništavanje biljega, kada se plačaju biljezi, a kada preko računa.

Stranka u upr.postupku, Zastupanja, Zapisnik, zaključak, koje odluke donosi upravni sud

 

JLRS/SLUŽBENIČKI: Tijela grada Zagreba, propisi kojima se reguliraju službenički odnosi, jedinice lok.i reg.samouprave, stupanje na snagu eu-povelje, šta rade službenici, a šta namještenici, tko obavlja poslove u drž.tijelima, koji su uvjeti za prijam u drž.službu

 

POSEBNI DIO -OBRTI- Posebni uvjeti za obavljanje obrta, Sezonski obrti i nabroji barem 3, Povlašteni obrti i nabroji djelatnosti koje se mogu obavljati na temelju povlastice, Upis dana početka obrta, Izdvojeni pogon.

Pisala sam sve iz zakona i pravilnika uz još neka mala obješnjenja i na usmenom smo samo čakulale opčenito o obrtima.

 

Da se ne zavaravamo, treba učit, u mojoj grupi ih je 3 palo, sustav i lokalnu i regionalnu- ima i zeznutije komisije, nije baš da se može provući...stvarno se mora znat i tek onda pomognu :)))

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Želim naglasiti da su SVI ispitivači ispred sebe imali pitanja (već su objavljena tu na forumu jer ih je jedna cura fotografirala) i nitko iz komisije nije pitao ništa izvan tog okvira. Dakle, to vam je i više nego dovoljno.

 

Mislis ona sto gore desno u kutu imaju napisano SSS-VŠS-VSS pa je curka koja je uploadala imala zaokruzeno VSS?

 

Jesi sigurna da imaju bas ta, a da nisu neka druga ispisana, jer mi se tu po zadnjim primjerima ne cini da bas sva imaju tamo.:jok:

 

Opcenito, ne cini mi se da prate tko je VŠS a tko VSS barem po dojmovima ovdje, ili?

 

I najbitnije? Sta ako ne znate odgovor na jedno pitanje, jeste si odmah predbiljezili pad ili ako druga dobro znate prodjete? :panika:

 

Mislim nema teorije da bas nijedno ne upikne koje ne znam, kolke su sanse.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislis ona sto gore desno u kutu imaju napisano SSS-VŠS-VSS pa je curka koja je uploadala imala zaokruzeno VSS?

 

Jesi sigurna da imaju bas ta, a da nisu neka druga ispisana, jer mi se tu po zadnjim primjerima ne cini da bas sva imaju tamo.:jok:

 

Opcenito, ne cini mi se da prate tko je VŠS a tko VSS barem po dojmovima ovdje, ili?

 

I najbitnije? Sta ako ne znate odgovor na jedno pitanje, jeste si odmah predbiljezili pad ili ako druga dobro znate prodjete? :panika:

 

Mislim nema teorije da bas nijedno ne upikne koje ne znam, kolke su sanse.

 

Ako je pitanje elementarno padaš, ako nije nema veze ide dalje. Npr. sustav drž.uprave- ako ne znaš koja su tijela drž.uprave i šta rade odma padaš.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E nemoj me sad bacat u bed, sreca mi inace nije bas naklonjena ... :)

 

 

Haha, ma ne ali znam da postoji lik iz Ustava koji masovno baca pravnike ao i ženska iz ZUP-a, a ima neki iz Minist.vanjsih poslova šta EU baca bio pravnik ili ne.... to sam čula, meni niko od njih nije bio, možda nece ni tebi:bananko:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da se i ja javim - položio sam DSI 31.5. :roker:

 

Ujutro nas podijelili u 5 grupa, nasa tajnica nas odvela na pismeni. Ona je bila super - pitao sam ju odmah kakva nam je komisija - rekla je da je odlična i da ćemo svi biti spašeni. Tada mi je već laknulo..

 

Brzo sam napisao pismeni jer sam htio prvi riješit čim više toga, ali nažalost moje ispitivačice (sport) nije još bilo. Uspio sam tajnicu nagovorit da me pusti da idem opći dio polagat..

 

Lokalna/službenički - draga gospodja, voli pitat puno pitanja, po 7/8 iz svakog dijela, ali pitanja su totalno općenita i lagana.

 

ZUP/ZUS i Uredsko - starija gospodja, isto blaga, manje pitanja, pogotovo za uredsko. Ako nesto ne znas nije bed, pomogne ti.

 

EU - najsimpaticnija, ful pomaze.. cura koje je bila sa mnom nije znala sve kriterije za članstvo, onda joj je ispitivacica rekla pra..., pa je cura rekla pravni, i slicno.. ja nisam znao koji su dodatni kriteriji za Ex-yu drzave, onda mi je ona rekla suradnja s.. (haskim sudom) i borba protiv.. (korupcije).

 

Ustav i sustav ostali zadnji - isto super blaga ispitivacica. zabunom sam rekao da vlada imenuje suce ustavnog suda, odmah me zaustavila, pa sam se ispravio.. takodjer sam se zabunio kad sam rekao da su tijela drzavne uprave jlprs i pravne osobe s javnim poslovima u povjerenim poslovima, pa me zaustavila.. onda sam rekao tocno i sljedece pitanje mi je postavila tko obavlja povjerene poslove državne uprave :-D

 

uglavnom, zbilja pitanja toliko osnovna da mi se cinilo da sam mogao proci i da sam ucio 5 dana.. a ucio sam 14 dana po 7-8 sati dnevno, prije ispita mi se cinilo da nista ne znam, ali sve to sjedne na svoje.. NITKO TKO JE UCIO NECE PASTI. nasa tajnica je rekla da svi moraju proci sve predmete, da ne zeli da itko padne, da ona ne da komisiji da mrcvari.. pitao sam ju po kojem se kriteriju ljudi dijele u grupe, ona je rekla nesto u stilu bacanjem novčića :)

 

bio sam gotov u 11,15.. do tada nitko iz moje grupe nije pao nista.

 

sretno svima i samo hrabro :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da se i ja javim - položio sam DSI 31.5. :roker:

 

Ujutro nas podijelili u 5 grupa, nasa tajnica nas odvela na pismeni. Ona je bila super - pitao sam ju odmah kakva nam je komisija - rekla je da je odlična i da ćemo svi biti spašeni. Tada mi je već laknulo..

 

Brzo sam napisao pismeni jer sam htio prvi riješit čim više toga, ali nažalost moje ispitivačice (sport) nije još bilo. Uspio sam tajnicu nagovorit da me pusti da idem opći dio polagat..

 

Lokalna/službenički - draga gospodja, voli pitat puno pitanja, po 7/8 iz svakog dijela, ali pitanja su totalno općenita i lagana.

 

ZUP/ZUS i Uredsko - starija gospodja, isto blaga, manje pitanja, pogotovo za uredsko. Ako nesto ne znas nije bed, pomogne ti.

 

EU - najsimpaticnija, ful pomaze.. cura koje je bila sa mnom nije znala sve kriterije za članstvo, onda joj je ispitivacica rekla pra..., pa je cura rekla pravni, i slicno.. ja nisam znao koji su dodatni kriteriji za Ex-yu drzave, onda mi je ona rekla suradnja s.. (haskim sudom) i borba protiv.. (korupcije).

 

Ustav i sustav ostali zadnji - isto super blaga ispitivacica. zabunom sam rekao da vlada imenuje suce ustavnog suda, odmah me zaustavila, pa sam se ispravio.. takodjer sam se zabunio kad sam rekao da su tijela drzavne uprave jlprs i pravne osobe s javnim poslovima u povjerenim poslovima, pa me zaustavila.. onda sam rekao tocno i sljedece pitanje mi je postavila tko obavlja povjerene poslove državne uprave :-D

 

uglavnom, zbilja pitanja toliko osnovna da mi se cinilo da sam mogao proci i da sam ucio 5 dana.. a ucio sam 14 dana po 7-8 sati dnevno, prije ispita mi se cinilo da nista ne znam, ali sve to sjedne na svoje.. NITKO TKO JE UCIO NECE PASTI. nasa tajnica je rekla da svi moraju proci sve predmete, da ne zeli da itko padne, da ona ne da komisiji da mrcvari.. pitao sam ju po kojem se kriteriju ljudi dijele u grupe, ona je rekla nesto u stilu bacanjem novčića :)

 

bio sam gotov u 11,15.. do tada nitko iz moje grupe nije pao nista.

 

sretno svima i samo hrabro :)

 

Bravo,cestitam! Vec sam se zabrinula da nisi polozio posto ne javljas dojmove :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da se i ja javim - položio sam DSI 31.5. :roker:

 

bio sam gotov u 11,15.. do tada nitko iz moje grupe nije pao nista.

 

sretno svima i samo hrabro :)

 

Hahahhaha ovo zvuci odlicno :D ne mogu vjerovat! Pa to te ja pitam.

Tak i meni se sve cini, sto vise ucim da me sve vise to opterecuje i da nista ne znam :D

ajme gotov do 11:15 :-D strava! svaka cast!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

evo ja sam danas bila na DSI i položila,, stvarno ništa strašno :)

 

posebni dio sam imala iz financija, napisati sve što znam o proračunu, i kratko primjer proračuna za moj grad,, na usmenom dijelu o državnim porezima, objasnit porez na dobit, banke, rashodi grada..

 

USTAV, SUSTAV - ispitivač malo zeznit, ako je netko bio na seminaru ispitivač je što je onda držao predavanja.. pita ne baš konkretno sve iz skripte nego više da mu se daju neki primjeri ili on kaže neki primjer pa trebaš sam zaključit i znat objasnit..

 

Lokalna i Službenički - super ispitivačica, pita striktno po pitanjima i to ono osnovno samo.. ja sam imala što je statut, prava državnih službenika, koji su načini popunjavanja radnih mjesta, oblici neposrednog sudjelovanja građana u odlučivanju, temeljni financijski akt..

 

EU - ispitivačica isto super, prvo pitanje da sama odaberem jednu glavnu instituciju i kažem nešta o njoj, Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i osnovački ugovori..

 

ZUP, ZUS, UREDSKO- načela ZUP-a, koji su dijelovi rješenja, kako se pokreće postupak, što je zaključak, koje akt donosi sud u upravnom sporu.., što je pisarnica, pomoćne evidencije uredskog poslovanja, sastavni dijelovi neupravnog akta, gdje se ističe natpisna ploča..

 

eto to je to.. treba znati, ali je ok jer i pomažu :)

 

sretno svima :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Položio jučer DSI- VŠS

Prvo zahvaljujem se svima na legalisu na pomoći. Nije bilo teško ali znat se mora.

 

POSEBNI DIO

PISMENI- Posebni dio pisao sam iz informatike 43 pitanja na zaokruživanje

Neka od pitanja

 

  1. Od čega se sastoji računalo?
  2. Što je Grafička kartica?
  3. Što je zvučna kartica?
  4. Pomoću čega računala međusobno komuniciraju?
  5. Kako se mjeri snaga procesora?
  6. zašto radimo formatiranje diska?
  7. Da li je miš potrebno koristi za pravilan rad na računalu?
  8. Što se nije mijenjalo skoro 25 godina na računalu (odg tipkovnica)
  9. Preko čega se računalo može zarazit?
  10. Što je najbolje koristi za zaštitu od virusa?
  11. Što je shareware?
  12. Što je ikona?
  13. Gdje mijenjamo pozadinu radne površine?
  14. Što je od ponuđenog op sustav?
  15. Čemu služi op sustav?
  16. Kako se pokreće upravitelj zadataka (prečac) ?
  17. Osnovni program za obradu teksta?
  18. Kako se otvara prazan dokument u wordu?
  19. Gdje možemo prometnite ime osobe koja je kreirala dokument u wordu?
  20. Kako se ubacuje slika u word dokumentu?

… I još neka pitanja vezana manje-više za rad u wordu(di se što nalazi odnosno u kojim izbornicima)

Kao što se vidi pitanja su lagana, da nemogu biti laganija

 

USMENI- draga gospođa pitala me gdje radim i što radim, znači općenito o poslu koji obavljam ?

 

Malo o općem Vinkovčana26 je opisala tko je kakav i što traži pa nema potrebe da i ja jer po opisu vidim da smo bili u istoj grupi , a po nicku vidim de je to jedna od moje dvije kolegice J

 

OPĆI DIO- neka od pitanja ne mogu se baš sve sjetit

 

Službenički/lokalna – troje nas je bilo unutra(svakom tri pitanja)

 

 

  1. Što je službenik,namještenik?
  2. Pretpostavke za prijem u drž službu?
  3. Načini prijema drž službu?
  4. Prava drž službenika?
  5. Vrste povreda, i tko odlučuje o njima?
  6. Vrste ocjena uspješnost?i
  7. Kolektivni ugovor?

 

 

  1. Vrste lokalne samouprave?
  2. Što je općina?

 

  1. Što je grad?
  2. dali grad može biti ispod 10000 stanovnika zašto, nabrojat neke gradove ispod 10000 stanovnika?
  3. Opći ak?
  4. Temeljni financijski akt?
  5. Predstavničko vijeće kad se konstituira?
  6. Koja su predstavnička tijela?

 

ZUP/ZUS/Uredsko- dvoje unutra, po 4 pitanja iz zup -a, i 1 iz zus-a svakom, iz uredsko 4 svakom

 

 

  1. Kako se pokreće upravni postupak?
  2. Dijelovi rješenja?
  3. Zaključak, i dali se može žalit na njega?
  4. Postupanje nenadležnoga javnopravnog tijela po podnesku?
  5. Načela ZUS-a?
  6. Kako se zaštiti od postupanja javnopravih tijela, tj što podnosimo da bi se zaštitili?
  7. Tko postupa po upravnom postupku?
  8. Koje su vrste odluka koje upravni sud može donijeti u upravnom sporu?

 

Razlika između pisarnice i pismohrane?

 

  1. Što je uredsko poslovanje?
  2. Glavne evidencijske knjige?
  3. Pomoćne ev knjige?
  4. Razlika između pečata i žiga?
  5. Tko da je odobrenje za izradu, a tko je donosi rješenje o ovlaštenju za pčeta i žigove?
  6. Pristojbe?
  7. Natpisna ploča?

 

EU- dvoje unutra svako po tri pitanja

 

 

  1. Institucije EU?
  2. Izabrat jednu od institucija i reći nešto o njoj?
  3. Valovi proširenja i to ja sam prva tri vala morao reći kolega ostale?
  4. Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju- i dodatni uvjeti koje smo morali njime riješit?
  5. Specifičnost proračuna EU i njegovi prihodi?

 

Ustav/sustav- malo pita ustav malo sustav pa se opet vrati na ustav i tako tri pitanja ili pod pitanja,primjere traži tako

 

 

  1. Što je Ustav?
  2. Ograničenje slobode i prava kretanje navest konkretan primjer?
  3. Kako se donosi većina zakona što znači imat kvorum?
  4. Poslovi grada?
  5. Koja je uloga pomoćnika ministra?
  6. Poslovi vlade?
  7. Poslovi sabora?
  8. Akti vlade?
  9. Upravni nadzor?
  10. Inspekcijski nadzor?

 

Eto sretno svima !!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozz,

 

Položio sam DSI jučer za VSS i mogu Vam reći da je to bio jedan od najlakših ispita u mom životu. Traže se doslovno samo osnove. Bitna je elokventnost, pa čak i ukoliko se ne zna odgovor. Pluseve je ekipa dobivala i za djelomično točne odgovore, pa ponekad čak i za krive. Pismeni dio je pogotovo smijeh.

 

Ljudi koji govore da je ovo teško ili slično su u pravilu samo ispodprosječno inteligentni i neškolovani uhljebi koji žive na državnoj sisi zahvaljujući političkim vezama i nepotizmu. Logično, takvim kadrovima ovakav ispit predstavlja problem.

 

Toliko od mene,

 

Doviđenja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozz,

 

Položio sam DSI jučer za VSS i mogu Vam reći da je to bio jedan od najlakših ispita u mom životu. Traže se doslovno samo osnove. Bitna je elokventnost, pa čak i ukoliko se ne zna odgovor. Pluseve je ekipa dobivala i za djelomično točne odgovore, pa ponekad čak i za krive. Pismeni dio je pogotovo smijeh.

 

Ljudi koji govore da je ovo teško ili slično su u pravilu samo ispodprosječno inteligentni i neškolovani uhljebi koji žive na državnoj sisi zahvaljujući političkim vezama i nepotizmu. Logično, takvim kadrovima ovakav ispit predstavlja problem.

 

Toliko od mene,

 

Doviđenja

 

cestitam, al isto si moga rec koje pitanje, i iz cega si polaga posebni dio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cestitam, al isto si moga rec koje pitanje, i iz cega si polaga posebni dio?

 

Idi po pitanjima za srednju stručnu spremu sa web stranice Min. uprave i proći ćeš. U posebnom dijelu se fokusiraj na glavni zakon iz tvog područja. Pismeni dio se sastoji doslovno od prepisivanja iz zakona i eventualno neki dopis ili slično napisat (sve to možeš imat sa sobom dok pišeš). Usmeni dio posebnog je formalnost onda, što konkretno radiš na radnom mjestu i neko pitanje iz tog zakona, na koje ni ne trebaš znat točan odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozz,

 

Evo samo da javim da sam položila DSI u subotu i mogu Vam reći da nije bilo teško :)) Traže se doslovno samo osnove. Ispitivači su bili super,pomagali. Ispit je trajao od 8:30 do 14:00. Ponjeti obavezno vodu sa sobom. Evo koja su pitanja bila:

 

USTAV/SUSTAV

1. Temeljne odredbe ustava (rekla samo da nabrojim par)

2. Ustavni sud

3. Ovlasti vlade

4. Državne upravne organizacije

5. Poslovi državne uprave

6. Kad stupaju na dužnost predsjednik i članovi vlade

7. Kako se financiraju tijela državne uprave

 

EU

1. Institucije EU

2. Vijeće EU (ukratko objasniti)

3. Pravna stečevina EU

 

ZUP/ZUS/UREDSKO

1. Što je pisarnica

2. Što je predmet

3. Klasifikacijska oznaka i urbroj

4. Prijamnji štambilj

5. Kako se računaju rokovi (ZUP)

6. Kako se pokreće upravni postupak i objasniti sva tri

7. Koja su to javnopravna tijela i primjer pravne oobe sa javnom ovlasti (HZMO)

8. Kako se pokreće upravni spor

9. Tko riješava upravne sporove

10. Rok za podnošenje žalbe na rješenje

 

LOKALNA/SLUŽBENIČKI

1. Kako se izabire predstavničko tijelo

2. Koji su prihodi jedinice lokalne i regionalne samouprave

3. Da li se može dobiti status grada ako mjesto ima manje od 10.000 stanovnika

4. Koji su načini popunjavanja radnog mjesta u državnim tijelima

5. Tko odlučuje o rasporedu na radno mjesto te drugim pravima i obvezama državnih službenika

6. Kolektivni ugovor

 

Sretno svima :)))

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Idi po pitanjima za srednju stručnu spremu sa web stranice Min. uprave i proći ćeš. U posebnom dijelu se fokusiraj na glavni zakon iz tvog područja. Pismeni dio se sastoji doslovno od prepisivanja iz zakona i eventualno neki dopis ili slično napisat (sve to možeš imat sa sobom dok pišeš). Usmeni dio posebnog je formalnost onda, što konkretno radiš na radnom mjestu i neko pitanje iz tog zakona, na koje ni ne trebaš znat točan odgovor.

 

Ja nebi svjetovao da se ide po pitanjima sa min uprave, pogotovo ako je netko VSS ili VŠS, neki stvari nema tamo na stranicama a pitaju. Najbolja je kombinacija skripta s legalisa i pitanja sa legalisa u kombinaciji sa pitanjima sa ministarstva uprave.. tako sam ja učio

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja nebi svjetovao da se ide po pitanjima sa min uprave, pogotovo ako je netko VSS ili VŠS, neki stvari nema tamo na stranicama a pitaju. Najbolja je kombinacija skripta s legalisa i pitanja sa legalisa u kombinaciji sa pitanjima sa ministarstva uprave.. tako sam ja učio

 

Pa mislim da smo vecina ucili iz skripte sto je tu stavljena i po pitanjimna sa ministarstva, pa svi prosli, zasto bi sad ucila i to sa legalisa, nadam se da je ovo dosta, ustvari i previse je jer treba i za ovo vremena da sjedne!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa mislim da smo vecina ucili iz skripte sto je tu stavljena i po pitanjimna sa ministarstva, pa svi prosli, zasto bi sad ucila i to sa legalisa, nadam se da je ovo dosta, ustvari i previse je jer treba i za ovo vremena da sjedne!!!

 

 

Namjeravam skinuti ta pitanja sa stranice Ministarstva uprave, međutim pitanja postoje samo za tri od šest cjelina koje trebamo naučiti za opći dio. Zanima me gdje se mogu skinuti pitanja koja obuhvaćaju područja; Službenički odnosi, Upravni postupak i upravni sporovi, Uredsko poslovanje i Osnove sustava EU?? Puno hvala na odgovoru! Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Namjeravam skinuti ta pitanja sa stranice Ministarstva uprave, međutim pitanja postoje samo za tri od šest cjelina koje trebamo naučiti za opći dio. Zanima me gdje se mogu skinuti pitanja koja obuhvaćaju područja; Službenički odnosi, Upravni postupak i upravni sporovi, Uredsko poslovanje i Osnove sustava EU?? Puno hvala na odgovoru! Pozdrav

 

IMaš ispod VSS dodatna literatura za učenje i tamo imaš pitanja i odgovore na ostale predmete tj. zup ,zus i uredsko, samo za EU nemaš

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

IMaš ispod VSS dodatna literatura za učenje i tamo imaš pitanja i odgovore na ostale predmete tj. zup ,zus i uredsko, samo za EU nemaš

 

A pitanja za EU se mogu sve isto pod pitanjima za srednju strucnu spremu jer je sve isto skoro-mi VSS imamo samo jedan pr. izvor vise(procišcenu inačicu nekog teksta i to prvih 26. stranica)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da napišem dojmove od danas; zup i zus nas je sve rušio nitko nije prošao. Ja sam polagala za VSS pitao me je koji sud rješava sukob nadležnosti, stranke u zusu-u, pilao me je po Upravnim ugovorima, troškovima postupka i po reviziji kao redoviti pravni lijek u upravnom sporu. Znači ništa općenito, moj savjet je ako ste viša ili visoka učite po zakonu. Tip je predetaljan ide u širinu ne pomaže ti niti te navodi.Valjda misli da smo svi diplomirani pravnici kao on. Obavezno ako padnete taj predmet kod njega vidjet ćete stariji tip napišite prigovor na zapisnik. Za ostale ispitivače imam samo pohvale svi su ljubazni stvarno pomažu gdje zapneš. Ipak polažeš ispit za radno mjesto a ne ispit na pravnom fakultetu. Ostala pitanja: EU: Europski parlament, valovi proširenja i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Ustav: Što je Ustav i kakva je RH, tko su političke stranke u RH, predlagači zakona, koja prava uživaju državljani RH a koja građani Europske unije u RH? Državna Uprava: uredovni dani, na koji način su tijela državne uprave dužna surađivati, tko obavlja poslove državne uprave?. Službenički: uvjeti za prijam u državnu službu, pretpostavke za prijam, dužnosti službenika, etički kodeks, probni rad, kako su službenici trebaju ponašati u javnim nastupima. LOKALNA: Europska povelja o lokalnoj samoupravi, koje poslove obavlja gradonačelnik, koji su oblici mjesne samouprave i kako se utvrđuju granice jedinica lokalne samouprave. I uredsko isti ispitivač iz zupa: pismeno ne zanima ga da je to akt ili podnesak moraš mu svojim rječima objašnjavat na primjerima, dostavna knjiga za mjesto i još me pitao za elektroničku dostavu kad se smatra da je akt zaprimljen. Uglavnom taj predmet smo prošli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja bila danas. Polozila!!

Kad se sjetim koliko muke mi je donijelo to ucenje, jos uvijek ne mogu vjerovati. Ucila sam 3 tjedna, ali po 10ak sati dnevno. Dan prije imala sam dojam da apsolutno nista vise ne znam, koliko se sve izmijesalo. Puno je toga svega.

 

Na kraju (lako je biti general poslije bitke), ali moram priznati da su pitanja bila vrlo jednostavna, opca, mozda malo i smijesna. Imala sam srece pa sam dobila genijalnu komisiju, a to vam je na kraju krajeva najvaznije.

 

Ne mogu se uopce sjetiti svih pitanja (valjda mozak i ne zeli vise misliti o tome pa je namjerno zaboravio :D), ali ono sto se sjecam je:

 

EU

Monetarna Unija (politika).

-Ovi prije mene ocito nisu imali pojma, jer je bila odusevljena sto mi je uopce poznat pojam, a kamoli kad je cula odgovor (provodi se kroz zajednicku valutu Euro kojim upravlja ESB). Pitala me zatim jel imaju sve drzave Euro - naravno, rekoh da nemaju, da ih ima samo 18 (Latvija od ove godine). Pitala me zasto Hrvatska nema Euro, rekoh jer ne zadovoljava onih 5 kriterija konvergencije za uvest Euro. (Tu je vec bila presretna).

Onda me pitala kada je osnovana Europska Unija. Nisam bila ziher pita li me o pocecima i nastajanju unije, ili konkretno o ugovoru kojim se bas pocela zvati "Europskom Unijom" pa sam ju pitala na sta misli, rekla je na ovo prvo. (Pariski ugovor), a kad sam vec spomenula ugovor pitala je onda i koji je (Ugovor o Mastrichtu).

I zadnje pitanje, mogu li opisati kako je izgledao ulazak RH u EU. Pricala sam do trenutka kad smo dobili pozitivan avis, i bilo je dovoljno. Prolaz, potpis, par spontanih komentara o zivotu/ne zivotu u zemlji, koji savjet i tako to, uglavnom genijalna zena.

 

SLUZBENICKI/LOKALNA

Zenska predobra. Djevojka do mene se malo gubila i nesto brljavila, ali nema frke ispravljala ju je, dovrsavala recenice i biljezila plusice.

Lokalna: Ono sto se sjecam, pitala me predstavnicko tijelo,i kako se bira.

Kako narod utjece na donosenje odluka (posredno-putem predst.tijela i neposredno.referendum i mj.zbor). Djevojku do mene je pitala izvore prihoda, samoupravni djelokrug grada (uredenje naselje i stanovanje, prostorno i urbanisticko planiranje,....). Ne mogu se sjetit ostalih.

Sluzbenicki:

Tko obavlja poslove u tijelima (sl. i namj.), koja je razlika (prvi iz djelokruga tijela, drugi pomocno-tehn.poslove) i daj primjer namjestenika.

Cime se odlucuje o rasporedu na radno mjesto i prijam u drz.sluzbu (rjesenjem). Kazne za teske povrede sl.duznosti? Kolegicu je pitala kojim se propisima reguliraju prava i obveze drz.sluzb.? Place? (koef*osnivica+0,5% ....)

 

USTAV/SUSTAV

Tu sam isla s dipl.pravnicom unutra, ispitivacica isto odlicna, ubacuje, pomaze (makar nije ni trebalo). Nju je pitala predsjednika? Sve. Tko raspisuje izbore, kako se bira, koja mu je uloga, koje nadleznosti, imunitet..

Mene je tako pitala HS, tko raspisuje izbore, sastav HS, nadleznosti, imunitet zastupnika...

Pitala me jos tko moze predloziti zakone.

Dalje se ne sjecam trenutno.

Sustav:

poslovi TDU, koji su to provedbeni propisi, tko ih donosi (celnik, pravilnik/naredba/naputak), pa onda sta je svako od toga.

Ne sjecam se niceg vise, ali nemate frke slikala sam list s pitanjima (ovo zaokruzeno nije nista pitala to samo bezveze zaokruzuju). Nju je pitala sto je neposredna provedba...

 

ZUP/ZUS/Uredsko

Iako su se mnogi zalili na tipa, meni je bio bas super. Covjek je vrlo vrlo precizan u pitanju, nema da kad te pita mislis "sta sad hoce, na sta misli". Postavi ga tako da samo jedan odgovor moze postojat. I daje primjere, vrlo je logican. Nije imo pitanja na papiru, nego onu Ljubanovicevu skriptu s pitanjima o ZUPu, sto ima 500-njak pitanja. :) Ako je netko skidao skriptu zna da nije strasno, jer doslovno je svaka recenica ZUPa tamo formirana kao pitanje.

Mene je pitao naj, ali najosnovije da je smijesno.

Sto je zapravo odluka o upravnoj stvari? (Rjesenje). Dijelovi rjesenja (zaglavlje, uvod....), nabrojat pravne lijekove? Tko je uvijek tuzenik u upravnom sporu? (javnopravno tijelo). I mislim da je to bilo to. Uredsko me pitao Klasu, na papiru sam mu morala pokazat sto je sto u klasi, glavne evidencije (samo reci koje su), koje su pomocne (isto tako), za sto se placa upr.pristojba (spise i radnje). I to je to.

 

Slikala sam neka pitanja ako ikome ista znaci, nazalost, ustav/sustav se ne vidi bas jer su mi se ruke tresle :D ili mobitel nije dobro fokus poslozio u brzini..

 

U svakom slucaju, osjecaj kad sve zavrsi je neopisiv, i jos ne vjerujem da sutra ne moram to gledat i citat cim otvorim oci :D

 

Sretno svima!

 

ustav-sustav.jpg

EU.jpg

Sluzbenicki-lokalna.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da napišem dojmove od danas; zup i zus nas je sve rušio nitko nije prošao. Ja sam polagala za VSS pitao me je koji sud rješava sukob nadležnosti, stranke u zusu-u, pilao me je po Upravnim ugovorima, troškovima postupka i po reviziji kao redoviti pravni lijek u upravnom sporu. Znači ništa općenito, moj savjet je ako ste viša ili visoka učite po zakonu. Tip je predetaljan ide u širinu ne pomaže ti niti te navodi.Valjda misli da smo svi diplomirani pravnici kao on. Obavezno ako padnete taj predmet kod njega vidjet ćete stariji tip napišite prigovor na zapisnik. Za ostale ispitivače imam samo pohvale svi su ljubazni stvarno pomažu gdje zapneš. Ipak polažeš ispit za radno mjesto a ne ispit na pravnom fakultetu. Ostala pitanja: EU: Europski parlament, valovi proširenja i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Ustav: Što je Ustav i kakva je RH, tko su političke stranke u RH, predlagači zakona, koja prava uživaju državljani RH a koja građani Europske unije u RH? Državna Uprava: uredovni dani, na koji način su tijela državne uprave dužna surađivati, tko obavlja poslove državne uprave?. Službenički: uvjeti za prijam u državnu službu, pretpostavke za prijam, dužnosti službenika, etički kodeks, probni rad, kako su službenici trebaju ponašati u javnim nastupima. LOKALNA: Europska povelja o lokalnoj samoupravi, koje poslove obavlja gradonačelnik, koji su oblici mjesne samouprave i kako se utvrđuju granice jedinica lokalne samouprave. I uredsko isti ispitivač iz zupa: pismeno ne zanima ga da je to akt ili podnesak moraš mu svojim rječima objašnjavat na primjerima, dostavna knjiga za mjesto i još me pitao za elektroničku dostavu kad se smatra da je akt zaprimljen. Uglavnom taj predmet smo prošli.

 

I ja sam prošla (isto VSS) i mogu te doslovno citirati.

A ovo je dotični gospodin: http://www.effectus-uciliste.eu/milan-stipic-dipl-iur/menu-id-173.html

Riga mi se od njega.

 

I da, osjećaj je neopisiv kad se položi!

 

I hvala svima na forumu koji ste sudjelovali, puno ste mi pomogli!

 

Sretno svima!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...pitao me je koji sud rješava sukob nadležnosti, pilao me je po Upravnim ugovorima i po reviziji kao redoviti pravni lijek u upravnom sporu. ...za elektroničku dostavu kad se smatra da je akt zaprimljen

 

Suosjećam s tobom, vecka. Žao mi je. Drugi ćeš put sigurno proći.

Molim te odgovore na ova tvoja pitanja koja su gore izdvojena. Izdvojeno je ono što ne znam.

Gdje piše to za reviziju? Koji je sud za sukob nadležnosti? Gdje piše za upravne ugovore? Pa po tome nije dovoljan samo zakon (ili je????)

Prestrašno!! :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo dragi moja, da i ja dam kratak osvrt na državni ispit sad kad je gotovo..

 

Što se tiče samog ispita moj zaključak je da je dovoljno učiti po PITANJIMA koja su navedena na njihovoj stranici (za visoku spremu) + skripta iz ZUPA I ZUS-a (obvezno) i može uredsko poslovanje skripta. Sve ostalo ako naučite po pitanjima biti će i više nego dovoljno. Pitanja su jednostavna pitaju osnove osnova i zaista ako ovako naučite prolaz je siguran. Sretno :-) da i da naglasim da mi je ispit trajao od 9 do 11.30, 12 h ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Revizija ili zahtjev za zaštitu zakonitosti i imaš obnovu spora kao izvanredni pravni lijek u upravnom sporu i redovni ti je žalba kad je propisana zup-om. Sud za sukob nadležnosti rješava Viši upravni sud mislio je da mu kažem za šta je sve nadležan a upravne ugovore sam učila iz one prezentacije iz državne škole za javnu upravu. Hvala nanslam nadam se da ću položiti drugi put samo se bojim da me opet on ne zadesi jer za VSS moraš sve znati kako nam je rekao bila ti doktorica ili informatičar to ga ne zanima. Gledala sam poslije ispita njegova pitanja ima ih na tri stranice sve članke izvučene iz zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Revizija ili zahtjev za zaštitu zakonitosti i imaš obnovu spora kao izvanredni pravni lijek u upravnom sporu i redovni ti je žalba kad je propisana zup-om. Sud za sukob nadležnosti rješava Viši upravni sud mislio je da mu kažem za šta je sve nadležan a upravne ugovore sam učila iz one prezentacije iz državne škole za javnu upravu. Hvala nanslam nadam se da ću položiti drugi put samo se bojim da me opet on ne zadesi jer za VSS moraš sve znati kako nam je rekao bila ti doktorica ili informatičar to ga ne zanima. Gledala sam poslije ispita njegova pitanja ima ih na tri stranice sve članke izvučene iz zakona.

 

HVALA i SRETNO!! NE BOJ SE. NEĆE TI BITI DRUGI PUT. 100%

AKO I BUDE (A NEĆE), BUDI SIGURNA DA ĆEŠ ZNATI ŠTO TE PITA.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hej ljudi, trebam pomoć! 14.06. sam pala zup i zus i idem ponovno 12.07.2014. bio mi je onaj koma frajer milan nešto....:vrag: e sad, zanima me šta mislite da li bi me mogao pitati on ili možda netko drugi tko bude u kosmisiji ponovno ista pitanja na koja nisam znala odg. ili na to uopće ne gledaju??

jel ima netko možda slično iskustvo?? :hvala:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dali ovi primjeri pitanja budu uvijek isti ili zavisi koji je ispitivač? mislim na ova pitanja što je cura slikala mobitelom...

 

Ja sam imala ispisana pitanja sto je neka cura isto slikala i objavila ovdje prije par mjeseci, no ona koja sam ja slikala 14.6. nisu bila ta nego druga.

Od nekih pak cujem da su ih pitali po pitanjima bas sa stranica ministarstva.

 

Tako da ti je moj zakljucak da svaki ispitivac ima svoju sablonu po kojoj radi.

 

Ja sam se pripremala iskljucivo po pitanjima s ministarstva za svoju spremu (malo sam dopunjavala iz skripti i od svuda :D ali nije bilo niti potrebno) i prosla sve bez greske.

 

Buduci da uopce nije problem slikati pitanja, ne znam zasto to svi ne rade, pa da se skupi zbirka pitanja svih ispitivaca. Jer vi nakon sto izadjete iz prostorije u kojoj ste odgovarali ( a hodnik je pun ljudi) trebate taj svoj spis odnjeti u sobi tajnice koja vodi vasu grupu, i pritom mozete bez problema slikati jer, em je unutra em nema pojma jeste li vec odgovarali ili jos cekate na red :zli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hej ljudi, trebam pomoć! 14.06. sam pala zup i zus i idem ponovno 12.07.2014. bio mi je onaj koma frajer milan nešto....:vrag: e sad, zanima me šta mislite da li bi me mogao pitati on ili možda netko drugi tko bude u kosmisiji ponovno ista pitanja na koja nisam znala odg. ili na to uopće ne gledaju??

jel ima netko možda slično iskustvo?? :hvala:

 

Jel možete napisati za koju ste sss polagali i koja su pitanja bila..ja idem 5.7 i užasno me strah:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Nadam se da ćete Vi koji ste bili danas na ispitu biti dobri i napisati dojmove za nas koje ispit tek čeka :S hvala!

 

Evo ja ocu, polozila sam :)

 

Komisija mi je bila normalna, pitanja isto tako normalna.

 

SLUZ/LOK

-tko obavlja poslove u državnim tijelima,

-pretpostavke za prijem u državnu službu,

-uvjeti za prijem u državnu službu,

-koje su vrste JLP® i njihova obilježja,

-predstavnička tijela,

-kad se prestavničko tijelo smatra konstituiranim,

-temeljni financijski akt jedinice, tko ga donosi, što ako ga ne donese, odluka o privremenom financiranju

 

USTAV/SUSTAV

-mogu li se ograničiti temeljna prava i ljudske slobode, kako i kada

-u kojim slučajevima zastupniku prestaje mandat prije isteka vremena,

-koji su uvjeti za izbor sudaca ustavnog suda i kako se bira predsjednik ustavnog suda,

-pravna snaga međunarodnog ugovora,

-državni pečati,

-drugi upravni i stručni poslovi TDU,

-tko obavlja povjerene poslove državne uprave i koji su to poslovi,

-tko provodi nadzor nad obavljanjem poslova državne uprave,

-kome podnose ostavku članovi vlade,

-gdje se osiguravaju sredstva za rad TDU

 

ZUP/ZUS/UREDSKO

-načelo učinkovitosti i ekonomičnosti,

-na koje načine stranka može predati podnesak, koji je najčešći

-rješenje, sto je, u kojem se obliku donosi, sastavni dijelovi, objasni izreku, rokovi za donošenje,

-o čemu se odlučuje zaključkom,

-kad se pokreće upravni spor, na koji način,

-prijamni štambilj,

-žig sa grbom RH,

-ovlasti minstarstva uprave u vezi sa sa pačatima i žigovima

 

EU

-europska komisija, uloga u vanjskoj politici,

-pariški ugovor,

-valovi proširenja,

-kriteriji za članstvo

 

U mojoj grupi par ih je palo eu i par zup/zus/uredsko, ali ti nisu znali stvarno ništa.

 

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo ja sam se pokušala prisjetiti svojih i pitanja od kolegice. Uglavnom, nije tako strašno, ali imali smo stvarno super ispitivače! Ja sam učila po skripti s pitanjima s Ministarstva, a za ZUP i ZUS malo pročitala zakone. Sve sam pročitala jedno dva puta, neke dijelove i tri puta, a zadnji tjedan sam baš zapela i učila i po 8 sati dnevno! Trema je bila ogromna, ali nakon položenog prvog dijela odmah je lakše! :-)

 

USTAV / SUSTAV

- Gdje se prostire suverenitet Republike Hrvatske

- Temeljne vrednote ustavnog poretka

- Imaju li zastupnici u Hrvatskom saboru imunitet

- Tko čini Ustavni sud RH

- Koji su uvjeti za izbor sudaca

- Nadležnosti Ustavnog suda

- Pučki pravobranitelj

- Tko sklapa i potvrđuje međunarodne ugovore

- Tko obavlja poslove državne uprave

- Koje akte donose čelnici središnjih tijela i što se njima uređuje

- Inspekcijski nadzor

- Koje su upravne organizacije u sastavu ministarstva ( uprave, zavodi i ravnateljstva)

- Državni ured

- Tko donosi pravilnik o unutarnjem redu

 

· starija gospođa, navodi na odgovor i pomaže

 

SLUŽBENIČKI / LOKALNA

- Kako se može napredovati u državnoj službi i objasnit

- Kada službenik mora odbiti izvršenje i naloga, i kada je odgovoran iako poduzme sve potrebne radnje

- Lake povrede službene dužnosti i kazne

- Kako se službenik mora ponašati u javnim nastupima

- Predstavnička tijela i zašto se predstavničko tijelo Grada Zagreba zove Skupština

- oblici neposrednog sudjelovanja građana

- Tko raspisuje referendum

- Temeljni financijski akt, i što ako se ne donese

- Kada se predstavničko tijelo smatra konstituiranim

 

o Ispitivačica odlična, pomaže

 

ZUP/ ZUS / UREDSKO

- Što je uredsko poslovanje

- Što je pisarnica, a što pismohrana

- Osnovne evidencije nabrojat

- Pomoćne evidencije nabrojat

- Sastavni dijelovi neupravnog akta

- Gdje se potpisuje akt i stavlja pečat

- Odobrenja i ovlaštenja za pečate i žigove

- Kada nastaje pristojbena obveza

- Na koje načine se vrši plaćanje pristojbi

- Čemu služe pečati i žigovi

- Javnopravna tijela

- Načela UP-a

- Vrste nadležnosti

- Pokretanje postupka, i objasnit svaki način (i rokovi)

- Postupak rješavanja upravne stvari i objasnit

- Dokazna sredstva

- Sadržaj rješenja

- Žalba (rokovi i postupanje)

- Što se donosi u upravnom sporu

- Zapisnik

 

o Ispitivačica dobra, kolegica se malo pogubila i nije najbolje znala, ali navodila ju je i čekala da se prisjeti

 

EUROPSKA UNIJA

- Glavne institucije

- Objasnit jednu glavnu instituciju (mogli smo sami izabrati koju)

- Osnivački ugovori

- Fondovi i pomoći koje je koristila Hrvatska

- Proračun EU

- Schengen

 

o Također super ispitivačica J

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako mene pitate, posebni dio sam imala Zakon o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi...

 

bilo je 5 pitanja

1. konstituiranje predstavničkog tijela

2. napraviti zapisnik sa sjednice

3. tko donosi odluku o osnivanju komunalnog poduzeća, a tko imenuje upravu kom. poduzeća

4. napraviti poziv na sjednicu

5. napraviti neki dopis u skladu s onim što sam radila na radnom mjestu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako mene pitate, posebni dio sam imala Zakon o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi...

 

bilo je 5 pitanja

1. konstituiranje predstavničkog tijela

2. napraviti zapisnik sa sjednice

3. tko donosi odluku o osnivanju komunalnog poduzeća, a tko imenuje upravu kom. poduzeća

4. napraviti poziv na sjednicu

5. napraviti neki dopis u skladu s onim što sam radila na radnom mjestu

 

A daj mi reci, da li si morala navoditi neku klasu ili urbroj kad si napisala, recimo, odluku? Ili je to nešto provizorno?! Što si imala od materijala sa sobom? Jel' se da prepisati? Ja ionako idem sutra, a saznao sam da idem prije 4 dana! (u ponedjeljak), tako da ne vjerujem da ću uspjet položit bilo šta....sve mi je k'o kineski nakon 4 dana intenzivnog čitanja....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, evo da i ja napišem svoje dojmove sa današnjeg ispita. Prije svega komisija mi je bila full ok, sve pohvale. Polagala sam VSS, posebni dio komunalno gospodarstvo

 

EU

1. Europska komisija

2. ekonomska i monetarna politika

 

USTAV/SUSTAV

1. trodioba vlasti

2. izbor sudaca Ustavnog suda

3. ovlasti HRV. sabora

4. razlika upravnog i inspekcijskog nadzora

5. poslovi državne uprave

6. upravne organizacije unutar ministarstva

 

SLUŽBENIČKI / LOKALNA

1. zapreke za prijam u drž. službu

2. raspolaganje

3. korupcija

4. eur. povelja

 

ZUP/UREDSKO

1. pokretanje postupka

2. prigovor

3. uputa o pravnom lijeku

4. interna dostavna knjiga

5. upravne pristojbe

6. natpisna ploča

 

Ispit sam završila u 12:30h, sve je išlo jako brzo. Pitanja iz posebno sam napisala u posebnoj temi - komunalno gospodarstvo.

Druga grupa imala je malo strožeg ispitivača iz Ustava i Sustava, koji je i rušio, bar su mi tako rekli. U mojoj grupi samo je jedan pao Službeničke i lokalnu.

Sretno svima!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav, evo i ja ću napisati svoje dojmove sa jučerašnjeg ispita. Sve sam prošla! Trajalo mi je od pola 9 do 15h, tako da se naoružajte vodom i nečim za pojesti i najviše strpljenjem :pila:

Nisam uspjela slikati ispit jer mi je već svega bilo dosta i glava mi je pucala pa sam htjela sto prije napustiti objekat. Nemojte nasjedati na priču da se ne mora znati, uzmite si dovoljno vremena i učite! Komisija nije bila strašna, ali traži znanje. Ne možeš doći i šutiti.

Prvo smo imali pismeni dio ( ja sam imala financije, sve o proračunu općine napisati, usmeni ispitivačica totalno ok žena, pita osnove, opušteno skroz) i kako tko završi predaje ispit i čeka da ga tajnica pozove dalje na usmene.

 

Meni je prvi usmeni bio EU - ispitivač je ok ako se zna, ako se malo zbuni čeka odgovor, pokušava vas navesti na odg ali ne previše. Rušio je dvoje iz moje grupe. Kolegici je dao 2 pokušaja da se ispravi, nije znala shengen, obilježja eu i zajedničke politike pa je pala.

neka od pitanja kojih se mogu sjetiti su bila: parlament, 4. val proširenja, euro, komisija, glavne institucije, fondovi, specifičnosti proračuna...

 

Ustav, sustav - ispitivačica mlađa, ok je skroz, malo je nestrpljiva i mrzovoljna :D

pitala je po prezentacijama sa dšju

 

pitanja: temeljne odredbe, naviše vrednote, sabor, grb, sudovi, tko obavlja vlast u drž uprave, tijela drž uprave, poslovi drž uprave, inspekcijski nadzor...

 

uredsko, zup, zus - ispitivač postavlja puno pitanja, ali pomaže i navodi na odgovor, ponekad i on sam odgovori :) ali se mora znati.

pitanja : pisarnica, pismohrana, štambilj, spis, pečat, podnesak akt razlika, koje pošiljke službenik neće otvoriti, razvrstavanje pismena, osnovne evidencije,dijelovi akta, načela upravnog postupka, rješenje, spor,upravni sudovi...

 

lokalna i službenički - ispitivač prvo pola sata pričao bzvz neke gluposti, o prezimenima i neke nebuloze iz mladosti kak je iso u vojsku :D onda je rekao da će nas pitati svakog po 3 pitanja što naravno nije bilo istina. driblao nas je više od ikoga :bang:

 

pitanja se ne mogu svih sjetiti :službenici , namještenici, načela,popunjavanje radnih mjesta,prijam u službu, zapreke prijma, kada službeniku prestaje služba, max trajanje sluzbe na odr. virjeme, teske i lake pov. sluzb duznosti,udaljenje iz sluzbe, prestanak sluzbe, prestanak po sili zakona, grad, primjer grada koji ima manje od 10 000 stanovnika, predstavnicko i izvrsno tijelo, akti, povjerenik vlade, lok izbori, prestanak mandata po sili zakona,sudjelovanje građana u lok poslovima, prihodi jls, vlastiti porezi opcina i gradova, koliko max traje odluka o privremenom financiranju...

 

 

uglavnom, predugo sve traje i znati se mora, ali ako se ucilo nema razloga da ne bude sve ok. hvala svima sa foruma na savjetima koji su mi puno pomogli da uspešno prođem ispite. toliko od mene, više neću da čujem za ove ispite!

:zatvoren:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i mene, da se priključim jučerašnjim ispitnim pitanjima (12.07.2014.) i nekome olakšam život :-) Ispitivači su bili ok, iz moje grupe jedino je rušio SDU, a ostali su skroz ok.

 

Dakle, moja pitanja su bila (za VSS):

 

1. Ustav

1.1. Kako je ustrojena vlast u RH i tko je nositelj koje vlasti?

1.2. Koje su nadležnosti Hrvatskog sabora, kakvo je tijelo Hrvatski sabor (nositelj zakonodavne vlasti, predstavničko tijelo) i koliki je broj zastupnika u Hrvatskom saboru (trenutno 151)?

1.3. Koje su nadležnosti Ustavnog suda?

 

2. SDU

2.1. Koja su tijela državne uprave?

2.2. Kojim se propisom uređuje unutarnje ustrojstvo i uredsko poslovanje TDU i kako je organizirano unutarnje ustrojstvo u ministarstvu, koje se ustrojstvene jedinice mogu ustrojiti u ministarstvu? Tko osim ministra u ministarstvu obavlja još poslove državne uprave (državni službenici i namještenici)?

2.3. Tko odlučuje o sukobu nadležnosti između TDU (Vlada RH), a tko odlučuje o sukobu nadležnosti između zakonodavne, izvršne i sudbene vlasti (Ustavni sud)?

 

3. Službenički odnosi

3.1. Lake povrede službene dužnosti, nabrojati?

3.2. kad državni službenik stječe pravo na godišnji odmor?

3.3. Koja su ostala materijalna prava na koja ostvaruje pravo i gdje su ona uređena?

3.4. U kojim predmetima ne može raditi državni službenik (mogući sukob interesa ako je riječ o odlukama koje se tiču njegova bračnog druga/djeteta/roditelja - čl. 34. Zakona o državnim službenicima objašnjeni i ostali razlozi)?

 

4. JLP®S

4.1. Koji poslovi se nalaze u samoupravnom djelokrugu općina/gradova?

4.2. Kako se definiraju veliki gradovi?

4.3. Kada prestaje po sili zakona mandat načelniku/gradonačelniku/županu?

4.4. Koji su prihodi JLP®S?

4.5. Kada se održavaju izbori u JLP®S (treće nedjelje u svibnju, svake četvrte godine)?

 

5. ZUP/ZUS

5.1. Sadržaj rješenja, koji je najbitniji dio rješenja, što on sadržava, nabrojati vrste rješenja (dopunsko, djelomično, privremeno)?

5.2. Institut nadležnosti i vrste nadležnosti, objasniti?

5.3. Koje su pretpostavke za podnošenje žalbe (dopustiva, pravodobna, podnesena od strane ovlaštene osobe) i kada se žalba može izjaviti?

5.4. Kad se može pokrenuti upravni spor

5.5. Čime se pokreće upravni spor, u kojem roku?

 

6. UREDSKO POSLOVANJE

6.1. Koje su vrste upisnika, što se u koji upisuje?

6.2. Što sadrži prijamni štambilj, objasniti dijelove?

6.3. Objasni klasifikacijsku oznaku, od čega se sastoji?

6.4. Sastavni dijelovi neupravnog akta?

 

7. EU

7.1. Proračun EU

7.2. Europski parlament (ovlasti, sastav, koji je točan broj zastupnika, koji je najmanji (6), a koji je najveći (96) mogući broj zastupnika iz neke države članice i prema čemu se oni biraju u parlament (prema političkoj opredijeljenosti)?

7.3. Osnivački ugovori i ostali ugovori koji spadaju u primarno zakonodavstvo?

 

8. Posebni dio (VSS; za upravno područje financija - financijski sustav i proračunski sustav)

8.1. Na pismenoj zadaći: Državni proračun (definicija, prihodi, rashodi, izvještavanje u sustavu proračuna, rokovi - može i na primjeru svog tijela)

8.2. Usmeni dio: Koji su zajednički porezi, Porez na dohodak (tko je porezni obveznik, koji su izvori dohotka, objasni stope poreza na dohodak i porezne razrede); Banke (što su i kako su organizirane u RH-kao d.d., koji su bankarski poslovi-aktivni, pasivni, neutralni, vlastiti, iznos temeljnog kapitala banke- 40 milijuna kn)

 

Sretno svima!!! ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam jedno pitanje za sve vas koji ste ucili sa pitanja s ministarstva, naime....zanima me buduci da vidim da to nije dugo azurirano jel ima tu promjena, dopuna, pritom mislim najvise na EU i na sluzbenicke, jer se kolektivni mijenjao otkako su oni zadnji puta odgopvarali na pitanja, sad otkako smo mi usli u Eu zanima me odakle ste to ucili.....eto ako moze netko od ovih koji su isli pomoci, bila bi jako zahvalna jer osjecam da tapkam u mjestu a ispit se blizi.......treba zapeti!!!!hvala i pozdrav svima.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da i ja uputim jedno pitanjce - sto se tiče STRUČNOG DIJELA. Obzirom da radim u statistici, a mislim da do sada jos nitko nije to polagao i imati cemo zadatke a pojam statistika je "malo" širok :/ tremica je vec prisutna, a ugo.istice 1.9. Citajuci postove shvatila sam da o datumu i vremenu polaganja ljudi budu obavjesteni rjesenjem i da je tamo konkretnije navedeno sto ce pitati. jel je to tako ili sam krivo skuzila?! TNX

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da i ja uputim jedno pitanjce - sto se tiče STRUČNOG DIJELA. Obzirom da radim u statistici, a mislim da do sada jos nitko nije to polagao i imati cemo zadatke a pojam statistika je "malo" širok :/ tremica je vec prisutna, a ugo.istice 1.9. Citajuci postove shvatila sam da o datumu i vremenu polaganja ljudi budu obavjesteni rjesenjem i da je tamo konkretnije navedeno sto ce pitati. jel je to tako ili sam krivo skuzila?! TNX

 

Tako je, u rješenju od Ministarstva piše ti datum i vrijeme polaganja, i iz čega pišeš posebni dio, konkretno meni je pisalo da pišem posebni dio iz područja Građenje.

A obavijestit ce te 2-3 tjedna prije polaganja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posebni dio socijalna skrb

Pismeni ispit: jednokratna naknada i obiteljski dom

Usmeni: zajamčena minimalna naknada, kad se donosi usmeno rješenje i koji je rok za pismeno, nabroji socijalne usluge, kakav je oblik skrbi obiteljski dom i koliko maksimalno korisnika može imati

 

Ustavno uređenje

Trodioba vlasti

Hrvatski sabor

Ograničenja ljudskih prava i sloboda

Tko sklapa i potvrđuje međunarodne ugovore

 

Sustav državne uprave

Poslovi državne uprave

Inspekcijski nadzor

Pravilnik o unutarnjem redu

Suradnja tijela državne uprave

 

Lokalna i područna(regionalna) samouprava

Županija

Temeljni financijski akt

Raspuštanje predstavničkog tijela

 

Službenički odnosi

Klasifikacija državnih službenika

Državna služba na određeno vrijeme

Probni rad

Teške povrede službene dužnosti

Status državnih službenika nakon donošenja novog pravilnika o unutranjem redu i kakva se rješenje donose prilikom toga

 

Zup i zus

Koja tijela primjenjuju zus

Tko je stranka u upravnom postupku

Sastavni dijelovi rješenja

Postupanje prvostupanjskog tijela po žalbi

Tko rješava upravne sporove

 

Uredsko poslovanje

Što je uredsko poslovanje

Dosje

Kakavog je oblika pečat i kako izgleda

Tko rabi pečate s grbom RH

 

Europska unija

Europsko vijeće

Schengen

Euro

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Šta te zvao na telefon/mobiltel?

Mislila sam da pošalju poziv na kućnu adresu ili jave iz kadrovske di si bio na stručnom !

 

Zvao me na mobitel jer sam ga u prijavnici stavio, pošto sam ih zamolio da budem do 18.09 na ispitu radi isteka s.o. Kad me zvao rekao je da će mi poslat rješenje - pismeno idući tjedan te će mi doći u ustanovu gdje sam na stručnom. Čak me pitao jel mi paše 13.09 ili subota poslije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija