Jump to content

Korisni savjeti za DSI


notarica

Preporučene objave

Bok svima, evo danas položen DSI za VSS :-) pa evo najčešćih pitanja: EU - Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i sve o tome, institucije EU nabrojati glavne, pomoćne, odabrati jednu i objasniti sve o njoj, Osnivački ugovori, novine u Lisabonskom ugovoru.

 

Uredsko: Pisarnica, pismohrana, pečat - žig, pristojbe, rokovi, predmeti up. i neupravnog postupka, pomoćne knjige evidencije...

ZUP: pokretanje postupka, tko, zašto, kako? načela upr. postupka - objasniti (ne sva, nekoliko), kada se smatra da je podnesak uredan, što ako nije...

 

Ustav i sustav: temeljne odredbe - nabrojati, u kojim slučajevima sabor odlučuje 2/3 većinom, državno sudbeno vijeće, suci Vrhovnog suda, tko ih imenuje...

glavni tajnik i sve o njemu, ovlasti Vlade, koji su sve razlozi kada zastupnicima u saboru prestaje mandat,

 

Službenički i JLRS: predstavnička i izvršna tijela, djelokrug grada/velikog grada/županije, prestanak mandata načelnika/gradonačelnika... jedinice lokalne samouprave, referendum...

Teške i lake povrede, koje su, tko o njima odlučuje, koje su kazne... ocjena državnog službenika i posljedice, napredovanje, prijem u drž. službu, prava i obaveze drž. službenika, etičko povjerenstvo i povjerenik...

 

to je sve koliko se sjećam, ispitivači su bili i više nego korektni, pomažu kada vide da ste zapeli, glavno je da vide da znate i da ste učili... samo hrabro i sretno svima koji polažu :))

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima!

Evo pitanja od jučer, za VSS..

 

USTAV/SUSTAV (ispitivačica super, pita iz svakog dijela po 5 pitanja, ne traži detalje, pomaže)

Načelo diobe vlasti, kako narod ostvaruje vlast u RH, suverenitet RH, zastupljenost nacionalnih manjina, biračko pravo u RH (osoba s navršenih 18 godina života - ne mora biti potpuno poslovno sposobna), što je Sabor, izbor zastupnika, imunitet saborskih zastupnika, kako se bira zastupnik i koje su njegove dužnosti, koji je najviši sud u RH, tko imenuje i razrješuje suce, kako su zastupljeni građani RH u europskom parlamentu, gdje se ističe zastava RH;

Poslovi DU, tijela DU, što sastavlja inspektor pri inspekcijskom nadzoru, nadležnosti pomoćnika ministra, tko obavlja povjerene poslove DU, tko donosi pravilnik o unutarnjem redu, tko, kada i kojim aktom planira poslove TDU, stručne službe Vlade koje Vlada osniva uredbom, kada članovi Vlade stupaju na dužnost;

 

EU (ispitivačica dobra, ne pita detalje, svakog pita 3-4 pitanja)

Nabrojati institucije EU, objasniti jednu instituciju po izboru, Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju-na čemu se najviše inzistiralo u slučaju RH, što su pregovori, može li se pojedina točka pregovora ponovno otvoriti nakon što su pregovori zaključeni, a prije potpisivanja ugovora o pristupanju

 

ZUP/ZUS/UREDSKO (ispitivač stvarno odličan, pita osnove)

Koja su javnopravna tijela, kako se računaju rokovi, kada je bitna osobna dostava, tko može biti svjedok, tko sudi u upravnim sporovima, koje se odluke donose u upravnim sporovima, tko zastupa osobu bez poslovne sposobnosti, tko može biti opunomoćenik za primanje pismena, što je pisarnica, što je pismohrana, što je akt, što je predmet, tko koristi pečat i žig s grbom RH, kako se poništavaju državni biljezi (u skripti piše pečatom, on kaže da je točan odgovor štambiljom)

 

SLUŽBENIČKI ODNOSI/SLRS (ispitivačica jako simpatična, pomaže)

Tko radi u TDU, tko su npr.namještenici, koji se propisi primjenjuju na službenike, nabrojati po 2 lake i teške povrede, sankcije za lake i teške povrede i tko odlučuje, raspolaganje, pretpostavke i zapreke za prijam u drž.službu, uvjeti za prijam u drž.službu, kako prestaje drž.služba, prestanak drž.službe po sili zakona (nabrojati 2-3 razloga), nakon koliko vremena osoba ostvaruje pravo na godišnji odmor, plaćeni dopust, prava državnih službenika, načela postupanja državnih službenika, dužnosti nespojive sa dužnošću člana predstavničkog tijela, ocjenjivanje državnih službenika;

Jedinice LRS, status grada Zagreba, koliko zamjenika ima gradonačelnik grada Zagreba, glavni financijski akt i posljedice nedonošenja, tko donosi Statut i što se njime uređuje, godišnji plan rada, tko može birati i biti biran na izborima za vijeće,tj.skupštinu

 

 

Mislim da je to otprilike to što se tiče općeg dijela. Moj posebni dio je bio zdravstvo i zdravstveno osiguranje. Na pisanom dijelu mi je tema bila tijela HZZO, a na usmenom je ispitivačica bila jako opuštena i ugodna, pitala je gdje radim i što radim, i najviše smo pričale u vezi onoga što radim, i onda je još pitala na koji se način financira HZZO, i status djece kao osiguranika.

 

Većina ispitivača pita, prije nego krene ispitivati, koja smo struka i što i gdje radimo. Svi ispitivači koje je moja grupa imala su bili odlični, kao i tajnik. Mislim da se svi trude da se opustimo, ne pitaju detalje, i maksimalno pomažu.

 

Sretno svima!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima!

Evo da i ja napišem svoje dojmove i pitanja od jučer.

 

Položila sam, nije strašno ali mora se znati. Svaki ispitivač nas je prije početka ispitivanja pitao koja smo struka i gdje radimo. Ja sam pravnica po struci, ovo su pitanja koja su mene pitali:

 

1. EU (Ispitivačica je jako simpatična i draga žena, pita osnovne stvari)

- Europski parlament

- Nabrojati osnivačke ugovore

- Lisabonski ugovor

- Pravna stečevina EU

2. Službenički odnosi i Lokalna i regionalna samouprava (Ispitivačica je starija gospođa, korektna, pomaže potpitanjima ako se ne zna odgovor)

- Temeljna prava državnih službenika

- Etički kodeks

- Materijalna prava drž. službenika

- Kada se predstavničko tijelo smatra konstituiranim

- Prestanak mandata načelnika, gradonačelnika i župana po sili zakona

- Nespojivost mandata člana predstavničkog tijela

3. ZUP, ZUS, Uredsko (Najbolji ispitivač, cijeni znanje, vidi se da je stručnjak za upravno pravo, dosta ljudi je palo ali opravdano. Ljudi uče po onim pitanjima sa stranice ministarstva što za ovaj predmet NIJE dovoljno pogotovo za pravnike. Ja sam učile po Zakonu o općem upr. postupku, Zakonu o upravnim sporovima i Ljubanovićevoj skripti za uredsko poslovanje.)

- Jedinstveno upravno mjesto

- Pravni lijekovi (nabrojati)

- Prigovor

- Poduzimanje radnji u upravnom sporu

- Razvrstavanje i raspoređivanje pismena

- Brojčana oznaka godine nastanka kod Urudžbenog broja

- Dostavna knjiga za poštu

4. Ustav i Sustav državne uprave (Ispitivač postavlja puno pitanja, dosta su pitanja nerazumljiva, ne dopusti da se odgovori nego brže-bolje skače na sasvim desetu temu, sve u svemu; dosta zbunjujuće ali ne dajte se zbuniti. Iskreno, ne sjećam se svih njegovih pitanja niti sam ga razumjela što je uopće pitao ali napisat ću čega se sjećam.)

- Ograničavanje ljudskih prava i temeljnih sloboda

- Što Ustav govori o lokalnoj i reg. samoupravi, samoupravni djelokrug

- Ustavni sud, nadležnosti

- Promjena Ustava

- Upravni nadzor

- Inspekcijski nadzor

- Glavni tajnik ministarstva

- Pomoćnik ministra

- Pravilnici

 

Za posebni dio sam imala poljoprivredno zemljište. Pitanja na pismenom dijelu: Raspolaganje polj. zemljištem u vlasništvu države, Promjena namjene, Agencija za poljoprivredno zemljište. Ispitivačica je jako ugodna i smirena osoba. Pregledala je što sam napisala i postavila nekih 7-8 pitanja ali više kroz razgovor o tome gdje sam radila, koje sam poslove obavljala itd. Uglavnom, ugodno ispitivanje.

 

Eto ljudi, to je to, nije strašno, naučite, pripremite se. Pitanja sa stranice Ministarstva uprave su dovoljna za sva područja osim za Zup, Zus i Uredsko.

 

Sretno svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hej kolege,recite mi da li je dovoljno učit ZUP-ZUS po skripti od 70tak pitanja?i kolko treba znati za prolaz,traže opširne odgovore ili? tnx :)

 

Položila DSI, jedino što mogu reći - stvar komisije i sreće, ZUP je bio super, žena predivna, pita osnove, isto tako mi je bilo i s EU i ostalim predmetima.. Nije mi bilo svejedno otići danas jer nisam baš bila spremna, ali eto - potrefilo se, učila jesam, al da me zapao netko tko bi od mene tražio detalje, ZUP/ZUS bih pala, a i neke ostale predmete sigurno. Cijela komisija je bila susretljiva, spremna na pomoć i povezivanje, tko je učio - mogao je proći, osim ako ti se baš ne zaredaju 3-4 pitanja koja ne znaš.. Nemam nikakvih savjeta, što i kako učiti, pogotovo što mislim da je kod nas bila iznimka...

 

Kome treba, besplatno dajem sve materijale za sve predmete, u Zagrebu.

 

Ažurirano

 

hej kolege,recite mi da li je dovoljno učit ZUP-ZUS po skripti od 70tak pitanja?i kolko treba znati za prolaz,traže opširne odgovore ili? tnx :)

 

Položila DSI, jedino što mogu reći - stvar komisije i sreće, ZUP je bio super, žena predivna, pita osnove, isto tako mi je bilo i s EU i ostalim predmetima.. Nije mi bilo svejedno otići danas jer nisam baš bila spremna, ali eto - potrefilo se, učila jesam, al da me zapao netko tko bi od mene tražio detalje, ZUP/ZUS bih pala, a i neke ostale predmete sigurno. Cijela komisija je bila susretljiva, spremna na pomoć i povezivanje, tko je učio - mogao je proći, osim ako ti se baš ne zaredaju 3-4 pitanja koja ne znaš.. Nemam nikakvih savjeta, što i kako učiti, pogotovo što mislim da je kod nas bila iznimka...

 

Kome treba, besplatno dajem sve materijale za sve predmete, u Zagrebu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jučer položila za VSS pa evo i pitanja kojih se sjećam jer znam da je mene to najviše zanimalo.

Ustav: suverenitet, nac. manjine, tko vodi popis birača, Sabor, imunitet zastupnika, tko može predlagati zakone, ovlasti Predsjednika, tko zamjenjuje predsjednika, tko može predlagati kandidate za predsjednika, kako se bira Vlada, tko imenuje suce, Ustavni sud, udruživanje RH s drugim državama.

 

Sustav: poslovi drž. uprave, tko ih obavlja, koje akte donose čelnici tijela, kojim propisom se uređuje unutarnje ustrojstvo i uredsko poslovanje tijela drž. uprave, tko donosi pravilnik o unutarnjem redu i što se njime uređuje, tko ima pravo izvještavati javnost o obavljanju poslova drž. uprave, koje akte donosi Vlada.

 

Službenički: načela, uvjeti za prijam u drž. službu, drž. služba na određeno, povjeravanje poslova, Odbor za državnu službu, ocjenjivanje drž. službenika, negativna ocjena (posljedice), lake i teške povrede služb. dužnosti, kazne za povrede služb. dužnosti.

 

Lokalna: vrste jedinica lok. i podr. samouprave i objasniti, tko donosi statut i što se njime uređuje, veliki gradovi, oblici neposrednog sudjelovanja građana u odlučivanju, vrste tijela jedinica lok. i podr. samouprave, kako se biraju općinski načelnik, gradonačelnik, župan, upravna tijela jedinica lok. i podr. samouprave, mjesna samouprava, tijela mjesnog odbora, na koji način općinski načelnik, gradonačelnik i zamjenik mogu obavljati dužnost, poslovi u djelokrugu Grada Zagreba.

 

zup/zus: načela, pokretanje postupka, rješavanje upr. stvari, dokazi, zaključak, sadržaj rješenja, rok za donošenje rješenja, kako postupa prvostupanjsko tijelo po žalbi, pokretanje upr. spora, rok za podnošenje tužbe.

 

Uredsko: što je uredsko poslovanje, što je pisarnica i pismohrana, osnovne, pomoćne evidencije, od čega se sastoji urudž. broj, pečat i žig s grbom RH, tko donosi rješenje o ovlaštenju, a tko o odobrenju, pristojbena obveza, plaćanje pristojbi.

 

EU: Parlament, Komisija, regionalna politika, kohezijski fond, čekaonica u pregovorima, valovi proširenja, schengenski prostor.

 

Ispitivači su uglavnom dosta blagi i pitaju osnove. Jedino je ispitivačica za lokalnu i službeničke bila malo stroža i tražila potpune odgovore u detalje. Sretno svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da i ja napišem svoje dojmove :-) DSI uspješno položen :-)

Pitanja neći pisat jer se uglavnom ponavljaju, sve što je navedeno to je i pitano...moj iskreni savjet je da nema potrebe se bojati ako ste naučili, moja komisija je bila super ako si znao, ako neznaš osnovne stvari onda bolje nemojte ni izlazit na ispit!

Želim svima puno uspjeha i samo hrabro :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz kojih materijala si učila posebni dio, šta si imala na pismenom a što na usmenom , dojmovi...

 

Ucila sam iz zakona, one koji su navedeni za posebni dio iz graditeljstva. Skriptu nisam nabavila, ne znam postoji li uopće za ovaj dio.

Na pismenom sam imala ova pitanja:

1.definirajte slijedeće pojmove:

- energetsko svojstvo zgrade

- građevina

- građevinsko zemljište

- etapno građenje

2. razvrstavanje građevina

3. temeljni zahtjevi za građevinu

4. alternativni sustavi opskrbe energijom

5. važenje građevinske dozvole

6. lokacijska informacija

7. prostorni planovi lokalne razine

Na pismenom imas sve materijale i sve prepises, nema nikakvih problema.

 

Usmeni-

1.DOF 5

2. rokovi za predavanje zahtjeva za izdavanje rješenja o izvedenom stanju

3. kome se predaje žalba na to rješenje i u kojem roku

4. glavni projekt

5. nabrojiti ostale vrste projekata

6. navesti sudionike u gradnji

Bila mi je ženska ispitivačica, skroz ugodna i normalna. Cjelokupni ispit nije težak, normalno triba naučiti i imati malo sriće sa komisijom.

Sritno :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je li tko polagao u zadnje vrijem za SSS, a da zapravo nema struku? Tj, da je maturant gimnazije kako to zovu? Zanima me da li takve puno pilaju ili je dovoljno znati ono osnovno? Ja sam maturant gimnazije i za 2 tjedna mi je državni. Paničarim užasno jer mi je sve ovo poprilično nepoznato, radila sam u pisarnici i jedino što mi je jasno i što sam bez problema naučila je ZUP, ZUS i Uredsko poslovanje :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obzirom da sam u zadnje vrijeme bila dnevni posjetitelj legalisa i da sam citala svaki novi post o iskustvima i pitanjima red je da i ja napisem svoje iskustvo!

Što se tiče iz cega uciti (ja sam polagala za VŠS) bazirala sam se na pitanja sa ministarstva, sto nema za všs uzimala za sss, ali citajuc ovdje pitanja na sve sto sam naisla da ne znam i sto sam mislila da bi moglo biti ucila sam i za vss. ZUP I ZUS iz neke svoje skripte dosta prosirene i na kraju je bilo dobro sto sam za njega malo izasla iz okvira ovih pitanja sto se pisu na legalisu!

Btw. ispit bio 20. 9. i polozen! :jupii:

Sto se tice trajanja, pismeni smo poceli oko 20 do 9, a masovno poceli predavati oko 9 i 20 pa je i nas ostale onako pozurila da predamo.

Ja sam polagala iz "upravnog podrucja statistike" pa necu pisati jer vidim da nitko ovdje za to ne pita osim mene ali ako koga zanima nek se javi!

Sve predmete zavrsila oko 15 do 1, ali smo jos cekali tu nasu iz stat.za usmeni dio pa sam bila gotova oko 2.

E sad pitanja (koja nisu pitali samo mene nego i kolege koji su bili samnom) i dojmovi o ispitivacima:

 

EU - ooodlična ispitivacica, mlada, blaga, ispitivanje zaista teklo kao razgovor, 3 nas je odgovaralo!

Vijeće EU, Parlament, Komisija (koji nas pol.je u Komisiji - Neven Mimica, ali to nije bilo za prolaz nego tako, informativno, mozda kod nekog drugog ispitivača je pa evo da znate :namiguje: , isto tako tko je bio gl. pregovarac za ulazak RH u EU - Vladimir Drobnjak), zajedničke pol.,kohezijska pol, koraci ulaska RH u EU (nabrojat bitnije godine), osnivački ugo. (malo o njima), fondovi, uvijeti za clanstvo u EU i pojasnit.

Sve 3 prosle, naravno! :D

 

ZUP-ZUS i UREDSKO - zena na prvu (kriva procjena) stroga, ali SVI su izlazili s osmjehom na licu! Razgovor!! Ulazili po jedno!

Mene je pitala sto sam po struci (prvostupnika javne uprave) i kao jao pa vi onda ovo znate, srce mi je stalo! Ali pitala me:

ZUP-ZUS - kako postupa 1* tijelo po zalbi,iskreno spetljala sam se,ali nije da nisam nista znala,ali je pomogla, sta stranka mora imati za sudjelovanje u postupku, tko ju zastupa ako nema, primjeri, dali na racunanje rokova utjecu neradni dani i kako, vrste rjesenja (tu sam ju zbunila jer sam rekla privremeno, dopusnko i dodatno umjesto djelomično i smijale se zajedno jer je znala da sam u krivu ali se ni ona nije mogla sjetiti i rekla da joj se to jos nikad nije dogodilo :) pa mi je cak rekla da pogledam u papire i onda je zajednicka reakcija bila: Paaa da!!! :tupan: ) kako se pokreće upravni spor (rok i način), tko rjesava u njemu.

UREDSKO - promjenjivi dio p. stambilja, klas.oznaka, njen sadrzaj, rokovnik predmeta, dijelovi neupravnog akta.

 

LOKALNA I SLUZBENIČKI- Po 2 ulazi i djeluje i je malo stroza ali kad vidi da znas pomaze, mislim da nitko nije pao kod mene, ali npr.2 prije mene je bilo pola sata i izasli i kazu jedva prosli ali vjerujem jer je navlacila da prodju dok smo ja i kolegica bile oko 15 min. najvise!

Ona se malo spetljala pa ju je izvlacila cak i ljutitio ali mislim da joj je to samo maska jer da je zbilja tak stroga bar bi netko pao!

LOKALNA - moze li status grada imati mjesto sa manje od 10000 stan. i kada, pred. tijela, izvrsna tijela, kad je pred. predstavničkog tijela duzan sazvati sjednicu, kako radi pred. tijelo i kako donosi odluke, temeljni finan.akt, tko ga donosi, do kada mora biti donesen, kakav status ima Zg, vrste upravnih tijela (ne grada Zg nego opcenito, znaci upr.odjeli i sluzbe), opći akti.

SLUZBENICKI - posljedice ocjene ne zadovoljava, vrste povreda, tko odlučuje o kojima, slucajevi udaljenja iz sluzbe, kada se prima redovnim, kad izvanrednim postupkom, prijem na odredjeno Jos je bilo ali stvarno se ne mogu sjetiti sto!

 

USTAV I SUSTAV - e ta nas je udavila :tikvan:i tu je jedno palo Ustav a ostali prosli, ali smo se kod nje najduze zadrzavali. Po 3 je ulazilo. Bas sam pratila i mislim da su najduze bili 40 min! Vidno neraspolozena, ali kad sam cula pitanja zaista nista van okvira, vise vas uplasi taj njen stav!

USTAV - sto je, kakva je RH, sklapanje saveza sa drugim drz., pol.stranke, nacio.manjine, ograničavanje prava na strajk, prestanak mandata zastupnika, ograničavanje sloboda (kojih, kada, koja se nikad ne moze ograniciti), zasjedanje Sabora, stupanje zakona na snagu, imunitet, postupak izbora predsjednika, uloga predsjednika, tko predlaze kandidate za predsjenika, kad Vlada i zastupnici stupaju na snagu, Ustavni sud, tko imenuje i razrjesuje suce, promjena Ustava (tko predlaze i odlučuje)

SUSTAV - tijela, poslovi, akti čelnika, sto se nadzire u upravnom nadzoru, inspekcijski nadzor, dali inspektor moze nesto poduzimati (sto), sto sastavlja inspektor, tko obavlja povjerene poslove drz.uprave, osiguranje sredstava za rad tijela (u čemu, na koji način, do kojeg roka), uzi kabinet Vlade, kako Vlada donosi odluke

 

Eto nadam se da sam svojim iscrpnim izvjestajem nekome pomogla (ja sam vise volila citati te duze sa vise detalja :) )

Ponesite si vode, jedite nesto (ili ako ste ko ja da se prezivit i ako nista ne stavis u usta od 4 ujutro do 2 popodne!), wc ima..

Mene je ohrabrilo i kad sam vidila kakva banalana pitanjanja ljudi ponavljaju, tipa sto se nadzire u upravnom nadzoru (inače sustav mi je bio najgorji za uciti) onda sam si mislila ma moras proci! hihih

Mozda jos jedan savjet - koliko sam skuzila svi su tajnici dobri pa probajte pitati da prvo odgovarate predmet koji vam je najbolje sjeo. Meni se recimo potrefila EU jer je pitala za dobrovoljce dok ne dodju ispitivaci za posebni dio. Je da vas oni rasporedjuju i saltaju od ispita do ispita sa par puta izrecenom recenicom: Ajde svejedno morate sve proci, ali bas zato nista vas ne kosta reci: Jel mogu ja prvo na .... strah me je pa da probijem led s necim meni laksim. Nemate sta izgubiti, samo dobiti!

Eto, ucite, ponavljajte, vjerujte u sebe i svoje znanje i S.R.E.T.N.O.!!!! :zivili:

Može pitanja iz statistike? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozz jel ima netko posebni dio za katastarskog referenta 8.11 mi ispit pa me zanima jel netko imao posebni dio o tome?

 

 

 

Pozdrav:mase1:

I ja polažem za katastarskog referenta 8.11. :) No nemam nikakvu skriptu, stručni dio još nisam ni krenula spremati :( samo sam pročitala zakone :( u kojem dijelu katastra si radil/la?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može pitanja iz statistike? Hvala

 

 

Iz statistike su bila 3 zadatka i esej na pisati sto si radio. Zadaci su bili iz relativnih brojeva, aritmeticka sredina i verizni indeksi. Uglavnom jako lagani zadaci, a i naravno mozes imati sve materijale!!!

Na usmenom je bila izuzetno prijatna..(mi smo to zadnje odgovarali jel je kasnila, i do tada smo vec rijesili sve predmete pa mozda i zato :) ali cula sam da nitko nije imao problema ni prije tako da bez brige!! Uglavnom na usmenom je bio vise razgovor.. a od nekih konkretnih pitanja je bilo nabrojat nacela, objasnit jedno, pa onda ona "nacela" iz kodeksa...uglavnom nesto slicno ovim nacelima iz Zakona. Sve u svemu nista strasno. Malo se podsjetit sta si radio, znat to oblikovat u pricicu :), nauciti najosnovnije iz zakona i to je to.

E da, a zadatke nam na usmenom nije ni spominjala ... ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav:mase1:

I ja polažem za katastarskog referenta 8.11. :) No nemam nikakvu skriptu, stručni dio još nisam ni krenula spremati :( samo sam pročitala zakone :( u kojem dijelu katastra si radil/la?

 

 

pa radio sam većinom u pisarnici i pismohrani, a za stručni se spremam već nekih tjedan dana učeći po 3-4 sata uglavnom mislim da sve ovisi o komisiji kakvu dobijemo nadam se da ćemo proći, možda za pismeni budemo imali neupravni akt ili rješenje ne znam :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa radio sam većinom u pisarnici i pismohrani, a za stručni se spremam već nekih tjedan dana učeći po 3-4 sata uglavnom mislim da sve ovisi o komisiji kakvu dobijemo nadam se da ćemo proći, možda za pismeni budemo imali neupravni akt ili rješenje ne znam :)

 

Ljudi dajte recite koliko dugo spremate dsi? Dana,sati itd..znam da je to sve individualno,ali puca me ajme trema..imam dsi 15.11.. ostala mi eu za proci i onda sve ponovno ponavljati jer dok dodjem do kraja,pocetak vec zaboravim..:-D Inace sam sss..:psuje: Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok svima!!

Molim vas koji ste se riješili te muke, koliko ste dugo to spremali?

I dal je stvarno dosta skripta, 7 područja plus oni odgovori s njihove stranice i prezentacije?? Sorry ako su pitanja glupa, al meni je stvarno koma to sve popamtit, tek sam Eu prošla i ni to ne znam sve, bojim se da to neću do Uskrsa spremit...savjet neki pliiiiiiiiiz..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok svima!!

Molim vas koji ste se riješili te muke, koliko ste dugo to spremali?

I dal je stvarno dosta skripta, 7 područja plus oni odgovori s njihove stranice i prezentacije?? Sorry ako su pitanja glupa, al meni je stvarno koma to sve popamtit, tek sam Eu prošla i ni to ne znam sve, bojim se da to neću do Uskrsa spremit...savjet neki pliiiiiiiiiz..

 

Kad imas ispit?! Ja sam isto vec luda od tog Dsi i nemogu se koncentrirat kak treba..:-/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav

moze li mi netko objasniti sta se nadzire u upravnom a sta u inspekcijskom nadzoru. Vec sam negdje procirala da se u upravnom nadzire rad tijela u inspekcijskom fizicke i pravne osobe ako netko zna svojim rijecima.

 

Drugo pitanje iz Eu pise da je rh otvorila pregovore s eu na sastanku medjuvladine konferencije moze li mi netko reci kakva je to konferencija misli li se tu na Vijece Eu ili Europsko vijece ili ni na jedno molim ako netko zna odgovore da napise hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok svima!evo jučer položila DSI :zivili: ,odgovarala sam za VŠS.

komisija ok.samo ustav i zup zus su me gnjavili malo više.na zup/zus je bila dosta stroga nije pomagala i pita po zakonu. skriptice baš ne pomažu.no ona s legalisa je kolko tolko ok..ja sam učila po zakonu.

tko je sss ne gnjave baš,samo nabrajanja većinom traže i ništ ne moraju u detalje znati.. grrr ..al ok

 

evo pitanja koja sam imala-

ZUP/ZUS i Uredsko - jedinstveno upravno mjesto,načela upravnog postupka i objasni par,kako se pokreće upravni spor,rješenje što je i sadržaj,posebne vrste rješenja,žalba kada i kome

promjenjivi dio štambilja,pečati i žigovi,knjiga za poštu,knjiga za mjesto,upravne pristojbe,pismohrana

Lokalna/službenički - granice,predstavničko tijelo,prestanak mandata načelnika,lake i teške povrede,etički kodeks,određivanje plaće

Ustav/sustav - što je ustav,sudovi,kojih ima u HR. ,ovlasti sabora,uglavnom davio me sa tim,

nadležnosti ministra,pomoćnik ministra,upravne organizacije

 

EU - schengenski prostor što je,koje države obuhvaća i da li je hr u tom prostoru,objasniti

glavne institucije eu,nabrojati i objasniti jednu,

valovi proširenja

 

posebni dio sam imala opću upravu i opće poslove- inaće to vam je najlakši dio

pismenog se ne morate bojati

 

eto toliko,al sve vam je u biti stvar komisije i sreće!

 

SRETNO SVIMA !

:mase1:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozz, treba mi hitno pomoc. Ja san radila u pisarnici u uredu za prostorno uređenje i gradnju. Dobila san poziv za ispit u kojem pise da mi je posebni dio iz podrucja opce uprave-ostali poslovi iz podrucja opce uprave i opcih poslova. Sad mi nije jasno sta ja moran ucit. Zakon o uredskom poslovanju ili zakon o lokalnoj i podrucnoj samoupravi ili nesto trece. Molim vas ako mi mozete pomoc, hitno je

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ucila sam iz zakona, one koji su navedeni za posebni dio iz graditeljstva. Skriptu nisam nabavila, ne znam postoji li uopće za ovaj dio.

Na pismenom sam imala ova pitanja:

1.definirajte slijedeće pojmove:

- energetsko svojstvo zgrade

- građevina

- građevinsko zemljište

- etapno građenje

2. razvrstavanje građevina

3. temeljni zahtjevi za građevinu

4. alternativni sustavi opskrbe energijom

5. važenje građevinske dozvole

6. lokacijska informacija

7. prostorni planovi lokalne razine

Na pismenom imas sve materijale i sve prepises, nema nikakvih problema.

 

Usmeni-

1.DOF 5

2. rokovi za predavanje zahtjeva za izdavanje rješenja o izvedenom stanju

3. kome se predaje žalba na to rješenje i u kojem roku

4. glavni projekt

5. nabrojiti ostale vrste projekata

6. navesti sudionike u gradnji

Bila mi je ženska ispitivačica, skroz ugodna i normalna. Cjelokupni ispit nije težak, normalno triba naučiti i imati malo sriće sa komisijom.

Sritno :)

 

Hvala na pitanjima.. Imaš li ti ili netko drugi ažurirane izmjene u skripti s Legalisa što se tiče Europske unije i Službenički odnosi poglavlje Zakon o radu jer je novi na snazi od srpnja ove godne.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo da i ja kazem koju riječ za ispit 15.11.2014.

 

učiti se mora. na ispit nemožeš doći kao tele. osnove se moraju znat. ispitivači su dobri. pošteni i hoće pomoći. ali jedno ime mi je ostalo u sjećanju VOJKO REŠETAR.

tko je bio na usmenom kod njega u subotu zna o čemu pričam. a posebno nas 5 koji smo izašli iz Ministarstva u pola4.

takvih je malo. njegovo ispitivanje je bilo temeljito ali 100% prolaznost. kako je on rekao: "Ja ispitujem drugačije od ostalih kolega." ali bez brige Vojko je razumio našu situaciju i sve nas pustio.

Vojko LEGENDA!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo da i ja kazem koju riječ za ispit 15.11.2014.

 

takvih je malo. njegovo ispitivanje je bilo temeljito ali 100% prolaznost. kako je on rekao: "Ja ispitujem drugačije od ostalih kolega." ali bez brige Vojko je razumio našu situaciju i sve nas pustio.

Vojko LEGENDA!!

 

Gospodin Vojko je ispitivač iz kojeg dijela? :)

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jeli ko bija jucer na ispitu? Pitanja, dojmovi?

 

Ja sam bila, za posebni dio imala sam opću upravu. Dobili smo 3 zadatka:

1. izraditi neupravni akt

2. osnovne evidencije uredskog poslovanja

3. kako postupa sl. pisarnice po primitku nenadležnog podneska.

 

Nakon toga je bio usmeni iz općeg dijela, više je to bio neformalan razgovor kod jedne simpa i mlađe ispitivačice.

 

Nakon toga sam išla na lokalnu i službeničke, isto super ispitivačica, pitanja:

- općina i obilježlja, koja su upravna tijela u jedinicama, koji su oblici sudjelovanja građana u odlučivanju, uvjeti za prijam u dr. službu, lake i teške povrede i tko o njima odlučuje, etički kodeks..

 

ZUP I ZUS, uredsko:

-načelo ekonomičnosti, što je rješenje i što sadrži, tko može zastupati stranku, zapisnik i što se upisuje u njega i gdje se stranke potpisuju i što sl. osoba mora učiniti nakon zaključena zapisnika, stranke u upravnom sporu, sastavni djelovi neupravnog akta, štambilj i pečat..

(isto jedna simpa gospođa)

 

Europska unija (djeluje strože i ne pomaže baš ne znaš):

- osnivački ugovori i što je njima nastalo, valovi proširena, shengenski prostor i zašto nisu neke države u njemu..

Par ljudi je palo EU

 

USTAV I SUSTAV (e ta je djelovala najstrože, pita troje ljudi po pol sata i više al ako nešto ne znaš ipak pomaže i nadopunjava), pitanja:

-temeljne slobode, ustavni sud i kako se biraju suci i na koji mandat te tko ih bira, poslovi državne uprave, koje akte donose središnja tijela i razlika među njima, tko je na čelu državnih upravnih organizacija..

 

Nije bilo tak strašno, al mislim da to sve ovisi o komisiji kakva te dopadne , a bome i o tajnici kako je organizirana i koja upučuje dalje na usmene.

 

Sretno dalje svima:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moze li mi neko rec kako bi tribalo izradit neupravni akt?

 

Službena prepiska tijela s drugim tijelima se obavlja neupravnim aktima.

 

Probaj pitati nekog u tijelu u kojem radiš da ti da primjer neupravnog akta, recimo neki dopis koji se šalje nekom drugom tijelu u vezi neke upravne stvari ili tak nekaj..

Tak sam ja svoju mentoricu tražila primjerak

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam bila, za posebni dio imala sam opću upravu. Dobili smo 3 zadatka:

1. izraditi neupravni akt

2. osnovne evidencije uredskog poslovanja

3. kako postupa sl. pisarnice po primitku nenadležnog podneska.

 

Nakon toga je bio usmeni iz općeg dijela, više je to bio neformalan razgovor kod jedne simpa i mlađe ispitivačice.

 

Nakon toga sam išla na lokalnu i službeničke, isto super ispitivačica, pitanja:

- općina i obilježlja, koja su upravna tijela u jedinicama, koji su oblici sudjelovanja građana u odlučivanju, uvjeti za prijam u dr. službu, lake i teške povrede i tko o njima odlučuje, etički kodeks..

 

ZUP I ZUS, uredsko:

-načelo ekonomičnosti, što je rješenje i što sadrži, tko može zastupati stranku, zapisnik i što se upisuje u njega i gdje se stranke potpisuju i što sl. osoba mora učiniti nakon zaključena zapisnika, stranke u upravnom sporu, sastavni djelovi neupravnog akta, štambilj i pečat..

(isto jedna simpa gospođa)

 

Europska unija (djeluje strože i ne pomaže baš ne znaš):

- osnivački ugovori i što je njima nastalo, valovi proširena, shengenski prostor i zašto nisu neke države u njemu..

Par ljudi je palo EU

 

USTAV I SUSTAV (e ta je djelovala najstrože, pita troje ljudi po pol sata i više al ako nešto ne znaš ipak pomaže i nadopunjava), pitanja:

-temeljne slobode, ustavni sud i kako se biraju suci i na koji mandat te tko ih bira, poslovi državne uprave, koje akte donose središnja tijela i razlika među njima, tko je na čelu državnih upravnih organizacija..

 

Nije bilo tak strašno, al mislim da to sve ovisi o komisiji kakva te dopadne , a bome i o tajnici kako je organizirana i koja upučuje dalje na usmene.

 

Sretno dalje svima:)

 

Čestitam!

Molim te, reci mi koliko dugo si čekala, tj. kad si prijavila a kad ti je došao poziv od njih?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prosli tjedan mi je prijavljen ispit, i danas je došlo rješenje da polažem 6.12. :o

Ima jos neko taj datum, pogotovo da je posebno područje financije?

 

Vauu...kak tak brzo? Jel mi može netko objasnit o čemu to ovisi, jel u pitanju struka, sprema il kaj, kak neko čeka mjesec i pol i više..bojim se prijavit da me ne stave za 2 tjedna, nisam spremna a ističe mi stručni..i da, jel baš moram prijavit do dana do kad mi stručno osposobljavnaje traje il mogu malo pomaknut, mislim znam da u roku 6mj. od isteka moram položit al nebi baš za 2 tjedna polagala..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hej, hej...

Može li mi netko reći koja su temeljna, a koja materijalna prava službenika?

Vidjela sam da se ta pitanja znaju pojaviti na ispitu...

Za temeljna još i znam, ali ova druga.... pravo na plaću?!? Ili su baš negdje nabrojana?

 

Zakon o plaćama je stupio na snagu ili?

Plaća se još obračunava po ZDSN iz 2009.?

 

Hvala na odgovorima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Polozen ispit 28.11, petak...mogu samo rec da su ispitivaci bili ko stvoreni za proc i ako znas i ako ne znas. Osim ispitivacice iz ustava i sustava. Ona je bila malo stroza, trazi neko znanje ali nece baciti ako vidi da ste ucili i ako znate bar po jednu recenicu. Ja san polagala za sss.

 

posebni dio uredsko poslovanje:

pismeni: izradi jedan neupravni akt tijela u kojem radis (poziv, obavjest i sl), klasifikacijska oznaka, postupanje sa dovrsenim predmetom ( razvodjenje, stavljanje u pismohranu i rokovnik predmeta)

usmeni: sta je pismohrana, prijemni stambilj, urudzbeni zapisnik, djelovi neupravnog akta, tko sve koristi pecat sa grbom i tko ih odobrava za izradu

 

Opci dio:

ZUP, ZUS i UREDSKO POSLOVANJE-jedna mlađa plava ispitivacica savrsena, sama je rekla da nece radit nikakve probleme, izvlace se po 4 pitanja za uredsko i 4 za zup i zus. Pitanja koja sam ja izvukla za zup i zus:

sto je ocevid, ko je stranka u upravnom postupku, pravni ljekovi, tko su stranke u upravnom sporu....a za uredsko: sto je pismohrana, djelovi neupravnog akta, sta je dokument i kako se ponistavaju biljezi.

 

EUROPSKA UNIJA: isto plava mlađa zenska, pitanja koja mi je postavila su bila pomalo smisna. To su: kada je hr usla u eu i dali je hr u shengenskom prostoru ( nije, u planu je da uđe 2015 godine), koji su simboli eu, kako izgleda zastava eu i koja je himna, kad se obiljezava europski dan, jedinstveno europsko trziste, nabrojit institucije eu (samo nabrojit) i nesto o shengenskom prostoru. Eto, ja san se toliko bazirala na ucenje svega ostalog da se nisan mogla sitit koja je himna eu :D

 

 

USTAV i SUSTAV: vec san rekla o ispitivacici, pitanja: ministar i sve o njemu, nabrojit neka ministarstva i neke drzavne upravne organizacije, tijela drzavne uprava i ko njima upravlja, sta je ustav i kad je donesen, predsjednik, vlada, sabor i njihove ovlasti/nadleznosti, drzavni proracun tko ga donosi a tko usvaja (sabor i vlada)....

 

 

LOKALNA, REGIONALNA i SLUZBENICKI: zenska isto mlađa, super je, nema sanse da baci, ako ne znas ona odgovori i stavi +. Pitanja: zapreke za prijam, uvjeti za prijam, nabrojit par lakih i par teskih povreda, tko o njima odlucuje i koje su kazne, nacini prestanka sluzbe, nabrojit prestanke po sili zakona, nacela nabtojit, koja su izvrsna a koja predstavnicka tijela i sta oni rade, tko upravlja upravnim odjelima i kako se biraju...

 

 

To je to, sve u svemu nije tesko. Nisan ni ja se obazirala na to kad su drugi pisali pa me vatala trema, nisan nista spavala i mislila san da se necu nicega sitit al stvarno nije tesko i ne pitaju detaljno. Ucila sam po pitanjima sa ministarstva i to je dovoljno jer nisan nista drugo ni otvorila osin tih pitanja. Jedino zup i zus triba procitat zakon. Nije tezak i lako se upamti.

Sritno dalje svima :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima ...

 

evo par korisnih savjeta iz vlastite kože, nakon položenog državnog stručnog za VSS graditeljstvo, danas :) Počela s posebnim dijelom usmenim putem i ispitima u 10:25, završila u 12:40. Gospodin iz graditeljstva postavio par jako jednostavnih pitanja na koje sam znala odgovore i sasvim ugodno i brzo završio ispitivanje. Trajalo sveukupno 8 min u mom slučaju. Tražio me definiciju glavnog projekta, dijelove, temeljne uvjete građevine, podjelu zgrada u skupine po ZOG-u, energetski certifikat te sudionike u gradnji.

 

Nakon toga završila sam sa kolegicom iste struke na SUSTAVU LOK. i SLUŽBENIČKIM.

Mlada žena, razgovor 10 min, naizmjence po 3 pitanja meni i kolegici: lake povrede i kazne, kada službenik mora odbiti nalog i odgovornost, pa tko je izvršna vast u lokalnoj i područnoj, kad se predstavničko tijelo smatra konstituiranim, financijski akti lokalne i mislim da je to to. Ugodna i susretjiva ispitivačica.

 

Nakon toga odmah ZUP ZUS /UREDSKO. Gospon koji navodno inače nije susretljiv al ovaj put posebno raspoložen. Uz njega Ljubanovićeva skripta i pitao me iz čeg sam učila - naravno iz nje i zakona.Otvarao je neposredno pred nama i pitao : kako se sve rješenje može objaviti i što je to putem obrasca ( osobna ), kakve su nadležnosti TJU - stvarna i mjesna, pravni lijekovi ... uredsko - žig kakav i na čemu sve može biti ( vosak, papir i on reče olovo), što je elektronski dokument a što isprava, da i se mail urudžbira (da!), kakve sve mogu biti natpisne ploče osim crne... da, tražio je odgovor konzervatorske smjernice... skužio je da smo učile ...

 

EU - gđa odrješita i vidno neraspoložene al riješila nas za 7-8 min i rekla da vidi da znamo pa nas neće tlačit previše. Tražila je znanje, stoga si pročitajte temeljite prezentacije i stvorite kostur (godine ne trebaju, traži se povezivanje), pogotovo naše predstavnike u EU te Schultza, Junckera, Tuska. Specifičnost proračuna (postotke), ugovore, pristup u eu, koliko pitanja smo mi imali (3000)...

 

USTAV I SUSTAV Jedan odista krasan gospodin, baš smo se nasmijali i popričali o policajcima i njihovim odgovaranjima...

Pitao me tijela državne uprave koja su, ustrojstvo ministarstava, gdje su ravnateljstva.... Tko odučuje o međunarodnim ugovorima i koju snagu imaju te nadležnost predsjednika RH...

 

mislim da je to to. Učite bar 7 dana i dobro ponovite i nemate nikakvih problema.

 

sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Državni stručni 29.11.2014 - Graditeljstvo

 

 

Daklem, RIJEŠENO!

 

Komisija je bila odlična, svi pomažu, ali MORA SE NEŠTO ZNATI, ne može se ići ko tele.

 

Učio sam iz skripti sa foruma http://goo.gl/fLd4EX po pitanjima sa stranica Ministarstva (u prilogu) i malo po prezentacijama DŠJU. Pročitao ZUP 2x, ponavljao po skriptama. EU ažurirao po Wikipediji i web EU.

 

Primjeri pitanja:

(moja ili ona koja sam zapamtio da su drugima postavljana)

 

STRUČNI DIO

Pismeni nakon prozivanja po grupama. Sve se prepisuje iz Zakona o gradnji / Prostornom uređenju i Zakons o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama.

 

Usmeni – prvo s gospođom par minuta o poslu koji radima, a onda pitanja iz tog područja, ništa strašno.

Pitanja: Važenje građevinske dozvole, U kojem se slučaju zgrade ne može ozakoniti, DOF, Rokovi za podnošenje zahtjeva za ozakonjenje.

 

 

USTAV/SUSTAV

To sam mislio ići zadnje jer najmanje znam, al je ispalo prvo, međutim, ispitivačica super susretljiva i puno pomaže. I puno joj HVALA. ;)

Pitanja: Vlada (ovlasti, stupanje na snagu, mandatar itd. Sabor (definicija, broj zastupnika, mandat..)

Sustav: Što obuhvaća neposredna provedba zakona, Tko donosi provedbene propise i koji su, Pravilnik, naredba, naputak, Provedba upravnog nazora, Provedba inspekcijskog nadzora, Obavljanje drugih upravnih i stručnih poslova.

 

LOKALANA/SLUŽBENIČKI

Ugodna gospođa, opet prvo par minuta o onome što radim, pa po pitanjima…

 

Temeljni opći art JL®S, Koji gradovima imaju status velikog grada, Kad je predsjednik predstavničkog tijela dužan sazvati sjednicu, Tko donosi pojedinačne akte u izvršavanju općih akata, Može li gradonačelnik/župan prodavati nekretnina i do kojeg iznosa…

 

Premještaj državnog službenika, Povrede sl. dužnosti i tijela za vođenje postupka, Način prestanka D.S., Najkraće trajanje godišnjeg o. Čime se uređuju materijalna prava…

 

ZUP/ZUS/UREDSKO

Gospodin za kojeg su nam rekli da je stroži, da detaljno pita i da je par ljudi srušio. Međutim, nama je pomagao i kad je zapelo.

 

Stranke u upravnom postupku, Vrste nadležnosti, Načelo zakonitosti, Što sve može biti dokaz, Od čega se sastoji rješenje,

 

Što je pismeno, Što je Rješenje, Što je prijemni štambilj, Kako izgleda pečat sa grbom RH, Pisarica, Pismohrana, Vrste dostava, Na koji način se plaćaju upravne pristojbe.

 

EU

Gospođa također pripomaže, nije bilo problema.

 

Osnivački ugovori, Vijeće EU, Parlament, Institucije EU, Zajedničke politike, Jedinstveno tržište.

PITANJA DSI.docx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vauu...kak tak brzo? Jel mi može netko objasnit o čemu to ovisi, jel u pitanju struka, sprema il kaj, kak neko čeka mjesec i pol i više..bojim se prijavit da me ne stave za 2 tjedna, nisam spremna a ističe mi stručni..i da, jel baš moram prijavit do dana do kad mi stručno osposobljavnaje traje il mogu malo pomaknut, mislim znam da u roku 6mj. od isteka moram položit al nebi baš za 2 tjedna polagala..

 

Ako si bila na stručnom u državnoj službi i imaš rok 6 mjeseci od isteka, onda se trebaš prijavit najkasnije 2 mjeseca prije isteka tih 6 mjeseci.

 

Ako si radila u lok. i reg. samoupravi onda mooraš položit do kraja stručnog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Kako je bilo na ispitu 13.12.jeste preživjeli :D ?

Ja idem 17.1. 2015.

Evo prilažem sva pitanja s ovog forma od početnog posta zaključno sa 29.11.2014. nije baš sve sređeno,imam kometnara i o ispitivačima i tako,al tko hoće neka si sredi.

Ima oko 80 str. worda.

 

https://jumbo.iskon.hr/dl/25cf22f6-e6c5-4242-8fd1-99db715db9dd

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bila na ispitu 13.12. :) Položila! :D

 

Ljudi nije strašno. Stvarno. Ako ste učili, don't worry. ;)

Pitanja sa Ministarstva - dovoljna + Zakon ZUP i ZUS.

Ja imam i audio zapise sa seminara koji org. škola za javnu upravu.

Nažalost ne znam ih ovdje staviti pa onaj koji zna nek' se javi da mu ih proslijedim mailom.

 

Dakle, počelo je sve tu subotu u 8.30h. Bila gotova u 13,00h.

Prvo smo počeli s posebni djelom što zaista nije uopće teško. Možete imati bilo koji materijal sa sobom i nitko vas ne nadzire.

S time smo završili u 9,30j i zatim išli na usmeni, što je čišta formalnost.

 

Na općem djelu vas rotiraju po predmetima kaka vas prozove tajnica.

Ja sam počela za ZUP i ZUS, te UREDSKO: - postupanje 1. tijela po žalbi,

- čime se pokreće upravni spor; rok

- razlozi za odbaciti tužbu

-zakonski zastupnik

 

- klasif. oznaka

- štambilj, pečat i žig

- promjenjiv/nepromjenjiv sadržaj štambilja

- rokovnik

 

 

Onda, sam išla na Europsko: - Simboli EU

- Europski parlament/ovlasti

- Koraci RH prema EU

 

Zatim me poslala na Lokalne i službeničke: - def. grada

- izvršno tijelo

- raspuštanje pred. tijela

- kad Vlada imenuje povjerenika i njegove

ovlasti

 

- tko su službenici, a tko namještenici

- koji zakoni reguliraju njihova prava

- odbor za državnu službu

- materijalna prava

 

I na kraju Ustav i Sustav: - što je Ustav

- Hrvatski Sabor - ovlasti

- da li zastupnici imaju imunitet (da)

- Ustavni sud

 

- koji su poslovi državne uprave i tko ih provodi

- da li Vlada može osnovati povjerenstva i kojim aktom (može,

odlukom)

- uvjet za osnivanje Sektora (2 odjela) i tko je na čelu (čelnik)

 

 

Svima puno sreće! :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hej, ja sam nova ovdje. pripremam se za DSI, ucim iz sve i svacega. zanima me koja je to skripta od Ljubanovica? hvala na informaciji!

 

evo to je iz dodatne lit. s min.uprave

evo link

https://uprava.gov.hr/ustrojstvo/uprava-za-sluzbenicke-odnose/drzavni-strucni-ispit-789/pravni-izvori-za-polaganje-opceg-dijela-dsi-i-primjeri-pitanja-za-provjeru-znanja/dodatna-literatura-za-ucenje-12945/12945

 

klikni na upravni postupak i upravni spor

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima, ja sam ovdje nova....17.1. idem na državni i čitam skriptu sa stranice Ministarstva uprave po tim pitanjima...polažem za SSS i zanima me jel to dovoljno??? Prošla sam sva ova pitanja sa foruma i vidim da se dosta toga ponavlja i stvarno sve ima u skripti, osim što me jedno zbunilo a to je pitanje: kako postupa sl. pisarnice po primitku nenadležnog podneska. plizzz​ ako netko zna odgovor da mi napiše.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima, ja sam ovdje nova....17.1. idem na državni i čitam skriptu sa stranice Ministarstva uprave po tim pitanjima...polažem za SSS i zanima me jel to dovoljno??? Prošla sam sva ova pitanja sa foruma i vidim da se dosta toga ponavlja i stvarno sve ima u skripti, osim što me jedno zbunilo a to je pitanje: kako postupa sl. pisarnice po primitku nenadležnog podneska. plizzz​ ako netko zna odgovor da mi napiše.....

 

To ti piše u čl. 11. Uredbe o uredskom poslovanju:

 

Ako tijelo nije nadležno za primitak podneska, službenik pisarnice tijela upozorit će na to podnositelja i uputiti ga na nadležno tijelo, ako je jasno koje je tijelo nadležno za postupanje po tom podnesku. Ako podnositelj nakon upozorenja i dalje zahtjeva da se njegov podnesak primi, službenik pisarnice dužan je zaprimiti takav podnesak, o tome će se staviti službena bilješka uz otisak prijemnog štambilja i dostaviti ga u rad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To ti piše u čl. 11. Uredbe o uredskom poslovanju:

 

Ako tijelo nije nadležno za primitak podneska, službenik pisarnice tijela upozorit će na to podnositelja i uputiti ga na nadležno tijelo, ako je jasno koje je tijelo nadležno za postupanje po tom podnesku. Ako podnositelj nakon upozorenja i dalje zahtjeva da se njegov podnesak primi, službenik pisarnice dužan je zaprimiti takav podnesak, o tome će se staviti službena bilješka uz otisak prijemnog štambilja i dostaviti ga u rad.

Hvala, punooo...uspjela sam jučer to naći....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svim kolegama koji prvi, drugi ili treći put (da, da, da ima i toga) polažu DSI!!

Ima li netko da je skoro bio ili ide na DSI, a da je ujedno i poreznik ? :) Ima li netko skriptu za podatke o carinama i bankama? i ima li netko da zna kako izgleda pismeni dio za poreznike ??[/Q

Pozdrav,evo ja idem 24.01. polazem za VSS,posebni dio su mi porezi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svim kolegama koji prvi, drugi ili treći put (da, da, da ima i toga) polažu DSI!!

Ima li netko da je skoro bio ili ide na DSI, a da je ujedno i poreznik ? :) Ima li netko skriptu za podatke o carinama i bankama? i ima li netko da zna kako izgleda pismeni dio za poreznike ??

 

ja isto imam 24.1. i posebni dio su mi porezi!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svim kolegama koji prvi, drugi ili treći put (da, da, da ima i toga) polažu DSI!!

Ima li netko da je skoro bio ili ide na DSI, a da je ujedno i poreznik ? :) Ima li netko skriptu za podatke o carinama i bankama? i ima li netko da zna kako izgleda pismeni dio za poreznike ??[/Q

Pozdrav,evo ja idem 24.01. polazem za VSS,posebni dio su mi porezi

 

hej hej, pozdrav :)

jel počelo učenje ili ko' što kod mene još nije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija